اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال ماژول ESP به اینترنت و ربات تلگرام بدووووون آردوینو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال ماژول ESP به اینترنت و ربات تلگرام بدووووون آردوینو

*با سلام خدمت دوستان عزیز
    *بهترین مطلبی که در مورد اتصال این ماژول یعنی ESP8266 یه ربات تلگرام تو نت وجود داره کار دوست گرامی و هم انجمنی ما، آقای علی عزتی هست که البته با آردوینو انجام شده
    *اول بگم من با آردوینو مشکل دارم پس لطفا راه حل آردوینویی ندین و موضوع بحثمم تاکید به عدم وجود آردوینو هست.

*همون طور که در آموزش آقای عزتی خصوصا قسمت اول وجود دارهخیلی قشنگ و روشن و شیوا ساختن ربات تلگرام رو توضیح دادن که دستشون درد نکنه اما من هنوز باید روش کار کنم تا درست یاد بگیرم
    *اما در قسمت دوم برای راه اندازی و استفاده عملی پروژه ای طرح شده که چون آردوینویی هست و از دریای بیکران کتابخانه های آردوینو استفاده شده دیگه توضیحات چندانی در مورد نحوه عملکرد وجود نداره
    *حالا از دوستانی که در راه اندازی این پروژه یعنی ارتباط ربات تلگرام و ماژول ESP8266 (هر مدلی) و AVR اطلاعاتی دارند لطفا راهنمایی بفرمایند.
    *سخت افزار بنده آماده است و برای ارتباط آفلاین داره به خوبی عمل میکنه و برای آنلاین شدنش به کمک عزیزان احتیاج دارم
    *با تشکر.

پاسخ : اتصال ماژول ESP به اینترنت و ربات تلگرام بدووووون آردوینو

نوشته اصلی توسط saeid_k68 نمایش پست ها
    *با سلام خدمت دوستان عزیز
    *بهترین مطلبی که در مورد اتصال این ماژول یعنی ESP8266 یه ربات تلگرام تو نت وجود داره کار دوست گرامی و هم انجمنی ما، آقای علی عزتی هست که البته با آردوینو انجام شده
    *اول بگم من با آردوینو مشکل دارم پس لطفا راه حل آردوینویی ندین و موضوع بحثمم تاکید به عدم وجود آردوینو هست.

*همون طور که در آموزش آقای عزتی خصوصا قسمت اول وجود دارهخیلی قشنگ و روشن و شیوا ساختن ربات تلگرام رو توضیح دادن که دستشون درد نکنه اما من هنوز باید روش کار کنم تا درست یاد بگیرم
    *اما در قسمت دوم برای راه اندازی و استفاده عملی پروژه ای طرح شده که چون آردوینویی هست و از دریای بیکران کتابخانه های آردوینو استفاده شده دیگه توضیحات چندانی در مورد نحوه عملکرد وجود نداره
    *حالا از دوستانی که در راه اندازی این پروژه یعنی ارتباط ربات تلگرام و ماژول ESP8266 (هر مدلی) و AVR اطلاعاتی دارند لطفا راهنمایی بفرمایند.
    *سخت افزار بنده آماده است و برای ارتباط آفلاین داره به خوبی عمل میکنه و برای آنلاین شدنش به کمک عزیزان احتیاج دارم
    *با تشکر.
    سلام
    من یه بار تستکردم با esp8266 و میکرو avr اما اصلا سایت تلگرام باز نمیشد!!
    مثل اینکه حتما نیاز هست تا با یه سیستم عامل و یا یه مرورگر به این سایت دسترسی داشت!
    هر کاری کردم با esp نتونسم به api.telegram.org دسترسی پیدا کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R-E نمایش پست ها
      سلام
      من یه بار تستکردم با esp8266 و میکرو avr اما اصلا سایت تلگرام باز نمیشد!!
      مثل اینکه حتما نیاز هست تا با یه سیستم عامل و یا یه مرورگر به این سایت دسترسی داشت!
      هر کاری کردم با esp نتونسم به api.telegram.org دسترسی پیدا کنم
      اگر به تایم ایجاد پست دقت کرده باشید من تا صبح نشستم روش کار کردم تا بلاخره تونستم پیام های ارسال شده از آی دی خودم رو به ربات توی مرورگر بخونم و برعکس از مرورگر و ربات پیام بفرستم به آی خودم
      شما موفق به این کار شدید؟
      مطلب دوم اینکه من برنامه آقای عزتی و کتابخونه هاشون رو مطالعه کردم کار دیگه ای ظاهرا انجام نمیدن. شما متد رو درست تعیین میکردی؟ من یه شب تا صبح فقط گیر همین متد بودم و البته چت آی دی که یه عدد هست

