اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با تحریک گاه و بیگاه وقفه های خارجی STM32 بدون وجود سیگنال (نویز گیری وقفه)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با تحریک گاه و بیگاه وقفه های خارجی STM32 بدون وجود سیگنال (نویز گیری وقفه)

با سلام.
    مشکلی که اخریا خیلی درگیرم کرده وقفه خارجی این میکروه.
    به این شکل که وقفه کانفیگ میشه و قاعدتا باید تا وقتی تحریکش نکردیم اتفاق نیفته. ولی وقفه نویز میگیره و خودبخود تحریک میشه.
    شکل نویز گیری هم به این شکله که به هر پایه ای از میکرو اعم از تغذیه ها، I/O ها، زمین و ... پنس میزنم (یا هر فلزی که به بدنم متصله میزنم) وقفه تحریک میشه.
    این مشکل شاید داخل وقفه با چک کردن پایه به صورت دستی قابل رفع کردن باشه. ولی وقتی این وقفه قراره پایه بریک سه فاز باشه هیچ روتین وقفه ای در اختیار ما نیست که پایه رو چک بکنیم و بلافاصله بعد از وقوع خروجی ها قطع میشن.
    تست روی برد دیسکاوری (از نظر کیفیت سخت افزار و تغذیه و کیفیت میکروکنترولر و ...) تست شده و حل نشده. یعنی حتی روی دیسکاوری هم این مشکل برقرار بود. با چند بار برخورد پنس تو دستمون با زمین یا تغذیه یا هر پایه دیگه ای از میکرو وقفه تحریک و خروجی ها قطع میشن.
    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

پاسخ : مشکل با تحریک گاه و بیگاه وقفه های خارجی STM32 بدون وجود سیگنال (نویز گیری وقفه)

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri نمایش پست ها
    تست روی برد دیسکاوری (از نظر کیفیت سخت افزار و تغذیه و کیفیت میکروکنترولر و ...) تست شده و حل نشده
    از کدوم بورد استفاده میکنید؟؟
    مال این فروشگاه هست؟؟
    ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

پاسخ : مشکل با تحریک گاه و بیگاه وقفه های خارجی STM32 بدون وجود سیگنال (نویز گیری وقفه)

نوشته اصلی توسط Amirlopez نمایش پست ها
      از کدوم بورد استفاده میکنید؟؟
      مال این فروشگاه هست؟؟
      اینکه برد از چه فروشگاهی تهیه شده اهمیت خاصی نمیتونه داشته باشه همه دیسکاوریها تولید شرکت st هستن.
      از این برد دیسکاوری استفاده شده. لینک از دی جی کی
      جدیدترین ویرایش توسط Mahdi_Vaziri; ۱۲:۲۸ ۱۳۹۶/۰۳/۲۵.

