ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2017/03/07
    53
    19

ثابت کردن فاز و نول

سلام
    دوستان برای اینکه بخوایم با تغییر جهت دوشاخه فاز و نول همیشه توی مدار ثابت باشه باید چیکار کرد؟ 220 ولت و حدود 30 آمپر
    برای مدار الکترونیکی این کارو با پل دیودی راحت میشد انجام داد ولی من الان خروجی dc نمیخوام
    میخوام خروجی 220 ولت ac داشته باشم و فاز و نولم تو مدار با تغییر جهت پریز عوض نشه و فاز همیشه وارد کنتاکتور بشه
    چیکار باید بکنم؟
    2017/08/27
    648
    516

پاسخ : ثابت کردن فاز و نول

نقل قول نوشته اصلی توسط pouria66

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

دوستان برای اینکه بخوایم با تغییر جهت دوشاخه فاز و نول همیشه توی مدار ثابت باشه باید چیکار کرد؟ 220 ولت و حدود 30 آمپر
    برای مدار الکترونیکی این کارو با پل دیودی راحت میشد انجام داد ولی من الان خروجی dc نمیخوام
    میخوام خروجی 220 ولت ac داشته باشم و فاز و نولم تو مدار با تغییر جهت پریز عوض نشه و فاز همیشه وارد کنتاکتور بشه
    چیکار باید بکنم؟
    مدار تقریبا مفصلی میخواد . پریزت باید ارت داشته باشه یا بدنه دستگاهت ارت داشته باشه . اینجوری میتونی فاز را تشخیص بدی که ایا دوشاخه صحیح به پریز رفته یا نه و یعد به وسیله یک رله جهت ان را درست کنی یا برق ورودی را قطع کنی
    2017/03/07
    53
    19

نقل قول نوشته اصلی توسط kamy007

مدار تقریبا مفصلی میخواد . پریزت باید ارت داشته باشه یا بدنه دستگاهت ارت داشته باشه . اینجوری میتونی فاز را تشخیص بدی که ایا دوشاخه صحیح به پریز رفته یا نه و یعد به وسیله یک رله جهت ان را درست کنی یا برق ورودی را قطع کنی
    الان من برای مدار تک فازم یه کنتاکتور گذاشتم ولی مشکل اینجاست فاز رو میدم به کنتاکتور ولی با تغییر جهت دو شاخه نول میاد تو کنتاکتور و فاز مستقیم میره تو مدار
    2017/08/27
    648
    516

الان من برای مدار تک فازم یه کنتاکتور گذاشتم ولی مشکل اینجاست فاز رو میدم به کنتاکتور ولی با تغییر جهت دو شاخه نول میاد تو کنتاکتور و فاز مستقیم میره تو مدار
    مدارتو بکش بزار اینجا و مشکلت را بگو . ولی به هر حال کور کورانه بدون اگاهی به مدارت میتونم بگم که میتونی فار نول را بدی به کنتاکتور که با هم قطع وصل بشن
    2017/03/07
    53
    19

مدارتو بکش بزار اینجا و مشکلت را بگو . ولی به هر حال کور کورانه بدون اگاهی به مدارت میتونم بگم که میتونی فار نول را بدی به کنتاکتور که با هم قطع وصل بشن
    الان همین کارو میکنم
    مدار خاصی نداره فقط یه کمپرسور 1 اسب بخاره با یه فن کندانسور
    ولی یجایی از مدار من باید حتما نول داشته باشم که پایه ای که اتصال به میکرو داره برای مدار مشکل ساز نشه
    2017/08/27
    648
    516

ولی یجایی از مدار من باید حتما نول داشته باشم که پایه ای که اتصال به میکرو داره برای مدار مشکل ساز نشه
    ای داد بیداد. پس تا کسی را برق نگرفته دقیق بگو چرا نول را دادی به میکرو که جان افراد را نجات بدیم.
    2008/11/04
    495
    492