دیدگاه

اگر به تایم ایجاد پست دقت کرده باشید من تا صبح نشستم روش کار کردم تا بلاخره تونستم پیام های ارسال شده از آی دی خودم رو به ربات توی مرورگر بخونم و برعکس از مرورگر و ربات پیام بفرستم به آی خودم
        شما موفق به این کار شدید؟
        مطلب دوم اینکه من برنامه آقای عزتی و کتابخونه هاشون رو مطالعه کردم کار دیگه ای ظاهرا انجام نمیدن. شما متد رو درست تعیین میکردی؟ من یه شب تا صبح فقط گیر همین متد بودم و البته چت آی دی که یه عدد هست
        سلام
        من بعد از اینکه جواب نگرفتم دیگه پیگیری نکردم و واسه سیستمی که نیاز داشتم یه برنامه با c# نوشتم و از اونجا طبق دستورات دریافتی از ربات مقداری رو به پورت سریال سیستم ارسال میکردم و از طریق میکرو کارها رو انجام میدادم!
        ینی دیگه کلا از esp استفاده نکردم!

دیدگاه

سلام
          من بعد از اینکه جواب نگرفتم دیگه پیگیری نکردم و واسه سیستمی که نیاز داشتم یه برنامه با c# نوشتم و از اونجا طبق دستورات دریافتی از ربات مقداری رو به پورت سریال سیستم ارسال میکردم و از طریق میکرو کارها رو انجام میدادم!
          ینی دیگه کلا از esp استفاده نکردم!
          اینی که شما میگی یه ارتباط آفلاین از اینترنت هست. همونطور که توی پست استارت عرض کردم برای این قضیه مشکلی ندارم و فکر کنم 2 سال پیش این کار رو کردم و خیلی ریموت خوبی میشه باش ساخت
          منتهی هدف من تو این پروژه کنترل از طریق اینترنت و به کمک تلگرام هست
          نتایجم رو اینجا مینویسم فقط به پاس اینکه شما دارید من رو همراهی میکنید، شاید دوستان دیگه هم تمایل پیدا کردند و همراهی کردند.

برای این کار یعنی کنترل از راه دور از طریق اینترنت و ربات تلگرام به چند چیز احتیاج داریم
          اول اینکه ماژول ما باید آنلاین بشه که البته کار سختی نیست و ما با یه سرچ وایفای ها اطراف، انتخاب وایفای مورد نظر و دادن پسوورد و آخرش هم عمل کانکتینگ. که این با برنامه نویسی برنامه و استفاده از اپلیکیشنی مثل Socket Protocol قابل انجام هست.
          دومین قضیه ساخت ربات تلگرام هست که جناب علی عزتی خیلی خوب ساختن ربات تلگرام رو در همین انجمن و سایت خودشون توضیح دادند. وقتی ربات تلگرام میسازیم یک کلید واژه یا TOKEN به ما میده که خیلی مهم و سری هست و نباید غیر از خودمون کسی ازش مطلع بشه که در این صورت میتونه به سیستم ما نفوذ انجام بشه.
          وقتی TOKEN رو دریافت کردیم حالا می تونیم پیام هایی رو که به ربات ارسال می کنیم (ربات یه آی دی در تلگرام هست) رو دریافت کنیم و البته جواب اونی رو که به ربات پیام داده رو بدیم.
          پس 2 متد وجود خواهد داشت.
          فرم کلی دستورات ربات در صفحه مرورگر به این شکله
          کد HTML:
          https://api.telegram.org/bot*TOKEN/METHOD
          به جای کلمه TOKEN کلید دریافتی از BOTFATHER تلگرام نوشته میشه و به جای METHOD متد در خواستی و تنظیمات اضافیش.
          لیست متد های فعال در سایت تلگرام هست ولی حقیقتا من جز 4 تا از اون لیست بلند بالا نتونستم هیچ کدوم دیگه رو استفاده کنم (بلد نبودم)
          1- متد getme: هیچ کاری نمیکنه و فقط مشخصات ربات رو بهتون میده
          2- متد getupdates: که تمام پیام های ارسالی و دریافتی ربات رو نشون میده.
          3- متد deletemessages: که این متد تنها پیام های ارسال شده از ربات رو پاک میکنه و پیام های دریافتی رو نمیتونه پاک کنه
          4- متد sendmessages: که پیامی رو به چت آی دی خاصی که بهش میگیم ارسال میکنه.

