اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست یه تازه کار برای ورود به دنیای میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست یه تازه کار برای ورود به دنیای میکرو

با عرض سلام
    ببخشید ظاهرن سوال من توی انهمه اطلاعات مقداری بی ربطه. ولی جایی تهتر از اینحا پیدا نکردم :biggrin:
    من دلم میخواد وارد دنیای میکرو بشم. اما نمیدونم از کجا شروع کنم و با چه نوع میکرو یی. اگه ممکنه راهنماییم کنید. مزایا و معایب هر کدوم از انواع میکرو ها رو بهم بگید و اینکه کدوم واسه من تازه کار بهتره . بسیار ممنونم
    مرحوم آیه الله العظمی فاضل لنکرانی:
    من پنجاه سال است که دارم اسلام میخوانم بگذار چکیده اش را برایت بگویم :
    واجبات را بجای آور بجای مستحبات تا میتوانی به کار مردم برس و کار مردم را راه بینداز . اگر در قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

پاسخ : درخواست یه تازه کار برای ورود به دنیای میکرو

حداقل جایی رو معرفی کنید که بتونم جوابم رو پیدا کنم. سایتی فرومی جایی
    واجبات را بجای آور بجای مستحبات تا میتوانی به کار مردم برس و کار مردم را راه بینداز . اگر در قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

دیدگاه

سلام.

همه چیز به خود شما یستگی داره...
      چه زبان برنامه نویسی بلد هستید؟
      از میکرو چه انتظاری دارید؟
      چه کار های میخواید بکنید؟
      آزمایشگاهی یا کارهای صنعتی؟
      www.icesi.ir

دیدگاه

به نظر من : دو تا میکروی ATmega 8 بگیرید و شروع کنید. پروگرامر رو هم خودتون با استفاده از پورت موازی بسازید و از بسکام استفاده کنید.
        دلا یاران سه قسمند ار بدانی
        زبانی اند و نانی اند و جانی
        به نانی نان بده از در برانش
        محبت کن به یاران زبانی
        و لیکن یار جانی را به دست آر
        به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

سلام دوست عزیز
          همونطور که دوستمون گفت 2تا atmega16 بگیر ولی L آخره 16 نباشه که بتونی با کریستال 16mhz هم کار کنی
          اگه هم بتونی c++ را یاد بگیری بهتره کمی مشکله ولی بعد که یاد بگیری میبینی که چقدر دستت برای برنامه نویسی
          بازه
          اگه سوالی بود بپرس
          موفق باشی

دیدگاه

سلام به شما
            استفاده از AVR البته: :agree:
            استفاده از زبان C البته : :agree:
            استفاده از سایت ECA صد البته (تبلیغات ممنوع!): :agree:
            از ما گفتن :
            افتادگی آموز اگر طالب علمی
            هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

بنظرم اگه می خوای وارد دنیای میکرو بشی برو دونبال PIC ها تکنولوژی و دقتشون بیشتره و هم قطعات چینیش هنوز نیومده... :job:

البته من هنوز شاگردم... دوستان از من واردترن.. :agree:

دیدگاه

:icon_razz:
                راستش یه خورده بیشتر گیج شدم :biggrin: سه جواب و سه راه حل مختلف. فکر میکنم یه خورده بیشتر توضیح بدم بهتره. من رشتم زبان انگلیسیه این یعنی اینکه الکترونیک رو واسه دل خودم کار میکنم. یعنی کارم حرفه ایی نیست. راستش میشه گفت هزینه هم برام مهمه. از زبانهای برنامه نویسی هم سر رشته زیادی ندارم اما میتونم یاد بگیرم. دنبال چیزی میگردم که خودم هم بتونم هم مدار progammer اون رو هم خودم بسازم. توی یه فرم خارجی هم این سوالو مطرح کردم اکثرا نظرشون به PIC بود.اما بهتر دیدم اینجا هم بگم. به هر حال از نظر امکانات اونجا با اینجا فرق داره. اگه کسی بتونه کمکم کنه و اگه امکان داره یه جایی واسه دانلود نقشه مدارها و برنامه های مورد نیاز رو هم بزاره ممنون میشم

دیدگاه

سلام. من PIC رو ترجیح میدم ولی نه برای شما. بلکه برای کسانی که حداقل امکانات و تجربیات رو تو میکروکنترلر دارن. من خودم چند سال AVR کار کردم ولی الان دارم میرم سراغ PIC چون میبینم تنوع و امکاناتش و... بهتره از AVR.
                  اگه دوست دارین برین سراغ PIC ولی قبلش برین سراغ زبان C. (کتاب استاد جعفر نژاد قمی (3 الی 4 فصل اولش)).

1-ببینید من سخترین زبان و سخترین کامپایلر ( البته بهترین) رو واسه میکروکنترلرهای PIC پیشنهاد میدم و اون چیزی نیست جز زبان C و کامپایلر CCS و یا کامپایلر mplab.

2-البته ساده ترین کامپایلر (بازم بهترین) رو هم واسه میکروکنترلر AVR رو واست معرفی میکنم و اونم چیزی نیست جز code vision AVR.

3- البته از این ها ساده تر هم هست که راحت میشه باهاشون کار کرد. در واقع شما میتونید از زبان بیسیک هم کمک بگیرین. واسه PIC کامپایلر میکرو بیسیک و برای AVR کامپایلر بسکام.

