اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار محافظ اتصال کوتاه!؟!؟!؟!؟!؟!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار محافظ اتصال کوتاه!؟!؟!؟!؟!؟!

سلام خدمت همه دوستان.
    من با آی سی ۳۱۷ یه منبع تغذیه رومیزی درست کردم طبق مدار توی دیتاشیتش مدار محافظشو بستم ولی فکر نکنم خیلی جواب بده به خاطر همین استعدادم گل کرد و مدار پایین رو طراحی کردم همه چیز توی عکس پست پایین مشخصه
    فیلم پایین رو حتما هم ببینید.

در ضمن کل مدار ۴۰ میلی آمپر (یعنی به اندازه جریان خود رله) می کشه.
    حالا سوال اساسی اینجاست که خوبی ها و بدی های این مدار چیه؟
    ممنون می شم سوالمو هر چه زودتر بدید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اینم شماتیک مدار:

ولی خواهش می کنم جوابمو هر چه سریع تر بدید.
    جدیدترین ویرایش توسط S.A.T; ۲۲:۴۹ ۱۳۹۶/۰۵/۲۸.
    ارادت داریم!

پاسخ : مدار محافظ اتصال کوتاه!؟!؟!؟!؟!؟!

ارادت داریم!

دیدگاه

هیچ خوبی نداره . رله انقدر توی اتصال کوتاه شدن قطع و وصل میشه که توی اون آمپر احتمال زیاد کنتاکت های بوبین یا خال میزنه و یا آب میشه.
      باید از رله لچ استفاده کنی که برای اون هم یک مدار دیگه باید اضافه کنی که اگه قطع کرد دوباره کنتاکت برگردونه سر جاش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
        هیچ خوبی نداره . رله انقدر توی اتصال کوتاه شدن قطع و وصل میشه که توی اون آمپر احتمال زیاد کنتاکت های بوبین یا خال میزنه و یا آب میشه.
        باید از رله لچ استفاده کنی که برای اون هم یک مدار دیگه باید اضافه کنی که اگه قطع کرد دوباره کنتاکت برگردونه سر جاش
        من میدونم رله لچ و اون مدار بغلش چیه. اما متوجه منظورتون نمی شم اگه قراره کنتاکت رله آب بشه خوب رله لچ هم آب می شه. مگه فرق این دوتا چیه؟؟
        راستی اون کلید فشاری برای وصل کردن دوباره مداره یعنی یه تحریک کننده است؛ و تا زمانی که بعد از اتصال کوتاه در مدار؛ اون کلید فشرده نشه؛ هیچ جریانی از رله عبور نمی کنه. پس مشکل کارم چیه؟
        ارادت داریم!

دیدگاه

دوستان! کسی نیست نظری بده؟؟؟

خواهشا من رو راهنمایی بفرمایید.
          ارادت داریم!

