اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اختلاف سرعت ای جی ی تی با ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اختلاف سرعت ای جی ی تی با ماسفت

با سلام
    من تو دستگاههای اینورتر جوش که با ای جی بی تی کار میکنن فرکانس سویچینگ رو اندازه گیری کردم که 33 کیلو بود ولی تو دستگاههای ماسفت فرکانس نزدیک به صد کیلو با اقای وزیری که مطرح کردم گفتن که ای جی بی تی کندتر از ماسفته ولی دیتاشیت یه ای جی بی تی و یک ماسفت مربوط به همین اینورترهای جوش رو که بررسی میکنم ای جی بی تی سریعتره .الان چطور میشه این تناقض رو حل کرد؟
    مشخصات ای جی بی تی :fgh60n60

td(on) Turn-On Delay Time 23 ns
    tr Rise Time 58 ns
    Turn on time ton 81 ns

td(off) Turn-Off Delay Time130 ns
    tf Fall Time 40 ns
    Turn off time toff 170 ns
    l
    مشخصات ماسفت :k4108

Rise time tr 70
    Turn on time ton 130
    Fall time tf 70
    Turn off time toff 280 ns
    جدیدترین ویرایش توسط javad-10; ۱۰:۴۰ ۱۳۹۶/۰۴/۱۲.

پاسخ : اختلاف سرعت ای جی ی تی با ماسفت

سلام
    اقای وزیری در کل گفتن؛اما همیشه و برای همه موارد که اینطور نیست!
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

ما اگه ده برابر زمانهای تاخیر خاموش و روشن شدن ترانزیستور را بعنوان حد اقل پهنای پالس قرار بدیم اینجور میشه که برای ای جی بی تی مورد نظر:<br>23+58+130+40= 251&nbsp; پس حداقل پهنای پالسمون میشه 2510 نانو یا 2.5 میکرو ثانیه که حد اکثر فرکانسمون میشه 400 کیلو هرتز.<br>و برای ماسفت مورد نظر 70+130+70+280=550&nbsp; حداقل پهنای پالس 5500 نانو که حداکثر فرکانس میشه 181 کیلو هرتز.<br>در حالی که در عمل ای جی بی تی تو فرکانسای بسیار پایینتر استفاده میشه .علت این قضیه چیه؟
      جدیدترین ویرایش توسط javad-10; ۱۱:۰۰ ۱۳۹۶/۰۴/۰۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
        سلام اقای وزیری در کل گفتن؛اما همیشه و برای همه موارد که اینطور نیست!
        سلام ممنون از مشارکتتون تو بحث منم معتقدم اقای وزیری درست میگن وای جی بی تی تو فرکانسای پایین تر استفاده میشه ولی این قضیه با دیتا شیت سازگار نیست من چندین مورد دیتا شیت ماسفت و ای جی بی تی هایی که تو دستگاههای جوش استفاده میشه رو بررسی کردم در همه موارد ایجی بی تی ها دارای سرعت خاموش و روشن شدن کمتری هستن ولی تو همه اونا دستگاههای ماسفت با فرکانس بالا تری استفاده میشن.همین دو نمونه ترانزیستوری که یه بخش از دیتا شیتشون رو گذاشتم ,دستگاهی که از این ای جی بی تی استفاده میکنه با اینکه ای جی بی تی زمانهای کمتری داره ولی دستگاه با فرکانس 33 کیلو کارمیکنه ولی دستگاه ماسفت با فرکانس صد کیلو و باید یه موضوعی یا پارامتر دیگه ای باشه که این مسیله رو باعث میشه ولی چی؟
        جدیدترین ویرایش توسط javad-10; ۱۱:۰۳ ۱۳۹۶/۰۴/۰۲.

دیدگاه

در این زمینه اطلاعاتم خیلی زیاد نیست
          ولی یادمه چند وقت پیش اقا مهدی میگفتن که روشن و خاموش کردن آیجیبیتی مثل ماسفت نیست که همینطوری گیت رو منفی کنی و یهو خاموش بشه...اگر از ناحیه اشباع خارج بشه مثل اب خوردن میسوزه....فکر میکنم این عوامل هم موثر باشن توی انتخاب فرکانس
          جریانی هم که میشه از آیجیبیتی کشید با فرکانس متغیره در حالیکه فکر میکنم برای ماسفت اینطور نباشه
          در کل منم هم از اقا مهدی ممنون میشم اگر کمی توضیح بدن در این مورد
          ................Fx7SAM................

