اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند تا سوال راجع به ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند تا سوال راجع به ترانس

من تقریبا همه تاپیک های مربوط به ترانس این فروم رو خونده ام. حالا چندتا سوال دارم که با خوندن تاپیک ها برام پیش اومده.

1- هر چقدر سطح مقطع سیم های ثانویه زیاد باشه جریان بیشتری میشه از ثانویه گرفت؟!
    ضمنا هرچقدرسطح مقطع ثانویه بیشتر بشه ولتاژش میاد پایین و هر چه سطح مقطع ثانویه کمتر باشه ولتاژ میره بالا و جریان میاد پایین؟ (تو این فرض، تعداد دور سیم پیچ تو هر دو مثال ثانویه یکیه)

2- در صورت مثبت بودن پاسخ سوال اول، اگه بخواییم جریان ثانویه بیشتر باشه و ولتاژ 220 هم داشته باشه اندازه ترانس و دور و سطح مقطع سیم پیچ اولیه باید بره بالا دیگه، درسته؟

3- حالا فرضا یک ترانس داریم که ثانویه ش 50 ولت 5 آمپره. آیا میشه خروجیو به DC تبدیل کرد و از همون ترانس 50 ولت 4 آمپر DC از ترانس گرفت و مصرف کرد؟

4- حالا فرضا یک ترانس داریم که ثانویه ش 50 ولت 5 آمپره. آیا میشه 50 ولت خروجیو به DC تبدیل کرد و با اینورتر تبدیل به 220 AC کرد و از همون ترانس 220 ولت 4 آمپر کشید و مصرف کرد؟!

خواااهش میکنم به تک تک سوال هام جدا جدا پاسخ بدید.

از همین جا دست همه زحمتکش هارو می بوسم و روی پیشونیم میذارم.
    زنده باد

پاسخ : چند تا سوال راجع به ترانس

نوشته اصلی توسط Qurtarici نمایش پست ها
    من تقریبا همه تاپیک های مربوط به ترانس این فروم رو خونده ام. حالا چندتا سوال دارم که با خوندن تاپیک ها برام پیش اومده.
    ضمنا هرچقدرسطح مقطع ثانویه بیشتر بشه ولتاژش میاد پایین و هر چه سطح مقطع ثانویه کمتر باشه ولتاژ میره بالا و جریان میاد پایین؟ (تو این فرض، تعداد دور سیم پیچ تو هر دو مثال ثانویه یکیه)
    2- در صورت مثبت بودن پاسخ سوال اول، اگه بخواییم جریان ثانویه بیشتر باشه و ولتاژ 220 هم داشته باشه اندازه ترانس و دور و سطح مقطع سیم پیچ اولیه باید بره بالا دیگه، درسته؟
    3- حالا فرضا یک ترانس داریم که ثانویه ش 50 ولت 5 آمپره. آیا میشه خروجیو به DC تبدیل کرد و از همون ترانس 50 ولت 4 آمپر DC از ترانس گرفت و مصرف کرد؟
    4- حالا فرضا یک ترانس داریم که ثانویه ش 50 ولت 5 آمپره. آیا میشه 50 ولت خروجیو به DC تبدیل کرد و با اینورتر تبدیل به 220 AC کرد و از همون ترانس 220 ولت 4 آمپر کشید و مصرف کرد؟!
    زنده باد
    با سلام:
    جواب 1 و 2 درست.
    جواب 3 اگر خروجی واقعا بر مبنای 50 ولت5 آمپر باشد با یکسو سازیو تبدیل به دیسی دقیقا همان 5 آمپر را می دهد نه 4امپر.ولیشما براحتی می توانید 4 آمپر بکشید.
    جواب 4 خیر کاملا اشتباه میباشد اگر خروجی 50 ولت 5 آمپر دیسی باشد توان می شود 250 وات ( 250= 50×5) و شما با این 250 وات نمی توانید با اینورتر ولتاژ 220 ولت 4 آمپر یعنی 880 وات داشته باشید.880=4×220
    در حقیقت شما نمی توانید یک توان 250 وات را به 880 وات بدون در نظر گرفتن تلفات تبدیل کنید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

