اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با pt1000 و lm334

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با pt1000 و lm334

با درود و خسته نباشید
    من سنسور pt1000 به وسیله lm334 که باهاش جریان 1 میلی آمپر درست کردم راه انداختم
    مشکل من اینه که اولش که روشن میشه دما درسته . بعد از 1 دقیقه به دما 4 درجه اضافه میشه
    مثلا اگه 26 درجه هست بعدش میشه 30 درجه.
    کسی تجربه ای داره
    خودم فکر میکنم چون جریان 1 میی آمپر از سنسور عبور میکنه شاید خود سنسور گرم میشه.کسی تجربه داره؟؟؟

پاسخ : مشکل با pt1000 و lm334

سلام دوست عزیز
    مشکل از همون جریان 1 میلی آمپره که باعث گرم شدن pt می شه . جریان رو تا جاییکه امکان داره پایین بیار در حد 0.2 تا 0.5 میلی آمپر .
    از سنسور در یک پل مقاومتی استفاده کن و خروجی پل رو به یک تقویت کننده تفاضلی ابزار دقیق (instrumental amplifier) بده تا سیگنال تفاضلی رو تقویت کننه.
    از مقاومت ها ی 0.1 درصد برای مدار پل استفاده کن و با یک پتانوسیومتر برای کالیبره کردن .
    از opamp AD8554 میتونی برای این کار استفاده کنی.
    موفق باشید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

جدیدترین ویرایش توسط sajadkk; ۱۴:۰۸ ۱۳۹۶/۰۷/۱۷.

دیدگاه

ممنون . چون باید دما در حد صدم بگیرم نمیتونم 1 میلی آمپر کم کنم .
      برای گرفتن دما مجبور شدم 1 دقیقه اول صبر کنم بعد دما کالیبره کنم . فکر میکنید گزاشتن پل دیگه این مشکل گرم کردن نداره ؟؟؟

دیدگاه

دلیل استفاده از پل مشکل گرما نیست شما در هر صورت به علت گرما مجبوری که یک مقاومت بزرگ با سنسور سری کنید تا جریان ورودی سنسور کم بشود
        همین مقاومت بزرگ سری باعث میشه که ولتاژ خروجی این تقسیم ولتاژ به ازای تغییر دما خیلی تغییر زیادی نکنند و آنجا با توجه به رزولوشن آنالوگ به دیجیتال میکروکنترلر که معمولاً حداکثر ۱۲ بیتی برای میکروکنترلرهای ۳۲ بیتی و ده بیت برای میکروهای ۸ بیتی است به مشکل خواندن دما بر می خورید یعنی به ازای تغییر یک واحد در adc میکرو تغییر دما دو درجه خواهد بود که رزولوشن دمائی خوبی محسوب نمی شود.
        فرض کنید اگر شما از سنسور ای که در دمای صفر درجه دارای مقاومت ۱۰۰ اهم است استفاده می کنیم و اون و با این مقاومت حدود ۱۰ کیلوسری می کنید ولتاژ تغذیه شما هم ۵ میباشد اون وقت به ازای تغییرات ۱۰۰ درجه ای دما حدود 30 اهم تغییر مقاومت در سنسور خواهیم داشت می*بینیم که تغییر خروجی ولتاژ این مدار مقاومتی حدود ۱۵ میلی ولت می شود که با میکرو نمیشه این تغییر را با رزولوشن بالایی خواند.
        برای حل این مشکل باید این سی میلی ولت تغییر رو با استفاده از یک مدار به حدود ۵ ولت پیک تو پیک تبدیل کنیم تا بشه با آنالوگ به دیجیتال میکرو این ولتاژ رو با رزولوشن خوبی بخونیم یعنی نیاز به تقویت تفاضلی حدود ۱۶۰ داریم خلاصه به اینجور مدار تقویت کننده zero_span گفته میشه.
        اون مدار بالایی که فرستادم zero-span هستش.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
        با درود و خسته نباشید
        من سنسور pt1000 به وسیله lm334 که باهاش جریان 1 میلی آمپر درست کردم راه انداختم
        lm334 بدرد این کار نمی خوره چون آفست ولتاژ ورودی و خروجی زیادی داره اگر بخوای دقیق دما رو بخونی از آپ امپ بهتری استفاده کن.
        جدیدترین ویرایش توسط sajadkk; ۲۰:۳۴ ۱۳۹۶/۰۷/۱۷.

دیدگاه

ممنون از راهنمایی شما
          من از ads1110 استفاده میکنم که 16 بیتی هستش . adc 12 بیتی یکرو پرش داشت و گرفتن نوئیز ورودی هم مسئله ای بود که با ads1110 برطرف شد.
          منظور شما اینه که با opamp منبع جریان بسازم ؟؟؟

دیدگاه

خب مسئله فرق کرد اگر a2d شما 16 بیتی است خروجی پل رو مستقیما بده ads جون ورودی تفاضلی هم قبول میکنه رزولوشن خوبی هم داره .
            پس فقط شما سعی کن جریان رو پایین بیاری.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X