اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نورپردازی برای گیاهان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نورپردازی برای گیاهان

درود به همگی
    امیدوارم تاپیک توی انجمن مناسب باز کرده باشم
    سوالم این که من چطوری میتونم تقریبا برای 1 متر مربع با ال ای دی نور مصنوعی برای رشد بذر کاکتوس تا بلوغ گیاه درست کنم
    نمونه های زیادی توی بازار هستن ولی قیمتشون گرون
    با پرس و چویی که من داشتم برای کاکتوس نور 90 تا 120 وات میتونه جواب بده ولی این نور نور سفید یا زرد لامپ کم مصرف نیست
    حالا کسی میتونه کمک کنه که من این چراغ رشد درست کنم؟
    یه نمونه از نور و خود لامپ هم گذاشتم

پاسخ : نورپردازی برای گیاهان

یک نمونه توی وب سایت ساختنی هست.سایت ساختنی سرچ کن .

دیدگاه

بهترین راه استفاده از ال ای دی های متری هست یه سری آفتابی یه سری مهتابی تا از همه جهات بهش نور بتابه اگه میخای حرفه ای کار کنی یه لوکس متر بگیر نور رو اندازه بگیر ( البته برای گیاهای مختلف فرق داره )نور مورد نیاز برای رشد گیاه از حده اعقل 2000 لومیون و متوسط 4000 لومیون حده اکثرش هم 8000 لومیون . میتونی هر کدومو انتخاب کنی با توجه به بودجه و ...
      میدونم چی میخای بکاری اعدادی که بالا دادم بهت برای اونی که میخای بکاری مناسبه . اینجوری دقیقا مطمئنی که به اندازه کافی نور میرسه . میدونم میخای چیکار کنی پیام خصوصی بده بهتر راهنماییت کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
        یک نمونه توی وب سایت ساختنی هست.سایت ساختنی سرچ کن .
        درود بر شما
        بله اتفاقا دیدم ولی توی اموزش نه حرفی از وات ال ای دی ها زده و نه اینکه اگه بخوایم واتشو بیشتر کنیم باید چیکار کنیم
        یعنی یه اموزش جامع نداده
        هیچ سایت ایرانی من نتونسم پیدا کنم که بصورت کامل اموزش بده انگار باید دست به دامن سایت های خارجی بشیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط l3ehracl نمایش پست ها
          درود بر شما
          بله اتفاقا دیدم ولی توی اموزش نه حرفی از وات ال ای دی ها زده و نه اینکه اگه بخوایم واتشو بیشتر کنیم باید چیکار کنیم
          یعنی یه اموزش جامع نداده
          هیچ سایت ایرانی من نتونسم پیدا کنم که بصورت کامل اموزش بده انگار باید دست به دامن سایت های خارجی بشیم
          خوب اگه بخواهی واتشو بیشتر کنی یا تعداد ال ای دی زیاد کن و یا ال ای دی وات بالا بزار
          من طبق چیزی که گفته بود ساختم جواب هم دادولی اگه بر میگشتم به قبل 10 تا led rgb وات بالا میخریدم و توی روز نور های مختلفی به گباه میدادم .
          من از این مدار برای ونوس گوشتخوار استفاده کردم تا حالا که مشکلی برای گیاه پیش نیومده

