اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت دستگاه تشخیص قطع هیتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت دستگاه تشخیص قطع هیتر

سلام، من یه مدار کنترل دما درست کردم که میتونه با روشن کردن هیتر دما رو کنترل کنه، حالا میخوام که اگر به خروجی رله هیتر وصل نباشه با اعلام پیامی بگه که در خروجی رله هیتر نیست یا قطع شده یا خرابه.
    به نظرتون با کمک چه قطعاتی میتونم این کار رو انجام بدم؟ سپاس

پاسخ : ساخت دستگاه تشخیص قطع هیتر

کسی نیستراهنمایی کنه؟

دیدگاه

به نظرتون از سنسور اثر هال استفاده کنم یا یه قطعه دیگه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pedram0032 نمایش پست ها
        به نظرتون از سنسور اثر هال استفاده کنم یا یه قطعه دیگه؟
        اثر حال خوبه ولی جریانش رو نگفتی اگر خیلی زیاد باشه میتونی از ترانس جریان استفاده کنی میتونی خودت بپیچی.

دیدگاه

از یک آمپر شروع میشه تا 10 آمپر هم میتونه زیاد بشه، خروجی یک المنت هستش. ولی یکی از دوستان یه مداری داشت که با ترایاک میفهمید که خروجی قطعه، یعنی ترایاک با خروجی رله به صورت سری قرار میگرفت و اگر المنت در مدار نبود آلارم میداد. آخه اثر هال به هر میدان مغناطیسی حساسه و این جالب نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamy007 نمایش پست ها
            اثر حال خوبه ولی جریانش رو نگفتی اگر خیلی زیاد باشه میتونی از ترانس جریان استفاده کنی میتونی خودت بپیچی.
            اگر یک راهکار که به میدان مغناطیسی حساس نبود وجود داشت بهتر بود. فقط میخوام این رو تشخیص بده که حلقه خروجی رله بسته هست و باز نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pedram0032 نمایش پست ها
              ولی یکی از دوستان یه مداری داشت که با ترایاک میفهمید که خروجی قطعه
              من ندیدم مدارو ولی اگر یک تریاک روشن در مسیر جریانac قرار بگیره باید جریان بین پایه A1 وA2 یه یک حدنصابی برسه تا روشن بشه و چون ولتاژ ( ای سی) هست برای اینکه به این جریان برسه تا روشن بشه بین پایه عا1 و عا2 ولتاژ باید به یک حدنصابی برسه که حدود 10 تا 30 ولت هست (بستگی به بار داره) که میشه اونو اشکار کرد.

این تصویر نقشه یک تریاک روشن را نشون میده و سمت راست ولتاژی که دوسر تریاک میافته تا روشن بشه را نشون مبده حالا میشه این ولتاژ را با اپتوکوپلر اشکار کرد ولی خودم امتحان نکردم
              جدیدترین ویرایش توسط kamy007; ۱۸:۳۶ ۱۳۹۶/۰۷/۳۰.

دیدگاه

حالا میشه این ولتاژ را با اپتوکوپلر اشکار کرد ولی خودم امتحان نکردم
                با سلام
                خب همین کار رو با چهارتا دیود که دوتا دوتا با هم سری و دوشاخه بطور معکوس با هم موازی شدن هم میشه کرد و نتیجه رو با اپتو کوپلر تشخیص داد.
                جدیدترین ویرایش توسط نو رسیده; ۱۸:۵۷ ۱۳۹۶/۰۷/۳۰.
                کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                  خب همین کار رو با چهارتا دیود که دوتا دوتا با هم سری و دوشاخه بطور معکوس با هم موازی
                  سلام درسته میشه اما فرق اساسی بینشون هست . اگر بخواهیم چهارتا دیود را در مدار قرار بدیم و روی هر دیود بصورت تئوری 7دهم ولت افت داشته باشیم میشه 1.4 دهم ولت و توی 10 امپر که پدرام درخواست کرده حدود 14 وات تلفات خواهیم داشت. البته موضوع تریاک هم پدرام اشاره کرد و به نظرم جالب اومد گفتم که تحلیلی بکنم

دیدگاه

بله.
                    اگه بحث تلفات باشه تریاک هم تو این حالت تقریبا 10 وات تلفات داره. البته با استفاده از دیود شاتکی میشه تلفات رو کمتر کرد.
                    غرض بنده فقط سادگی مدار تشخیص بود. وگرنه بهترین راهش استفاده از CT هست.

