ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2016/05/07
    367
    136

ساخت ترانس افزاینده

سلام خدمت اساتید
    میبخشید دوستان من یه ترانس کوچیک 9 ولت به 1500 ولت درست کردم میخام ببینم میشه دوباره یه ترانس کوچیک دیگه درست کنم با ورودی 1500 ولت تا خیلی ولتاژو ببرم بالاتر ؟! مانع کار چیه ؟ روش خازنی رو میدونم واسه بالا بردن ولتاژ میخاستم ببینم اینجوری چجوریه قضیش اولییه رو حده اعقل چند دور میشه بست و ...
    بسیار ممنون
    2011/09/13
    575
    265

پاسخ : ساخت ترانس افزاینده

با درود
    بطور خیلی ساده شما در یک توان مشخص قادر هستید که ولتاژ را بالا ببرید ولی مشکلاتی که پیش می آید 1- قطر سیم خیلی خیلی نازک میشود و پیچیدن آن سخت میشود ...2- بحث عایق بندی پیش می آید که از یک حدی ولتاژ ازعایق سیمهای لاکی عبور میکند و احتیاج به عایق بندی بهتر را اجباری میکند ...
    همچنین اگر کاربرد خود را بگویید بهتر میتوان راهنمایی کرد....
    2016/05/07
    367
    136

خیلی خیلی ممنون از راهنمایی

اصل مشکلم این بود واسه ترانسی که مثلا 1500 ولت ورودی داره مثلا میشه هر تعداد دوری که خاستیم (مثلا100)رو در نظر بگیریم واسه ورودی (اولیه) و ثانیوه رو بر اثاثش بپیچیم ؟
    محاصبه تعداد دور و قطر سیم از کجا به دست میاد ؟ واسه عایق بندی هم یه جایی شنیدم انگار به ازای هر هزار ولت یه عایق خوب قرار بدیم بین سیم پیچی درسته ؟!

کلا یه ترانس دیگه پیچیدم اینو هم یه نگاهی بهش بندازی مشکلش کجاست ممنونت میشم شکستگی فریت تاثیر داره ؟!:

من دور یه هسته فریت که مستطیل بود ولی به نظر میرسید کلا یک سانتیمتر مکعب (فقط حجم قسمت وسط که سیم پیچی میشه IE ) با سیم نمره 0.2 تا جا داشت پیچیدم ولی خیلی خیلی تمیز و محکم کاملا" حجم رو گرفت که به زور فریتو زدم جا که البته از سه ناحیه ( قسمت وسط - چپ - راست (:دی)) خورد شد و سعی کردم با هم در تماس باشن و با چسب قطره ای دوباره چسبوندم . واسه عایق هم حدود 90 درصد سیم پیچی که انجام شده بود دو دور چسب کاغذیآخرم چند دور کاغذی با یه دونه چسب قطره ای کوچیکا رو کلا ریختم بین سیم پیچها . بعد ثانویه رو 6 دور با سر وسط هر سیم سه رشته 0.2 بود که کنار هم و کامل دورترانس پیچیدم (یعنی سه تاسیمو دسته نکردم کنار هم بردم فضا کمتر بخاد اخه چسب ریخته بودم راه برگشت نبود !

الان تست کردم ترانسو (البته نه با برق AC همون دی سی رو میزدم به پایه های اولیه (6دور)باید یه پالس عملل میکرد دیگه(انگار یه موج مربعی میدادم بهش) ولتاژ هم از 5 تست کردم تا حدود 10
    ولی نمیدونم چرا اونطرف ولتاژ حتی دستمو که گرفته بودم دو سر سیمو هم بهش شوک قابل لمسی نمیداد ! نمیدونم کجای کار اشتباهه اولیه روهم (6 دور) آخر بستم برعکس جهت اولی .
    کلا مشخصاتش اینجوریه :
    طبق محاصبات حدودی ثانویه 1200 دور سیم 0.2
    اولیه دقیقا شش دور با سر وسط سیم نمره 0.2*3
    نوع هسته IE
    مقدار حدودی اندازه فریت وسطی یعنی خط وسطی E بدون حاشیه چپ 1 سانتیمتر مکعب (3 طرف شکسته شده)
    به هر حال خارج از توان هسته هم باشه باید یه خروجی بده درسته ؟!

