اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات مهم برای شروع به کار صنعتی با Avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالات مهم برای شروع به کار صنعتی با Avr

سلام و احترام خدمت بزرگواران انجمن خصوصا مدیر زحمتکش جناب کی نژاد
    واقعیت امر اینه که بنده با avr تا به الان بصورت نیمه حرفه ای کار کردم و برخی پروژه ها مانند دستگاه جوجه کشی و شبکه سنسور بیسیم و... رو راه انداختم
    ولی تصمیم گرفتم تا برای کارهای صنعتی و حرفه ای که به امید خدا قراره انجام بدم هم از همین avr (خصوصا سری xmega) استفاده کنم
    در این میان یک سری سوالات مهم وجود داره برام که به مرور زمان در همین انجمن مطرح میکنم
    سوالات و مسائل رو یکجا مطرح نمیکنم بلکه سعی بر این دارم که دونه به دونه بپرسم و بعد از جمع بندی بریم روی سوال بعدی
    سوالات هم اغلب سوالاتی هست که نیاز به ورود اساتید داره برای پاسخگویی
    فلذا تقاضا دارم در زمینه رسیدن به پاسخ این سوالات حقیر رو یاری کنند بزرگواران
    از همگی اساتید پیشاپیش ممنونم

سوال اول رو همین جا میپرسم
    چگونه یک نمایشگر مناسب را انتخاب کنم و بهترین روش راه اندازی آن چیست؟
    در حالت کلی برای کاربردهای مختلف در صنعت امروز، روش های مختلفی برای نمایش داده های مورد نیاز در خروجی وجود داره
    که با توجه به اون چیزی که تا الان خوندم، نمایشگرهای متفاوتی وحود داره که راه اندازی هرکدومشون مزایا و معایب خودشون رو دارند
    سون سگمنت
    lcd کاراکتری
    lcd گرافیکی
    انواع lcd های موبایل
    انواع lcd های رنگی

در حالت کلی پیشنهاد اساتید در مورد استفاده از این نمایشگرها چگونه هست؟
    کدوم رو برای کارهای صنعتی مثل کارخانه ها و... پیشنهاد میکنند؟
    کدومشون در مقابل نویز مقاومت بیشتری دارند؟
    جایی که از هردوشون بشه استفاده کرد کدوم رو پیشنهاد میکنند؟
    برای کارهای پرتابل از کدومشون بهتره استفاده بشه؟
    برای موارد دوم تا آخر، با استفاده از زبان اسمبلی هم میشه برنامه نوشت و کل کار رو با استفاده از اسمبلی انجام داد؟
    ممنون از همگی
    من آن گلبرگ مغرورم که میمیرم ز بی آبی
    ولی با منت و خواری پی شبنم نمی گردم

پاسخ : سوالات مهم برای شروع به کار صنعتی با Avr

سلام
    ببینید نمیشه گفت کدوم بهتر هست اصلا کاربرد سگمنت با نمایشگر زمین تا آسمون فرق دارن. هرقدر رابط کاربری بیشتر مهم باشه نوع نمایشگر و حتی اندازه و تعداد رنگ و تاچ و .... بیشتر میشه وگرنه سگمنت فقط نشانگر هست و هیچ رابط کاربری نداره مستقیما.
    در مورد نویز هم اگر نوع نمایشگر خوب باشه نباید مشکل خاصی پیش بیاد (در صورت رعایت اصول طراحی)
    کلا این مقایسه از پایه درست نیست و امکان سنجی و نیاز سنجی شما تایین کننده مورد استفادتون هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadmard نمایش پست ها
      ...ولی تصمیم گرفتم تا برای کارهای صنعتی و حرفه ای که به امید خدا قراره انجام بدم هم از همین avr (خصوصا سری xmega) استفاده کنم...
      این چیزی که می خوام بگم شاید مربوط به تاپیک نباشه پس فقط یه توصیه میکنم. اگه خواستی بری سراغ XMEGA قبلش در مورد میکروهای STM32 هم یه تحقیقی بکن.
      توصیه من یادگیری STM32 هستش. این فقط یه توصیه هستش و شما تو انتخابتون آزادید.

