اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکا داغ کردن آیسی 555

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکا داغ کردن آیسی 555

سلام دوستان..خسته نباشید
    دوستان من یه مدار چشمک ساختم روی بردبورد واسه چراغ عقب موتور سیکلت ساختم که مثلا وقتی ترمز گرفته شد چراغ چشمک بزنه..اوسیلاتور مدار آیسی 555 هستش که کلا فرکانسشو که حساب کردم 4.8 هرتز بود..حدود 5 هرتز...اینو میدم به بیس ترانزیستور BD139 و لامپ 12 ولتی رو میزارم تو مسیر کلکتور...مشکل من اینه که وقتی بین خروجی آیسی و بیس ترانزیستور مقاومت نمیزارم و سیم میزارم ، آیسی تا حدودی داغ میکنه...وقتی هم که مقاومت میزارم تو نور لامپ تاثیر میزاره...اگه میشه بگید که چیکار میشه کرد...در ضمن تغذیه مدار 12 ولته....
    ممنون میشم کمک کنید...
    یه سوال دیگه باتری موتور هندا 150 دقیقا چند ولته؟؟؟..موتور واس خودم نیس...واسه دوستم دارم مدار میسازم...

پاسخ : مشکا داغ کردن آیسی 555

بین آیسی 555 و ترانزیستورتون از اپتو کوپلر استفاده کنید اینطوری هم مدارتون ایزوله میشه هم مشکل جریان بایاس ترانزیستور نخواهید داشت.

در مورد سوال دوم والا منم نمیدونم با مولتی متر راحت میشه مقدارشو بدست آورد اگه دارید

دیدگاه

سلام،از Tip122 دارلینگتون یا بهتر از اون از ماسفت IRFZ44 استفاده کنید.ولتاژ 12 ولته وقتی مگنت کار میکنه بیشتر میشه تا 13.5 ولت.البته مشکلتون از ولتاژ زیاد نیست،555 تا 18 ولت فکر میکنم جواب میده.

دیدگاه

درود...البته من میخوام کل برد رو اس ام دی بزنم...البته BD139 که SMD نداره ولی همون DIP رو میزارم..در ضمن من ترانزیستور C945 و S8050 سایز SMD دارم...میشه با همینا از خروجی آیسی بگیرم و دارلینگتون کنم؟؟؟
        پس باتری هوندا 12 ولته دیگه نه؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir4elec نمایش پست ها
          درود...البته من میخوام کل برد رو اس ام دی بزنم...البته BD139 که SMD نداره ولی همون DIP رو میزارم..در ضمن من ترانزیستور C945 و S8050 سایز SMD دارم...میشه با همینا از خروجی آیسی بگیرم و دارلینگتون کنم؟؟؟
          پس باتری هوندا 12 ولته دیگه نه؟؟؟
          ببینید این ترانزیستور یعنی BD139 احتیاجی به دارلینگتون بستن نداره و تازه خودش برا درایو کردن ترانزیستورهایی مثل 2955 بصورت دارلینگتون بکار میره:

اگه مثلا مقاومت 100 اهم هم برا بیس میذارید و باز هم با برداشتن مقاومت نور لامپ بیشتر میشه،یعنی این که Ic این ترانزیستور جوابگوی کارتون نیست.اگه هم TIP3055 دارید،از همون مدار بالایی استفاده کنید.

دیدگاه

سلام دوستان..خسته نباشید
            دوستان من یه مدار چشمک ساختم روی بردبورد واسه چراغ عقب موتور سیکلت ساختم که مثلا وقتی ترمز گرفته شد چراغ چشمک بزنه..اوسیلاتور مدار آیسی 555 هستش که کلا فرکانسشو که حساب کردم 4.8 هرتز بود..حدود 5 هرتز...اینو میدم به بیس ترانزیستور BD139 و لامپ 12 ولتی رو میزارم تو مسیر کلکتور...مشکل من اینه که وقتی بین خروجی آیسی و بیس ترانزیستور مقاومت نمیزارم و سیم میزارم ، آیسی تا حدودی داغ میکنه...وقتی هم که مقاومت میزارم تو نور لامپ تاثیر میزاره...اگه میشه بگید که چیکار میشه کرد...در ضمن تغذیه مدار 12 ولته....
            ممنون میشم کمک کنید...
            یه سوال دیگه باتری موتور هندا 150 دقیقا چند ولته؟؟؟..موتور واس خودم نیس...واسه دوستم دارم مدار میسازم...
            سلام دوست عزیز.
            تا جایی که من می دونم 555 تحمل ولتاژ بالا رو تقریبا نداره (در برخی از مدل ها)
            از این رو بهت پیشنهاد می دم ولتاژ تغذیه رو بیاری پایین (مثلا با رگولاتور 7805) بعدشم از رله استفاده کن. یعنی به جای اینکه لامپ رو به کلکتور بزنی؛ یه رله به کلکتور بزن. این طوری نه آی سی و نه ترانزیستور داغ می کنه. علاوه بر این هم لامپ هات پر نور می شن! اگه از رله استفاده کنی، ترانزیستور قدرت لازم نیست (مثل bd139 or tip or mosfet) اما ترانزیستور ضعیف (مثل c945) هم نذار که احتمال داره داغ کنه.
            و اینو بدون که چراغ های راهنمای ماشین همشون با رله روشن و خاموش می شن.

اگه سوالی داشتی با بچه های انجمن در میون بذار.
            ارادت داریم!

