اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منابع جریان

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منابع جریان

با سلام
    آیا شدت جریان الکتریکی قبل و بعد از منابع جریان مستقل یا وابسته یکسان است؟
    به عبارت دیگر آیا شدت جریان ورودی و خروجی منبع جریان یکسان است؟
    و دوم اینکه اگر سیم ورودی به منبع جریان مستقل را باز کنیم با توجه به اینکه منبع جریان مستقل است آیا باز هم منبع فوق جریانی را به مدار تزریق میکند؟
    لطفا توضیح دهید
    باتشکر

پاسخ : منابع جریان

با سلام
    دوست عزیز سوالتون شفاف نیست
    لطفا بیشتر توضیح بده منظورتون دقیقا چیه؟
    موفق باشی

دیدگاه

سلام
      اگه منظورتون رو درست متوجه شده باشم بله.برابره.
      ولی آیا در هر شرایطی؟
      خیر.
      چون ما در عمل منبع جریان مستقل نداریم،همون طور که منبع ولتاژ مستقل نداریم.اینها تقریبی از مدل های واقعی هستند.همون طور که می دونید منبع جریان مستقل یعنی منبعی که جریانش از ولتاژ روی اون مستقل باشه.در عمل این مستقل بودن تا یه حدود ولتاژیه و بیش تر یا کمتر از اون دیگه مستقل نیست.
      در مورد منبع ولتاژ هم به همین صورته شما اگه از یه باتری بیش از حد جریان بکشید ولتاژش افت میکنه.(منطقی هم هست چون اگه افت نمی کرد میتونستیم توان بی نهایت ازش بگریم!!!)پس مستقل نیست.

دیدگاه

طبق گفته آقا سید
        باید دقت کرد
        یعنی اینکه روی تعمیم نتایج ریاضی مدل های مداری ایده آل و واقعیت تفاوت قائل شد
        ضمنا میشه برای منبع جریان و ولتاژ مستقل مثالهایی زد البته نه توی حوزه های کاربردی

به هر حال برای این جور مباحث زیاد میشه صحبت کرد

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید عبدالله حسنی
          سلام
          اگه منظورتون رو درست متوجه شده باشم بله.برابره.
          ولی آیا در هر شرایطی؟
          خیر.
          چون ما در عمل منبع جریان مستقل نداریم،همون طور که منبع ولتاژ مستقل نداریم.اینها تقریبی از مدل های واقعی هستند.همون طور که می دونید منبع جریان مستقل یعنی منبعی که جریانش از ولتاژ روی اون مستقل باشه.در عمل این مستقل بودن تا یه حدود ولتاژیه و بیش تر یا کمتر از اون دیگه مستقل نیست.
          در مورد منبع ولتاژ هم به همین صورته شما اگه از یه باتری بیش از حد جریان بکشید ولتاژش افت میکنه.(منطقی هم هست چون اگه افت نمی کرد میتونستیم توان بی نهایت ازش بگریم!!!)پس مستقل نیست.
          سلام

دوست عزیز، منظور از منبع جریان وابسته منبعی که جریانش به یک پارامتر دیگر بستگی داشته باشد مثلا منبع جریان که تو کلکتور - امیتر ترانزیستور bjt است که جریان اون، به ولتاژ بیس امیتر بستگی دارد، که این پارامتر وابستگی همون gmترانزیستور است. منبع جریان مستقل هم منبع جریانی با مقدار ثابت مثلا 2 آمپر است. این تعاریفی که شما در مورد منبع جریان و ولتاژ کردید، تعریف منابع ایده آل و غیر ایده آل است نه منابع مستقل و وابسته.
          اما در مورد سئوال دوستمون، بله، شدت جریان الکتریکی قبل و بعد از منابع جریان مستقل یا وابسته یکسان است.
          موفق باشید
          http://embeddedelectronics.ir

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان
            مفهوم منابع مستقل با استفاده از مفهوم منابع ایده آل معنی داره
            در واقعیت همه منابع به پارامترهای مختلفی وابستگی دارن

بنده یه چیزی رو در مورد سوال این دوستمون متوجه نمیشم

این قسمت

شدت جریان الکتریکی قبل و بعد از منابع جریان مستقل یا وابسته یکسان است؟
            از چه نظر؟ زمانی ؟

موفق باشید

دیدگاه

سلام

دوست عزیز اینکه همه منابع به پارامترهای مختلفی وابستگی دارن کاملا صحیح ولی مفهوم منابع مستقل با استفاده از مفهوم منابع ایده آل معنی داره جمله کاملا غلطی است.
              موفق باشید
              http://embeddedelectronics.ir

دیدگاه

با سلام
                دوست عزیز اقا حامد میشه در این مورد بیشتر توضیح بدی
                من برداشتم این طوریه
                ما منابع رو به دو دسته ایده آل و غیرایده ال تقسیم بندی می کنیم که هر کدوم تعریف خاص خودشون رو دارن
                حالا میشه منابع رو از نظر مستقل بودن و وابسته بودن به پارامترهای مختلف دسته بندی کرد

منبع مستقل ذاتا وجود نداره و یه تعریفی برای منابع که باعث میشه ما منابع رو با یه خصوصیت ایده آلی در نظر بگیریم
                حالا اگه بنده اشتباه می کنم شما دوست عزیز لطف کن یه ذره موشکافانه توضیح بده
                ممنون میشم چون ممکنه صحبت های شما منو متوجه اشتباهاتم بکنه

ممنون

دیدگاه

سلام
                  این تعاریفی که شما در مورد منبع جریان و ولتاژ کردید، تعریف منابع ایده آل و غیر ایده آل است نه منابع مستقل و وابسته.
                  به کتاب مدار هیت مراجعه کنید.من الان به کتاب مراجعه کردم تعریف درست بود.من از مطالب کتاب توضیحات قبل رو عرض کردم.
                  نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
                  منبع مستقل ذاتا وجود نداره و یه تعریفی برای منابع که باعث میشه ما منابع رو با یه خصوصیت ایده آلی در نظر بگیریم
                  بله به نظر من درسته.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X