اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در USART

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در USART

سلام خدمت اساتید
    من میخام از ATMega 8 به عنوان گیرنده از طریق UART استفاده کنم ولی نمیدونم چرا برای دریافت هم سرعت رو باید مشخص کنی ؟! همون bps که برای ارسال هم باید تنظیم شه
    در اصل مشکل اینجاست که آیا گیرنده و فرسنده سرعتشون باید یکی باشه ؟ اگه گیرنده سرعتش کمتر از فرستنده باشه چی ؟ یا بیشتر ؟
    سرعت ارسال کنترلهای تلوزیون چقدره ؟
    ممنون

پاسخ : مشکل در USART

برای ارتباط سریال باید سرعت تبادل دیتا یا همون نرخ بیت بین فرستنده و گیرنده یکی و برابر باشه در غیر اینصورت یا دیتا نمیرسه و یا دیتا نامفهوم هست .
    ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

ممنون عزیز بابت اطلاعات اونوقت نمیدونید نرخ بیت کنترلهای تلوزیون چقدره ؟ یا چطور میشه فهمید ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza Azimy_RW نمایش پست ها
        سلام خدمت اساتید
        من میخام از ATMega 8 به عنوان گیرنده از طریق UART استفاده کنم ولی نمیدونم چرا برای دریافت هم سرعت رو باید مشخص کنی ؟! همون bps که برای ارسال هم باید تنظیم شه
        در اصل مشکل اینجاست که آیا گیرنده و فرسنده سرعتشون باید یکی باشه ؟ اگه گیرنده سرعتش کمتر از فرستنده باشه چی ؟ یا بیشتر ؟
        سرعت ارسال کنترلهای تلوزیون چقدره ؟
        ممنون
        سلام
        به طور کلی تو تمام ارتباط ها ما دو حالت داریم
        ۱-ارتباطی که توش کلاک(به صورت فیزیکی) وجود داره
        ۲-ارتباطی که توش کلاک وجود نداره
        خوب در ارتباط نوع اول چون مستر کلاک رو مشخص میکنه دیگه در قسمت اسلیو نیازی نیست سرعت کلاک رو مشخص کنیم،اما در ارتباط دوم چون کلاک نداریم هم مستر و هم اسلیو باید بدونند با چه سرعتی دارند کار میکنند و حتماً سرعتشون باید یکی باشه و اگرنه اشتباه اشتباه میشه.
        اگر بخوام مثال بزنم همین ارتباط usart که به دو صورت آسنکرون و سنکرون میشه ارتباط بر قرار کرد.
        در مود سنکرون ما مسیر کلاک هم داریم،برای همین تو اسلیو دیگه نیازی نیست سرعت کلاک رو مشخص کنیم،اما در مود آسنکرون چون مسیر کلاک نداریم و فقط TX و RX و زمین مشترک داریم باید هم مستر و هم اسلیو بدونند با چه کلاکی دارند کار میکنن.
        حالا چرا گفتم مستر و اسلیو؟
        مستر یعنی ارباب و اسلیو یعنی برده،بنابراین اسلیو میتونه هم فرستنده باشه و هم گیرنده،برای مستر هم همینطوره و اینکه در هر لحظه کدوم میکرو فرستنده یا گیرنده باشه رو مستر مشخص میکنه.
        [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
        [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
        [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
        [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
        صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

ممنون عزیز بابت اطلاعات اونوقت نمیدونید نرخ بیت کنترلهای تلوزیون چقدره ؟ یا چطور میشه فهمید ؟
          اگه کنترلر های IR مد نظرتون هست معوملا با فرکانس 38khz کار می کنند ولی چه ربطی به بحث سریال داره؟

دیدگاه

ممنون از اطلااتی که در اختیار گذاشتید
            اگه کنترلر های IR مد نظرتون هست معوملا با فرکانس 38khz کار می کنند ولی چه ربطی به بحث سریال داره؟
            بله منظورم همونه / فک میکردم از ارتباط سریال استفاده میکنن نه ؟!
            اونوقت میشه با گیرنده فرستنده مادون قرمز از ارتباط سریال استفاده کرد ؟
            کنترلای مادون قرمز سیستمشون چجوریه ؟!

