اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت ولتمتر و آمپرمتر با atmega8 و سون سگمنت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت ولتمتر و آمپرمتر با atmega8 و سون سگمنت

سلام دوستان و استادان محترم

اول از همه بگم که مطالب زیادی درباره این موضوع هم در این انجمن و هم سایر انجمن ها وجود دارد اما هرکدام به نحوی با این پروژه مورد نظر من همخوانی ندارد، پس اگر فکر میکنید این پست تکراری هست پوزش میطلبم.

و اما قضیه چیه.....

من با راهنمایی دوستان از همین انجمن چندتا پروژه رو انجام دادم تا اینکه یک مطلب درمورد تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه متغیر دیدم و خواستم این رو هم انجام بدم. بعد به ذهنم رسید که براش یه ولت/آمپر متر هم قرار بدم ومشکل دقیقا همینجا بود چون من اطلاعاتی در این زمینه نداشتم......

من میخوام از یک میکرو ATMega8 و سون سگمنت(4دیجیت مولتی پلکس) استفاده کنم. پروژه ای که پیدا کردم ولتاژ رو به راحتی نشان میدهد ولی برای اندازه گیری آمپر دیگه سوادم نکشید و از دوستان عالم و محترم درخواست کمک دارم.
    البته اینوبگم که چندتا پروژه دیدم که تکمیل بود ولی از یه طرف روی LCD کاراکتری نمایش میداد و از طرف دیگه در رنج مورد نظر من نبود.

عکس شماتیک رو قرار میدم که قسمت اندازه گیری آمپر رو هم در شماتیک لحاظ کردم.

همانطور که میبینید برای اندازه گیری جریان از سنسور اثر هال ACS712 استفاده کردم ولی در قسمت محاسبات و همچنین نمایش در سون سگمنت مشکل دارم.قسمت ولتاژ بخوبی کار میکنه و مشکلی نداره.
    برای ولتاژ در رنج 0 تا 99.99 جواب میده و برای جریان هم باتوجه به سنسور هال تا 30 آمپر مورد نیاز من هست.
    همچنین اگه دوستان درمورد حفاظت مدار در مقابل ولتاژ بیشتر از 100 و جریان بیشتر از 30 هم راهنمایی کنن بسیار عالی میشه.

سون سگمنت مورد استفاده هم2 عدد 4دیجیت مولتی پلکس می باشد.
    جدیدترین ویرایش توسط zebelxan; ۱۲:۳۶ ۱۳۹۶/۰۷/۰۵. دلیل: اصلاح شماتیک

پاسخ : ساخت ولتمتر و آمپرمتر با atmega8 و سون سگمنت

لطفا اگر اشتباهی در شماتیک مشاهده میکنید دریغ نکنید
    جدیدترین ویرایش توسط zebelxan; ۱۲:۳۸ ۱۳۹۶/۰۷/۰۵.

دیدگاه

سلام
      دوست عزیز هیچوقت کارهایی که نیاز به کالیبره شدن داره رو تو پروتئوس نمیشه انجام داد
      بهتره مدار رو به صورت عملی ببنید و مشکل رو تو عمل رفع کنید
      موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R-E نمایش پست ها
        سلام
        دوست عزیز هیچوقت کارهایی که نیاز به کالیبره شدن داره رو تو پروتئوس نمیشه انجام داد
        بهتره مدار رو به صورت عملی ببنید و مشکل رو تو عمل رفع کنید
        موفق باشید
        ممنون از پاسختون
        حتما این کار رو میکنم ولی فعلن از درست بودن شماتیک نحوه بستن قطعات و فرمول استفاده شده برای محاسبه جریان مطمئن نیستم برای همین از دوستان راهنمایی خواستم.

دیدگاه

سلام میشه فایل پروتیوس و کد های اونو بزارید ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X