اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اطلاعاتی درباره ram کامپیوتر می خواستم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اطلاعاتی درباره ram کامپیوتر می خواستم

سلام
    من می خوام یک ram کامپیوتر رو به avr وصل کنم من برای ذخیره یک سری داده احتیاج به رمی در حدود 16 مگابایت دارم
    اگر کسی اطلاعاتی درباره سخت افزار و دیتاشیت ram ها داره خواهش میکنم کمک کنید

پاسخ : اطلاعاتی درباره ram کامپیوتر می خواستم

انواع RAM
    1- رم استاتیکی (SRAM) : در این نوع حافظه ذخیره هر بیت داده درون یک فلیپ فلاپ انجام می شود که در نهایت درون آی سی حافظه با چهار ترانزیستور ساخته می شود. این نوع رمها بصورت ذاتی دارای سرعت بالاتری هستند.

2- رم دینامیکی (DRAM) : ذخیره بیت بصورت شارژ یک خازن انجام می شود که یک ترانزیستور مسیر آنرا قطع/وصل می کند. برای شارژ خازن حفظ شود نیازمندیم که این نوع حافظه را refresh کنیم. این نوع حافظه در مقایسه با SRAM دارای سرعت دستیابی کمتر ( زمان دستیابی بیشتر ) ولی ارازنتر از آنها هستند.

در یک کامپیوتر ، ساختار حافظه های کش از نوع SRAM هستند. البته در مادربورد های قدیمی می توانستید تراشه های حافظه کش را که روی مادربورد قرار گرفته بودند ببینید. ساختار حافظه کش استفاده شده در داخل پردازنده ها هم از نوع SRAM است چرا که سرعت در این نوع کاربرد اولویت اول به شمار می آید.

ولی آنچه که در اصطلاح رایج با نام "رم کامپیوتر" گقته می شود از اولین انوع کامپیوترهای شخصی مثل 8086 و 80286 تا کامپیوترهای مدرن Pentium 4 امروزی ، یکی از انواع رمهای دینامیکی است :

انواع DRAM در کامپیوترهای شخصی

1- در اولین کامپیوتر های شخصی که با پردازنده های 8088 و 8086 اینتل ارایه شدند ، حافظه سیستم مجموعه ای از آی سی های رم بود که در برد اصلی کامپیوتر لحیم شده یا درون سوکتهای DIP قرار گرفته بودند. این روند تا ارایه مدلهای اولیه پی سی مبتنی بر 80286 ادامه پیدا کرد.

نکته جالب در مورد این بردها اینه که اگر توی مدارتون احتیاج به چند تا چیپ DRAM داشتید ، می تونید از یکی از این بردهای قدیمی بعنوان منبع بیکران چیپ حافظه استفاده کنید.
    در ماژولهایی نیز که به Single Inline Pin Package معروف شدند نیز چند چیپ DRAM در یک برد مونتاژ می شدند. آرایش برد به صورتی بود که ماژول ، داده ها را بصورت 8 بیتی ارایه می کردند. زمان دستیابی این نوع رم ها در حدود 80 تا 120 نانوثانیه بود که در زمان خودشان سریعترین به حساب می آمدند. :

2- ماژولهای SIMM , DIMM نیز که در کامپیوترهای 386 تا مدلهای اولیه Pentium کاربرد داشتند . این رمها در انواع EDO/FPM و با زمانهای دستیابی 40 تا 70 نانو ثانیه ارایه شده اند. تشخیص زمان دستیابی چیپهای این ماژولها بسیار ساده است : کافی است دو رقم آخر روی یکی از چیپهای DRAM روی ماژول رو بخونی که بعد از "-" قرار گرفته که اون زمان دستیابی برای "خواندن" اون چیپه. ( این قانون ساده برای اغلب چیپهای دیگه حافظه هم صادقه ).

ماژولهای SIMM در حجمهای 256KB تا 1MB تولید شده اند.

ماژولهای DIMM نیز در حجمهای 2MB تا 32MB تولید می شدند. که احتمالا برای کار شما بهترین انتخاب محسوب می شوند. البته این رم ها دیگه تولید نمی شوند و باید از فروشگاههای قطعات باستانی کامپیوتر تهیه کنی اونا رو. البته استفاده از یک قطعه که دیگه تولید نمیشه برای طراحی یک مدار جدید کار زیاد جالبی نیست و می تونه توی تولید بعدی مدار کار دستت بده ( با فرض اینکه قراره تولید بشه ، گوش شیطون کر ) . ولی اگر پروژه دانشجوییه ، موضوع فرق می کنه. کارکردن با یک ماژول 16 مگابایتی حافظه می تونه خیلی آموزنده باشه.

