اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت کدر شدن لحیم در لحیمکاری دستی چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

علت کدر شدن لحیم در لحیمکاری دستی چیست؟

سلام و دروود...
    اگر به لحیمکاری بردهای صنعتی نگاه کرده باشید بعد از چندین سال هم همینطور براق هستند و اکسید نشدند..مثلا برد امپلی را مشاهده کردم ک ساخت 25 سال پیش بئد اما همچنان لحیم براق بود..
    ولی در عمل لحیمکاری دستی ک انجام میدم بعد از چند هفته مات و کدر میشه..با این که هم از سیم لحیم اساهی استفاده میکنم..از روغن لحیم مرغوب و مایع فلکس هم استفاده کردم اما بهتر نشد
    ایا سیم لحیم دارای ناخالصی هست؟ایا مشکل از لحیم و یا مایع فلاکس هستش یا از سیستم لحیم کاری؟
    جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۱۳:۲۹ ۱۳۹۶/۰۴/۱۸.

پاسخ : علت کدر شدن لحیم در لحیمکاری دستی چیست؟

سلام ؛ دوست عزیز جنس قلع مورداستفاده خیلی مهم هست ، همون سیم لحیم اساهی مدل های گوناگون داره ، که قیمت هاشونم فرق داره ...
    استفاده از اسپری پلاستیک هم به اکسید نشدن قلع کمک میکنه.
    - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من : ir02x6
    طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal نمایش پست ها
      اگر به لحیمکاری بردهای صنعتی نگاه کرده باشید بعد از چندین سال هم همینطور براق هستند و اکسید نشدند..مثلا برد امپلی را مشاهده کردم ک ساخت 25 سال پیش بئد اما همچنان لحیم براق بود..
      ولی در عمل لحیمکاری دستی ک انجام میدم بعد از چند هفته مات و کدر میشه..با این که هم از سیم لحیم اساهی استفاده میکنم..از روغن لحیم مرغوب و مایع فلکس هم استفاده کردم اما بهتر نشد
      ایا سیم لحیم دارای ناخالصی هست؟ایا مشکل از لحیم و یا مایع فلاکس هستش یا از سیستم لحیم کاری؟
      از یه سیم لحیم خوب و مرغوب استفاده کنید و بعد از مونتاژ روغن لحیم های اضافه را پاک کنید
      من خودم برای تمیز کاری از تینر 10000 استفاده میکنم...
      ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

سلام و دروود...
        سلام در تکمیل حرف دوستان باید سیم لحیمتون رو با کیفیت انتخاب کنین
        پیشنهاد من سیم لحیم های آساهیه که نسبت به کارکردتون میتونین 100 گرمی و 250 گرمی خرید کنین :
        لینک خرید اساهی 100 گرمیلینک خرید اساهی 250 گرمی

دیدگاه

سلام ؛ دوست عزیز جنس قلع مورداستفاده خیلی مهم هست ، همون سیم لحیم اساهی مدل های گوناگون داره ، که قیمت هاشونم فرق داره ...
          استفاده از اسپری پلاستیک هم به اکسید نشدن قلع کمک میکنه.
          [QUOTE]
          از یه سیم لحیم خوب و مرغوب استفاده کنید و بعد از مونتاژ روغن لحیم های اضافه را پاک کنید
          من خودم برای تمیز کاری از تینر 10000 استفاده میکنم...
          سلام در تکمیل حرف دوستان باید سیم لحیمتون رو با کیفیت انتخاب کنین
          پیشنهاد من سیم لحیم های آساهیه که نسبت به کارکردتون میتونین 100 گرمی و 250 گرمی خرید کنین :
          سلام و دروود مجدد
          دوستان من هم از قرقره لحیم اساهی استفاده میکنم.برد هام رو اگه چاپ سبز نداشته باشه و صرفا برای خودم باشه از اسپری کیلر یا حتی لاک استفاده میکنم.و بعد از لحیم کاری هم برد رو با الکل ایزو پروپیل تمیز میکنم..
          ولی با این وجود احساس میکنم بردایی که لحیم میکنم یا حتی دوستان دیگه رو ک دیدم باز هم به لحیمکاری کارخونه مونتاژ برد نمیرسه..
          برای برد های نمونه همون اسپری میزنم و مشکلی نداره..اما برای بردهایی که تجاری هستند نمیتونم اسپری بزنم چون استانداارد نیست..
          حالا ایا واقعا ماده ای وجود داره که کارخونه های مونتاژ بعد از عمل قلعکاری به محل لحیمکاری ها میزنند که مانع کدر شدنش بشه و برای تعمیرات بعدی هم مشکل ساز نشه؟
          ایا اونها از فلاکس خاصی استفاده میکنند؟

جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۱۳:۳۰ ۱۳۹۶/۰۴/۱۹.