دیدگاه

به طور خلاصه و ساده
              هر کلید روی کنترل دارای یک فرکانسی هست
              حالا ما با فرکانس کلید فشرده شده فرکانس 38 کیو هرتز رو قطع و وصل می کنیم
              گیرنده تلویزیون اون فرکانس 38 کیلوهرتز رو فیلتر میکنه خودش (قطعه ای به اسم عامیانه چشم پارسی و شماره های تخصصی TSOPxxyy)
              همونجور که گفتم گیرنده مخصوص این کار به چشم پارسی معروفه اما پارت نامبر های زیادی هست که معروف ترینشون TSOPxxyy هست که xx سری سنسور هست (11 یا 12 یا 13 یا 17) و yy هم فرکانسش هست که فکر کنم حدود 10 فرکانسی باشن و یکیشون 38 کیلوهرتزه و سنسور های دیگه با فرکانس های دیگه هم هست که اگر دیتاشیت دانلود کنید متوجه میشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid_k68 نمایش پست ها
                به طور خلاصه و ساده
                هر کلید روی کنترل دارای یک فرکانسی هست
                حالا ما با فرکانس کلید فشرده شده فرکانس 38 کیو هرتز رو قطع و وصل می کنیم
                گیرنده تلویزیون اون فرکانس 38 کیلوهرتز رو فیلتر میکنه خودش (قطعه ای به اسم عامیانه چشم پارسی و شماره های تخصصی TSOPxxyy)
                همونجور که گفتم گیرنده مخصوص این کار به چشم پارسی معروفه اما پارت نامبر های زیادی هست که معروف ترینشون TSOPxxyy هست که xx سری سنسور هست (11 یا 12 یا 13 یا 17) و yy هم فرکانسش هست که فکر کنم حدود 10 فرکانسی باشن و یکیشون 38 کیلوهرتزه و سنسور های دیگه با فرکانس های دیگه هم هست که اگر دیتاشیت دانلود کنید متوجه میشید.
                اونوفت داداش شرمنده متوجه نشدم این فرکانسو که فرستاد بر چه اثاث بفهمه مربومط به کدوم کاناله و ... یعنی هر کانال تو این محدوده فرکانسی یه فرکانس جداگونه داره یا این فرکانس حامل اطلاعاتیه و اگه حامل اطلاعاته به چه فرمتی ؟
                چون من یه مدت پیش تحقیق کردم اینو پیدا کردم فکر کردم از رابط سریال استفاده کرده :

دیدگاه

در این فایل توضیحات کاملی از فرستنده مادون قرمز گفته شده

دیدگاه

اونوفت داداش شرمنده متوجه نشدم این فرکانسو که فرستاد بر چه اثاث بفهمه مربومط به کدوم کاناله و ... یعنی هر کانال تو این محدوده فرکانسی یه فرکانس جداگونه داره یا این فرکانس حامل اطلاعاتیه و اگه حامل اطلاعاته به چه فرمتی ؟
                    ببینید هر فرمتی که داره فرقی نمیکنه و من اطلاع درستی ازش ندارم چون درگیرش نشدم اما شما فرض کنید همون دیتای سریال که فرمودید به ازای 1 منطقی فرکانس 38 کیلوهرتز رو قطع کنه و به ازای صفر منطقی، فرکانس 38 کیلو هرتز رو به خروجی (ال ای دی مادون قرمز) وصل کنه.
                    در گیرنده با دریافت 38 کیلوهرتز خروجی رو صفر میکنه و در زمان عدم دریافت سیگنال خروجیش 1 هست. پس این جوری دیتای سریال شما از طریق مادون قرمز منتقل شده و کافیه خروجی چشم پارسی رو به گیرنده سریال بدید
                    تو خروجی گیرنده هم خیری از اون 38 کیلوهرتز نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                      http://s9.picofile.com/file/83025107...emote.pdf.html
                      در این فایل توضیحات کاملی از فرستنده مادون قرمز گفته شده
                      جناب یوسف خان بسیار ممنون اطلاعات کاملی بود میدونستم فرمت همون سریاله

ببینید هر فرمتی که داره فرقی نمیکنه و من اطلاع درستی ازش ندارم چون درگیرش نشدم اما شما فرض کنید همون دیتای سریال که فرمودید به ازای 1 منطقی فرکانس 38 کیلوهرتز رو قطع کنه و به ازای صفر منطقی، فرکانس 38 کیلو هرتز رو به خروجی (ال ای دی مادون قرمز) وصل کنه.
                      در گیرنده با دریافت 38 کیلوهرتز خروجی رو صفر میکنه و در زمان عدم دریافت سیگنال خروجیش 1 هست. پس این جوری دیتای سریال شما از طریق مادون قرمز منتقل شده و کافیه خروجی چشم پارسی رو به گیرنده سریال بدید
                      تو خروجی گیرنده هم خیری از اون 38 کیلوهرتز نیست
                      این فرکانس به نظرم بر اثاث همون سرعت ارسالو دریافته به هر حال ممنون

دیدگاه

نه فرکانس ربطی به سرعت دریافت و ارسال نداره به اون صورت و به سنسور گیرنده ربط داره که به چه فرکانسی حساس باشه

دیدگاه

سلام
                          خلاصه کلام رو من بگم چون خیلی باهاش درگیر بودم و بالاخره راهش انداختم
                          در اینجور ارتباطات یک سیمه (که کنترل مادون قرمز و کنترل رادیویی هم شاملشون میشه) معمولا برای معرفی صفر و یک از پهنایه پالس استفاده میکنند و برای محاسبه مقدار دریافتی باید حتما از یک تایمر استفاده کرد.
                          برای مثال برایه نشون دادن یک منطقی دوسوم دوره یک پالس رو یک میکنم و یک سوم ادامه رو صفر و برای صفر منطقی یک سوم ابتدای دوره رو یک و دوسوم مابقی رو صفر میکنم
                          به این صورت داخل یک حلقه منتظر میشیم تا به محض یک شدن پین ورودی تایمر رو صفر کرده و با صفر شدن پایه تایمر رو ذخیره کرده و مجدد صفر میکنیم و اینبار با یک شدن مجدد پایه با داشتن مدت زمان یک و صفر بودن پایه میتونیم تصمیم بگیریم که داده ورودی 1 یا 0 بوده
                          تو اینجور ارتباطات اونقدری وقت داریم تا بتونیم این محاسبات رو انجام بدیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X