اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد خازن

لطفا رابطه ظرفیت خازن با کمیت های الکتریکی رو بگید.
    مثلا یک خازن 220 ولت 5 فاراد، یک لامپ 220 ولت 40 وات رو به چه مدت روشن نگه میداره؟

اصلا نمیدونم سوالم درسته یا نه!!
    ممنون

پاسخ : سوال در مورد خازن

نوشته اصلی توسط Qurtarici نمایش پست ها
    لطفا رابطه ظرفیت خازن با کمیت های الکتریکی رو بگید.
    مثلا یک خازن 220 ولت 5 فاراد، یک لامپ 220 ولت 40 وات رو به چه مدت روشن نگه میداره؟
    اصلا نمیدونم سوالم درسته یا نه!!
    ممنون
    با سلام:
    در کسرساز ثانیه لامپ 40 وات را روشن می کند. یعنی اگر شما یک خازن 220 ولت ولت 5 میکرو فاراد شارز شده داشته باشیدو یک لامپ 40 وات 220 ولت با ان موازی کنیدلامپ، یک چشمک کوچک زده وسپس خازن تخلیه می شود. ظرفیت خازن به عوامل گوناگونی چون، سطح خازن، عایق بین صفحات خازن از مهمترین پارامتر های آن می باشد.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام
      با داشتن توان و ولتاژ لامپ مقاومت لامپ رو می شه به دست آورد. بنابراین مدار شما به مدار مقاومت و خازن تبدیل می شود

حالا طبق رابطه تخلیه خازن با ولتاژ اولیه

می توانید ببینید که تا چه مدت لامپ روشن می مونه.
      در رابطه V0 ولتاژ اولیه خازن ، RC هم ضرب مقادیر مدار و Vlamp هم حداقل ولتاژ قابل دید هست. با داشتن مقادیر t به دست می آید.
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1 نمایش پست ها
        سلام
        با داشتن توان و ولتاژ لامپ مقاومت لامپ رو می شه به دست آورد. بنابراین مدار شما به مدار مقاومت و خازن تبدیل می شود

حالا طبق رابطه تخلیه خازن با ولتاژ اولیه

می توانید ببینید که تا چه مدت لامپ روشن می مونه.
        در رابطه V0 ولتاژ اولیه خازن ، RC هم ضرب مقادیر مدار و Vlamp هم حداقل ولتاژ قابل دید هست. با داشتن مقادیر t به دست می آید.
        که البته خاطر نشان میکنم مقاومت لامپ رشته ای بشدت وابسته به دما و شدت نورش در لحظه هست
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

سلام
          حق با شماست می خواستم این را در پست قبلی خاطرنشان کنم اما دیدم برای لحظات کوتاه تغییرات کمتر و گذرا هست ، با در نظر گرفتن رابطه دمایی می شه مقاومت را به مقاومت وابسته به دما تبدیل کرد اما کلیات تبدیل و مدار معادل پابرجاست
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

یه سوال دیگه:

مثلا یک خازن 25 ولت 1000 میکرو فاراد دارم. وقتی تو مداره نمی خوام کامل پر بشه، یعنی میخوام مثلا یک سوم ظرفیتش پر بشه و بیشتر از یک سوم ظرفیتش رو بده به یک مصرف کننده.
            چه باید کرد؟
            ممنونم

دیدگاه

سلام
              باید مدار سویچ طراحی کنید که تا ولتاژ خازن به مقدار مورد نظر رسید مسیری به سمت مصرف کننده دلخواه ایجاد شود. مدارات ترانزیستوری و اپ امپی رو در حالت سویچینگ مطالعه کنید.

دیدگاه

من یک ابر خازن 2.7 ولت 100 فاراد خریدم.
                برای منبع تغذیش، یک ترانس 12 ولت و یک مقاومت و یک پل دیود بستم که این مقاومت 12 ولت ترانس رو میکنه 3 ولت.
                اولش ترانس 12 ولت، بعد پل دیود، بعد مقاومت.
                اما وقتی خازن رو وصل میکنم شارژ نمیشه. علتش چیه؟
                وقتی خازن وصله، ولتمتر، ولتاژ دو سر مصرف کننده رو 0.06 نشون میده، وقتی خازنو درمیارم ولتمتر 3 ولت رو نشون میده. چرا؟!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Semı نمایش پست ها
                  من یک ابر خازن 2.7 ولت 100 فاراد خریدم.
                  برای منبع تغذیش، یک ترانس 12 ولت و یک مقاومت و یک پل دیود بستم که این مقاومت 12 ولت ترانس رو میکنه 3 ولت.
                  اولش ترانس 12 ولت، بعد پل دیود، بعد مقاومت.
                  اما وقتی خازن رو وصل میکنم شارژ نمیشه. علتش چیه؟
                  وقتی خازن وصله، ولتمتر، ولتاژ دو سر مصرف کننده رو 0.06 نشون میده، وقتی خازنو درمیارم ولتمتر 3 ولت رو نشون میده. چرا؟!!!