حافظه های جدید
    تمامی رم های ذکر شده در بالا بصورت آسنکرون (Asynchronous) کار می کردند ، به این معنی که بدون نیاز به اعمال پالس ساعت به حافظه می شد اونها رو خوند ( البته این موضوع شامل refresh کردن این حافظه ها نمیشه و این مقوله جداست ).
    در اوایل معرفی پردازنده های پنتیوم به بازار ، نوعی DRAM معرفی شد که در اون خواندن/نوشتن در رم با یک کلاک پالس همزمان بود که اسمشو SDRAM گذاشتند (Synchronous DRAM) . در این نوع رمها ، علاوه بر زمان دستیابی ، فرکانس کاری برای رح مشخص می شه که با اون کار میکنه.
    با توجه به سازگاری با پردازنده های اون موقع ، فرکانسهای 66 , 100 , 133 مگاهرتز برای SDRAM ها معرفی شدند.

سنکرون بودن این حافظه ها با پالس ساعت پردازنده ، این امکان را به طراحان می داد که به سادگی از امکان Burst Mode استفاده کنند. ( البته این تکنیک در بعضی انواع قدیم هم استفاده شده ) به این معنی که با یکبار قراردادن آدرس و خواندن از یک محل حافظه می تونیم چندین بایت متوالی رو بخونیم که باعث می شه سرعت عملی خواندن خیلی بیشتر از محدودیتهای زمان دستیابی بشه. دلیلش هم اینه که در حقیقت چند زمان دستیابی متفاوت برای اعمال متفاوت با یک چیپ حافظه وجود داره که زمان دستیابی که روی چیپ می نویسند جمع چند تا از اونها است...
    حجمهای متداول برای این حافظه ها 32MB تا 512MB بود. نکته مهم در استفاده از اونها اینه که حتما سرعت دو ماژول که کنار هم استفاده میشه با هم برابر باشه ( که البته بدیهی است ! )

DDR-SDRAM
    این حافظه ها که در بازار به DDR معروف هستند ، نوعی SDRAM به حساب میان با این تفاوت که در تکنیک ساخا داخلیشون این امکان فراهم شده که در هر پالس کلاک ، هم در لبه بالا رونده و هم در لبه پایین رونده اطلاعات تبادل بشه. همین ابتکار ساده باعث میشه که نرخ تبادل اونها ( در حالت ایده آل ) دو برابر انواع قبلی بشه. البته موضوع به این سادگیها هم نیست و لازمه که زمان دستیابی ذاتی به سلولهای حافظه بهتر بشه و مدارات دیکودر و ... اصلاح بشن ولی از دید کاربر موضوع بالا کاملا درسته.

It's not the Strongest that Survive, Nor the Most Intelligence, But the ones Most Responsive to Change
    گونه هایی که شانس بقا دارند ، نه قویترین هستند و نه باهوشترین بلکه آنهایی هستند که بیشترین آمادگی تغییرات را دارند !
    چارلز داروین - بنیانگذار نظریه تکامل

دیدگاه

سلام ................

به لینک زیر هم یه نگاه بندازید ....

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=19342.0

موفق باشید .

دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

سلام :smile:
        باتشکر از راهنمای شما
        من مخواستم بدونم میشه یک ram کامپیوتر به میکرو وصل کرد من چندمدل رم دارم که آی سی آن پانسونیک شماره روی آی سی
        MN4117400BTT-06 می باشد از توی اینترنت نتونستم دیتاشیتی پیدا کنم اگه درمورد پایه های رمها اطلاعاتی دارین اینجا بذارین
        تا ماهم استفاده کنیم با تشکر

دیدگاه

اگر منظورت فقط پیدا کردن پایه های رم باشه می تونی از این لینک استفاده کنی :

http://en.wikipedia.org/wiki/SIMM

هم برای 30 پین و هم 72 پین نوشته. البته از شماره اون آی سی که نوشتی معلومه روی 72 پین دیدیش. ضمنا همونطوری که گفتم زمان دستیابی اون 60nS است.

به هر حال ، از روی جدول پینهای آدرس و دیتا رو روی ماژول مشخص کن ، بعد دنبالشون کن تا به آی سی ها برسی. خیلی ساده دستت میاد. البته ساده ترین کار اینه که از خود ماژول استفاده کنی نه از یک آی سی. برای خوندن این ماژولها باید تایمینگ read/write اونها رو رعایت کنی که مثلا یه چیزی مثل اینه : !

اگر خواستی ، توی این لینک تقریبا هرچی بخواهی هست :

http://www.pjrc.com/mp3/simm/datasheet.html

مخلص شما
          رضا

It's not the Strongest that Survive, Nor the Most Intelligence, But the ones Most Responsive to Change
          گونه هایی که شانس بقا دارند ، نه قویترین هستند و نه باهوشترین بلکه آنهایی هستند که بیشترین آمادگی تغییرات را دارند !

