اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد سنسورهای رطوبت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد سنسورهای رطوبت

سلام.
    من برای یک پروژه به سنسور رطوبت نیاز دارم و یه تحقیق کردم که این سوالات برام پیش اومد. اگه ممکنه راهنمایی کنید:
    خروجی تمامی سنسورهای دیجیتال بصورت ارتباط سریال دو سیمه است؟
    تو بازار سنسورهای سری SHT71 و SHT75 وجود دارد که خیلی خوب عمل می کنند اما گرانقیمت هستند. ایا سنسور دیگری برای رطوبت که مثل این دو سنسور عمل کند و دارای خروجی دوسیمه باشد سراغ دارید؟
    من تمام تاپیکهایی که در مورد سنسور رطوبت هستند را مشاهده کردم در جایی دوستی گفته بود که سنسور O2A مثل این سنسورها عمل می کند. اما من تو اینترنت دنبال این سنسور گشتم نوشته بود که این سنسور ( همانطور که از نامش پیداست ) برای اکسیژن و این جور مسائل است.
    کسی از دوستان با O2A کار کرده؟ خروجیش I2C است؟
    ( دیتاشیت این سنسور رو پیدا نکردم ) میشه یه لینک از دیتاشیتش بدید؟

پاسخ : سوال در مورد سنسورهای رطوبت

با سلام
    این سوال خیلی کلیه ولی اینو میدونم که خروجی سنسورها متفاوته :
    1- جریان
    2-ولتاژ
    3-فرکانس
    4-پالس
    5-نور
    و ...
    اون سنسوهائی که فرمودین من قیمتشو نمیدونم و سنسور HS1101 توی
    بازار هست قیمتش هم مناسبه(یادم نیست) اینم سایتش:
    http://www.humirel.com/Humidity_temperature_sensors.php
    افتادگی آموز اگر طالب علمی
    هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

سلام.
      کسی تا بحال با این سنسورهای رطوبت از نوع مقاومتی کار کرده؟

میشه یه نمونه برنامه یا یک الگوریتم برای بدست اوردن رطوبت با استفاده از این نوع سنسورها اینجا بزارید؟؟

( مقدار مقاومت این سنسورها با رطوبت تغییر می کنه.)

چند سوال دیگه از دوستانی که با این سنسورها به صورت عملی کار کرده اند: با این سنسورها به چه دقتی می توان دست یافت؟؟ و اینکه ایا این سنسورها برای کاربردهای معمولی مناسب هستند؟؟ ( مثلا برای اندازه گیری رطوبت یک انبار )
      یه مطلب دیگه اینکه من تو بازار سه نوع سنسور مقاومتی دیدم. یکی 500 تومانی بود یکی 1000 تومان و اون یکی 5000 تومان. فرقشون چیه؟

اگه اطلاع دارید خواهشا تمامی سوالات رو کامل جواب بدید.
      خیلی ممنونم.

دیدگاه

با سلام
        نوشته اصلی توسط kasper
        سلام.
        کسی تا بحال با این سنسورهای رطوبت از نوع مقاومتی کار کرده؟

میشه یه نمونه برنامه یا یک الگوریتم برای بدست اوردن رطوبت با استفاده از این نوع سنسورها اینجا بزارید؟؟

( مقدار مقاومت این سنسورها با رطوبت تغییر می کنه.)

چند سوال دیگه از دوستانی که با این سنسورها به صورت عملی کار کرده اند: با این سنسورها به چه دقتی می توان دست یافت؟؟ و اینکه ایا این سنسورها برای کاربردهای معمولی مناسب هستند؟؟ ( مثلا برای اندازه گیری رطوبت یک انبار )
        یه مطلب دیگه اینکه من تو بازار سه نوع سنسور مقاومتی دیدم. یکی 500 تومانی بود یکی 1000 تومان و اون یکی 5000 تومان. فرقشون چیه؟

اگه اطلاع دارید خواهشا تمامی سوالات رو کامل جواب بدید.
        خیلی ممنونم.
        یکی از دوستان هم یک ماشین 15 میلیونی دیده ، کسی میتونه اسم ماشینو بگه؟
        لااقل عکس سنسورها رو بذارید ، اسمشونو از فروشنده بپرسید و ...
        در ضمن سنسورهای خازنی دقیقتر و کاربردی تر هستند.

دیدگاه

سلام.
          بابا من که هرچی میگم شما میگید اطلاعات بده.
          سنسورهای رطوبت مقاومتی تا اونجا که من می دونم شماره خاصی ندارند. به عکس هم نیازی نیست( یعنی ندارم) . یه مقاومت دو پایه است کمی پهن تر. تصورش سخت نیست. :biggrin:
          شما چیکار به شماره سنسور داری. یه مقاومت رو فرض کن که با تغییرات رطوبت مقدار مقاومتش تغییر می کنه.
          از سنسورهای خازنی بهتر هستند. جواب گرفتن از این سنسورهای خازنی پدر ادمو در میاره. ضمنا به دقت زیادی نیاز ندارم.

