اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی تریاک BT139 با رله (ایزوله)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی تریاک BT139 با رله (ایزوله)

سلام دوستان

من یه مدار درست کردم که دم دستی تره با رله تریاک مو فعال کردم ولی با رله ایزولش کردم ببینید...

فقط نمیدونم جریان و ولتاژ قابل تحمل گیت bt139 چقدر؟ 220 ولت به سر گیت تریاک میشه وصل کرد؟ اونم متناوب!

ببینید...

راستی این رله های 5 پایه سر وسط سیم پیچش برای چیه؟ دیدین؟ قسمت فعال کننده ها نه سوییچش من فکر میکردم سویچ 2 حالته ولی 3 پایهه مال قسمت سیم پیچ فعال کننده است...

پاسخ : راه اندازی تریاک BT139 با رله

فقط نمیدونم جریان و ولتاژ قابل تحمل bt139 چقدر؟

دیتا شیت BT139:

http://www.nandatronics.com/nandatro...eets/bt139.pdf

دیدگاه

پاسخ : راه اندازی تریاک BT139 با رله

نوشته اصلی توسط حمید بادامی نجات
      فقط نمیدونم جریان و ولتاژ قابل تحمل bt139 چقدر؟

دیتا شیت BT139:

http://www.nandatronics.com/nandatro...eets/bt139.pdf
      این دیتا شیت خیلی برام پیچیدس یه جا نوشته 400 V یه جار زده 5 ولت بلاخره من نفهمیدم چی کار باید بکنم.؟

ببینین

اینجارم ببیند...

دیدگاه

پاسخ : راه اندازی تریاک BT139 با رله (ایزوله)

پروتئوسی که رو سیستمم دارم BT139 و تریاکهای این سری رو نداره. مثل اینکه پروتئوس شما از اون خوباست!

کتابخونه ای نصب کرده اید؟ واسه من 7.2 سرویس پک 6 است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kasper
          پروتئوسی که رو سیستمم دارم BT139 و تریاکهای این سری رو نداره. مثل اینکه پروتئوس شما از اون خوباست!

کتابخونه ای نصب کرده اید؟ واسه من 7.2 سرویس پک 6 است.
          نه قربان بنده فقط تایپش کردم . مال منم نداشت

فقط می خواستم نشون بدم که از چه تریاکی استفاده کردم همین :redface:

شما از دیتا شیتش چیزی فهمیدی؟

دیدگاه

سلام.
            ممنون.
            منم نفهمیدم. من کلا با دیتاشیت جماعت مشکل دارم.اونم چی تریاک....
            اخه من زیاد با تریاک کار نکردم.
            اما می دونم که میشه به این تریاک برق 220 ولت وصل کرد.ضمنا بیشتر اون مقادیری که تو دیتاشیت نوشته برای تعیین ولتاژ و جریان لازم برای تحریک گیت است. و چون شما برای این کار ( یعنی تحریک گیت) از رله و از تغذیه خود تریاک استفاده کرده اید از این لحاظ به مشکل برنمی خورید.
            حالا شما مدارو ببندید یا لامپه روشن میشه یا خود تریاک. :mrgreen:
            جدا از شوخی ببین تو عکس دومی که گذاشتی همون اول نوشته که ولتاژ تکراری ( همون برق شهر) 600 تا نهایتا 800 ولت. پایینش نوشته جریان موثر حالت روشن 16 امپر است.پس مشکلی واسه وصل کردن لامپ نداری.
            امیدوارم درست گفته باشم.اگه درست نیست دوستان تصحیح کنند.
            موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kasper
              سلام.
              ممنون.
              منم نفهمیدم. من کلا با دیتاشیت جماعت مشکل دارم.اونم چی تریاک....
              اخه من زیاد با تریاک کار نکردم.
              اما می دونم که میشه به این تریاک برق 220 ولت وصل کرد.ضمنا بیشتر اون مقادیری که تو دیتاشیت نوشته برای تعیین ولتاژ و جریان لازم برای تحریک گیت است. و چون شما برای این کار ( یعنی تحریک گیت) از رله و از تغذیه خود تریاک استفاده کرده اید از این لحاظ به مشکل برنمی خورید.
              حالا شما مدارو ببندید یا لامپه روشن میشه یا خود تریاک. :mrgreen:
              جدا از شوخی ببین تو عکس دومی که گذاشتی همون اول نوشته که ولتاژ تکراری ( همون برق شهر) 600 تا نهایتا 800 ولت. پایینش نوشته جریان موثر حالت روشن 16 امپر است.پس مشکلی واسه وصل کردن لامپ نداری.
              امیدوارم درست گفته باشم.اگه درست نیست دوستان تصحیح کنند.
              موفق باشید.
              دست شما درد نکه ممنون از جوابتون...