دیدگاه

خوب اگه بخواهی واتشو بیشتر کنی یا تعداد ال ای دی زیاد کن و یا ال ای دی وات بالا بزار
            من طبق چیزی که گفته بود ساختم جواب هم دادولی اگه بر میگشتم به قبل 10 تا led rgb وات بالا میخریدم و توی روز نور های مختلفی به گباه میدادم .
            من از این مدار برای ونوس گوشتخوار استفاده کردم تا حالا که مشکلی برای گیاه پیش نیومده
            مشکلی که برای گیاه پیش نمیاد ولی :
            عزیز برای تغیر رنگ نیاز نیست همه رنگا رو داشته باشیم و تو طول روز هی عوضش کنن یه سفید یخیی و یه افتابی کافیه (نور سفید همه رنگها رو داره ) اونم مثلا تو دوره رشت یه نور لازم داره تو دوره گلدهی یه نور و ... برای بعضی گیاهای خاص نورای دیگه هم شاید به تعداد کم لازم باشه با اونا ترکیب شه که موج نور مورد نظر قویتر از بقیه باشه نه که روزی 10 بار رنگ عوض کنی . شما کارتون اشتباه بوده دلیل نمیشه بقیه هم اشتباهتنو تکرار کنن
            اصولا ال ای دی یخی برای دوره رشد مناسبه و افتابی برای گلدهی و ترکیبش برای زمان آماده سازی برای گلدهی .گیاهای خاصی هم ممکنه به نور خاصی حساس باشن که اونم تعداد کم بین ال ای دی ها میزارن تا اون طول موج قویتر شه . تازه اگه بخای خیلی حرفه ای کار کنی . وگرنه یکی در میون افتاب مهتابی واسه کل دوره میشه استفاده کنی واسه گیاهی مثل کاکتوس هم هیچ مشکلی نداره و بقیه موارد خرج اضافس .
            همون طوری که گفتم کمترین میزان نور مورد نیاز برای رشد گیاه خانگی 1000 لومیون هست که برای کاکتوس 2000 تا 4000 مناسبه نهایتش هم 8000 هست با لوکس متر میتونی اندازه بگیری
            مدت زمان هم حده اعقل 10 ساعت و هرچی بیشتر باشه رشد سریعتره فقط باید منظم باشه (تو زمان دقیق همیشگی)
            جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۰۰:۰۴ ۱۳۹۶/۰۹/۰۸.

دیدگاه

بله برای گیاه مشکلی پیش نمیاد ولی رشد اون خیلی کم میشه
              من طبق همین دستگاهی که از سایت های خارجی گرفتم قبلا بستم . واقعا عالی جواب میده . رشد گیاه چند برابر شده .
              برای ونوس و اناناس این کارو کردم . آناناس توی زیر زمین که کارگاه خودمه بعد از 3 سال آناناس داد . اگه وقت کردم یه عکس ازش میفرستم
              با این حرف شما که نوشتید نور سفید یخی جواب میده مخالفم. رشد گیاه واقعا کند میشه .البته اگه با لامپ مهتابی این کار انجام بشه نه.
              LED RGB هم عالی جواب میده دقیقا مثل همین دستگاه پایینی میشه فقط در ابعاد کوچیکتر . من تجربه این کارو دارم و تست های زیادی کردم . با یک رنگ یا دو رنگ گیاه رشد واقعا کمی داره .
              توی مدل های خارجی دیدم که بیشترین رنگ هایی که خورشید داره ( اگه نور از منشور عبور بدی میبینی ) به گیاه میدند .
              جدیدترین ویرایش توسط sepehr63; ۰۸:۴۹ ۱۳۹۶/۰۹/۰۸.

دیدگاه

این دستگاه نورهای یخی و افتابی و ماورا بنفش و تعدادی قرمز نزدیک به مادون قرمز نه RGB.
                RGB هیچ فرقی با یخی نمیکنه همون یخی رو بگیر یه منشور بزار جلوش انگار اون سه تا رو خریدی

اینو ساختن تا مناسب همه گیاها باشه موج نورهای مهمتر تقویت شده هر گیاهی موج نور خاص خودش براش بهتره نه مخلوط
                جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۲۳:۲۳ ۱۳۹۶/۰۹/۰۹.

دیدگاه

با توجه به قیمت بالای ال ای دی های مخصوص پرورش گیاه که طیفهای خاصی از نور را تولید می کنند و با توجه به اینکه قیمت برق در ایران زیاد نیست .به نظرم به صرفه ترین راه استفاده از لامپهای مهتابی باریک (زیر کابینتی)یا اگر مشکل جا ندارید لامپ کم مصرف یا لامپ مهتابی بزرگ معمولی با بالاست الکترونیک.
                  اگر هم گیاه بلنده لامپ خیاری یا همون لامپهای بخار جیوه و سدیم و....جز بهترین گزینه ها است .اما برای کاکتوس همون لامپ مهتابی یا کم مصرف بهتره .
                  کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                  ولتر

دیدگاه

سلام برای بیست هزار لوکس نور چندتا ال ای دی لازمه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X