اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوختن ماسفت کوره القای با ir2153

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوختن ماسفت کوره القای با ir2153

با سلام خدمت دوستان عزیز من مدار کوره مستر دانیک روساختم توپایین عکس مدار روگذاشتم بانک خازن براش 2.3 میکرو فاراد وسلف کار 3 میکرو هانری وفرکانس 60 کیلو هرز تنظیم کرداما یه مشکل بزرگ دارم با کوچکترین تغیییر تومقدار پتانسیومتر درایور یا تغییر ضرفیت سلف کار درجا همه قطعات میسوزه میشه کمکم کنید من قبلا مدار zvs 1000w بدون ای سی ساختم هر چقدر مقدار سلف رو تغییر میدادم مشکلی برای قطعات پیش نمی اومد راهی برای حفاظت درایور و ماسفت ها دربرابر سوختن هست یالااقل کمک کنید بفهمم چرا میسوزن

پاسخ : سوختن ماسفت کوره القای با ir2153

سلام
    مدار مشکلی نداره فقط به جز اینکه المان ها به درستی به کار گرفته نشده باشن، دیود بالای سر آی سی BA159 و قرار دادین؟ یا معادل؟ چون این دیود باید دیود سریع باشه که آی سی برای قسمت high-drive به خوبی ماسفتهای قدرت رو بایاس کند. اگر دسترسی به اسکوپ دارین ببینین شکل موج پایه گیت ماسفتها به چه شکل هست(و شکل رو قرار بدین) احتمال می دم که سلف اسپایک زیادی داره یا مقدار سلف به خوبی پیاده سازی نشده و یا خازن 100u به خوبی فیلتر نمی کند(مقدار ولتاژ خازن 50 ولت و عدسی با مقدار 100 نانو فاراد بزارین)
    مد نظر داشته باشین خازن ورودی باید 400 ولت باشه نه 250 ولت
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

خیلی ممنون که جواب دادین واقعا لطف کردین
      بله دیود ba 159 'گزاشتم ولی خیلی از مرغوب بودن جنسش مطمعن نیستم چون نوشته هاش با دست پاک میشه
      بعد بالا گفتین به جای خازن الکترولیت 100 میکرو خازن عدسی 100 نانو 50 ولت بزارم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ببخشید استاد من تازه کار هستم میشه بگین
      سلف اسپایک که توی شکل موج پایه گیت می افته چیه وچطور میشه حلش کرد ببخشید از سوالم وممنون از وقتی که میزارین

دیدگاه

سلام
        خواهش می کنم ،
        چون ولتاژ و قیمت قطعات زیاد هست پیشنهاد می کنم نسبت به اصل بودن قطعات مطمئن بشین
        شکل موج گیت رو می تونین ببینین ؟ که بشه بهتر نظر داد؟

خواهش می کنم تجربه و دانش شما مسلما بیشتر من هست.

این ساختار high-drive هست یعنی ولتاژ خروجی که ولتاژ زیادی هست باید به ساختار آی سی درایوربر گرده تا ولتاژ VGS ماسفت رو در حالت و ولتاژ مد نظر که این قطعه را خاموش و روشن می کند قرار دهد. حالا اگر اسپایک زیادی ایجاد شود و به درستی ماسفت توسط این ولتاژ افزوده نتواند بایاس شود باعث سوخته شدن ماسفت و آی سی می شه.(ولتاژ گیت ماسفت اکثرا در مقادیر نامناسب چندین قله و یا پهنای زیادی دارد).

سلف چون قصد دارد جلوی تغییرات جریان را بگیرد ولتاژ زیادی را در دو سر خود ایجاد می کند به این ولتاژ زیاد و لحظه ای عناوین مختلفی مثل اسپایک گفته می شود

پیشنهاد می کند برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، ابتدا به جای برق شهر یه منبع تغذیه 24 ولت تهیه کنین و ببینی خروجی به خوبی تامین می شود یا خیر. بعد در صورتی که مدار جواب داد ولتاژ برق شهر رو اعمال کنین.
        برای تست و تشخیص دقیق مشکل مدار وجود یه اسکوپ الزامی هست.
        جدیدترین ویرایش توسط baby_1; ۲۰:۲۸ ۱۳۹۶/۰۹/۲۳.
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

استاد فعلا دسترسی به اسکوپ ندارم امکانش هست براتون یکم درباره سلف اسپایک وخطا های که تواین مدار باعث سوختن ماسفت ها میشه اجمالا بگین حتما تهیه میکنم وشکل موج رو براتون اپلود میکنم بازم ممنون

دیدگاه

دقیقا نمیشه گفت مشکل کجاست.
            من هم کوره القایی صنعتی ساختم.ولی این مدار رو مونتاژ نکردم.
            حتما نیاز به یک اوسلیسکوپ و منبع 48* ولت داری تا بتونی با ولتاژ نه کم و نه زیادمدارتو تحلیل کنی.
            الان هیچ تحلیلی رو مدارت نیست تا در مورد قطعات معیوب نظری بدیم.چرا که اگه درست مونتاژ کرده باشوی نباید مشکلی باشه.

