اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دیمر فتوسلی هوشمند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دیمر فتوسلی هوشمند

سلام خدمت همه اساتید بزرگوار من یه مداری بستم برای دیمر ac که با 220 کار میکنه این مدار بجای ولوم ( که معمولا در دیمر ها واسه تنظیم زاویه آتش ترایاک و کم و زیاد کردن ولتاژ استفاده میشه) یدونه فتوسل داره که خودکار با توجه به مقدار نور اطرافش مقاومت رو کم و زیاد میکنه و با اون ولتاژ رو تغییر میده. حالا مشکل اصلی من اینجاس که این دیمر دقیقا بر عکس عمل میکنه یعنی وقتی نور کم میشه فتوسل مقاومت رو زیاد میکنه و ولتاژ کم میشه اینجوری نور لامپ هم کم میشه وقتی هم که نور زیاد میشه برعکس نور لامپ رو زیاد میکنه من عکس مدار رو این زیر میذارم دوستان هر کدوم پیشنهادی دارن بگن که یجوری یا مقاومت فتوسل رو بتونم معکوس کنم که وقتی نور میبینه زیاد بشه یا ولتاژ خروجی رو عکس کنم از همتونم ممنونم ترایاک استفاده شده BT136 هستش و بقیه اطلاعات هم که روی مدار نوشته شده فقط یچیزی رو در نظر داشته باشید من کل این دیمر رو با 200-300 تومن بستم اگه لطف کنین پیشنهادی که میدین تکمیل و اصلاح همین طرح باشه خیلی ممنون میشم

پاسخ : دیمر فتوسلی هوشمند

همین که داره کار میکنه جای تعجبه؟

دیدگاه

دقیقاچرا؟؟ یه مدار سادس با تغییر مقاومت میایم ثابت زمانی خازن رو عوض میکنیم بعد از اون با توجه به ثابت زمانی که داره زاویه آتش ترایاکو تغییر میده نمیدونم چرا نباید کار کنه واقعا !!!
      نوشته اصلی توسط kamy007 نمایش پست ها
      همین که داره کار میکنه جای تعجبه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط k.rahimipour نمایش پست ها
        دقیقاچرا؟؟

ببین من جهت جریان را اینجا با خط قرمز برات رسم کردم در واقع داری از گیت لامپ رو روشن میکنی
        اگر این مدار داره تو پرتئوس کار میکنه میتونه یه الارم باشه برای اونا که تو پرتئوس جواب میگیرن
        من جریانهای نشتی دیگه رو که از دیاک و فتوسل رد میشه رو برات نکشدم چون همین مقدار کافی بود
        هر چند اونجا هم یه لامپ 12 گذاشنی و وصل کردی مدارو به 220 اونو ندید گرفتم
        شما یه مدار دیمر معمولی پیدا کن با ولوم اینجا لود کن بشه یه جوری کمک کرد که فتوسل را کجاش وصل کنی که کارت راه بیفته
        جدیدترین ویرایش توسط kamy007; ۲۲:۱۵ ۱۳۹۶/۰۶/۲۷.

دیدگاه

این مدار رو من ساختم و داره الان کاملا کار میکنه فقط همونطور که گفتم برعکسه
          این قسمت لامپ 12 ولتی هم سوتیه شما ببخش من این مدارو فقط واسه اینکه رو کاغذ نکشم تو پروتئوس کشیدم که واضح باشه اون لامپ 220 ولته فقط من یادم رفته مشخصاتشو عوض کنم
          ولی در عمل مدار کاملا داره عمل میکنه و سالمه حتی گرمم نمیشه هیچ کدوم از قطعه ها

هر چند اونجا هم یه لامپ 12 گذاشنی و وصل کردی مدارو به 220 اونو ندید گرفتم

دیدگاه

این مدار رو من ساختم و داره الان کاملا کار میکنه فقط همونطور که گفتم برعکسه
            احتمال خیلی زیاد ؛ پایه های تریاک رو توی نقشه اشتباه کشیدی ولی در عمل درست بستی
            یه بار دیگه چک کن پلیز

دیدگاه

یه بار دیگه چک کن پلیز
              خب حق با شماس من عجله ای مدارشو کشیدم اشتباه شده مدار اصلی اینه ولی مشکل هنوز همونه ها

دیدگاه

خب حق با شماس من عجله ای مدارشو کشیدم اشتباه شده مدار اصلی اینه ولی مشکل هنوز همونه ها
                افرین بر تو ای مرد نیکو خوب
                حالا تو همین نقشه جای فتوسل با خارن را عوض کن اگر اوکی شد بیا بگو نشد هم بیا بگو . ای ول

دیدگاه

مرسی از جواب فقط الان مدار پیشم نیس که امتحانش کنم میشه تئوری بگی بهم جاشون که عوض بشه چه اتفاقی میفته؟

دیدگاه

مرسی از جواب فقط الان مدار پیشم نیس که امتحانش کنم میشه تئوری بگی بهم جاشون که عوض بشه چه اتفاقی میفته؟
                    نه نمیتونم بگم
                    معمولا من از این کارا زیاد میکنم ! کلا قصد من در اینجا راه انداختن مدار شما و دیگران نیست هر چند اخرش حتما راه میافته
                    واسه این گفتم جابجا کن که خودت یه تجربه بکنی بعد با هم بیشتر میریم تو کارش

دیدگاه

واسه این گفتم جابجا کن که خودت یه تجربه بکنی بعد با هم بیشتر میریم تو کارش
                      خب پس تا شنبه باید صبر کنی تا من دسترسی پیدا کنم به مدار و ایرادشو رفع کنم بعد از اون نتیجشو خبر میدم بهت ممنون از جوابت

دیدگاه

حالا تو همین نقشه جای فتوسل با خارن را عوض کن اگر اوکی شد بیا بگو نشد هم بیا بگو
                        خب من جای خازن و با فتوسل عوض کردم و تغییرات این بود که ولتاژ خروجی صفره کلا خروجی نمیده به ازای هیچ مقدارری از فتوسل ولتاژ از صفر تکون نمیخوره ظاهرا جابجا کردنش جواب نمیده

دیدگاه

خب من جای خازن و با فتوسل عوض کردم
                          سلام . میدونی چرا گفتم جای خارن را با فتوسل عوض کن؟
                          چون نقشه دومی هم که دادی اشتباه بود دقیقا دو تا مقامت های سمت راست توی عکس باید بیان سمت چپ و خارن بره سمت راست.
                          حالا که همه چی درست شده. بریم سر اصل مطلب .
                          یک اهمی از فتوسل تو تاریکی و روشنایی بگیر.
                          قراره وقتی نور نیست لامپ رو روشن کنه دیگه؟
                          جدیدترین ویرایش توسط kamy007; ۰۲:۰۵ ۱۳۹۶/۰۶/۲۹.

دیدگاه

یک اهمی از فتوسل تو تاریکی و روشنایی بگیر.
                            قراره وقتی نور نیست لامپ رو روشن کنه دیگه؟
                            اره قراره وقتی نور نیس لامپو روشن کنه فتوسل از تقریبا صفر اهم میده تا رنجی که مولتی متر من میگیره تا 2 مگا هم میره

چون نقشه دومی هم که دادی اشتباه بود دقیقا دو تا مقامت های سمت راست توی عکس باید بیان سمت چپ و خارن بره سمت راست.
                            ولی من این مدارو بستم و داره جواب میده ها

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X