اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

با ترانزیستور میشه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

با ترانزیستور میشه؟

سلام خدمت مهندسین انجمن.
    میخواستم بدونم راهی هست بشه با ترانزیستوBJT npn یا FET n-ch طوری عمل کلید زنی رو انجام داد که ولتاژ تحریک کننده ترانزیستور از ولتاژی که قراره ترانزیستور اونو کنترل کنه جدا باشه یعنی زمین مشترک نداشته باشن؟

پاسخ : با ترانزیستور میشه؟

نوشته اصلی توسط pourya_abedi نمایش پست ها
    سلام خدمت مهندسین انجمن.
    میخواستم بدونم راهی هست بشه با ترانزیستوBJT npn یا FET n-ch طوری عمل کلید زنی رو انجام داد که ولتاژ تحریک کننده ترانزیستور از ولتاژی که قراره ترانزیستور اونو کنترل کنه جدا باشه یعنی زمین مشترک نداشته باشن؟
    برای چه کاری می خواید؟؟؟
    ارادت داریم!

دیدگاه

درود دوست عزیز
      اگر منظورتون ایزولاسیون هست اپتوکوپلر ها برای همین منظور طراحی شدن.
      یه سرچ بزنی متوجه عملکردشون میشی
      موفق باشید
      طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
      امروز رو کامل زندگی کن...
      (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

میخواستم بدونم راهی هست بشه با ترانزیستوBJT npn یا
        برای NPN تابلوئه که نمیشه، چرا؟
        چونکه جریانی که از بیس به داخل کشیده میشه، باید از یه مسیر دیگه برگرده از امیتر بالاخره به بیس ( میشه به صورت برقراری KCL در یک سوپر نود ( ابرگره) بهش نگاه کرد)

درباره ی FET ساختار داخلیش خیلی یادم نیست، ولی اگه میشد هم هیچ کس نمی کرد.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Mehrdad khosravi نمایش پست ها
        درود دوست عزیز
        موفق باشید
        فکر میکنم من موضوع رو بد متوجه شدم، در کل احتمالا کاری که بخواید بکنید با همین چیزهایی که ایشون گفتن ممکنه (اپتوکوپلر و ...)

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Mehrdad khosravi نمایش پست ها
        درود دوست عزیز
        موفق باشید
        فکر میکنم من موضوع رو بد متوجه شدم، در کل احتمالا کاری که بخواید بکنید با همین چیزهایی که ایشون گفتن ممکنه (اپتوکوپلر و ...)

دیدگاه

ممنون از دوستان برای لطفتون.
          اما چند تا مشکل هست :
          1.من تو PCB شدیدا مشکل کمبود جا دارم از طرفی تا جایی که من میدونم اپتو ها قطعات حجیمی هستن.
          2.مدار قراره در اختیار افرادی باشه که لزوما علم الکترونیک ندارن و به خروجی مدار (کلکتور امیتر یا درین سورس) که قرار سر راه مصرف کننده شون قرار بگیره به چشم تیغه رله نگاه میکنن.
          3.امکان داره ولتاژی که تصمیم به کنترلش دارن یک گره(انشعاب) از ولتاژ تغیه خود مدار باشه یا کلا از یه منبع جدا باشه...
          و . . .
          آقا لپ کلوم صرفا با ترانزیستور میشه؟ عملکردی شبیه به رله گرفت ولی با دو تفاوت:
          اولا : جریان فقط DC و خبری از جریان متناوب نیست.
          دویومن : نیازی به کنترل جریان در هر دو جهت نیست.
          ممنون از همه دوستان اگر راهی پیشنهاد میدن. خودم یه دستی به موس بردم اما میدونم چیز بدرد بخوری نشده.
          جدیدترین ویرایش توسط pourya_abedi; ۰۱:۱۹ ۱۳۹۶/۰۵/۲۹.

دیدگاه

ممنون از دوستان برای لطفتون.
            اما چند تا مشکل هست :
            1.من تو PCB شدیدا مشکل کمبود جا دارم از طرفی تا جایی که من میدونم اپتو ها قطعات حجیمی هستن.
            2.مدار قراره در اختیار افرادی باشه که لزوما علم الکترونیک ندارن و به خروجی مدار (کلکتور امیتر یا درین سورس) که قرار سر راه مصرف کننده شون قرار بگیره به چشم تیغه رله نگاه میکنن.
            3.امکان داره ولتاژی که تصمیم به کنترلش دارن یک گره(انشعاب) از ولتاژ تغیه خود مدار باشه یا کلا از یه منبع جدا باشه...
            و . . .
            آقا لپ کلوم صرفا با ترانزیستور میشه؟ عملکردی شبیه به رله گرفت ولی با دو تفاوت:
            اولا : جریان فقط DC و خبری از جریان متناوب نیست.
            دویومن : نیازی به کنترل جریان در هر دو جهت نیست.
            ممنون از همه دوستان اگر راهی پیشنهاد میدن. خودم یه دستی به موس بردم اما میدونم چیز بدرد بخوری نشده.

سلام دوست عزیز.
            ۱- والا تا جایی که می دونم و دیدم اپتوکوپلر های الکترونیک خیلی بزرگ نیستن.
            ۲- اگه منظورتون جهت جریان باشه خوب می تونید رو خود یرد یا کیس یا... مشخص کنید که ورودی یا خروجی کدوم طرفه. همچنین اگه مدارتون نیاز به محافظت داره از مدار های محافظ که ساده ترین آنها دیود یکسو ساز می باشد استفاده بکن.
            ۳- من نمی دونم می خواید چی کار بکنید پس نمی تونم درباره این سوال پاسخ بدم.

در آخر ...
            از همون رله استفاده بکنی با اینکه حجم زیادی داره اما نسبت به جریانی که می ده بهتره. البته اگه نیاز به آمپر زیادی داشته باشی.
            در غیر این صورت و کمبود جا راه های دیگر عقلانی تر است.
            ارادت داریم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X