متد های 2 و 4 مورد استفاده ما خواهند بود (البته تا اینجا که من فهمیدم) ولی حالا من سوالم رو اینجا مطرح میکنم. گیر من اینجاست:
          ماژول من به اینترنت متصل شده و آنلاین هست و دائم باید message_id آخر باضافه 1 رو چک کنه. اگر وجود داشت تحلیلش کنه و بره message_id بعدی رو چک کنه یا اگر وجود نداشت همون رو مجدد چک کنه
          حالا من باید دائما لینکی که در بالا دادم رو با ماژول باز کنم و اطلاعات دریافت شده از نت رو بدم به میکرو
          این کار چطور صورت میگیره؟

از کمک دوستان پیشاپیش ممنونم

دیدگاه

اینی که شما میگی یه ارتباط آفلاین از اینترنت هست. همونطور که توی پست استارت عرض کردم برای این قضیه مشکلی ندارم و فکر کنم 2 سال پیش این کار رو کردم و خیلی ریموت خوبی میشه باش ساخت
            منتهی هدف من تو این پروژه کنترل از طریق اینترنت و به کمک تلگرام هست
            نتایجم رو اینجا مینویسم فقط به پاس اینکه شما دارید من رو همراهی میکنید، شاید دوستان دیگه هم تمایل پیدا کردند و همراهی کردند.

برای این کار یعنی کنترل از راه دور از طریق اینترنت و ربات تلگرام به چند چیز احتیاج داریم
            اول اینکه ماژول ما باید آنلاین بشه که البته کار سختی نیست و ما با یه سرچ وایفای ها اطراف، انتخاب وایفای مورد نظر و دادن پسوورد و آخرش هم عمل کانکتینگ. که این با برنامه نویسی برنامه و استفاده از اپلیکیشنی مثل Socket Protocol قابل انجام هست.
            دومین قضیه ساخت ربات تلگرام هست که جناب علی عزتی خیلی خوب ساختن ربات تلگرام رو در همین انجمن و سایت خودشون توضیح دادند. وقتی ربات تلگرام میسازیم یک کلید واژه یا TOKEN به ما میده که خیلی مهم و سری هست و نباید غیر از خودمون کسی ازش مطلع بشه که در این صورت میتونه به سیستم ما نفوذ انجام بشه.
            وقتی TOKEN رو دریافت کردیم حالا می تونیم پیام هایی رو که به ربات ارسال می کنیم (ربات یه آی دی در تلگرام هست) رو دریافت کنیم و البته جواب اونی رو که به ربات پیام داده رو بدیم.
            پس 2 متد وجود خواهد داشت.
            فرم کلی دستورات ربات در صفحه مرورگر به این شکله
            کد HTML:
            https://api.telegram.org/bot*TOKEN/METHOD
            به جای کلمه TOKEN کلید دریافتی از BOTFATHER تلگرام نوشته میشه و به جای METHOD متد در خواستی و تنظیمات اضافیش.
            لیست متد های فعال در سایت تلگرام هست ولی حقیقتا من جز 4 تا از اون لیست بلند بالا نتونستم هیچ کدوم دیگه رو استفاده کنم (بلد نبودم)
            1- متد getme: هیچ کاری نمیکنه و فقط مشخصات ربات رو بهتون میده
            2- متد getupdates: که تمام پیام های ارسالی و دریافتی ربات رو نشون میده.
            3- متد deletemessages: که این متد تنها پیام های ارسال شده از ربات رو پاک میکنه و پیام های دریافتی رو نمیتونه پاک کنه
            4- متد sendmessages: که پیامی رو به چت آی دی خاصی که بهش میگیم ارسال میکنه.

