اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مفهوم توان در ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مفهوم توان در ترانزیستور

سلام .
    من یه ترانزیستور با مشخصات Ic=500mA/Vce=45v /W=500mw دارم و میخوام ازش به عنوان یه سوییچ استفاده کنم.
    سوالم اینجاس که اگه بخوام از این ترانزیستور برای سوییچ کردن 40V استفاده کنم بهم 500mA جریان میده؟
    واگه این طوره جریان 500mW چیه؟

پاسخ : مفهوم توان در ترانزیستور

متاسفانه به خاطر کیفیت قطعات ، زیاد به دیتاشیت اعتماد نکنید
    شماره ترانزیستورتون چیه ؟

دیدگاه

bc817 پکیج smd

دیدگاه

مفهموم توان در ترانزیستور؟ترانزیستور تبدیل توان رو انجام میده و نه تقویت توان رو،یعنی با کنترل جریان کشیده شده از منبع تغذیه،توان گرفته شده از تغذیه رو به صورت توان ورودی تحویل میده و بخشی از این توان روبه بار میده و بخش دیگه رو هم بصورت گرما تلف میکنه.و اما در مورد ابهام شما:از نظر تئوری و محاسباتی میتونید توان رو حساب کنید،روابطش رو با یه سرچ پیدا کنید،ولی از نظر استفاده عملی از ترانزیستور نیاز به محاسبه دقیق روی کاغذ ندارید،در دیتاشیت ها چندین نمودار توان برای جریان های بیس و کلکتور و... مختلف رو شرکت های سازنده ارایه دادن که شما با توجه به نیازتون نزدیک به اون مقادیر رو انتخاب کنید حله، و همینطور که اقای اکرمی فرمودن با توجه به کیفیت قطعات موجود اون حد استانه رو طبق دیتاشیت انتخاب نکنید.
        قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian نمایش پست ها
          مفهموم توان در ترانزیستور؟ترانزیستور تبدیل توان رو انجام میده و نه تقویت توان رو،یعنی با کنترل جریان کشیده شده از منبع تغذیه،توان گرفته شده از تغذیه رو به صورت توان ورودی تحویل میده و بخشی از این توان روبه بار میده و بخش دیگه رو هم بصورت گرما تلف میکنه.و اما در مورد ابهام شما:از نظر تئوری و محاسباتی میتونید توان رو حساب کنید،روابطش رو با یه سرچ پیدا کنید،ولی از نظر استفاده عملی از ترانزیستور نیاز به محاسبه دقیق روی کاغذ ندارید،در دیتاشیت ها چندین نمودار توان برای جریان های بیس و کلکتور و... مختلف رو شرکت های سازنده ارایه دادن که شما با توجه به نیازتون نزدیک به اون مقادیر رو انتخاب کنید حله، و همینطور که اقای اکرمی فرمودن با توجه به کیفیت قطعات موجود اون حد استانه رو طبق دیتاشیت انتخاب نکنید.
          ممنون از پاسختون آقای موسفیان.ابهامم تا حدی برطرف شد اما اگر به این سوالم جواب بدین فکر میکنم دیگه مشکلی نداشته باشم:با توجه به دیتا شیت ترانزیستور در ناحیه قطع تا 45v رو تحمل میکنه که من در اصل نیازم برای سوییچ کردن 24v هست پس از این بابت مشکلی نیست...اما مشکل من در واقع وقتیه که ترانزیستور وارد ناحیه فعال میشه از اون جایی که تو این حالت Vce حدودا برابر 0.2 میشه ، باید حاصل ضرب این مقدار در جریانی که من از ترانزیستور لازم دارم کمتر از 500mW باشه؟و اگر این طوره چرا وقتی من حدود 160mA از ترانزیستور جریان میکشم شدید داغ میکنه؟(((چون میخوام مطمئن شم با این جریان قطعه تو فشار نباشه که عمرش خیلی کم بشه و تو روال عادی کاری خودش قرار داشته باشه)))
          جدیدترین ویرایش توسط pourya_abedi; ۱۱:۵۱ ۱۳۹۶/۰۵/۲۳.

دیدگاه

دوستان و مهندسین عزیز لطفا راهنمایی کنین.
            ممنون میشم.

دیدگاه

دوست عزیز قطعات حق دارن داغ بشن ،

پکیج ترانزیستور شما هم احتمالا پلاستیکیه که بهترین پکیج برای دفع حرارت نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dark star نمایش پست ها
                دوست عزیز قطعات حق دارن داغ بشن ،

پکیج ترانزیستور شما هم احتمالا پلاستیکیه که بهترین پکیج برای دفع حرارت نیست.
                بله حق داغ شدن دارن اما تا 50 درجه...!!!چون من تقریبا 1/4 جریان ذکر شده در دیتاشیت رو دارم ازش میکشم.
                نظرتون درباره سوال اولم چیه ؟

دیدگاه

50 درجه که مناسبه. الان دمای محیط حدود بیست درجه است (در مثل مناقشه نیست ) شما سی درجه افزایش برای جریانی به اندازه 1/4 جریان حداکثر گرفتی.
                  معمولا جدول مقادیر حداکثری از اولین جدولایی هست که توی دیتا شیت میارن و برای یک ترانزیستور تکی ( البته خیلی بسته به پکیج داره ) دمای کار حداکثری بالای صد درجه است.

مدل ترانزیستور رو بگید تا درباره سوالات دیگه با توجه به دیتاشیت دوستان راهنمایی کنن.

ویرایش:
                  الان دیدم شما در پست های قبلی مدل رو هم ذکر کردید، اشتباه از من بود ندیدم.
                  جدیدترین ویرایش توسط dark star; ۱۲:۲۰ ۱۳۹۶/۰۵/۲۳.

