اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای تعمیر آردوینو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای تعمیر آردوینو

سلام به همه
    من یه cnc بااستفاده از شیلد و آردوینو ساختم و بدون مشکل کار میکرد.
    امروز وقتی که درحال کار بود دستم خورد به هیتسینگ 8825 و از جاش تکون خورد و دو یا سه تا از پایه های درایور (فکنم پایه های خروجی) یه لحضه اتصال کردن بعد دیدم که از رگولاتور روی آردونیو دود بلند شد.
    اینم بگم که آردونیو رو به منبع تغذیه هم وصل کرده بودم
    منم فوری برد خاموش کروم و از کامپیوتر هم جداش کردم.
    ولی حالا که اومدم آردوینو رو وصل کردم هیچ عکس العملی نشون نمیده و فقظ چراغ پاور و L روشن میشه و هیچ برنامه ای هم روش لود نمیشه.
    مشکل از کجاس؟؟
    آیا آردوینو تعمیر میشه یا خدارحمتش کنه؟؟
    Yes You Can...!!!
    re20za22@
    re20za@yahoo.com

پاسخ : راهنمایی برای تعمیر آردوینو

اول از همه فیوز رو یا اهمتر تست کن بعدش رگولاتور رو با ولمتر چک کن
    بعد برو سراغ میکرو و بذار رو ی پروگرمر ، گزینه read رو بزن ببین میشه از روش خوند یا نه. اگر میشد بخونی یه بار دیگه فریمور بریز روش و برنامه cnc رو هم آپلود کن.. تگه میکرو خراب بود با یه نو عوضش کن
    یه اپ امپ هم روی برد هست اگه موارد قبلی سالم بودن باید این آیسی رو هم تست کنی.
    تا یادم نرفته مبدل usb به سریال رو هم چک کن ببین درست هست یا نه

نهایت دیدی درست نمیشه برو 15تومن بده یدونه برد نو بخر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
      اول از همه فیوز رو یا اهمتر تست کن بعدش رگولاتور رو با ولمتر چک کن
      بعد برو سراغ میکرو و بذار رو ی پروگرمر ، گزینه read رو بزن ببین میشه از روش خوند یا نه. اگر میشد بخونی یه بار دیگه فریمور بریز روش و برنامه cnc رو هم آپلود کن.. تگه میکرو خراب بود با یه نو عوضش کن
      یه اپ امپ هم روی برد هست اگه موارد قبلی سالم بودن باید این آیسی رو هم تست کنی.
      تا یادم نرفته مبدل usb به سریال رو هم چک کن ببین درست هست یا نه

نهایت دیدی درست نمیشه برو 15تومن بده یدونه برد نو بخر
      با تشکر از راهنمایی شما
      رگولاتور که دود شد رفت هوا
      آی سی مبدل usbرو هم که زنجان پیدا نکردم
      میکرو هم که mega328 که smd است باید پایه درست کنم؟؟؟
      اپ امپ رو هم اگه پیدا کردم عوضش میکنم
      Yes You Can...!!!
      re20za22@
      re20za@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط re20za نمایش پست ها
        با تشکر از راهنمایی شما
        رگولاتور که دود شد رفت هوا
        آی سی مبدل usbرو هم که زنجان پیدا نکردم
        میکرو هم که mega328 که smd است باید پایه درست کنم؟؟؟
        اپ امپ رو هم اگه پیدا کردم عوضش میکنم
        با سلام و درود
        1- قطعه ی تعدیل ولتاژ(Regulator) استفاده شده در Arduino Uuo R3 به نام AMS1117 شناخته می شود که نوع 5 ولتی آن روی مدار Arduino Uuo R3 قرار می گیرید.
        2- مبدل USB به Serial روی Arduino Uuo R3 به نام ATmega16U2 شناخته می شود که یک میکروکنترلر USB دار می باشد که به آن برنامه ای داده شده است تا کار یک مبدل USB به Serial را انجام دهد. البته گاهی اوقات برخی شرکت هایی که مدار Arduino Uno را تولید می کنند به جای ATmega16U2 از قطعات دیگری استفاده می کنند(به دلیل متن باز بودن Arduino شرکت های مختلفی به طور رسمی و غیر رسمی این مدارها را تولید می کنند).
        - وقتی مبدل USB به Serial روی مدار Arduino UNO سالم باشد می توان با متصل کردن پایه های RX و TX که روی مدار قرار دارد و با باز کردن پنجره Serial Monitor و ارسال یک متن در آن، عملکرد مبدل USB به Serial را مورد بررسی قرار داد به این صورت که باید دقیقا همان متن ارسالی از Serial Monitor به خود Serial Monitor برگردد.
        3- اگر میکروکنترلر سوخته باشد، روی میکروکنترلر جدید باید Bootloader ریخت و اگر روی مدار پایه های ICSP یا همان In Circuit Serial Programming تعبیه شده باشد، می توان میکروکنترلر جدید را روی مدار لحیم کرد و از طریق پایه های ICSP روی آن Bootloader ریخت.
        جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۲۲:۰۶ ۱۳۹۶/۰۴/۰۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر نمایش پست ها
          با سلام و درود
          1- قطعه ی تعدیل ولتاژ(Regulator) استفاده شده در Arduino Uuo R3 به نام AMS1117 شناخته می شود که نوع 5 ولتی آن روی مدار Arduino Uuo R3 قرار می گیرید.
          2- مبدل USB به Serial روی Arduino Uuo R3 به نام ATmega16U2 شناخته می شود که یک میکروکنترلر USB دار می باشد که به آن برنامه ای داده شده است تا کار یک مبدل USB به Serial را انجام دهد. البته گاهی اوقات برخی شرکت هایی که مدار Arduino Uno را تولید می کنند به جای ATmega16U2 از قطعات دیگری استفاده می کنند(به دلیل متن باز بودن Arduino شرکت های مختلفی به طور رسمی و غیر رسمی این مدارها را تولید می کنند).
          سلام
          ممنون دوست عزیز
          رگولاتور روی برد 1117 است
          مبدل usb مگا نیست و از hc340g استفاده کردن.
          و اینکه پایه های tx و rx رو کجا وصل کنم؟؟؟
          Yes You Can...!!!
          re20za22@
          re20za@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط re20za نمایش پست ها
            سلام
            ممنون دوست عزیز
            رگولاتور روی برد 1117 است
            مبدل usb مگا نیست و از hc340g استفاده کردن.
            و اینکه پایه های tx و rx رو کجا وصل کنم؟؟؟
            با سلام و درود
            - مبدل CH340G و CH340T هم دیده شده است که توسط برخی تولید کنندگان مدارهای Arduino مورد استفاده قرار می گیرد.
            - پایه RX و TX در قسمت پایه های Digital مدار Arduino UNO R3 قرار دارد. شماره پایه RX در مدارچاپی با عدد 0 و شماره پایه TX در مدار چاپی با عدد 1 مشخص شده است.