دیدگاه

دوست من. بنده اخر همون توضیح عرض کردم که به نمودار جریان-فرکانس داخل دیتاشیت مراجعه کنید.
            60n60 ای جی بی تیی بود که شما فرمودید. این ای جی بی تی تو فرکانس ده کیلوهرتز میتونه هشتاد امپر و در صد کیلوهرتز 40 امپر بده.
            زمان سوییچ شدن پارامتریه که ارتباط زیادی با تلفات نداره. داره ها. ولی پارامترهای دیگه هم دخیلن. ای جی بی تی ها ذاتن تلفات دینامیکشون بیشتر از ماسفتهاست. دلیل اینکه وقتی فرکان رو بالا میبریم بیشتر از ماسفتها داغ میکنن همینه. سرعت ای جی بی تی با ماسفت برابر و ممکنه حتی سریعتر هم باشه. ولی تلفات سوییچش معمولا بالاتره. سوییچچ شما به دلیل اضافه جریان نمیسوزه. تلفاتش بالا س داغ میکنه و میسوزه.
            موردی گه علی اقا هم فرمودن متفاوته. اون مربوط به موارد اضافه جریان شدید یا موارد بحرانیه. تو حالت عادی نیازی به اونها نیست. گیت منفی دادن حتی تو ماسفتها هم رواج داره. تو مدارهای پل باعث میشه تغییرات سریع درین اثر مخرب کمتری روی سیگنال گیت داشته باشه. این مورد تو ای جی بی تی ها گاها شدید تر میشه. پس تو ای جی بی تی ها رایج تره.
            ای جی بی تی های قدیمی گاها تو نمونه هایی نیاز داشتن که گیتشون برای خاموش شدن کامل منفی بشه. داستان اونها با این این ای جی بی تی ها فرق داره.
            تشکر از همه
            حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
            به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

پاسخ : اختلاف سرعت ای جی بی تی با ماسفت

نوشته اصلی توسط javad-10 نمایش پست ها
              من تو دستگاههای اینورتر جوش که با ای جی بی تی کار میکنن فرکانس سویچینگ رو اندازه گیری کردم که 33 کیلو بود ولی تو دستگاههای ماسفت فرکانس نزدیک به صد کیلو

شاید طرح مدار اینطور خواسته و همچین مقدار فرکانسی رو انتخاب کرده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد حبیب زاده نمایش پست ها
                شاید طرح مدار اینطور خواسته و همچین مقدار فرکانسی رو انتخاب کرده
                اخه طراح مدار چرا خودشو از امکان بالا بردن فرکانس و استفاده از مزایای فراوانش مثل کوچیک شدن ترانس و غیره محروم کنه بعدم اینکه این یه مورد نیست تو موارد متعددی که من مشاهده کردم دستگاههایی که از ای جی بی تی استفاده میکنن فرکانسشون حدود یک سوم دستگاههای ماسفتیه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri نمایش پست ها
                  دوست من. بنده اخر همون توضیح عرض کردم که به نمودار جریان-فرکانس داخل دیتاشیت مراجعه کنید. 60n60 ای جی بی تیی بود که شما فرمودید. این ای جی بی تی تو فرکانس ده کیلوهرتز میتونه هشتاد امپر و در صد کیلوهرتز 40 امپر بده. زمان سوییچ شدن پارامتریه که ارتباط زیادی با تلفات نداره. داره ها. ولی پارامترهای دیگه هم دخیلن. ای جی بی تی ها ذاتن تلفات دینامیکشون بیشتر از ماسفتهاست. دلیل اینکه وقتی فرکان رو بالا میبریم بیشتر از ماسفتها داغ میکنن همینه. سرعت ای جی بی تی با ماسفت برابر و ممکنه حتی سریعتر هم باشه. ولی تلفات سوییچش معمولا بالاتره. سوییچچ شما به دلیل اضافه جریان نمیسوزه. تلفاتش بالا س داغ میکنه و میسوزه.
                  سلام بله شما فرمودین ولی من هر چی دیتا شیت رو گشتم نمودار جریان-فرکانسی داخلش ندیدم ایا باید از روی یه پارامتری دیگه محاسبه بشه یا مستقیم همچین نموداری تو دیتا شیت موجوده .شاید دیتا شیتی که من توش گشتم کامل نبوده میشه لطف کنید و این نمودار رو تو این دیتاشیت بهم نشون بدید http://safirelectronics.com/wp-conte...3/60N60SFD.pdf پس سوختن ای جی بی تی مدار من از فرکانس بالا نیست چون زمانی سوخت از مدار جریان نمیکشیدم و ای جی بی تی ها هم کاملا خنک بودن من احتمال میدم چون خازنای منبع تغذیه رو با گیره به طول سی سانت به منبع وصل کردم خاصیت سلفی این سیما باعث شده که زمان تخلیه هسته اسپایکای با ولتاژ بالا رو ترانزیستورا تولید بشه وترانزیستور رو بسوزونه بنظرتون این نظریه درستیه؟ ای جی بی تی لو ساید سوخته بود با دیودی که کلکتور این ترانزیستور رو وصل میکنه به خط مثبت. با تشکر فراوان
                  جدیدترین ویرایش توسط javad-10; ۱۸:۴۵ ۱۳۹۶/۰۴/۰۳.

