اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم فیوزبیت ها برای جلوگیری از خوانده شدن برنامه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تنظیم فیوزبیت ها برای جلوگیری از خوانده شدن برنامه

سلام. بنده برنامه ای رو از طریق IDE آردوینو نوشتم و حالا میخوام آردینو رو در اختیار مشتری قرار بدم ولی نمیخوام برنامه ای که نوشتم توسط مشتری قابل خوندن باشه.
    با جستجو هایی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که باید فیوزبیت های آردینو دستکاری بشه ولی تابحال هیچ تجربه ای در این رابطه نداشتم و بغیر از IDE آردینو با هیچ برنامه ی دیگه ای (برای آردینو) کد ننوشتم.

سوال:
    1. امکان دستکاری فیوزبیت ها از طریق IDE آردینو یا برنامه ی جانبی که پیچیدگی خاصی نداشته باشه وجود داره؟
    چه برنامه ای و چه تنظیماتی باید اعمال بشه؟

برد آرینویی که استفاده کردم، Arduino Pro Micro هستش که میکروی Atmega32U4 درش بکار رفته.

پیشاپیش از بذل توجهتان سپاسگذارم

پاسخ : تنظیم فیوزبیت ها برای جلوگیری از خوانده شدن برنامه

باید با یک پروگرامر دیگه lockbit های آی سی را از طریق سوکت isp که بر روی برد وجود داره آی سی رو قفل کنید بجای پروگرامر میتونید از یه آردوینو دیگه هم استفاده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pourya-84 نمایش پست ها
      باید با یک پروگرامر دیگه lockbit های آی سی را از طریق سوکت isp که بر روی برد وجود داره آی سی رو قفل کنید بجای پروگرامر میتونید از یه آردوینو دیگه هم استفاده کنید
      سلام. با سپاس از پاسختون.

متاسفانه برد Arduino Pro Micro سوکت isp ندارد (یا بنده بی اطلاعم)
      ویدیو یا مطلب جامعهی در این رابطه سراغ ندارید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sshahriyari نمایش پست ها
        سلام. با سپاس از پاسختون.

متاسفانه برد Arduino Pro Micro سوکت isp ندارد (یا بنده بی اطلاعم)
        ویدیو یا مطلب جامعهی در این رابطه سراغ ندارید؟
        سلام
        از روی عکس زیر پین های پروگرام کردن رو پیدا کنید ( بنفش و مشکی) و به همان پین های پروگرامرتان با سیم وصل کنید.

بعد از طریق برنامه ای که استفاده میکنید lockbits را برای قفل شدن برنامه(با پاک کردن میکرو میشه روش نوشت) spien( این ارتباط میکرو رو با پروگرامر غیرفعال میکنه اینو وقتی بزن که دیگه کاری با میکرو نداری)
        و bootrst( این ریست شدن میکرو رو غیرفعال میکنه و دیگه نمیشه میکرو رو با spi پروگرام کرد) فعال یا غیرفعال کنید (spien و bootrst در حالت پیشفرض تیکشان خورده است .این دو تا رو هم به سختی میشه برگردوند)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pourya-84 نمایش پست ها
          سلام
          از روی عکس زیر پین های پروگرام کردن رو پیدا کنید ( بنفش و مشکی) و به همان پین های پروگرامرتان با سیم وصل کنید.

بعد از طریق برنامه ای که استفاده میکنید lockbits را برای قفل شدن برنامه(با پاک کردن میکرو میشه روش نوشت) spien( این ارتباط میکرو رو با پروگرامر غیرفعال میکنه اینو وقتی بزن که دیگه کاری با میکرو نداری)
          و bootrst( این ریست شدن میکرو رو غیرفعال میکنه و دیگه نمیشه میکرو رو با spi پروگرام کرد) فعال یا غیرفعال کنید (spien و bootrst در حالت پیشفرض تیکشان خورده است .این دو تا رو هم به سختی میشه برگردوند)
          خیلی خیلی ممنونم از پاسختون دوست عزیز.
          چه برنامه ای رو برای پروگرام کردن پیشنهاد میکنید.
          امکان پروگرام کردن کدهایی که با آردینو نوشته شده همزمان با کنترل lockbit ها وجود داره؟

دیدگاه

خیلی خیلی ممنونم از پاسختون دوست عزیز.
            چه برنامه ای رو برای پروگرام کردن پیشنهاد میکنید.
            امکان پروگرام کردن کدهایی که با آردینو نوشته شده همزمان با کنترل lockbit ها وجود داره؟
            ١-با آردوینو فایل هگز رو می سازی بعد اون رو پروگرام میکنی
            ٢-نرم افزار هم من خودم با کدویژن کار می کنم ولی اتمل استودیو راحت تره استفاده ازش از نرم افزار های
            دیگه مثلprogisp یا bascom استفاده کنی
            جدیدترین ویرایش توسط Pourya-84; ۰۰:۳۱ ۱۳۹۶/۰۹/۱۶.

دیدگاه

خیلی ممنونم دوست عزیز.

فقط یک سوال دیگه ، چه پروگرامر (سخت افزار) برای اینکار پیشنهاد میکنید؟

دیدگاه

خیلی ممنونم دوست عزیز.

فقط یک سوال دیگه ، چه پروگرامر (سخت افزار) برای اینکار پیشنهاد میکنید؟
                میتونید از هاتل و یا stk500 استفاده کنید
                من خودم از هاتل استفاده میکنم و این کارو هم انجام دادم خوب جواب میده فقط تا زمانی که مطمئن نشدین برنامتون مشکلی نداره برد رو قفل نکنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X