دیدگاه

سلام،شما از خروجی رله یه جور فیدبک گرفتید برا بوبین رله،مدار شبیه یک استارت ساده تو مدار فرمان صنعتیه.یکی از معایب مدارتون اینه که اگه مصرف کننده از قبل اتصال کوتاه باشه و استارت رو بزنید مدار شما اصلا قطع نمیکنه و دکمه استارت شما بر اثر عبور جریان زیاد معیوب میشه یعنی باید حتما دکمه استارت رو بزنید بعد مصرف کننده رو بهش وصل کنید.یه مورد دیگه هم هست اینه که مقاومت بین خروجی این مدارتون و مصرف کننده باید خیلی کم باشه تا در صورت اتصال کوتاه شدنش ولتاژ روی بوبین سریعا به کم ترین مقدار برسه و قطع کنه،بخاطر اینکه رله بعد از وصل شدن با ولتاژ خیلی کم تر از ولتاژ نامی بوبین وصل میمونه و مقاومت زیاد باعث میشه زمان عکس العمل مدار کم بشه.مزیت هم میشه گفت قطعات کم و ساده بودن مدار.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M16A2 نمایش پست ها
              سلام،شما از خروجی رله یه جور فیدبک گرفتید برا بوبین رله،مدار شبیه یک استارت ساده تو مدار فرمان صنعتیه.یکی از معایب مدارتون اینه که اگه مصرف کننده از قبل اتصال کوتاه باشه و استارت رو بزنید مدار شما اصلا قطع نمیکنه و دکمه استارت شما بر اثر عبور جریان زیاد معیوب میشه یعنی باید حتما دکمه استارت رو بزنید بعد مصرف کننده رو بهش وصل کنید.یه مورد دیگه هم هست اینه که مقاومت بین خروجی این مدارتون و مصرف کننده باید خیلی کم باشه تا در صورت اتصال کوتاه شدنش ولتاژ روی بوبین سریعا به کم ترین مقدار برسه و قطع کنه،بخاطر اینکه رله بعد از وصل شدن با ولتاژ خیلی کم تر از ولتاژ نامی بوبین وصل میمونه و مقاومت زیاد باعث میشه زمان عکس العمل مدار کم بشه.مزیت هم میشه گفت قطعات کم و ساده بودن مدار.
              سلام دوست عزیز.
              خیلی ممنون از راهنمایی شما.
              درباره نکته اول حرف شما درست؛ وقتی مدار اتصال کوتاه باشد و استارت بزنیم خوب مدار به مرور زمان عیب می کند.( البته تا الان من چندین بار اینکارو کردم.... به مرور زمان دکمه استارت داغون می شه.... )
              اما در مورد نکته دوم؛ عیب مدار من اینه که رله ۳ آمپر رو از خودش عبور می ده ولی۳۱۷ به زور یک و نیم آمپر رو می تونه جواب بده.(اگه اورجینال باشه...) من باید مقاومت های مدار رو جوری تنظیم کنم که برای مثال اگه از مدار یک آمپر جریان رد بشه؛ روی بوبین افت ولتاژ شدیدی اتفاق بیفته و در نتیجه رله عمل محافظت رو انجام بده.
              من یه سوال دارم:
              می دونم این کار با آزمون و خطا و با یه مولتی متر صورت پذیره... اما می خوام روش محاسبه همچین مقاومتی ( که در مسیر فیدبک زده می شه رو بدونم) هر چند که فرمولاش خیلی سادس و از قانون اهم هستش ولی خواهشا من رو راهنمایی بفرمایید.
              ممنون می شم.
              ارادت داریم!

دیدگاه

اگه منظورتون اتصال کوتاه بعد از LM317 باشه که درسته،حتی بعد از اتصال کوتاه در خروجی این ای سی ،ورودی صفر نمیشه و رله قطع نمیکنه.بهترین کار در مورد شما اینه که یک مقاومت شنت در حدود 0.1 اهم یا کمتر بذارید و دو سر مقاومت رو به یه اپ امپ بدید(حتی میتونید بجای اپ امپ از ترانزیستور استفاده کنید)بهتره از پتانسیومتر هم استفاده کنید که بتونید حد جریان رو تنظیم کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M16A2 نمایش پست ها
                  اگه منظورتون اتصال کوتاه بعد از LM317 باشه که درسته،حتی بعد از اتصال کوتاه در خروجی این ای سی ،ورودی صفر نمیشه و رله قطع نمیکنه.بهترین کار در مورد شما اینه که یک مقاومت شنت در حدود 0.1 اهم یا کمتر بذارید و دو سر مقاومت رو به یه اپ امپ بدید(حتی میتونید بجای اپ امپ از ترانزیستور استفاده کنید)بهتره از پتانسیومتر هم استفاده کنید که بتونید حد جریان رو تنظیم کنید.
                  من می خوام محافظو قبل از ۳۱۷ بذارم تا اگه هنگام کار کردن اتصال کوتاهی در خروجی ۳۱۷ و زمین ایجاد بشه؛ مدار محافظ جریان رو قطع کنه. می گم... شما از حرفتون اطمینان دارید؟؟؟ در هنگام اتصال کوتاه خروجی ۳۱۷ و زمین ؛ ورودی مدار (که به آداپتور ۱۲ ولتی ۲ آمپر) وصل است؛ صفر می شه...
                  در مورد روش پیشنهادی شما می شه یه کم بیشتر توضیح بدید؟
                  ممنون از لطفتان
                  :-)
                  ارادت داریم!

