اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

50hz noise

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

50hz noise

سلام>یه سوال:>به نظر شما چرا وقتی پروب اسیلوسکوپ رو لمس میکنی اسیلوسکپ یه سیگنال 50 هرتز رو نشون میده؟>راستش من یه چیزایی می دونم>ولی با یکی از بچه های فروم تو یه جاهاییش اختلاف نظر داریم>نظر شما چیه؟>

50hz noise

خوب
    این نویز رو قوتی که دستت رو بذاری روی سیم اسیلوسکوپ ایجاد میشه؟
    حالا نمی دونم شاید رابطه ای بین فرکانس برق شهری و بدن انسنان و تلید این نویز وجود داشته باشه
    من بی اطلاع هستم

دیدگاه

50hz noise

شما علت اینکه وقتی فاز مترو انگشتو میذاری روش(حتی وقتی رو کف کاملا عایق وایتادی) بگو ببینیم چی میشه
      خواندن کلمات قصار برای یک آدم تحصیلآ‌نکرده چیز خوبی است
      چرچیل

تنها معجزه بزرگ و نابودنشدنی، اعتقاد بشر به معجزه است.
      ژان پل سارتر
      [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

50hz noise

آقای جبرییلی

علتش اینه که جریانی از بدن شما عبور میکنه. که مقدارش برابر است با ولتاژ برق شهر بخش بر مقاومت بدن شما و اون مقاومت داخل فاز متر که در حد مگا اهم هست
        البته مطمین نیستم که اگر روی سطح کاملا عایق واستی بازم روشن بشه.

حالا شما بگو، ببینیم چی میشه!

شهریار
        Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

salam

بابا یکی یه نطر بده دیگه :x

دیدگاه

50hz noise

سلام به همه بروبچ 5 ولت و 380 ولت!
            من فکر می کنم این همون جریان نشتیه که از سیمهای برق شهر وارد بدن میشه . البته همونطور که توی اسیلوسکوپ هم دیده میشه این موج سینوسی اعوجاج داره و سینوسی کامل نیست .
            سینوسی بودنش اثبات می کنه که ربط داره به برق شهر . چون با اسیلوسکوپ فرکانس اونو اندازه بگیرید درست هم فرکانس برق شهره!!
            می مونه اینکه از کجا میاد.
            من با این دوست ،سراین موضوع یک بار بحث کردیم . ولی با هم به توافق نرسیدیم !!!
            من میگم که این ولتاژ که خیلی هم دامنش کمه به علت نشتی و عبور جریان برق از عایقهاست . چون هیچ موقع ما عایق 100% نداریم . حتی دلیل هم براش دارم!!! اگر شما دستتون رو خیس کنید و بزنید به پروب یا اینکه کفشاتون رو در بیارید و بزارید روی زمین و یا اینکه به یک میله که از زمین در اومده دست بزنید (لوله آب ، گاز و...) دامنه این ولتاژ افزایش پیدا می کنه !!!
            خوب این با اصل قانون مقاومت هم برابری داره و طبق اون اصل با این کار مقاومت بدن کمتر شده و جریان بیشتری از اون عبور می کنه.
            ولی اگر پروب earth رو هم بگیرید دستتون، می بینید که دامنه این ولتاژ پایین میاد.
            فازمتر هم با عبور این جریان بسیار کم و ناچیز می تونه روشن بشه !!!
            بنابر این دلایل این ولتاژ یک ولتاژ نشتیه که از بدن ما عبور میکنه.
            این گفته های من نظر شخصی بودن و خودم هم به شخصه جایی ، مطلبی برای این موضوع ندیدم....
            از دوستانی هم که نظری در این زمینه دارند و یا اینکه مطمئن هستند این گفته های من اشتباهه ،،،، خوشحال می شم که نظر اونها رو هم بدونم! البته نظر این دوستمون هم گذاشتم که خودشون بگن....

دیدگاه

50hz noise

من دو جور صحبت در این باره شنیدم.

1- یک عده میگن این برمیگرده به اینکه بدن شما تشعشعات ناشی از عبور جریان برق رو میگیره و دقیقا مثل یک آنتن عمل میکنه. من برای اینکه این موضوع رو آزمایش بکنم پروب رو به یک سیم معلق در هوا وصل کردم و یک سیگنال 50 هرتز زیر یک ولت نشون داده شد.

2- یک عده میگن ولتاژ برق شهر از طریق کاپاسیتانس بدن شما به درون پروب کوپل میشه. من باز دسنم رو به پروب زدم یک ولتاژ خیلی قوی تر نسبت به حالت اول نشون داده شد ولی وقتی یک کتاب رو زیر پام میذاشتم سیگنال ضعیف تر میشد.

شاید هر دو عامل شریک باشن. :?

شهریار

دیدگاه

50hz noise

نوشته اصلی توسط shahriar
                من دو جور صحبت در این باره شنیدم.

1- یک عده میگن این برمیگرده به اینکه بدن شما تشعشعات ناشی از عبور جریان برق رو میگیره و دقیقا مثل یک آنتن عمل میکنه. من برای اینکه این موضوع رو آزمایش بکنم پروب رو به یک سیم معلق در هوا وصل کردم و یک سیگنال 50 هرتز زیر یک ولت نشون داده شد.

2- یک عده میگن ولتاژ برق شهر از طریق کاپاسیتانس بدن شما به درون پروب کوپل میشه. من باز دسنم رو به پروب زدم یک ولتاژ خیلی قوی تر نسبت به حالت اول نشون داده شد ولی وقتی یک کتاب رو زیر پام میذاشتم سیگنال ضعیف تر میشد.

