اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تجربیات غیر ایزوله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تجربیات غیر ایزوله

این تاپیک را درست کردم که اگر امکانش هست مهندسین و دست اندر کاران عزیز در مورد تجربیات خودشان در به کاربردگیری میکرو کنترلر ها ؛ در مدارهای غیر ایزوله گفتگو کنیم.
    تجربیات موفق و غیر موفق در مورد انواع میکروکنترلرها .
    با تشکر

پاسخ : تجربیات غیر ایزوله

سلام
    ایول چه تایپیک خوبی امیدوارم یه مرجع خوب بشه واسه نویزگیری بدون ایزوله
    من یه تجربه کوچیک دارم میگم
    فرض کنید یه مدار دارین که یه میکرو avr داره و رله رو هم میخوایم تحریک کنیم در اینجوری مدارات سعی کنید همیشه ولتاژ کل 12 ولت باشه رله هم دوازده ولت
    واسه میکرو حتما 7805 بزارین خازن 100 نانو مولتی لایر و پلی استر کنار پایه های میکرو فراموش نشه(4عدد) در ورودی 7805 یه دیود بزراید و یه خازن470 میکرو هم بعد از دیود یه خازن 1000 میکرو بعد از 7805 (یه دیود از خروجی به ورودی 7805 ببندید تا وقتی برق ورودی قطع میشه ولتاژ خازن با قطعات خروجی رگولاتور تخلیه نشه) یه نکته مهم دیگه هم هست درمورد رله حتما واسه هردوتا پایه ی رله فریت بید بزارید معجزه می کنه بنده تست کردم یه دریل رو روشن کردم میکرو بدون مشکل کار می کرد نه ریست شدنی نه نویزی چیزی خیلی خوب.
    کلا همیشه 12 ولت بزارید ولتاژ کل مدارتون رو چه رله داشته باشید چه نداشته باشید چون اگر نویز بیفته روی ولتاژ(منظور افت ولتاژ لحظه ایه) وقتی ولتاژ 12 ولته فرضا افت می کنه ولی به حدی نیست که به 5 ولت برسه واسه همین میکرو ریست نمیشه
    خازن های 100نانو هم کمک می کنن تا موقع هایی که میکرو جریان لحظه ای می کشه افت ولتاژ نداشته باشیم
    در پایه ی منفی تغذیه هم فریت بید بزراید بد نیست
    امیدوارم مفید بوده باشه موفق باشید دوستان
    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۲۲:۴۸ ۱۳۹۶/۰۷/۲۳.
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
      درمورد رله حتما واسه هردوتا پایه ی رله فریت بید بزارید
      سلام .میشه مشخصاتش رو بگید و اینکه محاسبات داره واسه جریان مصرفی یا نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kargahelec نمایش پست ها
        سلام .میشه مشخصاتش رو بگید و اینکه محاسبات داره واسه جریان مصرفی یا نه؟
        سلام
        فریت بید محاسبه نداره شماره داره اینجوری فریت بید 2M فریت بید 4M تو فروشگاه سرچ کنین هست
        واسه رله من 2m گذاشتم مشکلی نبود ولی اگرچند تا رله باشن یا جریان کشی بیشتر باشه باید یه فریت بید بزرگ تر بزاری
        موفق باشی
        Proudly @real_ahmadi
        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
          واسه رله من 2m گذاشتم مشکلی نبود ولی اگرچند تا رله باشن یا جریان کشی بیشتر باشه باید یه فریت بید بزرگ تر بزاری

مهندس اینو ملاحظه کن اینو از رو سایت SGS برداشنم البته چند جا خودم دیدم که روی کالاهای تجاری مثلا جاروبرقی و یخچال اینجوری کار شده ولی خودم تا حالا جرات نکردم ورودی خروجی بدون اپتوکوپلر کار کنم البته میکرو پی ای سی ادمو واسه اینجور کارها وسوسه میکنه ولی من ریسک نکردم
          جدیدترین ویرایش توسط kamy007; ۲۱:۳۶ ۱۳۹۶/۰۷/۲۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamy007 نمایش پست ها

مهندس اینو ملاحظه کن اینو از رو سایت SGS برداشنم البته چند جا خودم دیدم که روی کالاهای تجاری مثلا جاروبرقی و یخچال اینجوری کار شده ولی خودم تا حالا جرات نکردم ورودی خروجی بدون اپتوکوپلر کار کنم البته میکرو پی ای سی ادمو واسه اینجور کارها وسوسه میکنه ولی من ریسک نکردم
            ماسفت و ترایاک و igbt و....چیز های دیگه که قراره یه ولتاژ نویز دار رو درایو کنن بهتره ایزوله کنیدولی در کل اصول رعایت بشه بدون ایزوله هم مشکلی پیش نمیاد ولی ایزوله کنید چون کار از محکم کاری عیب نمی کنه
            موفق باشید
            Proudly @real_ahmadi
            #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

قبل از اینکه با خازن و فریت بید و اپتو کوپلر بیفتیم به جون میکرو تا نویز نگیره باید خود نویزو بشناسیم . ببینیم کیه که توی مدار داره نویز درست میکنه و شدت اثرشو بسنجیم. حالا یه زمانی این نویز stray هست و مقدارش کمه اونوقت با این داستانهایی که در بالا گفته شد مشکل حل میشه .اما یه زمانی تجهیزات ما الکترومگنتیکن مثل درایور موتور و یو پی اس و تثبیت کننده های الکتریکی و ... اونوقته که داستان فرق میکنه.منبع نویز انقدر قویه که شما اگه فریت بید 10 میلی هانریم توی ورودی و خروجی میکرو بزاری و صد تا خازن و دیودم جلو و عقبش ردیف کنید بازم فایده نداره . پس راه حل چیه؟ راه حل اینه که خود منبع نویز سر به نیست بشه. سر به نیست کردن منبع نویزم مثل خفه کردن صدای موتور ماشین میمونه که یه بخشی توسط سیستم اگزوز انجام مبشه . یه بخشی توسط ضخامت جداره موتور. یه بخشی با استفاده از عایق های صوتی توی بدنه خودرو . به خاطرهمین باید بصورت اصولی انجام بشه تا روی راندمان مدار تاثیر منفی نزاره. استفاده از اپتوکوپلرم راه فرار خوبیه ولی همیشه و همه جا کاربرد نداره و ناگزیر باید به روشهای دیگری عمل کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X