دیدگاه

سلام آقا رضا
            از همکاری شما در این ضمینه تشکر می کنم
            از سایتهای که لینک شو داده بودین اطلاعات دانلود کردم اما وقتی بارم خودم که 72 پین است چک کردم فرق کی کرد با چیزی که توی سایت بود
            یک سوال داشتم آیا پایه های رم ها استانداردن از نظر دیتا و آدرس ؟
            روی هر رم چند آی سی وجود داره آیا این آی سی ها هرکدوم جدا انتخاب میشن واطلاعات داخلشون ریخته میشه؟

دیدگاه

تا اونجا که می دونم تمام ماژولهای رم 72 پین پایه های یکسان دارند. البته از دید تایمینگ و روش خواندن/نوشتن با هم تفاوت دارند : EDO / FPM

نمی دونم که آیا هرکدوم از آی سی ها جداگانه دستیابی می شوند یا نه. البته با توجه به پایه ها حدسم اینه که چون چند تا سیگنال Row Address Select و Column Address Select داریم ، احتمالا جداگانه ( یا جفت جفت ) دستیابی بشن.
              به هرصورت سعی کن یک داده رو روش بنویسی و بخونی

رضا

دیدگاه

سلام
                یک نفر می خوام بتونه یک ram کامپیوتر به میکرو avr وصل کنه تا ماهم بتونیم از تجربیاتش استفاده کنیم؟ :applause:

دیدگاه

اکثر رم های کامپیوتر دینامیک هستند، یعنی اصلاعات فقط برای چند میلی ثانیه رو اونها پایداره و مرتبا باید اطلاعات اونها رو update کنید. که این کار برای یه رم 16mb خیلی برای یه avr سنگینه و کلا بیخیال بشید. اگه در راستای همون ماشین ریسندگی دارید این کار رو میکنید، بهتره یه دیتا لاگر بسازید. با همین آی سی های رم موجود کار کنید راحت ترید. اگر هم که بتونید یه رابط usb2serial بسازید و اطلاعات رو برای کامپیوتر بفرستید که بهتر.
                  بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
                  اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

سلام
                    چه طوری یک دیتا لاگر بسازم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AFSHARAN
                      سلام
                      چه طوری یک دیتا لاگر بسازم؟
                      میتونید از یه آی سی سرعت بالای USB بردارید و ... الان یادم اومد. شما می تونید با یه آی سی FT232 که 3500 تومن هفته پیش خودم خریدم استفاده کنید. یه این ترتیب که ای آی سی با یه نرم افزار که خود سایتش ارائه داده، توسط ویندوز به عنوان یه سریال پورت شناخته میشه و سرعتش 1Mbps هست که شما می تونید اطلاعات رو که گفتید tx , rx هستند رو مستقیما به دو تا پایه tx , rx این آی سی وصل کنید و توسط یه برنامه سریال پورت مونیتورش کنید و بعد هم تحلیلش کنید.

دیدگاه

سلام
                        من vb کمی یاد دارم میشه با vb توضیح بدین چطوری طراحی کنم با تشکر از شما

دیدگاه

با سلام
                          متصل کردن RAMهای DDR به میکرو که اصلا ممکن نیست چون علاوه بر پیچیدآ‌گیآ‌های فراوان فکر کنم محدودیتی در حد پایین کلاک ورودی دارد. ولی SDRAMها که به SDR SDRAM هم معروف هستند تا حدودی میآ‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. البته راهآ‌اندازی این رمآ‌ها هم پیچیدآ‌گی فراوانی دارد و تعداد زیادی پایه اشغال میآ‌کند. علاوه بر این معمولا حداقل حدود هر 64ms (حدود ۱۵ هرتز) یک بار باید refresh شوند.
                          در مجموع کاری پر زحمت است.
                          من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AFSHARAN
                            سلام
                            من vb کمی یاد دارم میشه با vb توضیح بدین چطوری طراحی کنم با تشکر از شما
                            خوب من با C# کار می کنم. ولی لازم نیست حتما یه برنامه بنویسید. شما میتونید با برنامه هایی مثل :
                            http://www.serial-port-monitor.com/D...rt-monitor.exe

کار کنید. این برنامه به چندین نحو میتونه تمام رد بدل اطلاعات روی یک پورت سریال کامپیوتر رو نمایش بده. شما اول باید اطلاعاتی که بین دو دستگاه رد و بدل میشه رو تجزیه و تحلیل کنید و بعد ببینید اون کاری که میخواید انجام بدید عملی هستش و بعد هم یه برد میکروکنترلری یا یه برنامه تو کامپیوتر بنویسید که کار اون رو انجام بده. قدم اول فقط تحلیل داده هاست.
                            ضمنا شما قصد دارید اطلاعاتی که بین دو دستگاه رد بدل میشه رو توش سرک بکشید. یعنی هر دو خط rx,tx بین اون دو دستگاه رو باید به دو آی سی ft232 مجزا بدید که هر کدوم یه سریال پورت هستند. پس از مدار این آی سی 2 تا باید بسازید. یکی برای گوش کردن به خط tx و دیگری برای گوش کردن به خط rx .

بعد از اینکه این از این دیتاها سر در آوردید باید دید که چه میشه کرد.

دیدگاه

سلام
                              لینکی که گذاشتین مشکل داره نمیشه دانلود کرد ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X