اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت دستگاه تسطیح لیزری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت دستگاه تسطیح لیزری

سلام به همگی .

در توضیح سیستم تسطیح لیزری باید بگم این سیستم از یک فرستنده 360 درجه نور لیزر /و یک گیرنده 360 درجه لیزر /و یک کنترل پنل برای کنترل کاربر که بر روی تراکتور و یا لودر نصب میشه
    گیرنده هم معمولا بر روی یک بیل عقب تراکتور یا بیل جلو لودر که معروف به لولر نصب میشه ( و خاک رو جابه جا میکنه )و روی خودش سنسورهایی داره که نور پخش شده در فرستنده لیزر رو تشخیص میده و وقتی لودر بالا یا پایین میره تو سطح زمین به جک هیدرولیک دستور میده تا بیل رو بالا یا پایین ببرن تا میزان معینی خاک رو جابه جا کنه و زمین صاف و یکدست بشه
    پیشنهاد میکنم این فیلم رو ببینید تا ی حدودی منظورم رو رسونده حجم پایینی داره

من به همچین دستگاهی نیاز دارم تا روی یک بیل عقب تراکتور نصب کنم تا بتونم زمین کشاورزیم رو هرسال تسطیح کنم تا از آب کمتری استفاده کنم
    اما مشکل اینجاست قیمت این پکیج خیلی بالاست ی چیزی از 9 میلیون تومن به بالا ک البته قیمت بالاش ب خاطر امکانات اضافی ک داره ک این امکانات بدرد بنده نمیخوره و من فقط میخوام از یک امکانش استفاده کنم
    خیلی وقت تو فکرشم ک خودم یکی بسازم اول از مکانیزمش اصلا اطلاعی نداشتم و طرح اولیم این بود از چند لیزر خطی ثابت استفاده کنم و با فتو دیود یا همین فتوسل معمولی نور در اون سطح مورد نظر رو تشخیص بدم ک تو روز این کار غیر ممکن وباید در تاریکی شب کار کنم که این طرح پر از اشکال خطاست

چند روز پیش رفتم تو یوتیوب و کلی فیلم از این سیستم تسطیح لیزری دانلود کردم ک کامل با مکانیزم و سیستمش اشنا شدم
    فرستنده یک لیزر داره رو سرش که با یک موتور دور متغیر به صورت 360 درجه با دور قابل تنظیم به چرخش در میاد و کل زمین رو در یک سطح مشخص به صورت دایره وار پوشش میده
    گیرنده هم از یکسری سنسور تشخیص نور لیزر تشکیل شده که چ تو روز چ تو شب به راحتی نور لیزر رو تشخیص میده و به کنترل پنل و شیرهای هیدرولیک فرمان میده که کی بالا و پایین برن و چ موقع حرکتی نکنن

حالا من تصمیم گرفتم این دستگاه رو بسازم . در بخش فرستنده هیچ مشکلی ندارم چون خیلی راحت یک لیزر حالا با قدرت متفاوت رو روی یک موتور دور متغییر نصب میکنم و با ی باطری اون رو به چرخش در میاره
    درست کردن کنترل پنل هم کاری نداره با چنتا کلید و ال ای دی و ... اوکی
    فقط میمونه گیرنده ای که رو بیل نصب میشه و نور لیزر رو دریافت میکنه . نظر خودم استفاده از سنسور (گیرنده لیزر PD438C )
    این دستگاه گیرنده رو باید مثل منشور یا مثلث درست کرد و رو هر ضلع چند ردیف سنسور گذاشت( چون گیرنده دائم در حال حرکت و رو تراکتور نصب پس باید از هر طرف که نور لیزر بهش میخوره سنسور داشته باشه). تو تصویر پایین سعی کردم منظورم رو برسونم

ک از ی مدار ساده مثل این پایینی میخوام برای راه اندازیش استفاده کنم

اما مشکلم اینه که باید به تعداد زیاد از این سنسور استفاده کنم مثلا در گیرنده حدودا 10 الی 15 تا رو به صورت عمودی باید بچینم روی هر ضلع که مثلا 15 عدد ضرب در 3 ضلع میشه 45 عدد از این سنسور رو باید به یک مدار متصل کرد تا وقتی هر کدوم (تنهایک عدد) از این 45 عدد سنسور نور لیزر رو دریافت کردن یک رله رو برام وصل کنه
    در تصویر بالاتر
    فقط به جای 15 عدد سنسور 8 تا کشیدم (حجمش زیاد میشد)
    حالا نمیدونم چطور میتونم تمام این سنسورها رو با هم موازی یا سری و یا ... چه حرکتی بزنم که بتونم همرو به یک مدار متصل کنم ؟
    یا اصلآ وصل کردن تمام سنسورها به یک مدار شدنی هست یا نه ، یا اینکه باید هر سنسور رو به یک مدار مجزا بدم ؟ (اینطوری حجم و پیچیدگی مدار بالا میره و بعدا برای تعمیر هم ی مقدار مشکل میشه)
    هزینه خیلی برام مهم نیست چون قرار 9 میلیون صرفه جویی بشه !