ولی این قسمتشو خیلی خندیدم خدایی آخرشه
              حالا شما مدارو ببندید یا لامپه روشن میشه یا خود تریاک. :
              فکر کنم سریع ترین حالتی که به نتیجه برسم همینه.... :rolleyes:

دیدگاه

سلام:
                شما بیا خروجی میکرو رو با یک ترانزیستور در حالت سویچ تقویت کنید یا از اپتوترایاک استفاده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد صالح
                  سلام:
                  شما بیا خروجی میکرو رو با یک ترانزیستور در حالت سویچ تقویت کنید یا از اپتوترایاک استفاده کنید
                  با ترانزیستور نمیشه امیترشو به کجا وصل کنم؟ به نول برق شهر !؟ :surprised:

اپتو تراکم دم دستم نیست برای خریدنش باید 2 هزار تومن پول خرج کنم ...

مدارو وصل کردم ولی در هر حالت چراق روشن میشه! اصلا به گیت کاری نداره! عجیبه! :angry:

دیدگاه

سلام. اگه امیترشو به نول برق شهر وصل کنی دیگه مدارت ر باید بندازی دور. بهترین کار استفاده از اپتی ترایاکه. در ضمن میتونید یه اپتی ترایاک moc3021 رو با 200 تومان تهیه کنید.
                    اینم نحوه اتصال اپتی ترایاک:

یه سری هم به این تایپیک بزن
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=20716.0

دیدگاه

سلام.
                      اپتو تریاک که خرجی نداره. همونطور که اقای بادامی نجات فرمودند نهایتا 200 تومان.

حالا یه سوال برام پیش اومده :

با اپتو تریاک میشه زاویه هدایت یا زاویه اتش تریاک را کنترل کرد یا فقط می توان تریاک را روشن و خاموش کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kasper
                        سلام.
                        اپتو تریاک که خرجی نداره. همونطور که اقای بادامی نجات فرمودند نهایتا 200 تومان.

حالا یه سوال برام پیش اومده :

با اپتو تریاک میشه زاویه هدایت یا زاویه اتش تریاک را کنترل کرد یا فقط می توان تریاک را روشن و خاموش کرد؟
                        lمیدونم 200 تومنه ولی باید تا پاساژ امجد 2000 تومن خرج کنم تا برم.... :cry2: میشه 2200 تومن :NO:

به نظرم کار همون رله رو انجام میده ....! :smile:

ولی من هنوز نتونستم با گیت تریاک ورشن و خاموشش کنم..... به برق شهر که وصل میشه فقط روشنه چه به گین برقی بدم چه ندم.... عجیبه :angry:

دیدگاه

lمیدونم 200 تومنه ولی باید تا پاساژ امجد 2000 تومن خرج کنم تا برم.... cry میشه 2200 تومن NO
                          خوب با اتوبوس برو

به نظرم کار همون رله رو انجام میده ....! icon_smile
                          رله ممکنه به اشباع بره. پس باید از همون اپتی ترایاک استفاده کنی.

ولی من هنوز نتونستم با گیت تریاک ورشن و خاموشش کنم..... به برق شهر که وصل میشه فقط روشنه چه به گین برقی بدم چه ندم.... عجیبه angry
                          عجیب نیست این به خاطر اینه که ترایاکت سوخته. اگر ترایاک سوخته باشه بون تحریک گیت پایه های A1 , A2 از داخل بهم وصل میشن.

دیدگاه

با اپتی ترایاک مستقیم نمیشه این کارو کرد. باید اول یه مدار گذار از صفر بسازین بهد خرجی های این مدار رو به یه کنترلر بدین. سپس کنترلر پس از تشخیص لحظه صفر در موج سینوسی برق شهر زمان روش شدن ترایاک رو تعین کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید بادامی نجات
                              lمیدونم 200 تومنه ولی باید تا پاساژ امجد 2000 تومن خرج کنم تا برم.... cry میشه 2200 تومن NO
                              خوب با اتوبوس برو

به نظرم کار همون رله رو انجام میده ....! icon_smile
                              رله ممکنه به اشباع بره. پس باید از همون اپتی ترایاک استفاده کنی.

ولی من هنوز نتونستم با گیت تریاک ورشن و خاموشش کنم..... به برق شهر که وصل میشه فقط روشنه چه به گین برقی بدم چه ندم.... عجیبه angry
                              عجیب نیست این به خاطر اینه که ترایاکت سوخته. اگر ترایاک سوخته باشه بون تحریک گیت پایه های A1 , A2 از داخل بهم وصل میشن.

بله اتوبوس جونم در میاد از کارو زندگیم می افتم 3 ساعت و نیم تول خواهد کشید..... :icon_razz:

بله ولی با 12 ولت کار میکنه ها! گیتش توی ولتاژ 12 ولت کار میکنه.... من آخر نفهمیدم این پایه تحریکش چطوریکار میکنه! باید هی قطع بشده وصل بشه مثل اینکه!!
                              اه موردشور این تریاکو ببرن باید با یه سیخ روشن میشد دیگه جرا اینطوره آخه اینقدر ناز داره! :icon_razz:
                              یه جاهایی دیدم با دیاک راش میندازن.... oo:
                              دیاک دیگه چیه!!!! :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X