دیدگاه

سلام به دوست عزیز
            نوشته اصلی توسط kasper
            سلام.
            بابا من که هرچی میگم شما میگید اطلاعات بده.
            :biggrin:
            خیلی خوب . ببین دوست من ، من از اون سنسورها که گفته بودی
            سفارش دادم بگیرن. فعلا" تا سنسوها نیومدن این مطلب رو بگم که
            برای اینکه بشه از یک سنسور رطوبت استفاده کرد باید جدول تغییرات
            مقدار مقاومت(نوع مقاومتی) برحسب رطوبت نسبی رو در دست داشت.
            حالا اگه نداری ناراحت نباش من یادمه که یک روش نسبتا" ساده برای
            کالیبره کردن (در واقع یافتن منحنی مشخصه سنسور رطوبت) بود .
            اجازه بده تا فایلشو پیدا کنم ، اونوقت کارت راحتتر میشه.

دیدگاه

با سلام
              این پروسه کالیبراسیون بدرد حرفه ای ها میخوره (مثل شما).

حالا یادم اومد ، فکر میکنم این راه هم راحتتر باشه هم عملی تر. عیبش هم
              اینه که باید برای یک روز هم که شده یک رطوبت سنج دقیق در اختیار داشته
              باشی. البته نوع عقربه ای ارزونتره ولی نوع امانتی بهتره! حالا در دمای اتاق
              یک اسفنج خیلی مرطوب به همراه رطوبت سنج ، دماسنج و سنسوریکه
              خریدید یک جا بذارید توی یک ظرف شیشه ای و درشو ببندید. حواستون باشه
              که دمای اتاق تغییر نکنه(چون در حال کالیبره کردن رطوبت نسبی هستید) .
              بعد از هم دما شدن داخل ظرف و هوای اتاق ، مقاومت سنسور رطوبت و مقدار
              رطوبت سنج رو یادداشت کنید.این میشه یک نقطه در بالاترین محدوده قابل
              اندازه گیری . حالا این کار رو با یک اسفنج نیمه تر و بار دیگر بدون وجود اسفنج
              انجام بدید. به این ترتیب 3 تا نقطه داریم که میتونه به یافتن شیب محنی خط
              کمک کنه . اگه نتایج حاکی از خطی بودن رفتار سنسور بود که چه خوب والا
              بهتره برید سراغ اونائی که دیتا شیت دارن. :rolleyes:

دیدگاه

سلام.
                خیلی خیلی ممنونم.
                این شد ها...
                من هنوز این سنسور مقاومتی رو نخریدم. هر موقع گرفتم باهاش ور میرم دوباره مزاحمتون میشم.

دیدگاه

سلام
                  بالاخره سنسور برا سنسور رطوبت ارزون فیمت چه باید کرد؟

دیدگاه

با سلام
                    از این شکل استفاده کنید و مدارچاپی آنرا تهیه کنی.ابعاد آن 1سانت در 2.5 سانتی متر بوده و ضخامت مسیرها و
                    فواصل مابین آنها یکسان و باندازه 7/0 میلیمتر میباشد. بعد از تهیه فیبر را کاملا" قلع اندود کنید تا مس آن اکسید
                    نشود. یک عدد مقاومت در حد 100 الی 150 کیلواهم در خروجی سنسور موازی کنید . حالا یک سنسور دارید که
                    نسبت به رطوبت وابسته به دما (رطوبت نسبی) تغییرات اهمی خواهد داشت . البته تصور نکنید که یک سنسور
                    حساس و کالیبره شده ساخته اید ، این سنسور فقط برای تجربه کردن بدرد میخوره و مقادیر بدست آمده هم تجربی
                    خواهند بود (ولی در بعضی موارد کارآیی داشته). یه خورده هم شما تحقیق کنید و نتایج رو به بقیه دوستان هم بگید متشکرم.

دیدگاه

سلام. من سر یه قضیه ای مجبور شدم که از یک سنسور رطوبت دیگه استفاده کنم و بی خیال سنسور مقاومتی شدم.این سنسور که من خریدم همون سنسور خازنیه HS1101 است که روی یک برد قرار داره به همراه دو تا ای سی که خروجی این برد خطی است. با کلی گشتن اخر سر تونستم دیتا شیت این ماژول رو پیدا کنم. حالا دقیقا نمی دونم چطوری رطوبت را از این ماژول بخونم.