K.Show

دیدگاه

عیبی نداره من مدار و پیکربندی، تنظیمات وقفه و پین شما رو ببینم؟

دیدگاه

این موضوع ربط خاصی به میکرویی که استفاده می کنید نداره و این پدیده معمولا در مداراتی که سیم های بلند بهشون وصله پیش میاد مثلا برای خودم من یک نت که از یک طرف به ای سی لاجیک سری 4000 و از طرف دیگر به lm311 وصل بود در اثر ضربه یک اسپایک جانانه روی نت بوجود می اومد در حالی که نت با یک bjt( پایین کشیده شده بود! این موضوع با اضافه کردن اندکی خازن به اون نت حل شد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها
            عیبی نداره من مدار و پیکربندی، تنظیمات وقفه و پین شما رو ببینم؟
            روحالامین جان مدار وقتی گیر کرد حدس زدم سخت افزار من ایراد داشته باشه. رفتم رو دیسکاوری تست گرفتم. مدار برد دیسکاوری بدون هیچ چیز اضافه.
            کد رو اصلا کلا حذف کردم و فقط همین مونده. پی دبلیو ام سه فاز با پایه بریک. کانفیگ رو با کیوب انجام دادم.
            پایه بریک رو از روی برد مستقیما به زمین وصل کردم که حتی نویز هم نتونه وارد بشه. باز هم وقتی پنس رو میزنم به بدنه یو اس بی برد که زمینه پی دبلیو اما قطع میشن و بریک میکنه.
            متاسفانه پیامای قدیمی رو از تلگرام حذف کردم. اگه تلگرامم رو داری یه پیام بده فیلم تست رو بفرستم واست.
            برنامه هم تو کامپیوتر دوستمه. در اسرع وقت ازش میگیرم برنامه تست رو.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط glassybox نمایش پست ها
            این موضوع ربط خاصی به میکرویی که استفاده می کنید نداره و این پدیده معمولا در مداراتی که سیم های بلند بهشون وصله پیش میاد مثلا برای خودم من یک نت که از یک طرف به ای سی لاجیک سری 4000 و از طرف دیگر به lm311 وصل بود در اثر ضربه یک اسپایک جانانه روی نت بوجود می اومد در حالی که نت با یک bjt( پایین کشیده شده بود! این موضوع با اضافه کردن اندکی خازن به اون نت حل شد
            اتفاقا همین حدس رو خودم هم زدم. قبلا برام پیش اومده بود. ولی تو این مورد صادق نیست.
            مدار همونطور که توضیح دادم فقط یک برد دیسکاوریه. بدون هیچ قطعه اضافه ای. پایه بریک پی دبلیو ام (نوعی وقفه) رو مستقیما به زمین با یک سیم کوتاه وصل کردم. و پایه پی دبلیو ام رو روی اسکوپ میبینم. (بریک مستقیما به زمین وصله و امپدانسش صفره) پنس رو به هر نقطه ای از برد میزنم بریک میکنه. ایمن ترین جای برد پایه های i/o هستن که با دو سه تا برخورد بریک میکنن.
            تمام این قضایا در مورد وقفه های معمولی اکسترنال هم صادقه.
            هیچ برنامه ای نوشته نشده و میکرو فقط کانفیگ شده.

K.Show

دیدگاه

به هر حال تا همه چیز رو نذارید نمیشه نظر قطعی داد.

دیدگاه

به هر حال تا همه چیز رو نذارید نمیشه نظر قطعی داد.
                خدمت روح الامین جان. ممنونم. توی وقفه های معمولی گاهی میشه کارایی کرد (که البته از نظر فنی کار صحیحی نیست). وقتی وقفه میخوره پان رو چک کنم ببینم واقعا وقفه اومده یا الکی بوده. ولی تو اینطور موارد که وقفه مستقیم به سخت افزار فرمان میده نمیشه همچین کاری کرد و خروجیها با برخورد هر چیزی به هر جایی از مدار قطع میشن.
                این برنامه روی دیسکاوری تست شده. روی برد من نیست. و پاسه وقفه مستقیما به زمین وصل شده که هیچ ورودیی دریافت نشه. ولی وقتی پنس یا هر وسیله فلزی دیگه ای رو به هرجایی از برد میزنم خروجی قطع میشه.
                فایل کانفیک کیوب

فایل کانفیگ تایمر 1

فایل مین. (فقط نه خط قبل از وایل برای استارت و مقدار دهی اولیه تایمر نوشته شده)

K.Show

دیدگاه

سلام
                  بخاطر تاخیر عذرخواهی میکنم.
                  وضعیت پیکربندی پین های وقفه چطوریه؟ وقفه چه نوعی هستش؟ روی لبه بالا رونده یا پایین رونده؟ مقاومت Pull-up یا Pull-down گذاشتی؟ یا از داخلی ها استفاده کردی؟بیشتر توضیح بده.

دیدگاه

سلام
                    بخاطر تاخیر عذرخواهی میکنم.
                    وضعیت پیکربندی پین های وقفه چطوریه؟ وقفه چه نوعی هستش؟ روی لبه بالا رونده یا پایین رونده؟ مقاومت Pull-up یا Pull-down گذاشتی؟ یا از داخلی ها استفاده کردی؟بیشتر توضیح بده.
                    خواهش میکنم.
                    پول اپ و پول داون خاموشه. ولی پین مستقیما به زمین وصله. یعنی پول داون شده با امپدانس نزدیک صفر که هیچ سیگنالی نتونه وارد بشه. روی لبه بالا رونده.
                    ,وقفه بغیر از اینها پارامتر دیگه ای نداره.