دیدگاه

سلام،بستگی داره که چقدر ولتاژ خروجیتون باشه.اگه ولتاژ خروجی مثلا 1.2 ولت باشه که با اتصال کوتاه شدنش ورودی صفر نمیشه و البته با رسیدن دما به 180 درجه سلسیوس خود ای سی خروجی رو قطع میکنه.
                    در مورد مقاومت شنت که خیلی ساده هست،همون قانون اهم،هر چه جریان عبوری از مقاومت بیشتر بشه،ولتاژ دو سر مقاومت بیشتر میشه،حالا شما براحتی با اپ امپ میتونید مداری درست کنید که اگه جریان(معادل اختلاف ولتاژ دو سر مقاومت) از حدی بیشتر شد خروجیش قطع یا وصل بشه.یه کار ساده تر هم هست اینه که از یه LM317 دیگه در حالت رگولاتور جریان یا همون محدود کننده جریان استفاده کنید.

دیدگاه

سلام یه دونه lm324 ,ور دار قال قضیه رو بکن .این مدار هچل هفتم ولش کن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_smps نمایش پست ها
                        سلام یه دونه lm324 ,ور دار قال قضیه رو بکن .این مدار هچل هفتم ولش کن.
                        علیک سلام
                        می شه توضیح بدید من چهار تا آپ امپ می خوام چیکار؟؟؟؟
                        شاید هم من؛ منظور شما رو متوجه نشده باشم.
                        ارادت داریم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S.A.T نمایش پست ها
                          علیک سلام
                          می شه توضیح بدید من چهار تا آپ امپ می خوام چیکار؟؟؟؟
                          شاید هم من؛ منظور شما رو متوجه نشده باشم.
                          با سلام:
                          اگر شما فقط نیازمند یک آپ امپ می باشید می توانید از آی سی 741 استفاده کنید.چون پک آی سی 324 دارای 4 آپ امپ می باشد.

دوستان! کسی نیست نظری بده؟؟؟
                          خواهشا من رو راهنمایی بفرمایید.
                          با سلام:
                          یکی ازاشکالات مدار این است که شما از ورودی و خروجی از ولتاژ 12 ولت استفاده می کنید اما یک رله 5 ولت بکار می برید و با مقاومت 100 اهم سری با رله استفاده می کنید تا 7 ولت اضافه روی آن افت کند. درصورتی که با رله 12 ولت نیازی به این کار نمی باشد. معمولا مداراتی که ازرله بعنوان محافظاتصال باربه کار می رود, در هنگام رسیدن به زمان اضافه بار رله به شدت قطع و وصل می شود و ماننده یک زنگ درب خانه قدیمی به صدا در می آید. آیا این مورد را آزمایش کرده اید.؟
                          علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                          نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
                            با سلام:
                            اگر شما فقط نیازمند یک آپ امپ می باشید می توانید از آی سی 741 استفاده کنید.چون پک آی سی 324 دارای 4 آپ امپ می باشد.

با سلام:
                            یکی ازاشکالات مدار این است که شما از ورودی و خروجی از ولتاژ 12 ولت استفاده می کنید اما یک رله 5 ولت بکار می برید و با مقاومت 100 اهم سری با رله استفاده می کنید تا 7 ولت اضافه روی آن افت کند. درصورتی که با رله 12 ولت نیازی به این کار نمی باشد. معمولا مداراتی که ازرله بعنوان محافظاتصال باربه کار می رود, در هنگام رسیدن به زمان اضافه بار رله به شدت قطع و وصل می شود و ماننده یک زنگ درب خانه قدیمی به صدا در می آید. آیا این مورد را آزمایش کرده اید.؟

سلام جناب تحریری.
                            در مورد آی سی بله... این آی سی چهار تا آپ امپ داره و منظور من خطاب به دوستمان ali_smps هستش که اصلا چرا باید از آپ امپ استفاده کرد؟؟؟

در مورد نکته دوم هم حرف شما صادق است من چونکه رله ۱۲ ولتی پیشم نبود از پنج ولتی استفاده کردم... اما حال امروز فردا می رم یه ۱۲ ولتیشو می خرم.
                            درباره نویز پذیری رله هم من بعضی جا ها دیدم.... اما در این مدار تاکنون موردی مشاهده نکردم.