کسی از دوستان تابحال با این ماژول کار کرده؟؟ میشه یه برنامه به زبان C واسه خوندن رطوبت از این ماژول اینجا بزارید.

این لینک دانلود دیتاشیت این ماژول است که واسه شرکت hopeRF هستش:

http://www.hoperf.com/pdf/HH10D.pdf

دیدگاه

با سلام
                        چه جالب ، جناب kasper چی شد ؟ بعد از اون همه حرف که بار سنسور خازنی کردی برگشتی به پیشنهاد من.
                        تو اوایل تاپیک آدرس سازنده اصلی این سنسور رو داده بودم: http://www.humirel.com/Humidity_temperature_sensors.php
                        حالا که میخوای از این سنسور استفاده کنی باید بدونی که تغییرات این سنسور در محدوده 0 الی 100 درجه رطوبت نسبی تقریبا"
                        خطیه و با ساختن یک اسیلاتور که فرکانس خروجیش در حد 6 الی 7 کیلوهرتزه میتوان توسط میکرو فرکانس را خوانده و تبدیل به
                        مقدار رطوبت نسبی نمود.

دیدگاه

سلام.
                          اقای همت زاده اصلا جالب نیست. 10 تومن پیاده شدم.
                          دقت نکردین که. گفتم که متاسفانه یه hs1101 معمولی نخریدم. این hs1101 روی یک برد کوچیک سوار شده و در حقیقت اسمش HH10B هستش و اینم عکسشه که یه سنسور HS1101 پشتش قرار داره ( در حقیقت روی ماژوله ) :

هنوزم معتقدم که جواب گرفتن از سنسورهای خازنی دردسر داره.
                          من به این خاطر این رو گرفتم که بتونم راحت ازش مقدار رطوبت رو بخونم.یارو می گفت که خروجیش دیجیتاله. بعد که دیتاشیتشو خوندم دیدم که تقریبا اشتباه کردم. البته این HH10B رو شرکت معروف HOPERF ساخته. اخه اگه اول دیتاشیتش رو بخونید می بینید که از یک 555 و EEPROM به شماره 24C01 استفاده کرده و اینو خودمم می تونستم ببندم با نصف این هزینه.
                          این مدار رو میگم:

بی خیال دیگه .خریدم رفت. اینا رو گفتم تا بقیه دوستان همچین اشتباهی نکنند. مثل جناب بذر افشان.
                          خب حالا مشکل من اینه که نمی دونم چطوری مقدار رطوبت را بخونم.
                          این برد 5 پایه داره که 2 تاش تغذیه است و یکیش FOUT هستش که خروجی پایه 3 ای سی 7555 است. دو پایه دیگه به 2401 وصل شده اند که همان ارتباط دو سیمه هستش. SCL و SDA.
                          فکر کنم FOUT برای این هستش که با میکرو یا هر چیزی که بتونه فرکانس رو بخونه بتونیم مقدار رطوبت رو بخونیم. اما ارتباط دو سیمش سختتره و من می خوام از دو پایه SDA و SCL استفاده کنم که نمی دونم چطوری این کار رو انجام بدم.
                          دوستان ( مخصوصا اقای همت زاده ) اول دیتاشیتش که لینکشو بالا گذاشتم دانلود کنید و بخونید. چیز زیادی توش ننوشته. کلا 4 صفحه داره. اگه چیزی متوجه شدید اینجا بگید.
                          خیلی ممنونم.

دیدگاه

با سلام
                            عزیزم گوش نمیکنی که ببینی چی میگم.
                            قیمت سنسور تقریبا" 2 تومنه. با یک آی سی 74hc04 همه چی حله. چرا اینقدر کار خودتو مشکل میکنی من که نفهمیدم.
                            دوست من مطمئن باش اگه من چیزی گفتم از روی تجربه گفتم. اون آی سی eeprom لازم نیست. یعنی کافیه با یک میکروی
                            800 تومنی فرکانس رو بخونی . من یک مدار عملی درست کردم که خیلی هم راحته . فقط خواهش میکنم ایندفعه دیگه
                            خوب گوش کن تا ضرر نکنی. تا شنبه صبر کن تا من مدار و عکسهای مدار که تو شرکت دارم بذارم .

دیدگاه

سلام.
                              جناب همت زاده خیلی ممنونم.
                              من که چیزی نگفتم فقط میگم که اشتباه کردم.
                              قراره با میکرو فرکانس خونده بشه؟؟ اگه اینطوره پس 7404 برای چیه؟ ( فقط معکوس میکنه.)
                              ببخشید زیاد سوال میکنم. جواب سوالم بمونه برای شنبه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X