اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل چرخ خیاطی به دستگاه گلدوزی کامپیوتری!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل چرخ خیاطی به دستگاه گلدوزی کامپیوتری!!!

سلام به همگی
    مدتی بود به چرخ خیاطی توی کارگاهم نگاه میکردم بعد به خودم میگفتم شاید بشه با آردوینو یه بلاهایی سرش آورد...
    من کم بلا سر وسایلم نیاوردم آخه
    خب چرخ خیاطی فقط به صورت یک خط مستقیم حرکت دوخت رو انجام میده ، ولی اگه بخایم میتونیم باهاش یه نوشته بزنیم و یا یه لوگو ...
    تا اینکه توی یوتیوب دیدم چند نفر از این کارا کردند خیلی ذوق کردم ...
    حالا اگه بتونیم به نتایجی برسیم میشه این کارو انجام داد البته از طرفی هم یه تجربه جدیده
    تقریبا بیشتر منابع رو مرور کردم به چندتا جوابم رسیدم و همچنان چند سوال باقی مونده ...
    البته توی این بحث دوستانی که دستی در cnc و mach3 و ... دارند لطفاا اگه مایلند راهنمایی بفرمایند هر چند کوچک
    در ادامه چندتا عکس آپلود میکنم ...

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

خب دوستان به تصاویر نگاه کنید ، تا در مورد شون یه توضیح مفصل ارائه بدم خدمتتون

پاسخ : تبدیل چرخ خیاطی به دستگاه گلدوزی کامپیوتری!!!

درود دوستان
    هدف من از ایجاد این تاپیک دسترسی به اطلاعات مفید و به اشتراک گذاری مطالب مفید هست ، و از اوونجایی که من به تنهایی شاید درست نتونم به نتیجه کار برسم از دوستان تقاضای همکاری دارم
    حتی میشه چند ایده تجاری از این تاپیک گرفت ،
    خب ابتدا برای درک بهتر موضوع یه توضیح در مورد تصاویر بالا ارائه میدم :
    تصویر اول ؛ چند چرخ خیاطی رو با فاصله منظم بین هم روی یک میز مسطح قرار دادند
    تصویر دوم ؛ محور حرکتی رو توسط دو استپ موتور نشون میده
    تصویر سوم ؛ برنامه ایی رو نشون میده که فایل مخصوص ماشینهای گلدوزی رو دریافت میکنه و G-code اوون رو به شما میده
    تصویر چهارم ؛ برنامه ایی رو نشون میده که برای تغییر تنظیمات محور z هست و خیلی مهمه، این محور همون سوزن چرخ هست .
    در ادامه برای درک بهتر چند تصویر لود میکنم :
    [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

خب دوستان
    تصویر اول یک چرخ خیاطی راسته دوزی هست که در همه ی کارگاه های خیاطی به وفور پیدا میشه و هزینه خرید آن بین 900.000 تا 2.000.000 متغییر هست.(صنعتی)
    تصویر دوم یک چرخ گلدوزی کامپیوتری خانگی هست و در ابعاد نهایتاا 20 * 30 کار رو انجام میده و هزینه خرید آن بین 3.000.000 تا 8.000.000 متغییر هست.(خانگی)
    تصویر سوم یک دستگاه گلدوزی کامپیوتری تمام عیار هست با ابعاد گوناگون کاری و آپشنهای متفاوت و هزینه خرید آن بین 70.000.000 تا 900.000.000 متغییر هست.(صنعتی)
    البته این تصاویر جهت آشنایی برای دوستان بود و من قصد دارم تمرکز روی تصویر اول باشه به این شکل :
    [IMG][/IMG]

