اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو کردن ماسفت n-chanel

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایو کردن ماسفت n-chanel

با سلام دوستان عزیز
    من یه مبدل باک 10 امپری دارم که با ماسفت مثبت راه اندازی شده irf9540 میخوام تا 60 امپر افزایش بدم جریانو
    هیچ راهی ندارم تا بتونم مبدلو شرایتشو عوض کنم ( به دلایلی )
    حالا با توجه به این که لاین سویچینگ من لاین مثبته من میخوام از ماسفت منفی irf3205 استفاده کنم هر کار میکنم نمیتونم درست خاموش و روشنش کنم
    دوستان اگه میتونید راهنماییم کنیدممنون میشم
    یه عکس از بلوک مدارم میزارم

آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود که همهآ‌ی انسانآ‌ها برابرند.

ما دیگران را فقط تا آن قسمت از جاده که خود پیمودهآ‌ایم میآ‌توانیم هدایت کنیم.

پاسخ : درایو کردن ماسفت n-chanel

سلام
    اقا شما دیگه چرا......شما که کاربر تازه وارد به انجمن نیستید......بار ها در تاپیک های مختلف توضیح داده شده
    البته خیلی غیرطبیعی نیست....چون بالاخره مردم کاروزندگی دارن...نمیرسن همه چیزو بخونن که

خب....ببینید...برای ماسفت پی باید برای روشن کردن به گیت یک ولتاژ منفی حدود 10 ولت یا بیشتر نسبت به سورس بدین تا روشن شه...برای خاموش کردنشم که باید وصلش کنید به سورس
    حالا برای چی توی باک میان از ماسفت پی استفاده میکنن؟
    چون باید لاین مثبت رو قطع و وصل کنیم و این کار با ماسفت پی راحتتره....چرا؟
    چون اگر بخواهیم از ماسفت ان استفاده کنیم باید سورس ماسفت رو وصل کنیم به سمت خروجی......ینی به قبل سلف
    خب اینطوری چی میشه؟
    اینطوری دیگه وقتی که ماسفت روشنه؛ولتاژ سورس نسبت به زمین مدار یه مقداره و وقتی ماسفت خاموشه یه مقدار دیگه....پس نمیشه برای روشن شدن یه ولتاژ ثابت داد!
    خب راه حل چیه؟
    باید از مداری استفاده کرد که موقعی که میخاد گیت رو روشن کنه ولتاژش نسبت به سورس ماسفت همیشه یه مقدار باشه....و برای این کار باید از چیزی مثل اپتوکوپلر یا یه مدار انالوگ جدا و یا ترانس پالس استفاده کنید که خب ترانس پالس راحتترینشه....فکر میکنم ایسی هایی هم برای این کار باشه که نمیشناسم وخوب هم نیستن و بد گیر میان

حالا برای چی نمیشه سورس ماسفت ان رو وصل کرد به لاین مثبت؟!
    خب برای اینکه ماسفت یه دیود داخلی داره که اگر این کارو بکنیم عملا ماسفت از مدار خارج میشه و دیگه همیشه لاین مثبت وصل میشه به قبل سلف و نمیتونیم قطعش کنیم...چون دیود بایاس مستقیم میشه

خب ینی راهی نیست که از ماسفت ان توی باک استفاده کرد؟!!!!
    اول ببینیم ماسفت ان چطور روشن خاموش میشه
    برای روشن کردن ماسفت ان باید به گیت نسبت به سورس یه ولتاژ مثبت 10 ولتی بدیم و برای روشن کردنش هم وصلش کنیم به سورس...ینی صفر ولت

خب حالا چطور از ماسفت ان توی باک استفاده کنیم؟!
    خب یا باید با استفاده از ترانس پالس یا بقیه چیزاییکه گفتم با کلی خرج و جا و بدبختی بیایم و ماسفت رو بذاریم توریل مثبت و گیت رو درایو کنیم
    و یا اینکه بیایم و ماسفت رو بذاریم توی ریل منفی....ینی بجای اینکه مثبت رو قطع و وصل کنیم؛منفی رو قطع و وصل کنیم.....هدف قطع و وصل جریانه...حالا چه حسن کچل چه کچل حسن!
    پس میایم و سورس ماسفت رو میزنیم به منفی و درینش رو هم میزنیم به قبل از کاتد توی توپولوژِی باک و مثبت رو مستقیما میزنیم به سلف........چون دیود ماسفت بایاس معکوس میشه مشکلی نیست و مشکل قبلی پیش نمیاد

خب الان میگین چرا از اول اینو نگفتی
    خب برای اینکه با این کار وقتی ماسفت خاموشه عملا زمین ورودی از خروجی جدا میشه و فیدبک ولتاژ خروجی نسبت به یه نقطه خارج مدار اصلی کنترل گرفته میشه و کنترلر فکر میکنه که ولتاژ خروجی کم شده و دیوتی زیاد میشه و میبنید که منبع کار نمیکنه و یا مشکلات دیگه!

