اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معرفی و کار با دماسنج صنعتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

معرفی و کار با دماسنج صنعتی

بسیاری از مکان ها مثل مکان های پرورشی مرغداری و گلخانه و... نیاز به یک کنترلر دمای محیط دارند تا دمای محیط خودشون رو کنترل کنند و در حد استاندارد نگه دارند ..
    .یکی از دوستان دنبال چنین پروژه ای میگشت که براش درست کنند وبرد روتحویل بدن و بشه ازش استفاده کرد به نظر خودم چیزی نداشت و راحت میشد با یه رله و سنسور دما و نمایشگر و چن خط برنامه اوک کرد (ساده ) ولی یکی از مهندسان دست و بالمونو بست و گفت خسته نکنین خودتونو دماسنج آماده اش دقیقا با همین امکاناتی که مد نظرتونه تو فروشگاه ECA موجوده و راحت میشه با دادن حد بالا و پایین یه رله و قطع و وصل کرد
    جالب اومد برام گفتم بقیه رم با این دماسنج صنعتی آماده اشنا کنم شاید برا برخی از دوستان مفید باشه و تو پروژه ها و مکان های پرورشی و... بتونن ازش استفاده کنن...
    جالبه بدونین این دماسنج هم سنسور داخلی داره و هم میتونین یه سنسور DS18B20 بهش متصل کنین تا بشه ازش اسفاده کرد
    دماسنج صنعتی با قابلیت اتصال سنسور DS18B20

مشخصات کامل تو صفحه خرید دماسنج صنعتی به لینک زیر هست ولی منم یه اشاره کوپیکی میکنم :
    صفحه محصول
    اگه با بودن برد در محیط مورد نظر مشکلی نداشته باشین میتونین با همون سنسور داخلی خودش کارتون رو راه بندازین ولی اگه نیاز داشتین مثلا از بیرون محیططتون دمای داخل یه جایی رو کنترل کنین باید از سنسور دمای ضدآب DS18B20 اسفاده کنین که تو فروشگاه هم موجوده :
    نحوه اتصال سنسور به دماسنج صنعتی رو میتونین تو عکس زیر ببینین:

مشخصات و توضیح کامل دماسنج صنعتی:
    دماسنج صنعتی دارای سنسور دمای داخلی، نمایشگر سون سگمنت 4 دیجیت و قابلیت اتصال سنسور دمای خارجی DS18B20 می باشدو قابلیت نمایش دما با دقت 0.1 درجه را داراست. در بخش جلوی برد دو عدد تک سویچ جهت تنظیم حداقل و حداکثر دما قرار گرفته که با تنظیم این دو پارامتر می توان دماسنج را در دمای خاصی تنظیم کرد و با اتصال رله خروجی به وسیله مورد نظر، دمای محیط را در محدوده مورد نظر کنترل کرد.
    مشخصات:
    -قابلیت اتصال سنسور دما دیجتال DS18B20 با دقت 0.1 درجه
    -دمای قابل اندازه گیری : 55- تا 125+ درجه سانتی گراد
    -دارای سنسور داخلی در صورت عدم اتصال به سنسور خارجی
    -رله 10 آمپر با ترمینال خروجی
    -قابلیت کنترل در مد گرمایش و سرمایش و تنظیم دمای منفی
    -سرعت پاسخ دهی بالا

نحوه تنظیم : دو کلید بر روی برد با علامت بالا و پایین وجود دارد. با زدن کلید بالا ارقام و کاراکتر H به صورت چشمک زن در می آیند که به مفهوم تنظیم کردن حد بالا می باشد. در صورتی که بعد از شروع چشمک زدن نمایشگر کلیدی فشار داده نشود پس از سپری شدن مدت زمانی دیتا ذخیره شده و نمایشگر به حالت ثابت در خواهد آمد. همین روال برای تنظیم حد پایین هم باید تکرار شود.

خوب با استفاده از این آموزش تنظیماتمون رو میتونیم انجام بدیم من جهت قابل فهم شدن مسئله یه مثالی رو درنظر میگیرم :
    ما فرض میکنیم یه مرغداری داریم که میخوایم دماشو بین 29.5 تا 32.2 درجه نگه داریم ...
    با استفاده از این دماسنج خیلی راحت میتونیم این کار رو انجام بدیم ... قضیه از این قراره که ما میخوایم وقتی دمامون به 29.5 رسید هیترمون شروع به کار کردن کنه و دما رو تا 31.5 درجه برسونه و بعدش قطع شه در حقیقت با این کار ما نمیذاریم دمامون به زیر 29.5 برسه ....
    من چون هیتر در دسترس نبود از LED برا نمایش کارکرد استفاده کردم بدین صورت که وقتی دما به 29.5 درجه رسید هیتر( LED) روشن میشه و تا وقتسی به 31.2 رسید روشن میمونه و بعدش قطع میشه :

روال کار تنظیمات استفاده از تک سوئیچ ها حد بالا و پایین و کارکرد رو میتونین به طور کامل تو فیلم زیر مشاهده کنین:
    -کار گرم کردن سنسور برای رسیدن به حد بالا مون یعنی 31.5 درجه رو گرمای دستم انجام میده !

پاسخ : معرفی و کار با دماسنج صنعتی

سلام و خسته نباشید
    ممنون بابت مطلب خوبتون
    آیا مشابه این ماژول و این سنسور برای سنجش میزان فشار مایعات وجود داره (توی فروشگاه ECA )
    یه نمایشگر مشابه همین دماسنج که فرضا نشون بده فشار مایعی که درون لوله س و توسط سنسور فشارش گزارش میشه توی رنج 0 تا 50 واحد PSI هستش
    پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگزارم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X