حالا انتخاب با خودتونه. اگر دوست دارین دنبال بهترین باشین و بعداً پشیمون نشین برین سراغ گزینه 1. اینو بگم که اگر آدمی هستین که پشتکارتون قویه این کارو بکنین. در این ضمینه مرجعی به فارسی وجود نداره و کارتون سخته.
                  اگر دوست دارین یه میکروی خوب و یه کامپایلر قوی و در عین حال ساده رو انتخاب کنین برین سراغ 'گزینه 2 یعنی کامپایلر code vision.
                  اگر هم میخواین وقتتون رو طلف کنین برین سراغ بیسیک. :mrgreen:

حالا شما یکی از این گزینه ها رو انتخاب کنین بعد مراجع رو هم معرفی میکنیم.
                  در ضمن برای progeramer هم غصه نخور چون تو هر دو سری پروگرمرهای رایگان زیاده.

یادم رفت بگم قیمت میکروکنترلرهای PIC نسبت به AVR گرونتره ولی ارزششو داره.

دیدگاه

ممنون از راهنمایی شما. فکر میکنم با توجه به اوقات فراغتم و وقتی که میونم بزارم همون مورد 2 بیشتر به دردم میخوره.

دیدگاه

با سلام به دوستان
                      دوست من ، جناب حمید بادامی ، ما در حال حاضر در اکثر پروژه ها از انواع
                      AVR استفاده میکنیم . لطفا" در صورت امکان درمورد مزیت های PIC در
                      مقابل AVR توضیحات بیشتر و کاملتری بدهید. با تشکر.
                      افتادگی آموز اگر طالب علمی
                      هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

اولا بگم من خودم با pic کار میکنم
                        برنامه نویسی با avr هم بلد نیستم ولی اگه وقت کنم سعی میکنم یاد بگیرم
                        این اطلاعات ممکنه 100% درست نباشه
                        اونطور که معلومه pic ها مدل صنعتی شون تو بازار فراوونه ولی در مورد avr اینطور نیست البته این به اون معنی نیست که avr در صنعت کار بردی نداره .
                        pic ها گرونتر از avr هستند و همچنین نایابتر
                        pinout میکروهای pic تقریبا با هم سازگاره بصورتی که میتونین یه پروگرامر دست ساز همه کاره pic رو با یه سوکت چهل پایه و سیم کشی ساده جمعش کنین ولی در مورد avr معمولا به چند مدل ترتیب پایه بر میخورین یا اینکه پروگرامردست سازتون برای استفاده از یه سوکت خیلی پیچیده میشه و مجبورین برای هر مدل میکرو سیم کشی پایه ها رو جابجا کنین
                        فرکانس داخلی pic ها معمولا 12/1 فرکانس اسیلاتور اوناست ولی در avr برابره با این حساب avr ها در فرکانس اسیلاتور برابر سریعتر از pic ها هستند
                        ظاهرا تو ایران طرفداران avr بیشتره ولی تو خارج ایران یه مقدار وضعیت pic بهتره میتونین بعنوان شاهد به تعداد موضوعات مربوط به هر میکرو در این فروم نگاه کنین با این حساب در این فروم پاسخهای بیشتری به سوالات شما در مورد avr داده میشه
                        اگه bascom avr رو با pic basic pro مقایسه کنیم بسکام امکانات بیشتری رو در اختیار کار بر میذاره مثل ارتباطات با کیبرد کامپیوتر و ارسال و دریافت کد های rc5 برای ریموت کنترل کامپایلر های دیگه رو نمی دونم .

دیدگاه

فرکانس داخلی pic ها معمولا 12/1 فرکانس اسیلاتور اوناست

سلام ، این مقدار 1/4 درسته ، 1/12 مربوط به 89cxx است

دیدگاه

سلام

دوست عزیز به نظر من شما avr با bascom رو یادبگیر بعد از اینکه خوب با این موجودات راحت شدی و لذت کار با اونها رو بردی و انرژ ی کافی رو پیدا کردی برو سراغ
                            مابقی کمپایلر ها مثل codvision

و لی در مورد رفتن به سراغ pic برای اول کار اصلا توصیه نمیکنم ، چون فقط واسه pic basic pro چند تا کتاب وجو داره که تنها یکیش خوبه و باید بری سراغ منابع زبان اصلی که این واسه اول کار میتونه انرژی شما رو کامل بگیره ، راستی همین pic basic pro تو ممیز شناور مشکل داره و این موضوع کاملا شما رو اذیت میکنه
                            ولی میتونی از کمپایلر های کمپانی mikroe استفاده کنی ، که بازهم همون مشکل نداشتن منبع فارسی پا برجاست

راستی برای اینکه یک خورده منظور من رو درک کنی قیمت و مشخصات این دوتا رو باهم مقایسه کن، تو سری های عمومی اصلا استفاده از pic توجیه اقتصادی نداره و تنها مزیتی که میگن pic داره نویز پذیزی کمه ،

atmega8
                            pic16f877a

دیدگاه

سلام
                              اگه به زبان c که البته فکر می کنم بهترین هم باشه آشنایی داری برو این کتاب بخر واقا عالیه
                              میکروکنترلرهای avr و کاربرد آنها چاپ چهارم - مهندس امیرره افروز
                              امتحانش 7500 خرج داره!
                              ولی می ارزه تازه 1 cd هم داره پر چیزهی جالب مخصوصا PDF های خارجیش!خارجی بلدی؟ :eek: :nerd:
                              M.K

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X