دیدگاه

درود دوباره
      با توجه به مفاهیم بالا ، گفتن یک نکته الزامی و ضروری میباشد :
      زمانی که سوزن از پارچه عبور کرده ، بخش CNC ما متوقف و بعد از بیرون آمدن سوزن از پارچه ، cnc به حرکت بعدی ادامه میده
      در مدل صنعتی بخش کنترل توسط PLC صورت می گیره و من قصد دارم از آردوینو استفاده کنم ، لطفاا نخندید خودم تفاوت بین آردوینو و PLC رو کاملا درک میکنم
      چرا آردوینو ...؟ چون یه پلت فرم آماده و ارزان میباشد و فقط باید از بوت لودر و فریمور مربوطه استفاده نمود ، از آردوینو استفاده میکنیم نه برای انجام به شکل صنعتی ، فقط برای اجرای کار
      وگرنه با mach3 میشه به شکل نیمه صنعتی این کار رو کرد و البته با هزینه ی بیشتر.
      در ادامه یک فیلم برای آشنایی بیشتر لود میکنم :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط human600 نمایش پست ها
        با توجه به مفاهیم بالا ، گفتن یک نکته الزامی و ضروری میباشد :
        زمانی که سوزن از پارچه عبور کرده ، بخش CNC ما متوقف و بعد از بیرون آمدن سوزن از پارچه ، cnc به حرکت بعدی ادامه میده
        سلام.
        پس وضعیت سوزن در هرلحظه باید مشخص بشه. من نه تجربه cnc دارم نه چرخ خیاطی و خیاطی آشنایی دارم اما تو برنامه نویسی آردوینو خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم.
        شما که چرخ خیاطی پیشتون هست لطفا یسری اطلاعات بیشتر درمورد مکانیزمش بخصوص چرخهای مربوط به گلدوزی ارائه بدید. مثلا اینکه موتورش چی هست، ac، براشلس یا ...میخوام بدونم از سیگنال برق موتور میشه برای تشخیص موقعیت سوزن استفاده کرد؟ اگه نشه باید یه سیستم انکودر دست ساز برای سوزن گذاشت.
        در مورد ایده ساختش بنظرم بیشتر از قیمت دستگاه باید بفکر این بود که آیا در بازار ایران مشتری برای این دستگاه خواهد بود ؟ یا اگر برای استفاده شخصی ساخته میشه درامد ماهانش تو این بازار توجیهی داره؟ اینها سوالهای خودم هست. ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید بفرمایید.
        تاپیک ویدیوهای آموزشی حواشی آردوینو و ESP

دیدگاه

نوشته اصلی توسط digi-rx نمایش پست ها
          سلام.
          پس وضعیت سوزن در هرلحظه باید مشخص بشه. من نه تجربه cnc دارم نه چرخ خیاطی و خیاطی آشنایی دارم اما تو برنامه نویسی آردوینو خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم.
          شما که چرخ خیاطی پیشتون هست لطفا یسری اطلاعات بیشتر درمورد مکانیزمش بخصوص چرخهای مربوط به گلدوزی ارائه بدید. مثلا اینکه موتورش چی هست، ac، براشلس یا ...میخوام بدونم از سیگنال برق موتور میشه برای تشخیص موقعیت سوزن استفاده کرد؟ اگه نشه باید یه سیستم انکودر دست ساز برای سوزن گذاشت.
          در مورد ایده ساختش بنظرم بیشتر از قیمت دستگاه باید بفکر این بود که آیا در بازار ایران مشتری برای این دستگاه خواهد بود ؟ یا اگر برای استفاده شخصی ساخته میشه درامد ماهانش تو این بازار توجیهی داره؟ اینها سوالهای خودم هست. ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید بفرمایید.
          درود دوست عزیز
          از اوونجایی که قراره با آردوینو کار کنیم خوشحال میشم در رابطه با بخش برنامه نویسی بیشتر با شما آشنا بشم
          خب موتورها معمولا سروو هستند که برای صرفه جویی در هزینه میشه از یه ac با انکودر هم استفاده کرد ولی باز هم من همون سروو رو ترجیح میدم
          در صنعت از یک سروو برای به چرخش در آوردن محور سوزن مورد استفاده قرار میگیره و از یک انکودر برای دیدن موقعیت سوزن
          فرمودید ایده ی ساخت این دستگاه و بازارش ؛
          این کاری که من قصد انجامش رو دارم کار جدیدی نیست و تقریباا از سال 2005 تا به الان چند نفر انجامش دادند و تونستند برنامه سمت نرم افزارش رو ارتقاء هم بدند
          اما در مورد ایده ی ساخت باید بگم که اگه شما محدودیت در امر هر کاری رو بتونید بسنجید و طریقه ی انجام اوون کار رو بدونید ، پس میتونید یک ایده براش داشته باشید و بعد به فکر بازارش هم باشید.
          البته توضیحات بالا برای درک نوع انجام کار و آشنایی دوستان با عملکرد بیان شده ، نه ایده تجاری بودنش و من فقط قصد دارم این کار رو انجام بدم
          و اگه بخایم از بعد تجاری بودن به موضوع نگاه کنیم ، این کارما یک اسباب بازی به حساب میاد ولی میتونه ایده های متفاوتی رو براتوون بسازه

دیدگاه

الان شما سه تا محور داری که میخوای برای دوتاش x,y متور سروو بزاری محور z همون سوزن قراره با چی حرکت کنه؟ یعنی قراره با متور چرخ خیاطی که روشه اونو حرکت بدی؟!
            خروجی نرم افزار پی سی که قراره موقعیت کوکها را برای واحد سخت افزار تهیه کنه چی هست؟
            سرعت کار مورد انتظار چقدره؟ که در اینجا میشه حداگثر حرکت محور z برای یک رفت و برگشت؟.