کاربردش جنبه یادگیری داره ولی نهایتا" یه شوکر خیلی کوچیک

ویرایش:
    شرمنده طولانی شد
    ویرایش توسط Reza Azimy_RW : 2017/10/30 در ساعت 00:10
    2016/05/07
    367
    136

به یه منبع 10 ولت AC 60 هرتز هم وصل کدم هیچ خروجی نداد یعننی مسکل فرکانسه ؟ !
    2011/09/13
    575
    265

با درود
    6 دور که برای ابعاد ترانس شما خیلی کم میباشد ....
    ترانس هر چه ابعاد آن کوچکتر باشد احتیاج به دور بر ولت بیشتری دارد ...
    برای تست حتماً باید منبع تغذیه ac باشد ....
    برای ترانس معمولی استفاده از هسته فریت فکر نکنم جواب بدهد(البته دقیق مطمئن نیستم )
    محاسبات ترانس معمولی

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

برای ش و ک ر مطالب زیادی در همین انجمن وجود دارد و قطعه اصلی ش و ک ر سیم پیچهای آن میباشد که با روش های معمولی پیچیدن آن جواب نمیدهد...
    ویرایش توسط hossein951ann : 2017/10/31 در ساعت 15:26
    2016/05/07
    367
    136

خوب اینکه ترانس معمولی نیست در مورد سیم پیچیهم از همون تایپیکای اموزش ساخت شوکر استفاده کردم و طبق همون آزمایشا پیچیدم فقط تعداد دورا متفاوته . تو اون تایپیک تعداد دور 8 بود من 6 گرفتم اینجا .
    یعنی ندادن خروجی مربوط میشه به تعداد دور اولیه ؟ یا چون فرکانس ترانسای فریت بالای 40 کیلوهرتزه با ac 60 هرتز کار نمیکنه ؟!
    2011/09/13
    575
    265

با درود
    به احتمال زیاد حرف خودتان صحیح میباشد و برای هسثه های فریت باید فرکانس بالا باشد تا جواب بدهد...
    و چون اینجانب ش و ک ر کار نکرده ام نمیتوانم اطلاعات دقیقی به شما بدهم .........
    2016/05/07
    367
    136

ممنون از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتی
    2016/05/07
    367
    136

اولیه : 0.7 اهم 6 دور . سه سیم بهم پیچیده شده 0.2
    ثانویه : 6.7 اهم حدود 1000 تا 1200 دور سیم 0.2
    مدار رو هم از روی تایپیک :

کلا واسه ساخت بیشتر از این تایپیک ([پروژه] آموزش ( 0 تا 100 ) ساخت دستگاه ولتاژ بالای قابل حمل) استفاده کردم
    سیم پیچی رو هم تست کردم قطع نشده خیلی هم تمیز بستم فقط فریت از سه جا شکست که جوری چسبوندم ارتباطش با بقیه قطع نشه مثل اول
    ولی هیچ ولتاژ ثانویه ای نمیده !
    مدار هم درست کار میکنه مشکل کجاس ؟! کسی نیست راهنمایی کنه ؟ مشکلی ندارم ترانسو دوباره یکی دیگه بپیچم ولی میترسم همونم جواب نده واسه همین دنبال دلیل میگردم
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    ویرایش توسط Reza Azimy_RW : 2017/11/04 در ساعت 01:14
    2011/09/13
    575
    265

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza Azimy_RW

فریت از سه جا شکست
    با درود
    احتمال زیاد اشکال کار شما هسته فریت شکسته میباشد و شما با یک هسته فریت سالم امتحان بکنید....
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16