K.Show

دیدگاه

خواهش میکنم.
                      پول اپ و پول داون خاموشه. ولی پین مستقیما به زمین وصله. یعنی پول داون شده با امپدانس نزدیک صفر که هیچ سیگنالی نتونه وارد بشه. روی لبه بالا رونده.
                      ,وقفه بغیر از اینها پارامتر دیگه ای نداره.
                      نمی خواد وصلش کنی به زمین. یه بار با مقاومت پول آپ و یه بار هم با مقاومت پول داون برنامه ت رو چک کن و نتیجه اش رو بهمون بده. از همون داخلی استفاده کن اول. بعد هم دوباره هر دو رو با خارجی.
                      قائداتا برای لبه بالارونده باید پول-داون باشه.
                      انجام بده و نتیجه اش رو بهمون بگو.
                      بهمون هم بگو دقیقا چیکار کردی و چطور انجام دادی.
                      منتظرم.

دیدگاه

با پول اپ و پول داون خارجی شرایط همونطوره.
                        با پول اپ و پول داون داخلی شرایط بهتر شد. توی دیسکاوری دیگه با زدن پنس به زمین یا 5 یا 3.3 تحریک نشد. ولی به تقریبا نیمی از پایه های میکرو و تمام پایه های پورت A (پایه بریک روی پورت A پین 6 قرار گرفته) حساسه.
                        همزمان از پول اپ داخلی (یا پول داون داخلی) و مقاومت خارجی استفاده میکنم تمام حساسیتها برمیگرده و دوباره مثل سابق میشه. یعنی پایه بریک تا زمانی به تغذیه حساس نیست که به جایی وصل نباشه. حتی وقتی یک تکه سیم به پایه بریک وصل میکنم و اونطرف رو ازاد میذارم (به همراه پول اپ یا پول داون داخلی) باز هم حساسیتها برمیگرده و فقط وقتی دیگه به زدن پنس به پایه های تغذیه حساس نیست که پایه از روی دیسکاوری کاملا ازاد باشه و هیچی بهش وصل نباشه.
                        تمام پایه های میکرو که استفاده نشده رو به صورت انالوگ ورودی تعریف کردم.
                        یک نکته. وقتی اونیکی دستم رو به یکی از پایه های تغذیه (3.3، 5، gnd) میزنم و پنس رو به برد میزنم دیگه تحریک نمیشه. ولی متاسفانه ما نمیتونیم به کاربر بگیم هر وقت خواستی با دستگاه کار بکنی یه دستت رو باید به پایه gnd متصل بکنی

K.Show

دیدگاه

پول داون خارجی رو چطور انجام دادی؟ مثل این عکس پایینی(سمت راستی)؟:

تا اینجا شما باید فقط پول داون میکردی تا مشکل حل بشه. حالا به نظر مشکل تغذیه یا نویز هم داری. با چی مدارت رو تغذیه میکنی؟ برد دیسکاوری واقعا برد خوبیه و خیلی مهندسی طراحی شده.

دیدگاه

پول داون خارجی رو چطور انجام دادی؟ مثل این عکس پایینی(سمت راستی)؟:

تا اینجا شما باید فقط پول داون میکردی تا مشکل حل بشه. حالا به نظر مشکل تغذیه یا نویز هم داری. با چی مدارت رو تغذیه میکنی؟ برد دیسکاوری واقعا برد خوبیه و خیلی مهندسی طراحی شده.
                            خیر از rc استفاده نکردم. یعنی تابحال اصلا به چنین موردی برخورد نکرده بودم و هیچوقت هم rc نداشتم.
                            امروز rc و رو تست میکنم و جواب میدم.
                            تغذیه برد از یو اس بی لپتاپ گرفته میشه. هم در حالتی که لپتاپ به شارژر وصل بوده و هم در حالتی که از باتری تغذیه میکرده تست کردم. هیچ تفاوتی بین این دو نبود.

K.Show

دیدگاه

خیر از rc استفاده نکردم. یعنی تابحال اصلا به چنین موردی برخورد نکرده بودم و هیچوقت هم rc نداشتم...
                              اصلا اصل مدار برای وقفه که بخوان پول آپ یا پول داون بذارن اینجوریه. این مثل استاندارد میمونه. نمی دونم با چی کار کردی که میگی تا حالا همچین چیزایی نذاشتی. با AVR ها که باید بذاری. اکثر میکروهای قدیمی مقاومت پول آپ یا پول داون داخلی ندارن. که البته این STM32 داره. این مدار من فقط یه خازن برای صاف کردن داره.
                              حالا تست کن و خبرمون بکن ببینیم چی میشه. اگه خواستی عکس از PCB و مدارت بذار تا ببینم و عیب ها و ایراداتش رو بهت بگم تا درستشون کنی. البته در حد سوادم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X