ای بابا
    پس چیکار کنیم!!!!!!
    خب باید فیدبکمونو ایزوله کنیم که دیگه با قطع شدن زمین خروجی از ورودی مشکل پیش نیاد
    حالا چطور؟
    خب بهترین راه اپتوکوپلر معروف؛817 هست
    راه های دیگه ای هم هست...من جمله اپ امپ های ایزوله و ..... که دیگه به عهده دوستان باشه
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
      سلام
      اقا شما دیگه چرا......شما که کاربر تازه وارد به انجمن نیستید......بار ها در تاپیک های مختلف توضیح داده شده
      البته خیلی غیرطبیعی نیست....چون بالاخره مردم کاروزندگی دارن...نمیرسن همه چیزو بخونن که

خب....ببینید...برای ماسفت پی باید برای روشن کردن به گیت یک ولتاژ منفی حدود 10 ولت یا بیشتر نسبت به سورس بدین تا روشن شه...برای خاموش کردنشم که باید وصلش کنید به سورس
      حالا برای چی توی باک میان از ماسفت پی استفاده میکنن؟
      چون باید لاین مثبت رو قطع و وصل کنیم و این کار با ماسفت پی راحتتره....چرا؟
      چون اگر بخواهیم از ماسفت ان استفاده کنیم باید سورس ماسفت رو وصل کنیم به سمت خروجی......ینی به قبل سلف
      خب اینطوری چی میشه؟
      اینطوری دیگه وقتی که ماسفت روشنه؛ولتاژ سورس نسبت به زمین مدار یه مقداره و وقتی ماسفت خاموشه یه مقدار دیگه....پس نمیشه برای روشن شدن یه ولتاژ ثابت داد!
      خب راه حل چیه؟
      باید از مداری استفاده کرد که موقعی که میخاد گیت رو روشن کنه ولتاژش نسبت به سورس ماسفت همیشه یه مقدار باشه....و برای این کار باید از چیزی مثل اپتوکوپلر یا یه مدار انالوگ جدا و یا ترانس پالس استفاده کنید که خب ترانس پالس راحتترینشه....فکر میکنم ایسی هایی هم برای این کار باشه که نمیشناسم وخوب هم نیستن و بد گیر میان

حالا برای چی نمیشه سورس ماسفت ان رو وصل کرد به لاین مثبت؟!
      خب برای اینکه ماسفت یه دیود داخلی داره که اگر این کارو بکنیم عملا ماسفت از مدار خارج میشه و دیگه همیشه لاین مثبت وصل میشه به قبل سلف و نمیتونیم قطعش کنیم...چون دیود بایاس مستقیم میشه

خب ینی راهی نیست که از ماسفت ان توی باک استفاده کرد؟!!!!
      اول ببینیم ماسفت ان چطور روشن خاموش میشه
      برای روشن کردن ماسفت ان باید به گیت نسبت به سورس یه ولتاژ مثبت 10 ولتی بدیم و برای روشن کردنش هم وصلش کنیم به سورس...ینی صفر ولت

خب حالا چطور از ماسفت ان توی باک استفاده کنیم؟!
      خب یا باید با استفاده از ترانس پالس یا بقیه چیزاییکه گفتم با کلی خرج و جا و بدبختی بیایم و ماسفت رو بذاریم توریل مثبت و گیت رو درایو کنیم
      و یا اینکه بیایم و ماسفت رو بذاریم توی ریل منفی....ینی بجای اینکه مثبت رو قطع و وصل کنیم؛منفی رو قطع و وصل کنیم.....هدف قطع و وصل جریانه...حالا چه حسن کچل چه کچل حسن!
      پس میایم و سورس ماسفت رو میزنیم به منفی و درینش رو هم میزنیم به قبل از کاتد توی توپولوژِی باک و مثبت رو مستقیما میزنیم به سلف........چون دیود ماسفت بایاس معکوس میشه مشکلی نیست و مشکل قبلی پیش نمیاد

خب الان میگین چرا از اول اینو نگفتی
      خب برای اینکه با این کار وقتی ماسفت خاموشه عملا زمین ورودی از خروجی جدا میشه و فیدبک ولتاژ خروجی نسبت به یه نقطه خارج مدار اصلی کنترل گرفته میشه و کنترلر فکر میکنه که ولتاژ خروجی کم شده و دیوتی زیاد میشه و میبنید که منبع کار نمیکنه و یا مشکلات دیگه!