مقدار مقاومتت رو بگو تا اون دلیلی رو که حدس میزنم بهت بگم!
                  اگه نمیدونی چقدره، رنگهاش رو بگو.
                  ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

مدار متشکل از یک خازن و یک مقاومت رو توی برق بهش میگن مدار RC
                    یکی از چیزهایی که در مورد اینگونه مدارات مطرح هست، بحث ثابت زمانی است، که با T یا (تاو) نمایش میدهند و مقدارش در مورد این مدارات برابر حاصلضرب مقدار خازن به فارد در مقدار مقاومت به اهم است،
                    در عمل اگر یک مدار RC با خازن کاملا شارژ رو اتصال کوتاه کنی، به اندازه 5 برابر این T طول میکشه که کاملا خالی بشه (98%).
                    برای شارژ هم وضع به همین منوال است!
                    حالا توی مدار شما اگه ما فرض کنیم که مقاومت شما خیلی زیاد هم نباشه، همین 1 کیلو خودمون !!!
                    1000 ضرب در 100 میشه 100000 ثانیه یعنی 28 ساعت طول میکشه تا شارژ بشه!
                    ... .
                    حالا از اونجایی که شما میگی اون مقاومت 12 ولت رو میکنه 3 ولت !!!
                    و نگفتی که باری هم بهش وصله یا نه!
                    اگه فقط با امپدانس داخلی ولتمتر میگه 3 ولت که فکر کنم مقاومته در حد مگا اهم باشه!!!
                    که چند ماهی فکر کنم بشه!
                    ... .
                    البته من خازن 1 فاراد دیدم ولی 100 فاراد نمیدونم باشه یا نه!
                    تازه این خازنها هرچه ظرفیتشون بیشتر باشه جریان نشتیشون هم بیشتره،
                    یعنی در جریانهای پائین تر از جریان نشتی، مثل اتصال کوتاه عمل میکنند و ممکنه با اون جریان، تا ابد هم شارژ نشوند!
                    جدیدترین ویرایش توسط ubub; ۲۳:۰۹ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱.
                    ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
                      مقدار مقاومتت رو بگو تا اون دلیلی رو که حدس میزنم بهت بگم!
                      اگه نمیدونی چقدره، رنگهاش رو بگو.

رنگهاش زرد، بنفش، بنفش.
                      چیکار کنم؟ یعنی نباید مقاومت باشه؟!
                      این منبع تغذیه ای که درست کردم (ترانس و مقاومت و پل) لامپ ال ای دی رو روشن میکنه ولی وقتی خازنو بهش میزنم ولتمتر 0.06 ولت نشون میده و خازن هم شارژ نمیشه. یعنی وقتی خازنو بهش وصل می کنم ولتاژ منبع از 3 ولت به 0.06 افت می کنه
                      جدیدترین ویرایش توسط Semı; ۰۰:۰۶ ۱۳۹۶/۱۲/۱۲.

دیدگاه

یه جا نوشته برای شارژ خازن، با رگلاتور باید ولتاژو تامین کرد.
                        لطفا کمک کنید چیکار کنم. مدارش رو بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Semı نمایش پست ها
                          یه جا نوشته برای شارژ خازن، با رگلاتور باید ولتاژو تامین کرد.
                          لطفا کمک کنید چیکار کنم. مدارش رو بدید
                          راههای مطمئن واسه شارژ کردن اون خازنه بسیاره!
                          ولی راههای مطمئن واسه تخلیه کردنش ......................... !!!!!!
                          من میترسم بلایی سره خودت بیاری!
                          لطفا اول یه عکسی چیزی از اون خازنت بذار تا ببینیم چی هست!
                          اگه دوست داشتی یه کوچولو توضیح بده ببینیم میخواهیی چه کار کنی، تا بهتر راهنماییت کنیم!
                          آخه 100 فاراد فرض کن داری میگی یه وزنه 100 تنی!!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
                            راههای مطمئن واسه شارژ کردن اون خازنه بسیاره!
                            ولی راههای مطمئن واسه تخلیه کردنش ......................... !!!!!!
                            من میترسم بلایی سره خودت بیاری!
                            لطفا اول یه عکسی چیزی از اون خازنت بذار تا ببینیم چی هست!
                            اگه دوست داشتی یه کوچولو توضیح بده ببینیم میخواهیی چه کار کنی، تا بهتر راهنماییت کنیم!
                            آخه 100 فاراد فرض کن داری میگی یه وزنه 100 تنی!!!!

شما مثل اینکه تازه وارد مباحث برق میشی...
                            یه سرچ تو گوگل بزنی خازن هارو میبینی

دیدگاه

برای شارژ خازن ، شما باید. ولتاژ کمتر از ولتاژ اسمی خازن و حداکثر همون ولتاژ. و به خازن اعمال کنید. اینجا یعنی ۲.۷ ولت ، این ولتاژ به وسیله مقاومت ساخته نمیشه ، مقاومت محدود کننده جریان هست نه ولتاژ ،
                              پس فرمایش شما در مورد استفاده از رگولاتور برای کاهش ولتاژ درست هست ، رگولاتور ۲.۷ ولت ، که میشه با سری کردن یک دیود ۴۰۰۷ بعد از رگولاتور ۳.۳ به ولتاژ ۲.۶ رسید .

استفاده از مقاومت سری ، در حد چند اهم ، برای کنترل جریان و ثبت زمان و بررسی فرمول شارژ دشارژ خازن هست . که البته با کنترل جریان از آسیب دیدن خازن هم جلوگیری میشه .

t = rc

خازن صد فاراد ، با مقاومت ۱۰ اهم ، هزار ثانیه طول می*کشه ،

اعمال ولتاژ بیشتر به خازن ، موجب گرم شدن و خارج شدن گاز سمی و نهایتا با ولتاژ خیلی بالا به انفجار ختم میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X