ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19
    2015/10/18
    22
    1

مفهوم توان در ترانزیستور

سلام .
    من یه ترانزیستور با مشخصات Ic=500mA/Vce=45v /W=500mw دارم و میخوام ازش به عنوان یه سوییچ استفاده کنم.
    سوالم اینجاس که اگه بخوام از این ترانزیستور برای سوییچ کردن 40V استفاده کنم بهم 500mA جریان میده؟
    واگه این طوره جریان 500mW چیه؟
    2006/03/24
    ECA
    2,425
    242

پاسخ : مفهوم توان در ترانزیستور

متاسفانه به خاطر کیفیت قطعات ، زیاد به دیتاشیت اعتماد نکنید
    شماره ترانزیستورتون چیه ؟

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2015/10/18
    22
    1

bc817 پکیج smd
    2013/08/26
    553
    31

مفهموم توان در ترانزيستور؟ترانزيستور تبديل توان رو انجام ميده و نه تقويت توان رو،يعني با كنترل جريان كشيده شده از منبع تغذيه،توان گرفته شده از تغذيه رو به صورت توان ورودي تحويل ميده و بخشي از اين توان روبه بار ميده و بخش ديگه رو هم بصورت گرما تلف ميكنه.و اما در مورد ابهام شما:از نظر تئوري و محاسباتي ميتونيد توان رو حساب كنيد،روابطش رو با يه سرچ پيدا كنيد،ولي از نظر استفاده عملي از ترانزيستور نياز به محاسبه دقيق روي كاغذ نداريد،در ديتاشيت ها چندين نمودار توان براي جريان هاي بيس و كلكتور و... مختلف رو شركت هاي سازنده ارايه دادن كه شما با توجه به نيازتون نزديك به اون مقادير رو انتخاب كنيد حله، و همينطور كه اقاي اكرمي فرمودن با توجه به كيفيت قطعات موجود اون حد استانه رو طبق ديتاشيت انتخاب نكنيد.
    2015/10/18
    22
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط musefian

مفهموم توان در ترانزيستور؟ترانزيستور تبديل توان رو انجام ميده و نه تقويت توان رو،يعني با كنترل جريان كشيده شده از منبع تغذيه،توان گرفته شده از تغذيه رو به صورت توان ورودي تحويل ميده و بخشي از اين توان روبه بار ميده و بخش ديگه رو هم بصورت گرما تلف ميكنه.و اما در مورد ابهام شما:از نظر تئوري و محاسباتي ميتونيد توان رو حساب كنيد،روابطش رو با يه سرچ پيدا كنيد،ولي از نظر استفاده عملي از ترانزيستور نياز به محاسبه دقيق روي كاغذ نداريد،در ديتاشيت ها چندين نمودار توان براي جريان هاي بيس و كلكتور و... مختلف رو شركت هاي سازنده ارايه دادن كه شما با توجه به نيازتون نزديك به اون مقادير رو انتخاب كنيد حله، و همينطور كه اقاي اكرمي فرمودن با توجه به كيفيت قطعات موجود اون حد استانه رو طبق ديتاشيت انتخاب نكنيد.
    ممنون از پاسختون آقای موسفیان.ابهامم تا حدی برطرف شد اما اگر به این سوالم جواب بدین فکر میکنم دیگه مشکلی نداشته باشم:با توجه به دیتا شیت ترانزیستور در ناحیه قطع تا 45v رو تحمل میکنه که من در اصل نیازم برای سوییچ کردن 24v هست پس از این بابت مشکلی نیست...اما مشکل من در واقع وقتیه که ترانزیستور وارد ناحیه فعال میشه از اون جایی که تو این حالت Vce حدودا برابر 0.2 میشه ، باید حاصل ضرب این مقدار در جریانی که من از ترانزیستور لازم دارم کمتر از 500mW باشه؟و اگر این طوره چرا وقتی من حدود 160mA از ترانزیستور جریان میکشم شدید داغ میکنه؟(((چون میخوام مطمئن شم با این جریان قطعه تو فشار نباشه که عمرش خیلی کم بشه و تو روال عادی کاری خودش قرار داشته باشه)))
    ویرایش توسط pourya_abedi : 2017/08/14 در ساعت 10:51
    2015/10/18
    22
    1

دوستان و مهندسین عزیز لطفا راهنمایی کنین.
    ممنون میشم.
    2017/07/20
    102
    82

دوست عزیز قطعات حق دارن داغ بشن ،

پکیج ترانزیستور شما هم احتمالا پلاستیکیه که بهترین پکیج برای دفع حرارت نیست.
    2015/10/18
    22
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط dark star

دوست عزیز قطعات حق دارن داغ بشن ،

پکیج ترانزیستور شما هم احتمالا پلاستیکیه که بهترین پکیج برای دفع حرارت نیست.
    بله حق داغ شدن دارن اما تا 50 درجه...!!!چون من تقریبا 1/4 جریان ذکر شده در دیتاشیت رو دارم ازش میکشم.
    نظرتون درباره سوال اولم چیه ؟
    2017/07/20
    102
    82

50 درجه که مناسبه. الان دمای محیط حدود بیست درجه است (در مثل مناقشه نیست ) شما سی درجه افزایش برای جریانی به اندازه 1/4 جریان حداکثر گرفتی.
    معمولا جدول مقادیر حداکثری از اولین جدولایی هست که توی دیتا شیت میارن و برای یک ترانزیستور تکی ( البته خیلی بسته به پکیج داره ) دمای کار حداکثری بالای صد درجه است.

مدل ترانزیستور رو بگید تا درباره سوالات دیگه با توجه به دیتاشیت دوستان راهنمایی کنن.

ویرایش:
    الان دیدم شما در پست های قبلی مدل رو هم ذکر کردید، اشتباه از من بود ندیدم.
    ویرایش توسط dark star : 2017/08/14 در ساعت 11:20
    2015/10/18
    22
    1

خواهش میکنم ممنون خیالم درباره دما راحت شد پس ترانزیستور در روال عادی کاری خودش قرار داره.
    اما اگر کسی درباره سوال اولم در پستای قبلی که درباره توان بود جوابی بده عالی میشه.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19