متد های 2 و 4 مورد استفاده ما خواهند بود (البته تا اینجا که من فهمیدم) ولی حالا من سوالم رو اینجا مطرح میکنم. گیر من اینجاست:
            ماژول من به اینترنت متصل شده و آنلاین هست و دائم باید message_id آخر باضافه 1 رو چک کنه. اگر وجود داشت تحلیلش کنه و بره message_id بعدی رو چک کنه یا اگر وجود نداشت همون رو مجدد چک کنه
            حالا من باید دائما لینکی که در بالا دادم رو با ماژول باز کنم و اطلاعات دریافت شده از نت رو بدم به میکرو
            این کار چطور صورت میگیره؟

از کمک دوستان پیشاپیش ممنونم
            سلام
            خیلی خوبه که پیگیر این کار هستین و نتایج رو انتشار میدین
            یه سوال:اون لینک api.telegram..... رو با esp تونستین باز کنید؟
            اطلاعات کامل نمایش میده؟
            چون یادمه من هر کاری کردم این آدرس از طریق مرورگر سیستم باز میشد اما با esp نه
            و اینکه دو نمونه خوندن دیتا از سرور داریم که اسماش یادم نیست
            یه نمونه اینکه دائم باید صفحه چک بشه تا اگه تغییراتی به وجود اومده باشه متوجه بشیم (تو این حالت حجم اینترنت به شدت مصرف میشه چون مثلا هر 10 ثانیه یه بار یه صفحه حدود 20 کیلوبایتی رو باز کنه دیگه خودتون در ماه حساب کنید چقدر میشه!)
            نمونه دیگه که فک کنم نیاز به برنامه نویسی سمت سرور هم داره اینه که اگه تغییراتی به وجود بیاد خودش واسه ماژول ارسال میکنه و نیازی نیست صفحه دائم چک بشه
            اگه تونستید یه سرچی در این مورد انجام بدین و خوشحال میشم اگه نتایجتون رو به اشتراک بزارین
            این آموزش هم شاید به کارتون بیاد:
            در این پروژه ماژول ESP8266 در مد Station و بعنوان کلاینت به سایت اینترنتی iot.avr64.com متصل شده و برای کنترل دستگاه ها استفاده می شود.

دیدگاه

سلام
              خیلی خوبه که پیگیر این کار هستین و نتایج رو انتشار میدین
              یه سوال:اون لینک api.telegram..... رو با esp تونستین باز کنید؟
              اطلاعات کامل نمایش میده؟
              چون یادمه من هر کاری کردم این آدرس از طریق مرورگر سیستم باز میشد اما با esp نه
              یه نمونه اینکه دائم باید صفحه چک بشه تا اگه تغییراتی به وجود اومده باشه متوجه بشیم (تو این حالت حجم اینترنت به شدت مصرف میشه چون مثلا هر 10 ثانیه یه بار یه صفحه حدود 20 کیلوبایتی رو باز کنه دیگه خودتون در ماه حساب کنید چقدر میشه!)
              نمونه دیگه که فک کنم نیاز به برنامه نویسی سمت سرور هم داره اینه که اگه تغییراتی به وجود بیاد خودش واسه ماژول ارسال میکنه و نیازی نیست صفحه دائم چک بشه
              اگه تونستید یه سرچی در این مورد انجام بدین و خوشحال میشم اگه نتایجتون رو به اشتراک بزارین
              این آموزش هم شاید به کارتون بیاد:
              http://avr64.com/ESP8266-wifi-module-bascom-avr.php
              من هنوز دارم میخونم
              من از روش بررسی دائم دارم میرم جلو و فکر کنم برای اون روش که وقتی اتفاقی میوفته و میره چک میکنه به آی پی استاتیک احتیاج هست و SSL و.... که اطلاعاتی ازش ندارم
              این لینکی هم که لطف کردید دادید خوندم ظاهرا بر این اساس کار میکنه و داره هر ده ثانیه چک میکنه سرور رو
              حالا من بتونم همین حالت چک دائم رو هم به نتیجه برسونم بعد میرم سراغ حالت دوم
              اما ظاهرا غیر از شما کسی مشتاق این پروژه نیست

