اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اساتید XMEGA - بازار فروش، قیمت، آینده تولید و تأمین قطعه XMEGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اساتید XMEGA - بازار فروش، قیمت، آینده تولید و تأمین قطعه XMEGA

سلام علیکم،
    بحث و سوال اصلی پیرامون بازار فروش، قیمت، آینده تولید و تأمین قطعه XMEGA هست!
    بحث فرعی (سوال شخصی بنده):
    بنده مدت 9 ماه به صورت تخصصی روی طرحی کار کردم و قصد دارم اون رو به تولید انبوه برسونم (در شهرستان و با بودجه کم):
    یک دستگاه تقریبا نوآورانه با کاربری عمومی- باید زیر صد تومان در بیاد تا شاید فروش بره (70 تا80 هزار تومن)! - حداکثر مبلغی که پردازنده توی این طرح میتونه به خودش اختصاص بده 10 تومن است! - دستگاه بر پایه میکروهای XMEGA سری A طراحی شده است.
    انتخاب میکروهای XMEGA به دلایل زیر صورت گرفته است:
    سابقه کار شخصی و اشراف بر معماری این خانواده (8051-AVR-XMEGA) + کدنویسی در سطح رجیستر و استفاده از ATMEL Studio که برای این منظور بهینه است + همچنین با توجه به فقدان بودجه کافی و عدم امکان برون سپاری PCB و مونتاژ، پکیج TQFP این میکروها، امکان تولید برد در محل و استارت اولیه را میدهد + بعلاوه برنامه با حجم 65 کیلو بایت فلش، تقریبا تکمیل است و کد بر مبنای ساختار این میکروها، بهینه شده است.
    مشکل کجاست؟؟؟
    مشکل قیمت بالا، ناپایدار و عدم اطمینان از تأمین قطعه XMEGA است!!!
    با توجه به این شرایط، بنده جرأت نمیکنم محصول خود را Release کنم و قصد طراحی مجدد و مهاجرت به میکروهای STM32 را دارم!
    که این مسئله مساوی است با صرف حداقل 2 تا 3 ماه زمان + کد کمتر بهینه (به علت عدم تسلط کافی) + پکیج LQFP و عدم امکان ساخت برد در محل!!
    ...
    در حال حاضر، در برخی از فروشگاههای تهران، چیپ ATXmega64A3U با قیمت حدود 11 هزار تومان به فروش میرسد که تقریبا مناسب است ولی تأمین قطعه و قیمت، ناپایدار است!
    و همچنین مقایسه این قیمت با قیمت ارائه شده از طرف شرکت سازنده، قابل تأمل است!
    البته ناگفته نماند که این تناقض قیمت، درباره چیپهای STM32 هم وجود دارد!
    خواهشمند است اساتید محترم، درباره جنبه های مختلف مطرح شده در این نوشته، اظهار نظر فرمایند:
    ضمن تشکر از شما گرامیان، بابت طولان شدن نوشته عذرخواهی میکنم.
    ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

پاسخ : اساتید XMEGA - بازار فروش، قیمت، آینده تولید و تأمین قطعه XMEGA

محصولت چیه و چه کارایی داره یه توضیح مختصر میدادی بد نبود و در مورد چیپ ها خیالت راحت تا ده سال دیگه هم هستند حداقل بخاطر اردینو و جنبه اموزشیش این قطعه گرون نمیشه مگه اینکه دلار بالا بره اکثرا قطعاتی تو ایران گرون میشن که درخواست خریدش بره بالا و برای این مورد درخواست نرماله

دیدگاه

اگر قصد تولید دارید و از کار خودتان هم مطمئن هستید چرا همین الان که قطعه مورد نظر با قیمت مناسب در بازار موجود است به تعداد لازم از آن تهیه نمی کنید؟ در هرصورت در بازار ما گاهی حتی یک کانکتور ساده هم بصورت مقطعی نایاب می شود و اگر شما قصد تولید دارید باید این توان و ریسک پذیری را داشته باشید که قطعاتی را که برای کار شما جنبه گلوگاه دارد و نبود آن کار را با مشکل مواجه می کند، به تعداد کافی تهیه کنید. ما گاهی از قطعاتی استفاده می کنیم که پول آن را مثلا پنج سال پیش پرداخت کرده ایم و در شرایط بازار ما برای تولید نمی توان به موجودی لحظه ای بازار اتکا کرد.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح نمایش پست ها
        چرا همین الان که قطعه مورد نظر با قیمت مناسب در بازار موجود است به تعداد لازم از آن تهیه نمی کنید؟
        ضمن عرض سلام و تشکر.
        سوالتون یه جواب خیلی ساده داره! ...
        پول !!
        و از طرفی فرمودید اگه از کارتون مطمئن هستید؟!
        عرض کردم، دستگاه مد نظر، جنبه نو آوری داره و واقعا نمیشه پیش بینی کرد که ازش استقبال میشه یا نه؟!
        و من همینطوری هم برای تولید یه تعداد اولیه و استارت، باید با کل سرمایه ام ریسک کنم و توان پیش خرید ندارم!
        خواهشمندم دوستان و اساتید راجع به این قطعه ATXmega64A3Uکه الان و با این قیمت نسبتا مناسب در بازار موجود است اظهار نظر فرمایند که:
        آیا اورجینال هست یا نه؟!
        اگه اورجیناله چرا قیمتش با قیمت اعلام شده از سوی شرکت سازنده نمیخونه (بالای 3.5 دلاره)
        ؟!
        و اگه کپی هست، کسی راجع به کیفیت قطعه و همچنین سابقه تولید و ادامه فعالیت شرکت تولید کنندش اطلاعی داره یانه؟!
        ... .
        و یا اگه دوستان کلا STM32 رو پیشنهاد میکنند چه راهکاری برای ساخت برد ( با توجه به پکیج LQFP ) پیشنهاد میدهند؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یه عکس از قیمتهای اخیر میزارم :

