اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بدست آوردن فرکانس با ADC و فرمول آنالیز سری فوریه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بدست آوردن فرکانس با ADC و فرمول آنالیز سری فوریه

با سلام

میخوام با استفاده از ADC میکرو ، فرکانس های پایین از 1هرتز به بالا رو تشخیص بدم (فرکانس های بالا برام مهم نیست) . میخوام با تبدیل فوریه و ADC این کارو انجام بدم . شاید روی خطم مقدار های DC هم وجود داشته باشه ، پس فقط میخام فرکانس دیده بشه( چیزی که توی یک ثانیه نوسان کنه) . ممنون میشم راهنماییم کنین. میدونم که با کد نویسی میشه انجامش داد پس از مدارایی مثل عبور از صفرو اشمیت تریگر نمیخوام استفاده کنم..

پاسخ : بدست آوردن فرکانس با ADC و فرمول آنالیز سری فوریه

اگر که فقط می خواین پالس های مربعی رو اندازه گیری کنید نیازی به ADC ندارین می تونین با وقفه هم اینکار رو انجام بدین که به مراتب بهتر از ADC عمل می کنه و اگه می خواین موج های سینوسی یا غیر از مربعی رو اندازه گیری کنید ADC سرعتش کمه و جواب نمیده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam909 نمایش پست ها
      شاید روی خطم مقدار های DC هم وجود داشته باشه ،
      برای حذف DC میتونید از خازن کمک بگیرد تا فقط AC منتقل بشه

میخوام با استفاده از ADC میکرو ، فرکانس های پایین از 1هرتز به بالا رو تشخیص بدم (فرکانس های بالا برام مهم نیست) . میخوام با تبدیل فوریه و ADC این کارو انجام بدم
      میشه بیشتر توضیح بدی ؟؟ چطور ؟؟
      ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

سلام
        شما برای این کار باید از fft و فیلتر fir و یا iir استفاده کنید.
        اینطوری میتونید وجود هر فرکانس و دامنشو بررسی کنید.
        [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
        [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
        [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
        [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
        صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amirlopez نمایش پست ها
          برای حذف DC میتونید از خازن کمک بگیرد تا فقط AC منتقل بشه

میشه بیشتر توضیح بدی ؟؟ چطور ؟؟

میخوام فرکانس های خیلی پایینو در حد یکی دو هرتز از ولتاژ جدا کنم و مقدار شو بفهمم.
          ینی یه ورودی دارم که بهش بجز فرکانس ولتاژم وصل میشه . ینی یه ورودی دارم که یا به یه سطح dc وصل میشه یا به یه نوسانی ، یه ولتمتر ساده درس کردم با adc که میخونتش و حالا میخام اگه ورودی فرکانس بود تشخیص بده این الان فرکانسه نه ولتاژ و با یه led نشون بده. فقط میخوام همشون با یه پرت adc باشه . و تا جایی که میتونم از قطعات اضافی استفاده نکنم ، مدارو کوچیک کنم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Mr.besharati90@yahoo.com نمایش پست ها
          اگر که فقط می خواین پالس های مربعی رو اندازه گیری کنید نیازی به ADC ندارین می تونین با وقفه هم اینکار رو انجام بدین که به مراتب بهتر از ADC عمل می کنه و اگه می خواین موج های سینوسی یا غیر از مربعی رو اندازه گیری کنید ADC سرعتش کمه و جواب نمیده
          دوست عزیز میدونم با اینتراپت میشه نوشتش ولی میخوام با adc باشه . چون فرکانسم پایینه پس لازم به سرعت بالایی ندارم که نشه با adc این کارو کرد

دیدگاه

حالا میخام اگه ورودی فرکانس بود تشخیص بده این الان فرکانسه نه ولتاژ و با یه led نشون بده
            ببین فرکانس یعنی نوسان درسته ؟؟ کاری به مقدارش نداریم ...
            حالا برای اینکه نوسانات رو تشخیص بدی خیلی راحت میتونی از کانتر کمک بگیری ... برای پردازنده های AVR همون تایمر که روی مد کانتر کانفیگش کردی ... خب اول رجیستر ذخیره سازی کانتر رو صفر میکنی بعدش برای تشخیص کافیه با صفر مقایسه کنی ... اگه بیشتر از صفر بود یعنی نوسان داری و ادامه کار ... مقدارش هم که برات مهم نیست ... حالا اگه ورودی سینوسی داری با یه اشمیت تریگر ساده به پالس های مربعی تبدیلش کن ... با یه OP_AMP هم خیلی راحت میتونی تبدیل کنی ...
            یه مدار مقایسه کننده با OP_AMP میخوای که ورودیش سینوسی هست یا هر چی ... یه ولتاژ رفرنس داره که مقایسه میکنه ... راحته
            ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

اگه می خوای از یک پورت ADC استفاده کنی می تونی توی برنامت مرتب ADC رو چک کنی و اگه مقدارش از یک حد مشخص کم تر و زیاد تر شد اون موقع مشخص میشه که این فرکانسه نه یک ولتاژ مثلا در پنج ثانیه 10 دفعه ADC رو بخون و با یک حد وسطی مقایسش کن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X