اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل موتور با ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل موتور با ماسفت

سلام دوستان خسته نباشید...
    دوستان من میخوام موتور گیربکس 5 ولت ربات مسیریاب رو با ماسفت کنترل کنم که پالس اون از میکرو میاد...ببینید من میخوام از IRF540 استفاده کنم...به نظرتون دیود هرز گرد لازمه؟؟چجوری قرارش بدم تو مدار؟؟دیود 4007 خوبه برا این کار؟؟؟؟.............
    مقاومت پول داون گیت ماسفت مقدار 10 کیلو خوبه؟؟؟میخوام پول داونش کنم چون شنیدم اگه این کارو نکنیم میسوزه...بین خروجی میکرو و گیت ماسفت چه مقاومتی بزارم؟؟؟...
    شرمنده دوستان یکم زیاد شد....یکیم اینکه بخوام دور موتور رو بدون pwm کنترل کنم میتونم یه پتانسیومتر توی مسیر گیت ماسفت بزارم؟؟؟
    دوستان ممنون میشم کمک کنید..کارم خیلی فوریه..

پاسخ : کنترل موتور با ماسفت

تو ولتاز 5 ولت و تو آمپرهای پایین ماسفت به صلاح نیست .گیت درایور به مراتب مشکل و هزینه بر تر از بیس درایور است . رو همون ترانزیستور تمرکز کن .فکر کنم با ترازیستور 200 تومنی کارت راه بیفته .

در حال طراحی و ساخت یک موتور جوش ( همزمان با نقطه جوش و برش پلاسما) هستم . قلب و هسته اصلی این نوع مبدل ها و هر منبع تغذیه مشابه در سال های اخیر عموما ماسفت و آی جی بی تی هستند . کلا به این نتیجه رسیدم که این نوع مدارات خفن با آزمون و خطا و شماتیک آماده قابل پیاده سازی نیست . قبلا ها هم تجربه های مشابهی داشتم مثلا اگر یک درایور
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام
      ببینید اگر قراره مستقیما گیت رو بدین به میکرو که کار درستی نیست باید لاچیک ماسفت باشه چون ماسفت عادی با 5 ولت کامل تحریم نمیشه و مقاومت درین سورسش زیاد خواهد بود و حتی اگر زیاد جریان بکشید میسوزه
      ماسفتی که انتخاب کردین بعید میدونم مناسب باشه....مگه موتورتون چن ولت چند امپره؟!
      دیود نیازه و باید در همون جهتی باشه که دیود داخلی ماسفت هست......کاتدش به سورس
      دیود 1n4007 مناسب نیست چون سرعتش کمه
      دیود باید فست یا شاتکی باشه
      ولتاژ موتورو بگین تا دیودو بگم
      موفق باشید
      ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
        سلام
        ببینید اگر قراره مستقیما گیت رو بدین به میکرو که کار درستی نیست باید لاچیک ماسفت باشه چون ماسفت عادی با 5 ولت کامل تحریم نمیشه و مقاومت درین سورسش زیاد خواهد بود و حتی اگر زیاد جریان بکشید میسوزه
        ماسفتی که انتخاب کردین بعید میدونم مناسب باشه....مگه موتورتون چن ولت چند امپره؟!
        دیود نیازه و باید در همون جهتی باشه که دیود داخلی ماسفت هست......کاتدش به سورس
        دیود 1n4007 مناسب نیست چون سرعتش کمه
        دیود باید فست یا شاتکی باشه
        ولتاژ موتورو بگین تا دیودو بگم
        موفق باشید
        درود...موتور من 5 ولت حدود 1.5 آمپر هست...

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دوستان شرمنده ..حالا تو ترانزیستور هم باید شبیه ماسفت عمل کنم دیگه؟؟دیود هرز گرد میخواد...پول داون که صد در صد نمیخواد...مقاومت بیس هم 100 اهم فکر کنم جواب بده...فقط یه سوال میتونم تو مسیر بیس ولوم بزارم و دور موتور رو بدون pwm کنترل کنم؟؟؟..نمیخوام خیلی دقیق تنظیم کنم فقط میخوام بالا پایین بشه سرعتش...در ضمن میتونم با یه ترانزیستور ضعیف ترانزیستور بزرگ تر رو سوییچ کنم و دارلینگ تون درست کنم و ولوم رو در بیس ترانزیستور ضعیف بزارم؟؟
        دوستان شرمنده خیلی زیاد شد...واقعا ممنونم ازتون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir4elec نمایش پست ها
          درود...موتور من 5 ولت حدود 1.5 آمپر هست...

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دوستان شرمنده ..حالا تو ترانزیستور هم باید شبیه ماسفت عمل کنم دیگه؟؟دیود هرز گرد میخواد...پول داون که صد در صد نمیخواد...مقاومت بیس هم 100 اهم فکر کنم جواب بده...فقط یه سوال میتونم تو مسیر بیس ولوم بزارم و دور موتور رو بدون pwm کنترل کنم؟؟؟..نمیخوام خیلی دقیق تنظیم کنم فقط میخوام بالا پایین بشه سرعتش...در ضمن میتونم با یه ترانزیستور ضعیف ترانزیستور بزرگ تر رو سوییچ کنم و دارلینگ تون درست کنم و ولوم رو در بیس ترانزیستور ضعیف بزارم؟؟
          دوستان شرمنده خیلی زیاد شد...واقعا ممنونم ازتون
          خب نظر من ماسفت irfz44 و یا irf3205 هست
          که البته باید براش اقلا یه ترانزیستور برای روشن شدن بذارین....برای گیت درایور
          دیود هم یه چی تو مایه های 1n5820 خوبه

بله با ترانزیستور هم دیود میخاد...همون5820
          پول دان هم بذاری بهتره
          مقاومت بیس با توجه به مدل ترانزیستورت محاسبه میشه
          بله میتونین با کنترل جریان بیس هم موتور رو کنترل کنید ولی اولا باید ترانزیستوری باشه که جریان بیسش کم باشه و ولوم رو نسوزونه ثانیا اینطوری وارد ناحیه فعال میشید و ترانزیستور هیت سینک میخاد و کلا یه دنیای دیگست!!
          بله میتونین دارلینگتونم ببندید
          موفق باشید
          ................Fx7SAM................

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X