اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی تایمر بدون استفاده از میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی تایمر بدون استفاده از میکرو

سلام
    دوستان دنبال یک مدار هستم که بعد از شمارش زمان (مثلا 12 ساعت) یک ترانزیستور رو روشن و به مدت مثلا 1 دقیقه در همین حالت بمونه و بعد از یک دقیقه دوباره رله خاموش بشه و شمارش دوباره از سر گرفته بشه تا 12 ساعت بعد .... ادامه ...
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    کلا هدف اینه ی دستگاهی رو reset سخت افزاری کنم

پاسخ : طراحی تایمر بدون استفاده از میکرو

سلام،میتونید اول با 4060(با کریستال ساعت) و 4013 فرکانس یک هرتز تولید کنید،بعد با 6 تا 4026 سری شده با هم که معادل ساعت و دقیقه و ثانیه میشن زمان رو داشته باشید،با توجه به وضعیت سگمنت ها و با استفاده از گیت ها در زمان مشخص مثلا یک ترانزیستور رو فعال کنید. ولی خوب همین کار رو میشه با استفاده از یک ای سی ساعت و یک میکرو 8 پایه براحتی انجام داد.

دیدگاه

سلام ممنونم مهندس
      مهندس جان صرفا مهم نیست که ساعت دقیق بدست بیارم ...
      تنها چیزی که مهمه اینه که مثلا تایمر هر بار که روشن بشه تا 12 ساعت خروجیش یک وضعیت داشته باشه و مثلا یک دقیقه وضعیت خروجیش تغییر کنه بعد دوباره شروع به شمارش 12 ساعتی کنه و ...
      نمیخوام سر مثلا ساعت 8 صبح حتما شروع به شمارش کنه ...
      مهم فقط کانتر 12 ساعته و بعد یک دقیقه و بعد دوباره شروع به شمارش 12 ساعته ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط puria.heidary67 نمایش پست ها
        مهم فقط کانتر 12 ساعته و بعد یک دقیقه و بعد دوباره شروع به شمارش 12 ساعته ...
        سلام،اگه اینطوره که راحت از 555 در مد آستابل استفاده کنید.Time High میشه 60 ثانیه،Time Low میشه 43140 ثانیه،Time Period که جمع این دو میشه یعنی همون 12 ساعت که میشه 43200 ثانیه.برای محاسبه مقدار مقاومت ها و خازن هم میتونید از فرمول های زیر استفاده کنید،هم از سایت های آنلاین .عبارت NE555 calculator رو گوگل کنید.بهتره از قطعات مرغوب و ترجیحا SMD و خازن جامد استفاده کنید.
        کد:
        [B]Time High[/B] (Seconds) T1 = [B]0.693 * (R1+R2) * C1[/B]
         [B]Time Low[/B] (Seconds) T2 = [B]0.693 * R2 * C1[/B]
         [B]Time Period[/B] T = Time High + Time Low = [B]0.693 * (R1+2*R2) * C1[/B]
         [B]Freqeuncy[/B] f = 1/Time Period = 1/ 0.693 * (R1+2*R2) * C1 = [B]1.44 / (R1+2*R2) * C1[/B]
         [B]Duty Cycle: [/B]Duty cycle is the ratio of time for which the output is HIGH to the total time.
         Duty cycle %: (Time HIGH/ Total time) * 100 = (T1/T) * 100 = [B](R1+R2)/ (R1+2*R2) *100[/B]

[B][/B]

دیدگاه

واقعا تشکر مهندس عزیز
          آخه من شنیده بودم که 555 نمیتونه این زمان رو ایجاد کنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X