...چگونه یک نمایشگر مناسب را انتخاب کنم و بهترین روش راه اندازی آن چیست؟
      در حالت کلی پیشنهاد اساتید در مورد استفاده از این نمایشگرها چگونه هست؟...
      شما وقتی می خوایید طراحی رو انجام بدید باید پارامترها رو تعیین و دسته بندی کنید. مثلا به من میگن شما برای یه هواپیمای"جنگنده" یه کامپیوتر مخصوص برای کنترل مثلا جریان ورودی هوای موتور طراحی کن که پارامترهاش رو توی یه صفحه نمایشگر نشون بده و اخطارها رو نمایش بده. اخطاره ها هم تعدادشون زیاده. اینجا برای این پروژه من سریع میرم سراخ نمایشگرهای OLED بزرگ و گران قیمت توی بازار. بهترینش رو انتخاب میکنم. انتخاب رنگش هم خیلی مهمه.
      چون جنگنده بسیار گرانقیمت و مهم هستش و معمولا از کاکپیت های با وسعت دید بالا استفاده میکنه که توی مانورها ممکنه طوری در معرض نور آفتاب قرار بگیره که خلبان نتونه به راحتی نمایشگر رو بخونه. پس OLED رو انتخاب میکنم. هرچند که گرونه و ممکنه یه مقدار مصرف جریان بیشتری داشته باشه.
      همین پروژه رو برای یه هواپیمای مسافربری و یا جت خصوصی با یه TFT انجام میدم. کنتراس و مقادیر دیگه نور رو هم طوری تنظیم میکنم که کمترین مصرف رو داشته باشه. چون قراره برای شرکت هایی کار کنه که مصرف براشون مهمه و یه مقدار لوکس بودن هم تاثیر داره توی کار و همچنین برای پیدا کردن مشتری.
      اگه همین پروژه رو به من بدن تا برای یه توربین گازی زمینی که مولد برق هستش بخوام این کار رو انجام بدم میرم ارزان ترین TFT توی بازار رو پیدا میکنم. و بر اساس میزان اطلاعاتی که می خوام همزمان نمایش بدم سایز TFT رو انتخاب میکنم و محکم بودن هم برام مهم خواهد بود. اگه بهم بگن براش تاچ هم بذار من از نوع مقاومتی استفاده میکنم. برای محیط خشن صنعتی و نیروگاهی تاچ های مقاومتی از خازنی بهترین.

...کدوم رو برای کارهای صنعتی مثل کارخانه ها و... پیشنهاد میکنند؟...
      بستگی داره. اگه داده های خروجی فقط مقدار هستن پس فقط سون سگمنت.
      اگه مسائل دیگه هم باشه که نمایش دادن خروجی رو روی سون سگمنت سخت کنه پس مثل بالا عمل میکنم. محکم بودن خیلی مهمه برای این شرایط. جنسی که توی این شرایط خوب عمر کنه، سازندش رو پیش مشتری سرافراز میکنه.

...کدومشون در مقابل نویز مقاومت بیشتری دارند؟...
      سون سگمنت که عین خیالش نیست ولی این سوال شما زیاد منطقی نیست. وقتی صاحب پروژه از شما بخواد که TFT بذاری دیگه باید یه فکری به حالش بکنی. ولی خدایی من تا حالا مشکل آنچنانی با بقیه نمایشگر ها نداشتم. شما اصول طراحی رو رعایت کنید مسئله ای پیش نمیاد.
      ...جایی که از هردوشون بشه استفاده کرد کدوم رو پیشنهاد میکنند؟
      میرم سراغ پارامتر مهم دومی. بر اساس اون انتخاب رو انجام میدم.
      ...برای کارهای پرتابل از کدومشون بهتره استفاده بشه؟...
      تا جای ممکن کم مصرف تر شو.
      ...برای موارد دوم تا آخر، با استفاده از زبان اسمبلی هم میشه برنامه نوشت و کل کار رو با استفاده از اسمبلی انجام داد؟...
      بله ولی اصلا این اشتباه بزرگ رو نکنید.
      نوشتن اینترفیس گرافیکی با اسمبلی زیاد راحت نیست و همچنین بی معنی هم هست. شما تو وضعیت فعلی اگه C بلدی برو C++ رو یاد بگیر.(قسمت OOP)