در تصویر زیر توضیحاتی در مورد نحوه آزمایش سلامت مبدل USB به Serial مورد استفاده روی Arduino UNO R3 ارائه شده است:

(تصویر1: استفاده از چند نوع مبدل USB به Serial برای Arduino UNO - نام قطعات استفاده شده به عنوان مبدل: ATmega16U2 و CH340T و CH340G)

دریافت نسخه ی با کیفیت تصویر شماره 1 با عنوان:«استفاده از چند نوع مبدل USB به Serial برای Arduino UNO»
            دانلود کنید.
            جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۰۸:۲۴ ۱۳۹۶/۰۴/۱۰.

دیدگاه

سلام
              من یه اردوینو unoدارم که mega328سوخته میخواستم ببینم میشه به جاش یه mega8 عوض کنم؟؟؟؟؟
              ممنون میشم لود کردن برنامه شو اگه کسی بلده بهم کمک کنه!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohamad.h.1499@gmail.com نمایش پست ها
                سلام
                من یه اردوینو unoدارم که mega328سوخته میخواستم ببینم میشه به جاش یه mega8 عوض کنم؟؟؟؟؟
                ممنون میشم لود کردن برنامه شو اگه کسی بلده بهم کمک کنه!!
                میشه. با یک پروگرمر بوت لودر آردویینو ان جی(ای تی مگا ۸) رو بریزین روش

امیرحسین ضیا

دیدگاه

برنامه بوت لودر اردوینو از کجا پیدا کنم؟؟؟؟؟؟؟
                  بعد مراحل خاصی داره؟؟؟اگه میشه توضیح بدید.
                  جدیدترین ویرایش توسط mohamad.h.1499@gmail.com; ۲۳:۱۷ ۱۳۹۸/۰۵/۰۷.

دیدگاه

سلام اساتید گرامی
                    مشکل اردیونوی من اینه که وقتی به usb وصلش میکنم ویندوز واکنشی نداره بهش انگار باهاش قهره
                    ولی برق برد برقرار هستش و blink که روی ایسی داشتم چشمک میزنه چه خاکی بر سر امریکا بریزم؟؟

دیدگاه

سلام دوستان
                      اگر آردینو شما هم تندتند چشمکزن شده است مراحل زیر را با دقت انجام دهید:
                      (بنده با این روش دو تا از بردهای Arduino Pro Mini را درست و قابل استفاده کردم)

1. برق برد را قطع کنید (کابل USB را قطع کنید).
                      2. دکمه ریست روی برد را فشار داده و نگه دارید.
                      3. در حالی که دکمه ریست را پایین نگه داشته اید کابل USB را وصل نمایید.
                      4. برنامه ای ساده مثل Blink.ino را آپلود کنید.
                      5. چند ثانیه صبر کنید و به محض مشاهده کلمه "Uploading..." در نوار وضعیت Arduino IDE سریع دکمه ریست را ول کنید (از حالت فشرده خارج نمایید).
                        ** میتوانید با یک تکه سیم پایه ریست برد آردینو را به منفی (GND) برد وصل کنید و به موقع قطع نمایید.