دیدگاه

من ندیدم مدارو ولی اگر یک تریاک روشن در مسیر جریانac قرار بگیره باید جریان بین پایه A1 وA2 یه یک حدنصابی برسه تا روشن بشه و چون ولتاژ ( ای سی) هست برای اینکه به این جریان برسه تا روشن بشه بین پایه عا1 و عا2 ولتاژ باید به یک حدنصابی برسه که حدود 10 تا 30 ولت هست (بستگی به بار داره) که میشه اونو اشکار کرد.

این تصویر نقشه یک تریاک روشن را نشون میده و سمت راست ولتاژی که دوسر تریاک میافته تا روشن بشه را نشون مبده حالا میشه این ولتاژ را با اپتوکوپلر اشکار کرد ولی خودم امتحان نکردم
                      ممنون، ولتاژ 220 ولت هستش. یعنی باید یک ترایاک به صورت سری در مسیر بار قرار بدم و از سر گیت ولتاژ خروجی رو بخونم؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                      با سلام
                      خب همین کار رو با چهارتا دیود که دوتا دوتا با هم سری و دوشاخه بطور معکوس با هم موازی شدن هم میشه کرد و نتیجه رو با اپتو کوپلر تشخیص داد.
                      ممنون، میشه این طرحتون رو روی کاغذ بیارید، چون ولتاژ بالاست میترسم اشتباه کنم.

دیدگاه

یه همچین چیزی.
                        تو هر نیم سیکل 1.4 ولت روی هر شاخه دیودی میفته و سبب روشن شدن اپتو میشه و در خروجی اپتو یه پالس 50 هرتز VCC ولتی خواهید داشت که بعد از عبور از مدار پیک دتکتور تبدیل به معادل DC میشه. این ولتاژ قابل خوندن توسط میکرو یا مقایسه کننده، و معادل وجود جریان در شاخه هست. اگه VCC بیشتر از 5 ولت باشه توصیه میشه مقدار R2 هم بیشتر بشه.
                        البته دیود های شاخه باید از نوع آمپر بالا انتخاب و روی هیت سینک مناسب نصب بشن. این مدار فقط یه طرحه و تست نشده. ولی با یه کمی سر و کله زدن، و سعی و خطا عملیه و جواب میده.
                        جدیدترین ویرایش توسط نو رسیده; ۱۹:۴۹ ۱۳۹۶/۰۸/۰۱.

دیدگاه

طرح دیودی برای اینه که توی جریانهای متغیر، افت ولتاژ روی دیودها تقریبا ثابت باشه، اما اگه جریان مصرفی بارتون ثابت و مشخصه، راه ارزونتر استفاده از یه مقاومت وات بالا بجای دیودها هست.
                          فقط مقدار مقاومت باید طوری محاسبه بشه که توی اون جریان مشخص، حدود 1.4 ولت افت ایجاد کنه. مثلا برای بار 10 آمپری یه مقاومت 0.15 اهمی کافیه.

دیدگاه

ممنون از مداری که قرار دادین، با توجه به این که فرمودین دیودها باید جریان بالا انتخاب بشن ظاهرا با ترایاک بهتر بشه این کار رو انجام داد.به نظر شما میشه ترایاک رو که آقای kamy007 مطرح کردن به جای دیودها قرار داد؟

دیدگاه

معذرت که انقد سوال میپرسم. من باید ولتاژ کدوم قسمت رو بخونم؟ اون مقاومت 390 اهمی رو چند وات بگیرم خوبه؟ چون ولتاژ بالاست امکان ریسک زیادی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X