دیدگاه

با سلام
                    من تو دستگاههای اینورتر جوش که با ای جی بی تی کار میکنن فرکانس سویچینگ رو اندازه گیری کردم که 33 کیلو بود ولی تو دستگاههای ماسفت فرکانس نزدیک به صد کیلو با اقای وزیری که مطرح کردم گفتن که ای جی بی تی کندتر از ماسفته ولی دیتاشیت یه ای جی بی تی و یک ماسفت مربوط به همین اینورترهای جوش رو که بررسی میکنم ای جی بی تی سریعتره .الان چطور میشه این تناقض رو حل کرد؟
                    k4108 یک ماسفت نسل قدیم است و IGBT های هم دوره اش بسیار کند تر از آن بوده اند و مقایسه ی آن با IGBT های نسل جدید اشتباه است.در ضمن نمونه اصلی این ماسفت دیگر تولید نمی شود و نمونه های حاضر هم تماما ریمارک هستند .
                    جدیدترین ویرایش توسط mojtabama2000; ۱۷:۴۳ ۱۳۹۶/۰۴/۰۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtabama2000 نمایش پست ها
                      k4108 یک ماسفت نسل قدیم است و IGBT های هم دوره اش بسیار کند تر از آن بوده اند و مقایسه ی آن با IGBT های نسل جدید اشتباه است.در ضمن نمونه اصلی این ماسفت دیگر تولید نمی شود و نمونه های حاضر هم تماما ریمارک هستند .
                      4108 الان داره تو دستگاههای اینورتر جوش استفاده میشه مثالا شرکت ویم مالزی از همین ماسفت تو دستگاههاش استفاده میکنه و تو بازار هم به وفور موجوده. شما هر ماسفت بالای 20 امپر و 500 ولتی رو که دوست داری دیتا شیش رو با 60n60 مقایسه کن اگه ماسفت با زمان کمتر از ای جی بی تی دیدی ما رو هم خبر کن تا لااقل یه نمونه دیده باشیم . اقای وزیری که اصل مطلب رو گفتن مسأله فقط زمانهای خاموش و روشن نیست مساءلی دیگه هم مطرحه

