اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت پروب x100 اسیلوسکوپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت پروب x100 اسیلوسکوپ

سلام
    من یه کارت اسیلوسکوپ دارم که تا پنج ولت رو بیشتر نمایش نمیده
    روی ورودی کانال یک و دو دستگاه هم نوشته 35v max
    من با پراب x10 فرکانس با دامنه پنجاه ولت رو مشاهده کردم اما بیشتر نشون نمیده.
    پراب x100 ندارم توی سایت ها هم قیمتش برام گرونه من کا رت اسیلوسکوپ با دو پراب
    و وسایلشو 300خریدم اما پروب های x100 قیمتش بیشتر از 400
    اگه کسی یه پروبx100ارزون میشناسه لطفا معرفی کنه؟
    اگر از دوستان قطعات داخلشو میدونن و یا ساختنشو بلده لطفا راهنمایی کنن؟

پاسخ : ساخت پروب x100 اسیلوسکوپ

نوشته اصلی توسط محمد خوش نشین نمایش پست ها
    سلام
    من یه کارت اسیلوسکوپ دارم که تا پنج ولت رو بیشتر نمایش نمیده
    روی ورودی کانال یک و دو دستگاه هم نوشته 35v max
    من با پراب x10 فرکانس با دامنه پنجاه ولت رو مشاهده کردم اما بیشتر نشون نمیده.
    پراب x100 ندارم توی سایت ها هم قیمتش برام گرونه من کا رت اسیلوسکوپ با دو پراب
    و وسایلشو 300خریدم اما پروب های x100 قیمتش بیشتر از 400
    اگه کسی یه پروبx100ارزون میشناسه لطفا معرفی کنه؟
    اگر از دوستان قطعات داخلشو میدونن و یا ساختنشو بلده لطفا راهنمایی کنن؟
    سلام مدار داخلی پروب چیزی جز یک تقسیم مقاومتی و جبران ساز فرکانسی نیست.

در اینجا Rin و Cin مقاومت خروجی و خازن خروجی اسیلوسکوپ است که از روی برگه کاتالوگ اسیلوسکوپ مشخص هستند.
    مقاومت Rp مناسب برای تقسیم بر 100 انتخاب می شود یعنی Rp = 99Rin
    سپس از خازن Cp که یک خازن متغیر هم می تونه باشه برای جبران فرکانسی استفاده می کنیم و اغلب بصورت عملی تیون می شود.
    یعنی سیگنال تست اسیلوسکوپ که یک سیگنال مربعی با فرکانس و دامنه مشخص است، به پروب متصل می کنیم و با خازن بازی می کنیم که شکل موج مربعی بر روی نمایشگر اسیلوسکوپ مربعی و لبه تیز شود.
    در حالت عادی لبه های موج مربعی که بر روی اسکوپ می بینیم صاف و خمیده هستند، ولی با تنظیم Cp اصلاح می شود.
    در حالت تئوری باید Cp = Cin باشد اما بدلیل عدم قطعیت ها اغلب تنظیم Cp بصورت عملی توسط یک خازن متغیر انجام می شود.
    شکل زیر نمایشی از شکل موج مشاهده شده بر روری اسکوپ را نشان می دهد

شکل 1 زمانی است که خازن بیشتر از Cin باشد، شکل 2 زمانی است که تقریبا با هم برابر باشند و شکل 3 هم زمانی است که خازن Cp کمتر از Cin باشد.
    مرجع :
    A scope probe is built to minimize ringing by adding resistance. A X1 is better than a piece of co-ax, but a X10 probe is more effective than a X1. A X10 probe has the effect of reducing capacitance by a factor of ten. The trade-off is that is also attenuates the signal by a factor of ten. That is, 1/10 the signal applied to the tip of the probe actually reaches the input of the oscilloscope.
    جدیدترین ویرایش توسط 90411382; ۱۵:۴۴ ۱۳۹۶/۰۳/۱۴.

دیدگاه

پاسخ : ساخت پروب x100 اسیلوسکوپ

از راهنمایی شما خیلی ممنونم و خیلی به من کمک کرد.
      اما یه سوال دیگه. در پروب هایی که من دیدم خازن متغیر در ابتدای کابل پروب در قسمت اتصال به اسیلوسکوپ قرار داره و فکر میکنم مقاومت RPباید در انتهای پروب بعد از سیم کواکسیال در قسمت Tip قرار داشته باشه.
      حالا چه طور میشه دو سر مقاومت RP به دو سر خازن متغیر Cp وصل باشه. ؟
      جدیدترین ویرایش توسط محمد خوش نشین; ۰۲:۴۲ ۱۳۹۶/۰۳/۱۵.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X