موفق باشید...
                      جدیدترین ویرایش توسط laserayaneh; ۰۱:۱۷ ۱۳۹۹/۰۲/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط laserayaneh نمایش پست ها
                        سلام دوستان
                        اگر آردینو شما هم تندتند چشمکزن شده است مراحل زیر را با دقت انجام دهید:
                        (بنده با این روش دو تا از بردهای Arduino Pro Mini را درست و قابل استفاده کردم)

1. برق برد را قطع کنید (کابل USB را قطع کنید).
                        2. دکمه ریست روی برد را فشار داده و نگه دارید.
                        3. در حالی که دکمه ریست را پایین نگه داشته اید کابل USB را وصل نمایید.
                        4. برنامه ای ساده مثل Blink.ino را آپلود کنید.
                        5. چند ثانیه صبر کنید و به محض مشاهده کلمه "Uploading..." در نوار وضعیت Arduino IDE سریع دکمه ریست را ول کنید (از حالت فشرده خارج نمایید).
                          ** میتوانید با یک تکه سیم پایه ریست برد آردینو را به منفی (GND) برد وصل کنید و به موقع قطع نمایید.

موفق باشید...
                        سلام. مشکل زمانی پیش می آید که رابط سریال نتواند با پایه ریست ارتباط برقرار کند. نیازبه نگه داشتن و ... نیست. کافیست هنگام نوشتن آپلود یک بار دکمه ریست را فشار دهید.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir Zia نمایش پست ها
                          سلام. مشکل زمانی پیش می آید که رابط سریال نتواند با پایه ریست ارتباط برقرار کند. نیازبه نگه داشتن و ... نیست. کافیست هنگام نوشتن آپلود یک بار دکمه ریست را فشار دهید.
                          سلام
                          دوست محترم اونی که شما فرمودید برای موقعی است که آردینو پرو مینی شما سالم است و میخواهید با رابط سریال برنامه ای را آپلود کنید، اما مطلبی که بنده نوشته ام برای مواقعی است که برد آردینو پرومینی شما مشکل دارد و برنامه ای قبول نمیکند.
                          بنده دو تا از بردهای آردینو پرومینی خودم را با این روش درست کرده ام و حالا برنامه پذیر شده اند در صورتیکه قبلا" فقط تندتند چشمک زن بودند.

در ضمن اگر رابط سریال مورد استفاده دارای پین DTR باشد و به پین DTR برد آردینو پرومینی وصل شود عمل ریست کردن به موقع برای آپلود را هم بصورت اتوماتیک انجام میدهد.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط laserayaneh نمایش پست ها
                            سلام
                            دوست محترم اونی که شما فرمودید برای موقعی است که آردینو پرو مینی شما سالم است و میخواهید با رابط سریال برنامه ای را آپلود کنید، اما مطلبی که بنده نوشته ام برای مواقعی است که برد آردینو پرومینی شما مشکل دارد و برنامه ای قبول نمیکند.
                            بنده دو تا از بردهای آردینو پرومینی خودم را با این روش درست کرده ام و حالا برنامه پذیر شده اند در صورتیکه قبلا" فقط تندتند چشمک زن بودند.

در ضمن اگر رابط سریال مورد استفاده دارای پین DTR باشد و به پین DTR برد آردینو پرومینی وصل شود عمل ریست کردن به موقع برای آپلود را هم بصورت اتوماتیک انجام میدهد.

موفق باشید
                            با سلام و وقت بخیر.
                            سالم بودن و خراب بودن مفهومی نداره.زمانی که رابطی که برا پروگرم استفاده میشه DTR نداشته باشه برنامه ای قبول نمیکند و حتما باید دستی ریست بشه هنگام آپلود که امری مشخص هست.
                            شما میفرمایید بعد از اینکه فقط یکبار این کار را انجام دادید ، من بعد بدون پایه DTR و بدون ریست کردن دستی ، برنامه رو آپلود میکنید؟ میشه در مورد درست و قابل استفاده کردن بیشتر توضیح بدید؟

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir Zia نمایش پست ها
                              با سلام و وقت بخیر.
                              سالم بودن و خراب بودن مفهومی نداره.زمانی که رابطی که برا پروگرم استفاده میشه DTR نداشته باشه برنامه ای قبول نمیکند و حتما باید دستی ریست بشه هنگام آپلود که امری مشخص هست.
                              شما میفرمایید بعد از اینکه فقط یکبار این کار را انجام دادید ، من بعد بدون پایه DTR و بدون ریست کردن دستی ، برنامه رو آپلود میکنید؟ میشه در مورد درست و قابل استفاده کردن بیشتر توضیح بدید؟
                              سلام
                              دوست محترم اگر رابط پین DTR نداشته باشه یا وصل نشده باشه امکان آپلود بدون ریست وجود نداره.

اما منظور من قابل آپلود کردن بردهایی است که مشکل پیدا کردن و LEDی پین 13 آنها تندتند چشمک شده است، میباشد.

موفق باشید
                              جدیدترین ویرایش توسط laserayaneh; ۰۱:۱۵ ۱۳۹۹/۰۲/۳۰.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X