دیدگاه

من هنوز دارم میخونم
                من از روش بررسی دائم دارم میرم جلو و فکر کنم برای اون روش که وقتی اتفاقی میوفته و میره چک میکنه به آی پی استاتیک احتیاج هست و SSL و.... که اطلاعاتی ازش ندارم
                این لینکی هم که لطف کردید دادید خوندم ظاهرا بر این اساس کار میکنه و داره هر ده ثانیه چک میکنه سرور رو
                حالا من بتونم همین حالت چک دائم رو هم به نتیجه برسونم بعد میرم سراغ حالت دوم
                اما ظاهرا غیر از شما کسی مشتاق این پروژه نیست
                مشکل من فقط باز نشدن api.telegram.... بود که دیگه ادامه کار رو انجام ندادم
                اگه تونستین با esp اطلاعات ربات رو بخونید ممنون میشم اطلاع بدین

دیدگاه

اینو هم دیشب پیگیر شدم
                  اول روش دومی رو که گفتید بگم. برای این حالت باید آی پی استاتیک داشت چون ماژول به عنوان یک کلاینت باید برای سرور آدرسش مشخص باشه تا مثلا اگر دستوری دریافت شد به کلاینتش منتقل کنه. من چک کردم یه آی پی استاتیک یک ساله حدود 65000 تومان هزینه داره در صورتی که اگر هزینه اشتراک اینترنت رو محاسبه نکنیم میشه با این پول از شرکت پارس آنلاین 30 گیگ اینترنت خرید یا از ایرانسل یه بسته 24 گیگ 12 ماهه تهیه کرد.
                  حالا روش اول که مد نظر من هست. با نصب نرم افزار بررسی ترافیک اینترنت چک کردم که هر بار رفرش کردن صفحه بررسی ربات چقدر نت مصرف میکنه که غالبا در حدود 1 تا 2 کیلو بایت بود و بعضی اوقا تا 7 کیلو هم رفت اما به 8 کیلو بایت نرسید. خب یه حساب سر انگشتی با فرض چک کردن هر 20 ثانیه ای و هر بار 5 کیلوبایت (که نمیشه) در ماه حدود 650 مگابایت مصرف اینترنت داریم که 650 مگ رو بعضیا تو یه وعده پایه اینستاگرام و تلگرام مصرف میکنن تو 1 ساعت. پس این مقدار مصرف تو یک ماه چیزی نیست. پس بنا رو بر این روش گذاشتم و ادامه میدم چون علاوه بر هزینه بالای آی پی استاتیک برای هر کسی مقدور نیست البته آی پی استاتیک مطمئن تر و ایمن تر هست.

دیدگاه

واقعا هیچ کس نیست که بگه و راهنمایی کنه چجور میشه یه لینک رو باز کرد؟

دیدگاه

واقعا هیچ کس نیست که بگه و راهنمایی کنه چجور میشه یه لینک رو باز کرد؟
                      باز کردن لینک مشکلی نیست!!
                      مشکل اینجاست که لینک api تلگرام باز نمیشه و الی شما گوگل و یاهو و eca و هر چی بزنی با Esp باز میشه
                      همینطور که قبلا گفتم احساس میکنم که درخواست باید حتما از طریق یه سیستم عامل ارسال بشه مثل node یا لینوکس یا ویندوز و....

