اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وقتی روتور ژنراتور رو به برق DC میزنم فیوز می پره؛ علتش چیه؟!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وقتی روتور ژنراتور رو به برق DC میزنم فیوز می پره؛ علتش چیه؟!

من یک ژنراتور 12 KW دارم. روتورش رو جدا کردم. میخوام برای چند ثانیه به روتورش برق DC بدم اما به محض وصل کردن برق DC به روتور، فیوز می پره. (با یک پل دیود برق رو مستقیم میکنم؛ دیود ها هم هرکدوم 6 آمپری هستن) در حالیکه وقتی برق 220 AC شهری رو به روتورش میزنم هیچ مشکلی نیست و فیوز نمی پره.
    سیم پیچ روتور کاملا سالمه.

به نظر شما علتش چیه؟!
    چرا سیم پیچ روتور ولتاژ AC رو تحمل میکنه ولی DC رو نه؟!!

پاسخ : وقتی روتور ژنراتور رو به برق DC میزنم فیوز می پره؛ علتش چیه؟!

نوشته اصلی توسط Qurtarici نمایش پست ها
    من یک ژنراتور 12 KW دارم. روتورش رو جدا کردم. میخوام برای چند ثانیه به روتورش برق DC بدم اما به محض وصل کردن برق DC به روتور، فیوز می پره. (با یک پل دیود برق رو مستقیم میکنم؛ دیود ها هم هرکدوم 6 آمپری هستن) در حالیکه وقتی برق 220 AC شهری رو به روتورش میزنم هیچ مشکلی نیست و فیوز نمی پره.
    سیم پیچ روتور کاملا سالمه.

به نظر شما علتش چیه؟!
    چرا سیم پیچ روتور ولتاژ AC رو تحمل میکنه ولی DC رو نه؟!!
    با درود
    سیم پیچ در مقابل جریان dc فقط مقاومت اهمی دارد...
    ولی در جریان ac مقاومت سلفی هم اضافه میشود....
    جدیدترین ویرایش توسط hossein951ann; ۱۰:۰۶ ۱۳۹۶/۰۸/۲۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein951ann نمایش پست ها
      با درود
      سیم پیچ در مقابل جریان dc فقط مقاومت اهمی دارد...
      ولی در جریان ac مقاومت سلفی هم اضافه میشود....
      میشه یکم واضح تر بگی...
      یعنی منظورت اینه که در جریان DCسیم پیچ روتور جریان بیشتری میکشه؟! اگه جوابت بله ست، حالا چیکار کنم که بتونم چند ثانیه ولتاژ DC بهش بزنم؟! اگه ولتاژ رو بیارم پایین میتونه تحمل کنه؟! (یعنی اگه ولتاژ رو بیارم پایین جریان کمتری وارد سیم پیچ میشه؟!) میخوام اینبار قبل از پل دیود یک دیود قرار بدم که برق قبل از ورود به پل نصف بشه (اون یدونه دیود برق رو نیم موج کنه و 220 به حدود 120 برسه، بعد بره داخل پل)

دیدگاه

میشه یکم واضح تر بگی...
        یعنی منظورت اینه که در جریان DCسیم پیچ روتور جریان بیشتری میکشه؟! اگه جوابت بله ست، حالا چیکار کنم که بتونم چند ثانیه ولتاژ DC بهش بزنم؟! اگه ولتاژ رو بیارم پایین میتونه تحمل کنه؟! (یعنی اگه ولتاژ رو بیارم پایین جریان کمتری وارد سیم پیچ میشه؟!) میخوام اینبار قبل از پل دیود یک دیود قرار بدم که برق قبل از ورود به پل نصف بشه (اون یدونه دیود برق رو نیم موج کنه و 220 به حدود 120 برسه، بعد بره داخل پل)
        با درود
        مشخص است که در dc جریان کشیده میشود و شما میتوانید با اهم متر مقدار مقاومت را اندازه گیری و مقدار ولتاژ dc را بدست بیاورید....
        مقدار ولتاژ مورد تحمل سیم پیچ موتوردر حالت dc خیلی کمتر از ولتاژ در حالت ac میباشدودر موتور معمولی فکر نکنم بیشتر از 20 ولت dc باشد....
        مورد کاربرد خود را مشخص بکنید تا بتوان بهتر راهنمایی کرد...

دیدگاه

خیلی ممنونم بابت وقتی که گذاشتید و میگذارید

هیچی فقط میخواستم قدرت مغناطیسی قطب های ژنراتور رو ببینم.
          من این کار رو با یک دیود و یک پل دیود انجام دادم ، یعنی ولتاژ رو 120 دی سی کردم دادم به روتور؛ اینبار فیوز نپرید.