ای بابا
      پس چیکار کنیم!!!!!!
      خب باید فیدبکمونو ایزوله کنیم که دیگه با قطع شدن زمین خروجی از ورودی مشکل پیش نیاد
      حالا چطور؟
      خب بهترین راه اپتوکوپلر معروف؛817 هست
      راه های دیگه ای هم هست...من جمله اپ امپ های ایزوله و ..... که دیگه به عهده دوستان باشه

دستت درد نکنه چقدر قشنگ توضیح دادی
      راست میگین من نباید تاپیک جدید باز میکردم اما بیشتر تاپیکایی که با سرچ پیدا کردم رو واضح متوجه نشدم اما با توضیحی که تو این تاپیک از شما خوندم کامل متوجه شدم
      با توجه به توضیحاتتون متوجه شدم ترانس پالس چیه در نتیجه به مداری رسیدم در نت، که در اخر عکس پژوهشمو میزارم ...
      البته میدونستم یه سری چیزایی که توضیح دادین
      حالا یه سری سوال دیگه دارم
      1.ایا مداری که کشیدم درسته ؟
      2. ایا ولتاژ 12 ولت قبل ترانس پالس باید ایزوله باشه ؟
      3. اگه بخوام به جای یه ماسفت از 4 تا ماسفت استفاده کنم همین مدار خوبه ؟
      4.اگه ترانس رو در یه جهت بپیچم نقطه هاش مثل عکس درسته ؟
      5.ترانس اندازش چقدر مهمه ؟
      6.چطور قبل وصل pwm تستش کنم ؟
      7.درایو بهتر سراغ دارید بگید
      8. اگه بخوام با ماسفت مثبت کار کنم این امکان هست برام تا 5 تا با هم موازی کنم چطوری حرفه ای درایو کنم p-mos ها رو ؟ من عکس درایو خودمو میزارم

جدیدترین ویرایش توسط sot-27; ۰۰:۰۲ ۱۳۹۶/۰۴/۲۸.
      آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود که همهآ‌ی انسانآ‌ها برابرند.

ما دیگران را فقط تا آن قسمت از جاده که خود پیمودهآ‌ایم میآ‌توانیم هدایت کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sot-27 نمایش پست ها
        حالا یه سری سوال دیگه دارم
        1.ایا مداری که کشیدم درسته ؟
        2. ایا ولتاژ 12 ولت قبل ترانس پالس باید ایزوله باشه ؟
        3. اگه بخوام به جای یه ماسفت از 4 تا ماسفت استفاده کنم همین مدار خوبه ؟
        4.اگه ترانس رو در یه جهت بپیچم نقطه هاش مثل عکس درسته ؟
        5.ترانس اندازش چقدر مهمه ؟
        6.چطور قبل وصل pwm تستش کنم ؟
        7.درایو بهتر سراغ دارید بگید
        8. اگه بخوام با ماسفت مثبت کار کنم این امکان هست برام تا 5 تا با هم موازی کنم چطوری حرفه ای درایو کنم p-mos ها رو ؟ من عکس درایو خودمو میزارم
        .
        1-مدارتون درسته ولی همونطور که گفتم درایو گیت کار سختی خواهد بود

2-در حالت کلی نیازی به ایزوله بودن نیست....باید ببینید مدارتون چیه....ولی توی مدارات عادی مثل هافبریج خب اره....از ولتاژ برق شهری ایزوله است چون اصلا مقصودمون از ترانس پالس ایزولاسیونه

3-منظورتون اگر موازی کردن باشه خب مشکلی نداره اما درایو گیت سخت و هزینه بره

4-به نظرم درسته

5-اندازه ترانس پالس خیلی مه نیست...زیادی کوچیک باشه تعداد دور میره بالا و بده...خب بزرگ هم به درد نمیخوره...متوسط باشه
        در ضمن ترانس پالس هاتون فکر نکنم کار کنه چون ریست نمیشن
        از ترانس پالس با مدار فولبریج استفاده کنید
        به تاپیک اقای محمدشاهی رجوع کنید

6-چیو تست کنید؟
        مدارو؟خب نمیشه!

7-خب بهترین درایور 3120 هست و ایسی های حرفه ای تر که خب گرون و حجیم در میاد و نمیارزه برای کارهای کوچیک

8-مشکلی نداره...من خودم تا سه تا فکر کنم موازی کردم...بیشترش هم میشه
        فقط ترانزیستور های درایورتون باید قوی باشه...مثلا 10 امپرو بده.....البته زیاد گفتم یه مقدار...در حد دوبرابر bd139 خوبه
        برای درایور ماسفت پی هم به تاپیک https://www.eca.ir/forums/thread52382.html رجوع کنید....این گیت درایور خوب کار میکنه

در اخر هم باید عذرخواهی کنم بابت تاخیر بوجود امده که خیلی هم زیاد بود....خیلی درگیر ب.دم....خونه سازی و اثاث کشی و......
        موفق باشید
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X