برای اینکه بخوایم با تغییر جهت دوشاخه فاز و نول همیشه توی مدار ثابت باشه باید چیکار کرد؟
    مهندس یه راهکار ساده بهت میگم!
    اولا همون طور که دوستمون

فرمودند وجود ارت مناسب در همچین طرحهایی حیاتیه!
    (به یه دلیل تخصصی، بروبچ قدرتی بهتر میفهمن، عملا اونچیزی که نول رو از فاز متمایز میکنه همین اختلاف پتانسیل ناچیز نول نسبت به زمین هست! و الا به لحاظ الکتریکی هیچ تفاوتی بین فاز و نول وجود نداره!!! مخصوصا در سیستمهای تک فاز!، یعنی اگه سیستم الکترونیکیه شما از زمین ایزوله باشه، هم میتونه با نول هم گراند بشه و هم با فاز!!!!! که البته کار غیر اصولی و غیر فنی هم هست!)
    بگذریم ...
    شما بیا کنتاکتور با بوبین 220 انتخاب کن (که کاربردش هم بیشتره) بعد فاز تغذیه کنتاکتور رو از اون سیمی (قبل از ورود به کنتاکتور) بگیر که دوست داری همیشه فاز باشه و نول کنتاکتور رو هم از سیم ارت بگیر!
    خوب تا اینجا به بخش بزرگی از هدفت رسیدی یعنی اگه کسی دوشاخه رو مطابق نظر شما وصل کنه دستگاه برقدار میشه و اگر برعکس وصل کنه کلا برق داخل دستگاه نمیاد (البته اگر طبق گفته دوستمون نول رو هم از کنتاکتور عبور داده باشی)!
    و اگه خواستی توی حالت برعکس، خودش اتوماتیک جابه جا بشه یه دو تا کنتاکتور دیگه نیاز داری ...
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,367

سلام
    چیکار باید بکنم؟
    با سلام:
    در سیستم آمریکایی این مشکل را با استفاده کلید و پریز 3 شاخه حل کرده اند. اما ساده ترین راه آن است که شما یک پریز 3 شاخه تلفن و یک 3 شاخه برق ورودی تلفن پیدا کنید و با نصب فاز و نول در جهت دلخواه فاز و نول را بدستگاه بدهیدسیم سوم را هم به بدنه دستگاه و ازطرف دیگر به ارت یا لوله آب ببندید. با این روش هر گز جای فاز و نول اشتباه نمی شود چون در حالات بر عکس بستن 3 شاخه تلفن داخل پریزقرار نمیگیرد.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)
    2017/03/07
    53
    19

ای داد بیداد. پس تا کسی را برق نگرفته دقیق بگو چرا نول را دادی به میکرو که جان افراد را نجات بدیم.
    میخوام از میکرو سوئیچ فن دستگاه استفاده میکنم که با باز شدن در فن قطع میشه و پایه میکرو فعال میشه (پایه میکرو پول آپه)
    حالا اگه این میکرو سوئیچ نول باشه که مشکل نداریم برای اتصال به میکرو ولی اگر فاز بیاد که خودتون میدونید چی میشه
    حالا برای اینکه میکرو من از برق 220 فرمان بگیره باید چیکار کرد؟ چون عوض شدن جای فاز و نول رو با این شرایط نمیشه کاریش کرد
    میخواستم برای میکرو ، میکرو سوئیچ جداگانه بذارم ولی دو تا میکرو سوئیچ یکم زشته
    2017/08/27
    648
    516

یک عدد اوپتاکوپلر بزار ورودیشو با مقاومت بده به 220 ولت خروجیشم بده میکرو. اگر میتونی که هیچ اگر نمیتونی یه تایپیک بزن "درایو اوپتوکوپلر با 220 ولت " کلی پیشنهاد عملی میگیری . بعد این هم هیچ وقت 220 ولت رو به میکرو وصل نکن چه فار چه نول. نه اینکه نشه میشه ولی ما وصل نکردیم شما هم وصل نکن به دیگرانم بگو وصل نکنن
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14