فقط یه دوستی به من گفت این ir2153 تغلبی زیاد داره نمی دونم چقدر درسته.
            جدیدترین ویرایش توسط hamed_hmd; ۱۰:۲۴ ۱۳۹۶/۰۹/۲۴.

دیدگاه

مقدار خازن موازی یا سری (رزونانس) با ورک کویل رو زیاد کنید-دو سه برابر

دیدگاه

سلام
                از همه اساتید محترم تشکر میکنم که منودر حل این مشکل کمک میکنن
                استاد hamed_hmd :
                بله درست فرمودید تقلبی این ای سی خیلی فراوون اما من از جنس اصل استفاده کردم چندروز دیگه اسکوپ تهیه میکنم شکل موج های کامل رو میزارم ودرباره تغذیه مورد استفاده من وبرای تست 50 ولت هست ولتاژ های دیگه هم هست ولی اگه اینو خوب میدونید ازاین استفاده میکنم

استاد voyager2020:

مقدار سلف کار من 3 میکروهانری وبانک خازنم 2.3 میکرو فاراد هست که باگزاشتن تو فرمول فرکانس رزونانس میاد تقریبا 60 کیلو هرتز میشه بگید کدوم مقدار رو چقدر تغییر بدم که فرکانس رزونانس کم وزیاد نشه جسارا میشه برای آموزش به من علت این کاررو بفرمایید

تا حدودی میدونم چی به چیه اما اگه امکانش هست یکی از اساتید عزیز تحلیل این مداررو برامون لطف کنه انجام بده
                ممنون از چراغ دانشتون واسه روشن کردن راه من
                جدیدترین ویرایش توسط armin1230; ۱۸:۲۷ ۱۳۹۶/۰۹/۲۵.

دیدگاه

سلام
                  البته من استاد نیستم ولی مقدار خازن رو معمولا دو تا سه برابر مقدار سلف انتخاب میکنن یکی از دلائلش اینه که با ورود قطعه کار به کویل خاصیت سلفی اون افزایش پیدا میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1 نمایش پست ها
                    برای تست و تشخیص دقیق مشکل مدار وجود یه اسکوپ الزامی هست.
                    سلام به همه اساتید من قطعه های سوخته مدار رو عوض کردم اسیلوسکوپ هم با هزار زور وزحمت تهیه کردم شکل موج هر قسمت از مدار وهر اطلاعاتی از غبیل جریان ولتاژ مقاومت قطعات مدارو میتونم اعلام کنم میشه ادامه بحث روبدیم واقعا ممنون

دیدگاه

اول خروجی ir به سمت ماسفت .
                      قبل از مقاومت و بعد از مقاومت.
                      اگه امکانش باشه از قطعاتی که استفاده کردی هم عکس اپلود کن.
                      اینو برای این می گم که اغلب اشکال کار تو جزئیات هست.

دیدگاه

سلام این شکل موج خروجی ir به گیت ماسفت ها قبل مقاومت هست

دیدگاه

خوب ظاهرا مشکلی نداره.
                          الان فرکانس چنده؟
                          بعد مقاومت رو ببین چیه؟
                          ولتاژ رو هم بگو.

در ضمن از چه نوع ماسفی استفاده کردی ؟
                          برای برسی دیتاشیت می خوام.

دیدگاه

سلام
                            شکل موجها خیلی خوب ایجاد شدند( یا فیدبکی از خروجی به ورودی نمی رسه یا مدار کاملا درست هست) سوالات باقی مانده hamed-hmd رو جواب بدین که بشه بهتر بررسی کرد

دیدگاه

سلام مننون از توجهتون
                              فرکانس 60 کیلوهرتز
                              ماسفت که استفاده کردم ir fp460 هست
                              ولتاژ تست 25 ولت هست
                              مقاومت پتانسیومتر 7.3 کیلو اهم هست
                              بعد یه سوال وقتی شکل موج ماسفت دوم رو گرفتم با اون یکی فرق داره بعد موقع سوختن این ماسفت بیشتر اسیب میبینه واول میترکه

جدیدترین ویرایش توسط armin1230; ۱۱:۱۳ ۱۳۹۶/۱۰/۰۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X