و یه عکس هم از ATXmega64A3U موجود در بازار فعلی داخل:

◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

یک: بهتره از الان به فکر تعمیر و نگهداری و آپدیت اون هم باشید، با توجه به تراشه و روش برنامه نویسی که انتخاب کردین، احتمالا خودتون باید آپدیهای اونو انجام بدین. xmega میکروی روتین بازار ایران نیست.
          دو: موفقیت دقیقا پشت تپه ای بنام ترس قرار داره.
          سه: فکر میکنید برای تولید چقدر سرمایه نیاز دارید، از بابت اینکه شاید بتونیم با هم همکاری کنیم. (و اگر نگران دزدیده شدن طرحتون نیستید!! بمن پیام بدید )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan نمایش پست ها
            یک: بهتره از الان به فکر تعمیر و نگهداری و آپدیت اون هم باشید،
            از توصیه ها و حسن نیت شما بسیار سپاس گذارم، باعث دلگرمی بنده است!
            آنچه به نظر مبتدیهایی مثل بنده، نوآورانه می آید برای اساتید گرانقدری چون شما، احتمالا کاردستی دوران دبیرستان بوده!
            طرح خاصی نیست، یه آدم فسیل (خودم)، چهار تا خنزر پنزر رو سر هم کرده، فکر میکنه نوآوری کرده!
            و از اونجایی که این طرح، در فاز اولیه است و خودش پیش زمینه یه پروژه بزرگتر می باشد، ترجیح میدم فعلا وقت شریف شما، صرف این حقیر و پروژه بی سروته نگردد!

دیدگاه

مهم نیست ک با چه میکرو یا قطعاتی مدار رو میسازید..مهم اینه ک وقتی نمونه های اولیه رو ساختید و با استقبال روبرو شد اونوقت میتونید که ساخت این برد ارزشمنده و توجیه اقتصادی داره..
              حالا اگه بفرض میکرو هم نایاب شد طرحتون رو با ی میکرو دیگه پیاده میکنید.از ان دیدگاه به قضیه نگا کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal نمایش پست ها
                مهم نیست ک با چه میکرو یا قطعاتی مدار رو میسازید..
                خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید،
                ولی جسارتا یه کوچولو دید غیر تجاری به قضیه دارید!
                پروژه در اون حد هم خام نیست که تازه بخواد ... .
                اون طرف قضیه رو هم نگاه کنید که اگه استقبال خوبی بشه، دیگه وضع فرق میکنه و میره توی فاز رقابت و اون موقع یک هفته هم، زمان زیادیه!
                و میشه همون یه هفته وقت رو روی ارتقاء طرح کار کرد و نه روی طراحی مجدد و آزمون خطا و ... .
                از این احتمالات که بگذریم، انتخاب اولیه یه پلتفرم مناسب و قطعات با تأمین پایدار، از دوباره کاری و برخی ریسکها جلوگیری میکنه!
                ... .
                کسی از دوستان اطلاعی راجع به ATXmega64A3Uموجود در بازار داخل (شرکت واقعی تولید کننده، علت قیمت پائین نسبت به micro chip، و احتمال تداوم تولید) داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
                  خواهشمندم دوستان و اساتید راجع به این قطعه ATXmega64A3Uکه الان و با این قیمت نسبتا مناسب در بازار موجود است اظهار نظر فرمایند که:
                  آیا اورجینال هست یا نه؟!
                  اگه اورجیناله چرا قیمتش با قیمت اعلام شده از سوی شرکت سازنده نمیخونه (بالای 3.5 دلاره)؟!
                  و اگه کپی هست، کسی راجع به کیفیت قطعه و همچنین سابقه تولید و ادامه فعالیت شرکت تولید کنندش اطلاعی داره یانه؟!
                  با توجه به صحبت هایی که با چند وارد کننده انجام شده، با اطمینان بالا می توان گفت که برای XMEGA تاکنون وجود نسخه کپی گزارش نشده و این یکی از ویژگی های این میکروکنترلر در مقایسه با برخی خانواده های دیگر است. اما نسخه های Renew آن زیاد هستند. در مورد دلایل ارزان تر بودن برخی قطعات که Fake هم نیستند، در پست زیر توضیح داده ام:

(یکی از وارد کنندگان با سابقه در جمهوری در مورد دلیل ارزان تر بودن برخی قطعات که Fake هم نیستند و توسط کارخانه سازنده تولید شده اند، دو مورد را ذکر می کردند. یکی تهیه قطعه از Supplier هایی در چین که تعداد بسیار زیادی از آن قطعه را از شرکت مبدا خریده اند و به همین دلیل قیمت آن برایشان خیلی ارزان تر تمام شده و بنا به سیاست هایشان در هنگام فروش قطعه آن را ارزان می فروشند. مورد دوم هم Renew بودن قطعه است که هر چند توسط کارخانه اصلی تولید شده، اما به دلیل دست دوم بودن دارای قیمت پایینی در بازار چین است.)
                  اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                  دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                  برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                  وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                  قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                  اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                  ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X