خیلی ممنون از لطف شما که منو راهنمایی کردید.
                            خوب اگه مدارم نقطه ضعف دیگه ای نداره بگید تا pcb شو بزنم.
                            ارادت داریم!

دیدگاه

سلام جناب تحریری.در مورد آی سی بله... این آی سی چهار تا آپ امپ داره و منظور من خطاب به دوستمان ali_smps هستش که اصلا چرا باید از آپ امپ استفاده کرد؟؟؟در مورد نکته دوم هم حرف شما صادق است من چونکه رله ۱۲ ولتی پیشم نبود از پنج ولتی استفاده کردم... اما حال امروز فردا می رم یه ۱۲ ولتیشو می خرم.درباره نویز پذیری رله هم من بعضی جا ها دیدم.... اما در این مدار تاکنون موردی مشاهده نکردم.خیلی ممنون از لطف شما که منو راهنمایی کردید.خوب اگه مدارم نقطه ضعف دیگه ای نداره بگید تا pcb شو بزنم.
                              باا سلام:قبل از زدن پی سی بی مدار را به روش زیر امتحان کنید.زمانی که برق 12 ولت در خروجی دارید, اگر توانستید با یک مقاومت سیمی متغیر وات بالا یا یک تکه سیم المنت بخاری برقیبطور موازیبا مدار ببندید. یک سر سیم را به خط منفی و سر دیگر سیم را بطور آرام از ولتاژ منفی روی سیم المنت کشیده وبه سمت قطب مثبت بیاوریدتا جریان کشی کم کم زیاد شود. تا در نهایت به نزدیک ترین محل سیم ولتاژ مثبت خروجی اگر مدار صدایی شبیه زنگ اخبار یا رله دچار نوسان شدید قطع و وصل نشد مدارشما مشکلی ندارد. البته چون خودم این مدار را آزمایش عملی نکردم نمی توانم جواب قطعیدهم اگر شما آزمایش کنید و نتیجه همان باشدکاملا درست است. لطفاآزمایش کنید سپس گزارش کنید. با ارزوی موفقیت برای شما کاربر گرامی.دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم
                              سلام جناب تحریری.در مورد آی سی بله... این آی سی چهار تا آپ امپ داره و منظور من خطاب به دوستمان ali_smps هستش که اصلا چرا باید از آپ امپ استفاده کرد؟؟؟در مورد نکته دوم هم حرف شما صادق است من چونکه رله ۱۲ ولتی پیشم نبود از پنج ولتی استفاده کردم... اما حال امروز فردا می رم یه ۱۲ ولتیشو می خرم.درباره نویز پذیری رله هم من بعضی جا ها دیدم.... اما در این مدار تاکنون موردی مشاهده نکردم.خیلی ممنون از لطف شما که منو راهنمایی کردید.خوب اگه مدارم نقطه ضعف دیگه ای نداره بگید تا pcb شو بزنم.
                              باا سلام:قبل از زدن پی سی بی مدار را به روش زیر امتحان کنید.زمانی که برق 12 ولت در خروجی دارید, اگر توانستید با یک مقاومت سیمی متغیر وات بالا یا یک تکه سیم المنت بخاری برقی بطور موازی با مدار ببندید. یک سر سیم را به خط منفی و سر دیگر سیم را بطور آرام از ولتاژ منفی روی سیم المنت کشیده وبه سمت قطب مثبت بیاوریدتا جریان کشی کم کم زیاد شود. تا در نهایت به نزدیک ترین محل سیم ولتاژ مثبت خروجی اگر مدار صدایی شبیه زنگ اخبار یا رله دچار نوسان شدید قطع و وصل نشد مدارشما مشکلی ندارد. البته چون خودم این مدار را آزمایش عملی نکردم نمی توانم جواب قطعی به دهم اگر شما آزمایش کنید و نتیجه همان باشدکاملا درست است. لطفاآزمایش کنید سپس گزارش کنید. با ارزوی موفقیت برای شما کاربر گرامی.
                              علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                              نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X