زنده باد
    با سلام:
    جواب 1 و 2 درست.
    جواب 3 اگر خروجی واقعا بر مبنای 50 ولت5 آمپر باشد با یکسو سازیو تبدیل به دیسی دقیقا همان 5 آمپر را می دهد نه 4امپر.ولیشما براحتی می توانید 4 آمپر بکشید.
    جواب 4 خیر کاملا اشتباه میباشد اگر خروجی 50 ولت 5 آمپر دیسی باشد توان می شود 250 وات ( 250= 50×5) و شما با این 250 وات نمی توانید با اینورتر ولتاژ 220 ولت 4 آمپر یعنی 880 وات داشته باشید.880=4×220
    در حقیقت شما نمی توانید یک توان 250 وات را به 880 وات بدون در نظر گرفتن تلفات تبدیل کنید.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

خیلی ممنون استاد

یه سوال دیگه:
      وقتی یک مصرف کننده به ثانویه ترانس زده میشه آیا اولیه ترانس آمپر بیشتری میکشه نسب به اون زمانیکه ثانویه بی بار هست؟ یا نه. چون تو ژنراتور وقتی یک مصرف کننده به ژنراتور زده میشه، ولتاژ میاد پایین و تو این حالت سیستم تحریک (روتور) توان بیشتری نیاز داره تا به چرخشش ادامه بده و ولتاژ رو ثابت نگه داره؛ نسب به زمانی که مصرف کننده ای بهش زده نشده. میخوام بدونم تو ترانس ها هم اینجوریه؟!

دیدگاه

بله با افزایش جریان ثانویه جریان اولیه هم افزایش پیدا میکنه .البته دور سیم پیچ ثانویه ولتاژ و تایین میکنه و سطح مقطع جریان رو تایین میکنه.همه اینا وابسته با اولیه هست یعنی باید در تناسب با اولیه ثانویه پیچیده شه .
        جهان پیر است و بی بنیاد ازاین فرهاد کش فریاد
        که کرد افسون و نیرنگش ملول از جان شیرینم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elfian نمایش پست ها
          بله با افزایش جریان ثانویه جریان اولیه هم افزایش پیدا میکنه .البته دور سیم پیچ ثانویه ولتاژ و تایین میکنه و سطح مقطع جریان رو تایین میکنه.همه اینا وابسته با اولیه هست یعنی باید در تناسب با اولیه ثانویه پیچیده شه .
          خیلی ممنون

سوالم این نبود. پرسید:
          وقتی یک مصرف کننده به ثانویه ترانس زده میشه آیا اولیه ترانس آمپر بیشتری میکشه نسب به اون زمانیکه ثانویه بی بار هست؟ یا نه.

دیدگاه

خیلی ممنون

سوالم این نبود. پرسید:
            وقتی یک مصرف کننده به ثانویه ترانس زده میشه آیا اولیه ترانس آمپر بیشتری میکشه نسب به اون زمانیکه ثانویه بی بار هست؟ یا نه.
            بله.بیش از حد هم بکشی با افزایش جریان امکان سوختنش هم هست.
            به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
            (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

خیلی ممنون استاد
              یه سوال دیگه:
              وقتی یک مصرف کننده به ثانویه ترانس زده میشه آیا اولیه ترانس آمپر بیشتری میکشه نسب به اون زمانیکه ثانویه بی بار هست؟ یا نه. چون تو ژنراتور وقتی یک مصرف کننده به ژنراتور زده میشه، ولتاژ میاد پایین و تو این حالت سیستم تحریک (روتور) توان بیشتری نیاز داره تا به چرخشش ادامه بده و ولتاژ رو ثابت نگه داره؛ نسب به زمانی که مصرف کننده ای بهش زده نشده. میخوام بدونم تو ترانس ها هم اینجوریه؟!
              با سلام:
              تمام ترانسفورمر ها که اولیه ان ها وصل به برق ورودی و خروجی آن ها بدون بار باشند مقداری جریان در حال بی باری از از سیم پیچ اولیه کشیده می شود هرچه توان ترانس بالا تر باشد این جریان کشی بدون بار بیش تر است. اما وقتی که از خروجی ترانس جریان کشیده شود، بله شدت جریان مصرفی اولیه نیزبیش تر می شود.
              علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
              نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

بله با افزایش جریان ثانویه جریان اولیه هم افزایش پیدا میکنه
                جوابتون این بود که نوشته بودم
                جهان پیر است و بی بنیاد ازاین فرهاد کش فریاد
                که کرد افسون و نیرنگش ملول از جان شیرینم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X