در توضیح اون شکلیم ک کشیدم (گیرنده) : وقتی نور لیزر با بلوک یا مجموعه سنسورهای بالا برخورد میکنه ، یک رله وصل میشه و به شیر فرمان هیدرولیک دستور میده جک لودر رو بیاره پایین چون اون قسمت از زمین بالا و ی تپه خاک پس باید بیل بیاد پایین تا خاک رو برداره ببره جایی ک خاک کمتر و وقتی نور لیزر به بلوک سنسورهای پایینی رسید یک رله دیگه فعال میشه و جک رو میاره بالا تا بیل بیاد بالا و خاک رو خالی کنه حالا این وسط وقتی نور لیزر برسه به حالت خنثی که رو گیرنده هیچ کار نمیکنه و جک رو تو همون حالت ثابت نگه میداره چون بیل و تراکتور رسیدن به جایی که زمین مسطح و نیازی به خاک برداری نیست
    حالا از اساتید و دوستان عزیز هر کسی اطلاعاتی از نحوه راه اندازی این سنسور ها داره ممنون میشم راهنماییم کنه که چ حرکتی بزنم ک هم حجم مدار پایین باشه و هم خطا
    البته اگر سنسور یا سیستم بهتری هم میشناسید که پایداری بهتری داره ممنون میشم معرفی کنید
    جدیدترین ویرایش توسط ALI0364; ۲۲:۲۴ ۱۳۹۶/۰۷/۲۹.

پاسخ : ساخت دستگاه تسطیح لیزری

شاید بهتر باشه اجزاء اصلی و استاندارد رو از طریق شرکت های واسطه، از سایت علی بابا خریداری کنید:

900 دلار چیزی حدود 3.5 میلیون می شه که باز هم بسیار برای شما به صرفه است.

دیدگاه

ممنون از پیشنهادتون اما بنده همچین ریسکی نمیکنم . قطعه الکترونیکی و همینطور چینی و ممکنه در ارسال مشکل دار بشه و اونوقت دستمم ب هیچ جا بند نیست . اگر تو ایران داشتن میگرفتم
      جدیدترین ویرایش توسط ALI0364; ۲۱:۱۶ ۱۳۹۶/۰۸/۰۴.

دیدگاه

دوستان پیشنهادی در مورد مدار گیرنده لیزر دارن سخت استقبال میکنم ؟!

دیدگاه

این دستگاه برای کار راهسازیه نه شخم زدن زمین با تراکتور! هنوز توی ایران نمیتونن با فینیشر آسفالت یه سطح صافو درست دربیارن چه برسه شیب بندی ساب گرید با gps . اصلا سطح صاف نخواستیم. یه طرح هندسی راه بر اساس استاندارد آشتو شما توی ایران به من نشون بده . مالرو هم باشه ایرادی نداره . مستقیم معرفی میکنم تا بری توی گینس ثبتش کنی.

دیدگاه

با عرض پوزش من ک نفهمیدم شما چی گفتی . فقط صرفا جهت اطلاع این دستگاه ربطی به جی پی اس نداره و کاملا مدار بسته و آفلاین و فقط با نور لیزر سنجش رو انجام میده

در ضمن من کجا گفتم برای شخم زمین میخوام !!
            (برای تسطیح زمین یا صاف کردن ناهمواریها)
            ی گشتی تو نت بزنید اطلاعات بهتری کسب میکنید (لند لولر) یا( اسکریپر) اسمش و ب دنباله بند تراکتور نصب میشه و قیمت دستگاه + خود لولر بالای 35 میلیون
            دلت از مملکت دارا پر (مثل خودم) چرا رو ما خالیش میکنی

دیدگاه

سلام
              من هم استقبال می کنم از طرحت

دیدگاه

سلام دوستان ایا ا
                مکان هسن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X