دیدگاه

سلام
              همیشه واسه بیس ترانزیستور یه مقاومت بزارید (مقدارشو حساب کنید بزارید)
              اگه میخواین ترانزیستور استفاده کنید ترانزیستور bjt استفاده کنید ولی واسه فلاشر باید ماسفت ببندید مقاومت گیتش هم از 10تا20 اهم میتونید بزارید
              ای سی 555 بیشتر از 15 ولت نباید بهش بدین اگر ولتاژ بیش از حد زیاد میشه یه 7812 بزارید واسه ای سی ولی برق لامپ رو از قبل از 7812 بگیرید
              موفق باشید
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                سلام
                همیشه واسه بیس ترانزیستور یه مقاومت بزارید (مقدارشو حساب کنید بزارید)
                اگه میخواین ترانزیستور استفاده کنید ترانزیستور bjt استفاده کنید ولی واسه فلاشر باید ماسفت ببندید مقاومت گیتش هم از 10تا20 اهم میتونید بزارید
                ای سی 555 بیشتر از 15 ولت نباید بهش بدین اگر ولتاژ بیش از حد زیاد میشه یه 7812 بزارید واسه ای سی ولی برق لامپ رو از قبل از 7812 بگیرید
                موفق باشید
                درود..
                مهندس ببخشید ماسفت دقیقا فرقش با ترانزیستور تو این کار چیه؟؟؟ماسفت IRF540 مناسبه..مقاومت 100 اهم برا گیتش چطوره؟؟؟
                کلا نمیخوام رگولاتور بزارم....چون اینجا مدار هرچی کوچیکتر باشه بهتره...

دیدگاه

درود..
                  مهندس ببخشید ماسفت دقیقا فرقش با ترانزیستور تو این کار چیه؟؟؟ماسفت IRF540 مناسبه..مقاومت 100 اهم برا گیتش چطوره؟؟؟
                  کلا نمیخوام رگولاتور بزارم....چون اینجا مدار هرچی کوچیکتر باشه بهتره...
                  سلام
                  ماسفت هم تحملش بیشتره و جریان بالاتری رو میتونه عبور بده و سرعت بسیار بیشتری نسبیت به ترانزیستور داره مقاومت 100 اهم زیاده یه مقاومت 10 اهم به گیت وصل کنید و گیت رو با یه 10 کیلو به منفی وصل کنید همین
                  اگر ولتاژتون از 15 ولت بیشتر نمیشه نیازی به رگولاتور نیست
                  موفق باشید بدرود
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام خسته نباشی . بعد از ایسی 555 یه رله بذار بعدش از اون 12 ولت بگیر اگه میخوای سرعت چشمک زیاد باشه نباید از رله استفاده کنی در اون صورت از اپتوکپلر استفاده کن.

دیدگاه

سلام دوستان من هم مشکل داغ کردن ای سی555رو دارم مدار هم اینه البته کمی فرق داره برق ورودی هم 12تا14هست یک ترانس 14ولت 4امپردارم و یک ترانس 12ولت 1امپر چرا ای سی با هر دو این ترانس ها داغ میکنه و ایا میشه بدون اپتوکوپتر و رگوراتور با مقاومت ایزوله کرد ای سی رو درضمن هم ترانزستور گزاشتم وهم ماسفت داغ کرد البته مقاومت بیس 100اهم بود و مقاومت برق ورودی ای سی 50اهم بود پیزو هم اصلا تکون نخورد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط e12345 نمایش پست ها

سلام دوستان من هم مشکل داغ کردن ای سی555رو دارم مدار هم اینه البته کمی فرق داره برق ورودی هم 12تا14هست یک ترانس 14ولت 4امپردارم و یک ترانس 12ولت 1امپر چرا ای سی با هر دو این ترانس ها داغ میکنه و ایا میشه بدون اپتوکوپتر و رگوراتور با مقاومت ایزوله کرد ای سی رو درضمن هم ترانزستور گزاشتم وهم ماسفت داغ کرد البته مقاومت بیس 100اهم بود و مقاومت برق ورودی ای سی 50اهم بود پیزو هم اصلا تکون نخورد لطفا راهنمایی کنید با تشکر
                        سلام
                        اولا 100 اهم و 10 اهم برای ترانزیستور کمه.
                        شما حداقل به 1 کیلو اهم نیاز دارید تا جریان بالایی نکشه.
                        بعد هم بهتره 2 تا تغذیه بزارید.
                        یه 5 الی 9 ولت برای 555 و یک تغذیه آمپر بالا برای پیزو

دیدگاه

سلام با تشکر از راهنمایی که کردین
                          پایه 8و4نیاز به مقاومت نداره و اگه ولتار 14یا15وبیشتر باشه میشه با مقاومت جلوی ولتار بالا رو گرفت مثل کاری که با دیود نوری انجام میدن و ایا مقاومت پایه3 اگه ماسفت باشه با ترانزیستورفرق میکنه و من قبلا دو تغذیه رو امتحان کردم بازم داغ کرد منفی ای سی رو چه طور به تغذیه دیگه وصل کنم با مقاومت؟ با تشکر
                          جدیدترین ویرایش توسط e12345; ۰۱:۲۶ ۱۴۰۰/۰۶/۰۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط e12345 نمایش پست ها

سلام و درود،
                            خروجی ترانس های کاهنده،در صورتی که DC بشن تا 1.5 برابر ولتاژ نامی ترانس
                            افزایش پیدا میکنه.
                            احتمالا تا الان آیسی سوخته.
                            برای کاهش ولتاژ برای آی سی 555 شما دو تا راه دارین:
                            1- از رگولاتور 7812 استفاده کنین.
                            2- از یه مقاومت 100 اهم + یک خازن 100میکرو فاراد 16 ولت+ زنر 12 ولت 1 وات
                            استفاده کنین.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

در ضمن خروجی ترانس ها رو با پل دیود و خازن
                            مناسب DC کردین؟
                            راستی اگر مقدار L1 330 میکرو هانر بشه،عملکرد
                            مدار بهتر میشه.
                            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X