دیدگاه

مشکل اینجاست که لینک api تلگرام باز نمیشه و الی شما گوگل و یاهو و eca و هر چی بزنی با Esp باز میشه
                        همینطور که قبلا گفتم احساس میکنم که درخواست باید حتما از طریق یه سیستم عامل ارسال بشه مثل node یا لینوکس یا ویندوز و....
                        میشه این کار رو بهم یاد بدید؟
                        ممنون میشم

دیدگاه

میشه این کار رو بهم یاد بدید؟
                          ممنون میشم
                          تو همون لینکی که در صفحه قبل فرستادم توضیح داده!
                          در این پروژه ماژول ESP8266 در مد Station و بعنوان کلاینت به سایت اینترنتی iot.avr64.com متصل شده و برای کنترل دستگاه ها استفاده می شود.

دیدگاه

بهترین مطلبی که در مورد اتصال این ماژول یعنی ESP8266 یه ربات تلگرام تو نت وجود داره کار دوست گرامی و هم انجمنی ما، آقای علی عزتی هست که البته با آردوینو انجام شده

سلام. نیازی به سیستم عامل نیست دوست خوبم. api تلگرام برای این هست که ما با رعایت اصولی که ازمون خواسته بتونیم باهاش ارتباط داشته باشیم. فقط از طریق خواندن داکیومنتهای خوبی که داره باید روشی که این api برای ارتباط ازمون خواسته رو متوجه بشیم تا بتونیم براحتی هر چیزی که دوست داریم رو باهاش پیاده کنیم.
                            بنظرم در قدم اول به دو نکته بایدتوجه کنید:
                            یکی اینکه لینک مورد نظر این api یک لینک https هست. بیشتر برنامه ها و کتابخانه هایی که شما تو اینترنت میبینید برای ارتباط http هستند.
                            دوم اینکه پورت مورد نظر تلگرام چی هست. این پورت طبق گفته تلگرام پورتهای 80 ، 8080 ، 443 ، 8443 هستند. اما طبق بررسی ای که من انجام دادم در برنامه (نه از طریق مرورگر کامپیوتر) فقط پورت 443 جواب میده (اما تو مرورگر همون پورتها جواب میدن)
                            راستش برنامه ای که آقای عزتی نوشتن رو چون طولانی بود حوصلم نکشید بخونم اما تو اینترنت که جستجو میکردم همه از اون کتابخونه استفاده میکردن. برای همین خودم مجبور شدم یه کد ساده بنویسم.
                            من چون بیشتر با Arduino IDE کارکردم، برای همین یه برنامه کوچیک و تا حد امکان ساده رو تو آردوینو برای esp نوشتم که هم کاملا قابل درک باشه و هم از کتابخونه مورد نظر استفاده نشده. این چند مزیت داره. یکی اینکه بخاطر کم شدن یک کتابخانه از برنامه مسلما حافظه کمتری اشغال میشه ، دوم همون بحث الوکیت و ایرادات اون در برنامه پیش نمیاد. سوم اینکه دستورات api تلگرام رو براحتی فقط بصورت string می تونید بفرستید و جوابش روبگیرید که این خیلی راحت میکنه قضیه رو.
                            اما با توجه به اینکه گفتید آردوینو نمی خواین باشه، با هرچیزی که برنامش رو می نویسید کافیه که اون دو نکته رو رعایت کنید: https و پورت 443
                            اگر هم برنامه رو خواستید بفرمایید تا بفرستم.
                            بقول آقای پرویز پرستویی "راههای مختلفی برای رسیدن به خدا هست."
                            همیشه راهی برای دور زدن محدودیت هست. در این مورد هم استفاده از سرویس این سایت هست که درواقع همه درخواستها رو منتقل میکنه به صفحه مورد نظر شما.
                            اما در مورد پروژه شما بنظرم همین روش آپدیت بهتر باشه.
                            جدیدترین ویرایش توسط digi-rx; ۱۳:۲۱ ۱۳۹۶/۰۷/۰۵.
                            تاپیک ویدیوهای آموزشی حواشی آردوینو و ESP

دیدگاه

نوشته اصلی توسط digi-rx نمایش پست ها
                              یکی اینکه لینک مورد نظر این api یک لینک https هست. بیشتر برنامه ها و کتابخانه هایی که شما تو اینترنت میبینید برای ارتباط http هستند.
                              سلام
                              ممنون بابت راهنمایی ، حالا این https رو چطور باید باز کنیم؟؟
                              روش خاصی داره؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X