دیدگاه

[QUOTE=amin tal;656088]

سلام و دروود مجدد
            دوستان من هم از قرقره لحیم اساهی استفاده میکنم.برد هام رو اگه چاپ سبز نداشته باشه و صرفا برای خودم باشه از اسپری کیلر یا حتی لاک استفاده میکنم.و بعد از لحیم کاری هم برد رو با الکل ایزو پروپیل تمیز میکنم..
            ولی با این وجود احساس میکنم بردایی که لحیم میکنم یا حتی دوستان دیگه رو ک دیدم باز هم به لحیمکاری کارخونه مونتاژ برد نمیرسه..
            برای برد های نمونه همون اسپری میزنم و مشکلی نداره..اما برای بردهایی که تجاری هستند نمیتونم اسپری بزنم چون استانداارد نیست..
            حالا ایا واقعا ماده ای وجود داره که کارخونه های مونتاژ بعد از عمل قلعکاری به محل لحیمکاری ها میزنند که مانع کدر شدنش بشه و برای تعمیرات بعدی هم مشکل ساز نشه؟
            ایا اونها از فلاکس خاصی استفاده میکنند؟

من یکبار از خمیر لحیم به همراه فلاکس استفاده کردم و لحیم ها خیلی براق بودن، با سیم لحیم این نتیجه رو ندیده بودم، شما هم اگه در دسترستونه تست کنید اینجا بگید

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
            انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

[QUOTE=hamedtaran;656105]
              من یکبار از خمیر لحیم به همراه فلاکس استفاده کردم و لحیم ها خیلی براق بودن، با سیم لحیم این نتیجه رو ندیده بودم، شما هم اگه در دسترستونه تست کنید اینجا بگید

حتما اینکارو میکنم..اما فلاکسی ک شما استفاده کردید خمیریه یا بصورت مایع؟ چون فلاکسها چند نوع دارند.در ابی و در قرمز و ...مارکش رو هم بفرمایید
              دیدگاه

با سلام،90درصد کدر شدن به جنس لحیم مربوطه و مابقی دمای هویه نسبت به لحیمی که مصرف میشه که باید بصورت تجربی تست کنید.

فرستاده شده از H60-L04ِ من با Tapatalk

دیدگاه

[QUOTE=amin tal;656131]
                  نوشته اصلی توسط hamedtaran نمایش پست ها
                  حتما اینکارو میکنم..اما فلاکسی ک شما استفاده کردید خمیریه یا بصورت مایع؟ چون فلاکسها چند نوع دارند.در ابی و در قرمز و ...مارکش رو هم بفرمایید
                  نخیر مایع بود، قرمز رنگ.چون دوسه سال پیش بود مارکش خاطرم نیست متاسفانه، البته مارک زیاد مهم نیست، کلا خمیر قلع کارش درسته و خوب و با کیفیت اتصال میده، همونطور که دوستمونم گفتن دما هم خیلی مهمه.
                  یه نکته که خودم هنگام لحیم با سیم بهش رسیدم اینه که یه مقدار بیشتر هویه رو روی قلع نگه میدارم تا قلع به اصطلاح بجوشه و روغن و... از داخلش بزنه بیرون و اینجوری بیشتر براق میشه و لحیم ماندگارتر، بنظرم کلا برای مدارها مخصوصا مدارهایی که ولتاژهای حساس و دقیق دارند، از روغن استفاده نکنید، بعد از شستن هم مقداری روغن زیر قطعات میمونه و خوب نیست و ایجاد خطا میکنه. فلاکس بهتره کلاً (البته خیلی زیاد نگه ندارید که قطعه آسیب ببینه)
                  دوستان هم تجربیاتشونو بگن بهره مند شیم لطفا
                  ممنونم
                  موفق باشید.

جدیدترین ویرایش توسط hamedtaran; ۰۰:۳۸ ۱۳۹۶/۰۴/۲۱.
                  انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X