دیدگاه

4108 الان داره تو دستگاههای اینورتر جوش استفاده میشه مثالا شرکت ویم مالزی از همین ماسفت تو دستگاههاش استفاده میکنه و تو بازار هم به وفور موجوده. شما هر ماسفت بالای 20 امپر و 500 ولتی رو که دوست داری دیتا شیش رو با 60n60 مقایسه کن اگه ماسفت با زمان کمتر از ای جی بی تی دیدی ما رو هم خبر کن تا لااقل یه نمونه دیده باشیم . اقای وزیری که اصل مطلب رو گفتن مسأله فقط زمانهای خاموش و روشن نیست مساءلی دیگه هم مطرحه
                        دوستانی که با رکتیفایرهای صنعتی جوش در سالهای پیش سر و کار داشته اند ، با این موارد زیاد سر و کله زده اند . در دستگاههای ژاپنی ، ماسفتهای توشیبا استفاده میشد که یکی از متداول ترین های آن همین ماسفت k4108 بود و در نمونه های آمریکایی هم ، IGBT ها به دلایل تکنولوژی بالاتر در مباحث افت حرارتی و راندمان بالاتر در اولویت قرار گرفته بودند که البته محدودیتهای فرکانسی خودشان را هم داشتند ولی کماکان به دلیل راندمان بالاتر به تدریج ، جایگزین ماسفتهای قدرت شدند و یکی از متداول ترینهای آن هم IGBT آمریکایی نسل اول HGTG20N50C1D بود که در این دستگاهها استفاده میشد و fall time و turn off بسیار بالایی هم داشت. در حال حاضر هم با پیشرفت تکنولوژی ساخت IGBT ها این زمان خاموش شدن بسیار کم شده و به همین دلیل است که fgh60n60 ده برابر سریعتر از HGT خاموش می شود و نسبت به 4108 هم همینطور . تکنولوژی ساخت ماسفتها هم بسیار پیشرفت کرده و در طبقه ی قدرت به چند صد مگاهرتز رسیده که البته به دلایل استفاده های نظامی در دسترس بازارهای جهانی الکترونیک نیست. بهمین خاطر هم بنده عرض کردم که 4108 را باید با HGT هم نسلش مقایسه کرد که هم توان و هم سن یکدیگرند و جفتشان بالای 20 سال عمر دارند . در ضمن همانطور که فرمودید در حال حاضر 4108 را کشورهای دیگر می سازند و نمونه ی ژاپنی آن هم که دیگر تولید نمی شود.HGT هم که دیگر منقرض شده است و در اینورترهای جوشکاری جایش را به امثال fgh ها داده است.

دیدگاه

سلام بله شما فرمودین ولی من هر چی دیتا شیت رو گشتم نمودار جریان-فرکانسی داخلش ندیدم ایا باید از روی یه پارامتری دیگه محاسبه بشه یا مستقیم همچین نموداری تو دیتا شیت موجوده .شاید دیتا شیتی که من توش گشتم کامل نبوده میشه لطف کنید و این نمودار رو تو این دیتاشیت بهم نشون بدید http://safirelectronics.com/wp-conte...3/60N60SFD.pdf پس سوختن ای جی بی تی مدار من از فرکانس بالا نیست چون زمانی سوخت از مدار جریان نمیکشیدم و ای جی بی تی ها هم کاملا خنک بودن من احتمال میدم چون خازنای منبع تغذیه رو با گیره به طول سی سانت به منبع وصل کردم خاصیت سلفی این سیما باعث شده که زمان تخلیه هسته اسپایکای با ولتاژ بالا رو ترانزیستورا تولید بشه وترانزیستور رو بسوزونه بنظرتون این نظریه درستیه؟ ای جی بی تی لو ساید سوخته بود با دیودی که کلکتور این ترانزیستور رو وصل میکنه به خط مثبت. با تشکر فراوان
                          بله گویا دیتاشیت شما این رو نداره. من دیتاشیت 60N60SMD رو دیدم و گفتم.
                          اگر خنک بودن داستان متفاوته. نظری که دادید کاملا محتمله. معمولا تو مدارات یک یا چند خازن پولیستر در فاصله نزدیک به سوییچها قرار داده میشه. برای حذف همین اسپایکها
                          حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                          به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

شما هر ماسفت بالای 20 امپر و 500 ولتی رو که دوست داری دیتا شیش رو با 60n60 مقایسه کن اگه ماسفت با زمان کمتر از ای جی بی تی دیدی ما رو هم خبر کن
                            بفرما
                            APT5020

دیدگاه

APT5020[/QUOTE]
                              باز خوبه یه مورد پیدا شد ماسفت زمان کمتری داره هر چند نسبت به ای جی بی تی هم جریانش FGH20N60SFD تقریبا در یه سطحه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X