دیدگاه

عرض سلام مجدد
        روزتون بخیر
        ببخشید یه مدت درگیر یه کاری بودم فرصت نشد پاسخ بدم
        تشکر میکنم بابت پاسخ ها
        اما در مورد مسائل ذکر شده چند نکته برام سوال شده که ناچارم توی همین تاپیک بپرسم تا بلحاظ موضوعی تکمیل شده باشه.
        خود بنده الان زمینه کارهای من روی دستگاههای پرتابل هست و طراحی بخش های مختلفش رو شروع کردم
        برای بحث نمایشگر هم با توجه به حجم داده برای نمایش و آپشن ها و مسائل مربوط به تنظیمات کار
        و همچنین قیمت مناسب
        میخام ال سی دی کاراکتری در ابعاد 16*2 و یا 20*4 رو انتخاب کنم که به چند نکته بستگی داره
        توی کارهایی که تا الان انجام دادم
        همیشه 4 پایه غیر ضروری lcd رو با مقاومت 10 کیلو به زمین وصل میکردم
        پایه سه رو به یه پتانسومتر کوچیک و سبک 5 کیلو
        و پایه مربوط به تغذیه led زیر نمایشگر رو با یه مقاومت به vcc وصل میکردم و از این روش برای کاهش جریان استفاده میکردم
        که در همگی موارد درست جواب داده و هنوز داره کار میکنه
        با توجه به اینکه این کار قراره به سمت تولید بره و من هم اولین کار رسمی تولیدیم هست.
        همین روش ها برای کنترل مصرف کافیه؟
        با در نظر گرفتن اینکه این سیستم قراره پرتابل کار کنه و از باتری استفاده میکنه
        حالتی برای lcd ها وجود داره که مصرفشون رو به حداقل برسونه؟

نظر شما در مورد اینکه حتی پایه مربوط به نور پس زمینه رو در مواقع بین تست با یه پایه میکرو کنترل کنم و با روشن و خاموش کردنش از مصرف اضافه جلوگیری کنم؟
        یه چیزی شبیه به اینی که توی موبال یا لپ تاپ هست

در مورد بحث اسمبلی نکته شما کاملا دقیق بود و باید براساس کاربرد برای این مسئله تصمیم بگیرم و همچنین میزان اهمیت سرعت در کار
        خدارو شکر در این کار اول چندان سرعت ملاک نیست...
        مهم دقت بالای نتیجه هست، برای همین فعلا ساخت سنسور رو دچار چالش کرده
        جدیدترین ویرایش توسط azadmard; ۱۵:۱۷ ۱۳۹۶/۰۵/۱۲.

دیدگاه

در مورد دستگاههای پرتابل معمولا باید Backlight صفحه نمایش در مواقع غیر ضرور خاموش شود و نیز بهتر است تنظیم شدت نور آن به دلخواه کاربر باشد.
          جدیدترین ویرایش توسط مهندس نوآور; ۱۱:۲۲ ۱۳۹۶/۰۵/۱۳.

دیدگاه

عرض سلام مجدد
            بسیار ممنونم از پاسخ های شما

مسئله بعدی که برای طراحی مطرح میشه برای من
            تغذیه سیستم هست
            سوال رو مرتب میپرسم
            خب دامنه ولتاژ سیستمم 3.3 ولتو 5 ولت هست
            چه برای ال سی دی و چه برای میکرو
            ایده خودم اینه که با یه آداپتور 5 ولت تغذیه رو برسونم به دو سر باتری
            و با یه مدار کنترلر، شارژ و هدایت ولتاژ رو کنترل کنم
            این ایده خوبه به نظرتون و یا اینکه 220 ولت بدم و با مدار داخلی خود دستگاه این کارو بکنم؟
            میخام سیستم حتی الامکان کوچک بشه و اینکه برخی مسائل مثل ترانس و... نباشه توی سیستم که بخواد سنگینش کنه

سوال بعدی هم در مورد مدار کنترل شارژ هست که بعد از تصمیم گیری راجع به این مرحله در موردش بحث میکنیم
            خیلی ممنونم از همگی بابت شرک در این بحث

دیدگاه

سلام وقت بخیر
              میخام توی پروژه صنعتی از ال سی دی گرافیکی استفاده کنم کدوم مدل رو پیشنهاد میکنید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X