شاید هر دو عامل شریک باشن. :?

شهریار

همون جریان نشتی ! از هر مسول آزمایشگاهی بپرسی میگه جریان نشتی پسرم

دیدگاه

salam

سلام>
                  اورستد(فیزیکدان)به طور تصادفی فهمید که هنگام عبور جریان الکتریکی از یک سیم،در اطراف سیم یه میدان مغناطیسی به وجود میاد.مطابق این کشف در اثر عبور جریان الکتریکی از خطوط انتقال برق که دور تا دور ما هستن، یه میدان مغناطیسی به وجود می یاد.(1)و این میدان مغناطیسی متناوب هستش(با فرکانس 50Hz )(2).چون برق شهری هم، با فرکانس 50Hz نوسان می کنه.مطابق قانون القای الکترومغناطیس فارادی این میدان در برخورد با بدن انسان نویزی رو به بدن انسان اعمال می کنه(فرکانس 50Hz و دامنه ای در حدود میکروولت)(3).قانون القای الکترومغناطیس فارادی میگه که هرگاه شار مغناطیسی که از مدار بسته ای می گذرد تغییر کند،نیروی محرکه ای در آن القا می شود که بزرگی آن با آهنگ تغییر شار مغناطیسی متناسب است(4). لازم به ذکره که بدن انسان یه مدار بسته هستش(5).در ضمن چون میدان مغناطیسی متناوب هستش شار مغناطیسی هم تغییر می کنه(6).برا همین وقتی پروب اسیلوسکوپ رو لمس می کنیم می تونیم این نویز رو ببینیم.اونم با دامنه ولتاژ بالای 5 ولت!!.
                  اما در مورد جریان نشتی!!!

برا نقضش یه مثال میارم:
                  اگه جریان نشتی عامل این نویزه پس باید وقتی پروب و به میز و کتاب و .. بزنیم این نویز رو
                  ببینیم.ولی چرا فقط برا انسان این اتفاق می افته؟
                  این نظر منه.اگه نظر شما خلاف اینه خوشحال میشم بشنوم.
                  تشکرات فراوان>

دیدگاه

Re: salam

نوشته اصلی توسط anrico_lc
                    برا نقضش یه مثال میارم:
                    اگه جریان نشتی عامل این نویزه پس باید وقتی پروب و به میز و کتاب و .. بزنیم این نویز رو
                    ببینیم.
                    :shock: :shock: :shock: :shock:
                    کتاب؟!!!! بابا کتاب از کی هادی جریان شده که حالا شما بحث جریان نشتی اینارو می کنین؟

دیدگاه

50hz noise

Dear Anrico

بله در این که در این مورد بدن انسان مثل آنتن عمل میکنه شکی نیست.
                      اما این دو مورد رو که من میگم چطور توجیه میکنین؟
                      1- وقتی پروب در تماس با دستت هست و مثلا داری یک سیگنال پنج ولت رو میبینی، اگر زیر پات یک کتاب یا یک شی عایق بذاری میبینی که دامنه سیگنال کم میشه؟ اگر قرار بود فقط عامل الکترومغناطیس دخیل بود اصولا نباید چنین تاثیری داشته باشه؟

2- در طراحی تیونر تلویزیون (اولین جایی که آنتن به اون وصل میشه) فرض ولتاژ ورودی رو حدود 400 میکرو ولت در نظر میگیرن. آیا شما آنتنی رو سراغ دارین که بتونه یک سیگنال نزدیک 6 ولت رو در خروجیش بده؟
                      شهریار

دیدگاه

50hz noise

با سلام>
                        جناب امیر علی:
                        لطفا پست آقای فرشاد رو یه بار دیگه بخونین!!! من با توجه به پست ایشون نظر دادم که میگن عایق 100 درصد نداریم.پس اگه جریان نشتی باشه پس باید همه جا باشه نه تنها روی بدن انسان.در ضمن اگه شما پروب رو به یه رسانا بزنین.میبینین که چیزی اسیلوسکوپ نشون نمیده.
                        جناب آقای شهریار:
                        در مورد اولتون که اشاره کردین متاسفانه اسیلوسکوپ در دسترس ندارم.تو موردی که امتحان کردم کفش پام بود دامنه ولتاژی که اسیلوسکوپ نشون میداد(طوری که یادمه) 10 ولت بود.
                        در مورد دوم منظورتونو دقیقا نفهمیدم.ولی اگه منظورتون اینه که رو بدن انسان ولتاژ 6 ولت(مثلا)به وجود می آد،من تو پستم نوشتم میکروولت.این امپدانس بالای اسیلوسکوپه که دامنه رو افزایش میده.

اگه موردی هست خوشحال میشم بشنوم>

دیدگاه

50hz noise

Dear Anrico

منظور من اینه که امواج الکترو مغناطیس در برخورد با آنتن هیچ وقت نمی تونن سیگنالی در حد ولت ایجاد بکنن بخصوص این که مولدشون هم برق شهر باشه. برای مثال گفتم که سیگنالی که تلویزیون شما از آنتن دریافت میکنه بطور استاندارد حدود 400 تا 600 میکرو ولت هست

من که دستمو به پروب میزنم (بدون کفش در طبقه بالای ساختمون) سیگنال با پیک 6 ولت رو اسکوپ نشون میده.

شهریار

دیدگاه

50hz noise

Dear shahriar
                            منم عرض کردم که تغییر شار مغناطیسی روی بدن انسان (که یک مدار بسته هستش)نویزی در حدود میکروولت ایجاد میکنه.

دیدگاه

50hz noise

خوب بقیش پس از کجا میاد؟

شهریار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X