دیدگاه

خواهش میکنم ممنون خیالم درباره دما راحت شد پس ترانزیستور در روال عادی کاری خودش قرار داره.
                    اما اگر کسی درباره سوال اولم در پستای قبلی که درباره توان بود جوابی بده عالی میشه.

دیدگاه

خب ظاهرا BC817 و BC817W دو مدل پکیج SOT323 و SOT23 دارن

حالا من نمی دونم دقیقا کدومو استفاده کردید، ولی جفتش SMD هست و با تفاوت اندک.

در جدول مقادیر محدود کننده (Limiting Values ) ذکر شده :
                      total power dissipation
                      BC817 :250 mw
                      BC817W ; 200mw

junction and ambient temperature: 150

collector current: 500mA
                      این مقادیر محدود کننده اند، یعنی هیچ کدوم از این مقادیر نباید رد بشن.
                      تا اینجاش یعنی شما کار اشتباهی نکردید. و مشکلی نداره،

اینکه می فرمایید گفته حداکثر جریان اینقدره و حداکثر توانی که می تونه تلف کنه ، چرا بهم نمی خورند .
                      حداکثر جریان همونه که شما در مود اشباع ازش می کشید و براتون رد میکنه (شاید داغ هم بشه ولی عادیه ).

حداکثر تلف شاید مثلا در موقعیتی پیش بیاد که ولتاژ تغذیه 45 ولته و مثلا یه مقاومت درون کلکتورداریم به مقدار 500 اهم ، 40 میلی امپر هم جریان کلتوره و ترانزیستور در مد فعاله و داره کارشو میکنه، ولتاژی که روی کلکتور- امیتر میفته هستش 25 ولت . جریان هم که 40 میلی آمپر بود ، تلفات ترانزیستور میشه: 1 وات.

البته ممکنه شما حداکثر توانی که ترانزیستور میتونه تلف کنه رو در حالتی که ترانزیستور در اشباعه هم ببینید ( و یا رد کنید و ترانزیستور بسوزه ) ولی خلاصه اینکه ممکنه در مد فعال و در جایی با جریان خیلی کمتر از جریان حداکثری کلکتور هم به مقدار حداکثری از توان که ترانزیستور میتونه تلف بکنه برسیم

امیدوارم تونسته باشم سوالتون رو جواب بدم
                      جدیدترین ویرایش توسط dark star; ۱۵:۵۷ ۱۳۹۶/۰۵/۲۳.

دیدگاه

با سلام
                        مقادیری که در دیتا شیت ترانزیستور داده میشود برای Ic و Vce و P مقادیر حداکثری است (با لحاظ قراردادن تلفات داخلی جانکشن ها) بنابراین هرچه مثلا Ic بالاتری داشته باشید به همان میزان با توجه به توان از Vce مجاز کاسته خواهد شد و برعکس ، دلیل داغ شدن بیش حد تراتزیستور هم به همین دلیل است که توان زیادی از ترانزیستور گرفته میشود حال آنکه تلفات داخلی ترانزیستور را لحاظ نکرده اید (فقط مقادیر Ic و Vce را درنظر گرفته اید) لذا ترانزیستور بعد از مدت کوتاهی کار در این شرایط خواهد سوخت .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
                          با سلام
                          مقادیری که در دیتا شیت ترانزیستور داده میشود برای Ic و Vce و P مقادیر حداکثری است (با لحاظ قراردادن تلفات داخلی جانکشن ها) بنابراین هرچه مثلا Ic بالاتری داشته باشید به همان میزان با توجه به توان از Vce مجاز کاسته خواهد شد و برعکس ، دلیل داغ شدن بیش حد تراتزیستور هم به همین دلیل است که توان زیادی از ترانزیستور گرفته میشود حال آنکه تلفات داخلی ترانزیستور را لحاظ نکرده اید (فقط مقادیر Ic و Vce را درنظر گرفته اید) لذا ترانزیستور بعد از مدت کوتاهی کار در این شرایط خواهد سوخت .
                          سلام و ممنون از پاسختون.
                          چطور میشه تلفات داخلی ترانزیستور را حدودی حساب کرد تا بالاخره متوجه بشیم به طور مثال با 200mW توان این ترانزیستور و با فرض حد اکثر 0.2v روی کلکتور،امیتر نهایتا چه جریانی میتوان از ترانزیستور کشید؟

دیدگاه

با سلام
                            البته با مشاهده منحنی های مربوطه در دیتا شیت ترانزیستور میتوانید دقیقا میزان تلفات را بدست آورید لیکن بطور سرانگشتی هم با در نظر گرفتن رابطه P=VXI میتوان میزان تلفات را محاسبه نمود .

دیدگاه

ممنون از همه دوستان برای وقتی که گذاشتن.
                              فکر میکنم نتیجه نهایی این شد که بهترین راه برای در نظر گرفتن ماکزیمم جریان کلکتور با توجه به پارامتر هایی نظیر VCE و Ptot همون نمودارهای داخل دیتاشیت هست که با توجه به کیفیت پایین قطعات معمول بازار و شرایطی که در عمل اتفاق میافته خیلی بهش اعتمادی نیست و میتوان برای اطمینان نصف یا 2/3 مقادیر ذکر شده رو در نظر گرفت.
                              در پست های قبل مقادیری رو اشتباه وارد کردم که درست آنها از این قراره VCE=50mV و IC=20mA و دما در این حالت 48درجه! که به نظرم نا معقوله اما با توجه صحبت دوستان با در نظر گرفتن کیفیت قطعه و پکیج پلاستیکی و تلفات توان عادیه...!,

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X