حالا اینجا هم یه سوال دیگه برام پیش میاد:
          همه جا میگن ولتاژ و جریان رابطه عکس باهم دارن؛ هرجا ولتاژ بالا بره جریان میاد پایین و برعکس.
          حالا با این اوصاف سوالم اینه که تو ولتاژ 220 DC چرا روتورجریان زیادتری کشید و فیوز پرید ولی وقتی ولتاژ نصف شد جریان کمتری کشید و فیوز نپرید؟!! این کاملا برعکس اونیه که همه میگن .

دیدگاه

خیلی ممنونم بابت وقتی که گذاشتید و میگذارید

هیچی فقط میخواستم قدرت مغناطیسی قطب های ژنراتور رو ببینم.
            من این کار رو با یک دیود و یک پل دیود انجام دادم ، یعنی ولتاژ رو 120 دی سی کردم دادم به روتور؛ اینبار فیوز نپرید.

حالا اینجا هم یه سوال دیگه برام پیش میاد:
            همه جا میگن ولتاژ و جریان رابطه عکس باهم دارن؛ هرجا ولتاژ بالا بره جریان میاد پایین و برعکس.
            حالا با این اوصاف سوالم اینه که تو ولتاژ 220 DC چرا روتورجریان زیادتری کشید و فیوز پرید ولی وقتی ولتاژ نصف شد جریان کمتری کشید و فیوز نپرید؟!! این کاملا برعکس اونیه که همه میگن .
            بر ا سوال:
            اول این صحبت که هرجا جریان بالا بره ولتاژ پایین میاد شما در مورد ترانس و حالت AC درسته. اما وقتی دی سی کار میکنی رابطه ولتاژ جریان مستقیم میشه با هم V=IxR در نتیجه I=V/R یعنی هرچی جریان بیشتر شه ولتاژ بیشتر میشه و برعکس با توجه به پاسخ که دادم وقتی شما ولتاژ و نصف کردی جریان هم نصف شده و فیوز شما قطع نکرده
            خب بریم راجب شروع تاپیک دوست عزیز شما اگر یک متر سیم بیارید و به یک اهم متر دقیق وصل کنید یک مقدار خواهید داشت که برابر خواهد بود با این فرمول R=(Lxn)/dکه Rمقاومت Lطولn مقاومت مخصوص هادی به ازا 1 متر dسطح مقطع هادی این مقدار مقاومت اهمی هست که باعث میشه بر اثر عبور جریان از داخل هادی توان به صورت گرما تلف شه و توان اکتیو تولید کنه حالا در مورد رتور هم همین جوره شما اگه طول سیم پیچیده شده رو داشته باشید میتونید مقاومت رو به صورت فرمول حساب کنید و یا با اهم متر بگیرید ببینید چنده و با گذاشتنش در فرمول I=V/Rجریان عبوری در حالت DCرو حساب کنید
            اما وقتی شما مقداری سیم روکش دار رو دور یک هسته بپیچید المانی رو ساختید به اسم سلف که در جریان و ولتاژ DC مثل یک مقاومت اهمی عمل میکنه با مقاومتی که بالا راجش حرف زدیم . اما اگر در جریان AC قرار گرفت میتونه جریان رو در خودش ذخیره کنه یعنی اگر سلفی رو جریان ازش عبور دادیم و منبع ولتاژ(که جریان در سلف ایجاد کرده) رو قطع کنیم سلف برای مدتی جریان ذخیره شده در خودش رو به مدار تزریق میکنه و اون رو روشن نگه میداره حالا چقدر روشن نگه میداره؟ بستگی به ظرفیت سلف داره که با واحد هانری اندازه گیری میشه
            باتوجه به چیزای که گفتم سلف در AC ظرفیت پیدا میکنه و یک پارامتر دیگه هم داریم به نام مقاومت سلفی یا XL که با فرمول XL=LFpi که L ظرفیت سلف F فرکانس برق متصل شده به سلف , pi همون عدد مشهور 3.14هست
            در نتیجه اگر سلفی رو در حالت ACبرسی کنیم هم مقاومت اهمی داره یا همون R و هم مقاومت سلفی یا همون XL که مجموع این مقاومت میشه مقاومت ظاهری که مقدار بزرگی هست
            و اگر در DC برسی کنیم فقط R یا مقاومت اهمی داریم با مقدار کم
            موفق باشید
            جدیدترین ویرایش توسط elfian; ۰۰:۵۷ ۱۳۹۶/۰۸/۲۲.
            جهان پیر است و بی بنیاد ازاین فرهاد کش فریاد
            که کرد افسون و نیرنگش ملول از جان شیرینم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X