اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل گرم کردن در آمپ کلاس D

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل گرم کردن در آمپ کلاس D

با سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز

من این آمپ رو ساختم صداش خوبه همه چی اوکیه ولی نمیدونم چرا ماسفت های اصلی ترانزیستورهای درایور(BD139-140) و مخصوصا مخصوصا ترانزیستورهای 5401 , 5551 به شدت داغ میشن

حتی بدون بار و بدون ورودی هم گرم میشن ولی با بار افتضاح داغ میشن

پاسخ : مشکل گرم کردن در آمپ کلاس D

یک مقاومت 470 اهم از GND بزن به بیس مشترک شده t2 t1و مقاومت r20 r9 راقطع کن

ببین خروجی داغ میکنه اگر نکرد بزار اون مقاومت سر جاش بمونه ار20 و ار 9 را وصل کن اگر صدا کم بود مقاومت 470 رو زیاد کن مثلا 2.2 کیلو

دیدگاه

r9_r20 رو قطع کردم و با 470 ام زدم به زمین . با اینکار قطعات داغ نشدند
      ولی
      وقتی دوباره مقاومتها رو وصل کردم تو حالتی که 470 تو مدار موند صدا خراب شد و اصلا مفهوم نبود مقاومت رو تا 1.5 کیلو که بردم بالا کیفیت خوب شد ولی این دفعه دوباره گرم کرد

دیدگاه

in+ ,و in- را بهم اتصال کوتاه کن ولتاژ بیس مشترکی که گفتم را نسیت به جی ان دی انداره بگیر باید صفر ولت بگیری اگر نبود مدار tl074 بالانس نیست
        حالا این کارو انجام بده. من اون قسمت رو انالیز نکردم
        ولتاژ ورودی رو نگفتی چقدره منظورم وی مثبت و وی منفی

دیدگاه

ولتاژ ورودی دوبل 46 ولت هست
          البته دوبل 38 هم تست کردم هم این مشکل وجود داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ENG POWER نمایش پست ها
            ولتاژ ورودی دوبل 46 ولت هست
            راستی اون داستان اون بالا رو که گفتم تست گرفتی . ورودی را اتصال کوتاه کردی و بعد ولتاژ نقطه بیس مشنرک تی 1 و تی 2 رو نسبت به جی ان دی انداره بگیری؟
            چون در حالت کارکرد داغ کردن تا حدودی معقوله به خیلی چیزا ربط داره اما اگر ورودی را اتصال کوتاه کنی داغ کنه باید پیگیرش شد

دیدگاه

اینکار رو هم کردم
              درحالتی که ورودی اتصال کوتاهه حدود 2.5 تا 3 ولت تو اون نقطه ولتاژ دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali4716 نمایش پست ها
                درحالتی که ورودی اتصال کوتاهه حدود 2.5 تا 3 ولت تو اون نقطه ولتاژ دارم
                خوب اگر اونجا این ولتاژ رو داری چه اتفاقی میافته ؟ بیس تی2 شارژ میشه و از کلکتورش جریان میاد به امیتر . کلکتور به چی وصله؟ به بیس کیو4 همینجور تا موسفت .
                نشتی جریان وجود داره .
                الان اونجا ولتاژ استانه بالاست
                ایسی تی ال 074 هم بصورت پکیج نقشه شده یه خورده تحلیش سخته باید نقشه باز کنمش تا بتونم تحلیل کنم

دیدگاه

این شماتیک فک کنم بهتر باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ENG POWER نمایش پست ها
                    این شماتیک فک کنم بهتر باشه
                    http://s9.picofile.com/file/83068131...901_291642.jpg
                    خیلی سخت شد فکر نمیکردم در این حد کلاس دی نباشه. نمیدونم چی بگم از کلاس d دوره . اگر بگم طراحی خیلی ساده داره ممکنه مال خودت باشه ناراحت بشی.
                    این مدار چون در یک لوپ بسته قرار گرفته اگر چیزی بخوام بگم کم و زیاد کنی ممکنه اوسیله کنه بلندگو بره هوا
                    ولی خوب در کل میتونم بگم با ازمایشهای قبلی که کردیم طبقه خروجی سالمه فقط وقتی ورودی رو اتصال کوتاه کنی نباید اون ولتاژی که تو بحث قبلی گفتیم باشه
                    حالا چرا هست باید چند تا تیر در تاریکی بندارم
                    مدار رو کاملا چک کن منظورم طبقه ورودیه قطعات رو با مولتی متر انداره بگیر مخصوصا اون خارن سی7 و سی 8 ببین نشتی نداشته باشن اگر مدل دیگه داری جایگزین کن.
                    یه خارن 100 نانو از زیر پی سی بی مستقیم بزن به پایه مثبت منفی تغذیه tl074 .البته میدونم که ولتاژش را قبلا چک کردی که بالانس باشه
                    اوپ امپ رو عوض کن میتونی حتی tl084 بزاری ممکنه این نمونه که داری آفست داره
                    در انتها نقشه رو که دیدم قسمت ورودی را به عنوان یک کلاس d به درد بخور ندیدم احتمالا در انتها خیلی راندمان بالا نده و گرماش با یه کلاس d واقعی فرق داشته باشه
                    از همه بدتر اینکه هیچ محافط خروجی هم نداره بنابراین مواظب بلندگو باش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X