اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید و انتشار فرکانس 1 تا 100 هرتز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید و انتشار فرکانس 1 تا 100 هرتز

با سلام
    من می خوام فرکانس 1 تا 100 هرتز سینوسی رو تولید کنم و بعد از تقویت تو فضا تا دو متر انتشار بدم چطور میشه این کارو کرد

پاسخ : تولید و انتشار فرکانس 1 تا 100 هرتز

نوشته اصلی توسط adrianjavad نمایش پست ها
    با سلام
    من می خوام فرکانس 1 تا 100 هرتز سینوسی رو تولید کنم و بعد از تقویت تو فضا تا دو متر انتشار بدم چطور میشه این کارو کرد
    باسلام:
    ساخت اوسیلاتور سینوسی 0 تا 100 هرتز آی سی با ICL8038 که سه شکل موج سینوسی، مربعی و دندان اره ای تولید می کند میسر است اما شما اگر می خواهید تا 2 متر در هوا انتشار دهید با تقویت و انتقال به یک بلند گوی مغناطیسی معمولی در بازار امکان پذیر است اما تا در 2 متر در فضا !!! من سر در نیاوردم لطفا توضیح دهید.؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

با سلام
    باسلام:
    ساخت اوسیلاتور سینوسی 0 تا 100 هرتز آی سی با ICL8038 که سه شکل موج سینوسی، مربعی و دندان اره ای تولید می کند میسر است اما شما اگر می خواهید تا 2 متر در هوا انتشار دهید با تقویت و انتقال به یک بلند گوی مغناطیسی معمولی در بازار امکان پذیر است اما تا در 2 متر در فضا !!! من سر در نیاوردم لطفا توضیح دهید.؟
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
      باسلام:
      با سلام خدمت شما
      تا جایی که من میدونم برای انتشار موج در فضا حداقل فرکانس چیزی حدود 30 khz باید باشه و گرنه منتشر نمیشه
      اگه اشتباه میکنم لطفا اطلاع بدید
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
        با سلام خدمت شما
        تا جایی که من میدونم برای انتشار موج در فضا حداقل فرکانس چیزی حدود 30 khz باید باشه و گرنه منتشر نمیشه
        اگه اشتباه میکنم لطفا اطلاع بدید
        با سلام:
        کاربر گرامی این موج قرار نیست در فضا منتشر شود بلکه فقط با تقویت این موج با دامنه بالاتر بوسیله آمپلی فایر در هوا پخش شود نه در فضا.( ماننده صدای یک آژیر). و اگر قرار باشدفرضا در فضا منتشر شود با توجه به فرمول V/F= لاندا که V سرعت امواج الکترومغناطیسی در فضا مساوی 300000 کیلومتر در ثانیه می باشد و F فرکانس یعنی حد اکثر 100 هرتز، لاندا مساوی 30000 متر می شود و چون طول آنتن لاندا چهارم میشود پس طول آنتن این فرستنده می شود 7500 متر یا 7.5 کیلومتر !!! که کاربردی نمی باشد.

دیدگاه

با عرض پوزش

اشتباه نوشتاری بود در واقع منظور بنده از فضا همون محیط پیرامون هستش
          اما در خصوص این که حداقل فرکانس لازم برای منتشر شدن امواج در هوا باید چقدر باشه میشه توضیح بفرمایید

با تشکر
          آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
            با عرض پوزش
            اشتباه نوشتاری بود در واقع منظور بنده از فضا همون محیط پیرامون هستش
            اما در خصوص این که حداقل فرکانس لازم برای منتشر شدن امواج در هوا باید چقدر باشه میشه توضیح بفرمایید
            با تشکر
            با سلام:
            حداقل فرکانس لازم برای منتشر شدن در فضا در باند V.L.F یا VERY LOW FREQUENCY وجود دارد و حداقل مقدار آن 3 کیلو هرتز می باشد.

دیدگاه

با سلام:
              حداقل فرکانس لازم برای منتشر شدن در فضا در باند V.L.F یا VERY LOW FREQUENCY وجود دارد و حداقل مقدار آن 3 کیلو هرتز می باشد.
              پس یعنی امکان انتشار فرکانس 1 تا 100 هرتز وجود نداره .من می خوام این فرکانس رو تا 2 متر انتشار بدم ایا راهی نیست؟؟

دیدگاه

پس یعنی امکان انتشار فرکانس 1 تا 100 هرتز وجود نداره .من می خوام این فرکانس رو تا 2 متر انتشار بدم ایا راهی نیست؟؟
                با سلام:
                زیر 3 کیلو هرتز امکان ندارد. وقتی که فرکانس 1 تا 100 را تا 2 متر انتشار دادی می خواهید چه کاری انجام دهید.؟ شاید روشهای دیگری هم وجود داشته باشد.

دیدگاه

سلام
                  در مورد این که این فرکانس امکان انتشارش هست یا نه رو دوستان توضیح دادند
                  اما رفتار امواج رادیویی تقریبا مثل انداختن سنگ در آب هست ! دیدید وقتی یه سنگ میوفته توی آب یک موجی رو اطراف خودش ایجاد می کنه و همینطور جلو میره تا جایی که ضعیف میشه و از بین میره ....
                  برای مثال من یک فرستنده خیلی خیلی ساده اف ام ساخته بودم حداقل تا 15 متر برد داشتم !

برای انتشار در برد کمتر میشه با توان کم در فضا منتشر کرد اما این که دقیقا 2 متر باشه دست ما نیست ...

اگر اشتباه گفتم دوستان اصلاح کنند
                  ما زنده به آنیم که آرام نگیـریم
                  موجـیم که آسودگی ما عدم ماست...

دیدگاه

منظورم از 2 متر اینه که حداقل بتونم تا 2 متر انتشار بدم بیشترم شد هیچ اشکالی نداره فقط مشکل من طبق گفته ی اقای تحیری اینه این بازه فرکانسی رو نمیتونم انتشار بدم پس باید برای انتشار این فرکانس چیکار کرد ؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ALIJAVEDI نمایش پست ها
                      سلام
                      در مورد این که این فرکانس امکان انتشارش هست یا نه رو دوستان توضیح دادند
                      اما رفتار امواج رادیویی تقریبا مثل انداختن سنگ در آب هست ! دیدید وقتی یه سنگ میوفته توی آب یک موجی رو اطراف خودش ایجاد می کنه و همینطور جلو میره تا جایی که ضعیف میشه و از بین میره ....
                      برای مثال من یک فرستنده خیلی خیلی ساده اف ام ساخته بودم حداقل تا 15 متر برد داشتم !
                      برای انتشار در برد کمتر میشه با توان کم در فضا منتشر کرد اما این که دقیقا 2 متر باشه دست ما نیست ...
                      اگر اشتباه گفتم دوستان اصلاح کنند
                      با سلام:
                      دوست عزیز درست است که با توان کم تر برد فرستنده به پائین تر ( حدود 2 متر )هم امکان دارد برسد ولی فرکانس موج حامل نباید از 3 کیلو هرتز کم تر باشد.

دیدگاه

با سلام:
                        دوست عزیز درست است که با توان کم تر برد فرستنده به پائین تر ( حدود 2 متر )هم امکان دارد برسد ولی فرکانس موج حامل نباید از 3 کیلو هرتز کم تر باشد.
                        بله فرمایش شما صحیح
                        توضیحاتم در مورد انتشار امواج به طور کلی بود که انتشار 2 متر دقیق ! که مثلا بعد از فاصله 2 متر دیگه موجی نباشه ، چندان منطقی نیست
                        ما زنده به آنیم که آرام نگیـریم
                        موجـیم که آسودگی ما عدم ماست...

دیدگاه

دوستان اگه راهی برای انتشار فرکانس های زیر 100 هرتز وجود داره لطفا کمک کنید و یا نمونه مدار اگه هست ممنون میشم بزارید (منظور از دو متر اینه که حداقل برد 2 متر باشه بیشتر هم شد هیچ اشکالی نداره )فقط در نحوه انتشار مشکل وجود داره

دیدگاه

رفیق شما مشکلت اینه در ابتدا باید از ضرب کننده استفاده کنی و موجتو تو یه موج دیگه ضرب کنی که بالای مثلا 3 کیلوهرتز بشه بعد ارسال . با همون ضرب کننده میتونی منهاشون کنی (قسمت گیرنده ) و موج اصلیتو دریافت(جدا)کنی . کلا راه ارسال موجای پایینتر از مثلا 3 کیلو یا ... همینه
                            جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۰۱:۵۹ ۱۳۹۶/۰۹/۱۰.

دیدگاه

با سلام،
                              از نظر تئوری می شه فرستنده ای حتی با فرکانس 0.1 Hz هم طراحی کرد اما در مقام عمل و کاربرد، مشکلاتی پیش می آید. یکی اینکه به دلیل وجود برخی منابع تولید تشعشعات رادیوئی مانند خورشید (به ویژه هنگام روز) و نیز تشعشعات زمینه ی کیهانی (به ویژه هنگام حضور مرکز راه شیری در میانه ی آسمان) و نیز ابرهای باردار و آذرخش زا و گاهی اوقات پدیده ی Aurora و نیز به دلیل وجود شبکه های گسترده ی برق بین شهری و شهری (شامل فشار قوی، متوسط و ضعیف) در اطراف ما که انواع میدان های الکتریکی و الکترومغناطیسی با شدت های مختلف را ایجاد می کنند (مثلا بر اثر پدیده هائی مثل کرونا) ، به ویژه فرکانس Hz 50 و هارمونیک های آن و دیگری به دلیل جرقه های درون موتورهای احتراقی (خودروهای بنزینی، دیزلی، موتورسیکلت و ...) و نیز وجود شبکه ی مخابرات شهری و بین شهری بی سیم آنالوگ و دیتا؛ عملا گیرنده های فرکانسهای بسیار پائین از انواع نویز (شامل سفید و صورتی و ...) اشباع می شوند و کارآئی آنها تمام وقت مختل می ماند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X