دیدگاه

بحث فوق العاده ایه تو قسمت زدن پی سی بی هاش میتونم کمک کنم با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamy007 نمایش پست ها
                الان شما سه تا محور داری که میخوای برای دوتاش x,y متور سروو بزاری محور z همون سوزن قراره با چی حرکت کنه؟ یعنی قراره با متور چرخ خیاطی که روشه اونو حرکت بدی؟!
                خروجی نرم افزار پی سی که قراره موقعیت کوکها را برای واحد سخت افزار تهیه کنه چی هست؟
                سرعت کار مورد انتظار چقدره؟ که در اینجا میشه حداگثر حرکت محور z برای یک رفت و برگشت؟.
                درود
                برای دو محور xY استپر 1.8 و برای محور z سروو ، اگه از همون موتور خودش استفاده کنیم ادامه کار سخت میشه (موتور چرخ خیاطی بزرگ ، سنگین و ac هست)
                دوستان اونورآب با mach3 این کار رو انجام دادند و اختلاف سرعتش با نمونه صنعتی plc ، تقریباا 40% بود.
                من نرم افزار اینکار رو برای mach3 دارم که به زودی لود میکنم تا دوستانی که دستی در برنامه نویسی دارند و سرشون برای gcode درد میکنه نظر و ایده هاشون رو بیان کنند!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط omid khakyar نمایش پست ها
                بحث فوق العاده ایه تو قسمت زدن پی سی بی هاش میتونم کمک کنم با تشکر
                خیلی ممنون ، خوشحالم از حضورتون در این موضوع

دیدگاه

من در دهه 70 درگیر ساخت چرخ گلدوزی کامپیوتری شدم که در حد یک نمونه بود و به خوبی هم کار می کرد. در فرصت مقتضی سعی می کنم اطلاعاتی را که شاید برای شما مفید باشد جمع بندی کنم و در همین تاپیک اعلام کنم.
                  اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                  دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                  برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                  وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                  قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                  اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                  ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح نمایش پست ها
                    من در دهه 70 درگیر ساخت چرخ گلدوزی کامپیوتری شدم که در حد یک نمونه بود و به خوبی هم کار می کرد. در فرصت مقتضی سعی می کنم اطلاعاتی را که شاید برای شما مفید باشد جمع بندی کنم و در همین تاپیک اعلام کنم.
                    یکی از اتفاقات خوب این تاپیک ، آشنا شدن با شماست
                    و دوست دارم شما همواره استاد راهنمای این تاپیک باشید
                    و از طرفی خیلی برام جالبه که بدونم ، در دهه هفتاد چه جوری این کار رو انجام دادید آخه اوون موقع این مدل پروژه ها جزو کارای سخت به حساب میومدند و از طرفی منابع زیادی در دسترس نبود ، من فکر میکنم این کار شما اونم برای دهه هفتاد یه شاهکاره
                    برای شما آرزوی موفقیت دارم

دیدگاه

برای دو محور xY استپر 1.8 و برای محور z سروو ،
                      برای سرووی محور z میتونیم از این کد استفاده کنیم. کدش خیلی سادست. از 0 تا 180 درجه با استپ 1 درجه سروو می چرخه و بعد برعکس.
                      در این کد سه سروو لحاظ شده تا اگر خواستیم بجای استپر هم سروو بگذاریم بشه.
                      همچنین دستور گردش به یک زاویه از طریق پورت سریال (پنجره سریال مونیتور) و با کاراکترجداساز "نقطه" به بورد فرستاده شده ، سروو چرخیده و نتایج هم چاپ میشود.

در رابطه با انکودر ، چه نو ع انکودری را درنظر دارید؟ مشخصاتش چیه؟
                      یه چیزی هم که بنظرم رسید اینه که توی محور z لزومی نداره که حتما از انکودر استفاده بشه. (با توجه به قیمت بک انکودر خوب که شامل عمر و تعداد پالسش میشه)
                      از اونجا موقعیت دقیق سوزن را نیاز نداریم و فقط برامون مهمه که بدونیم سوزن داخل پارچه هست ییا بیرونه.بخاطر همین میتونیم یدونه از این سنسورهای ماورا بنفش یا مادون قرمز بزاریم و طوری تنظیم کنیم تا زمانیکه سوزن داخل پارچه میشه یه مانع جلوی نور رو بگیره. اینطوری به هر3 مورد میرسیم: قیمت پایین ، طول عمر بالا و پردازش خیلی کمتر
                      تاپیک ویدیوهای آموزشی حواشی آردوینو و ESP

دیدگاه

برای دو محور xY استپر 1.8 و برای محور z سروو ، اگه از همون موتور خودش استفاده کنیم ادامه کار سخت میشه
                        محور xy مشکلی نداره در اینجا چون مکانیک اون دست خودمونه اما محور z میشه کل مکانیک چرخ خیاطی که برای (استارت و استوپ) یا (تغییر سرعت) اینرسی زیادی میخواد (مومنت اینرشیا) ان زیاد است. و کنترلش خیلی سخته متور بزرگی میخواد

من نرم افزار اینکار رو برای mach3 دارم که به زودی لود میکنم تا دوستانی که دستی در برنامه نویسی دارند و سرشون برای gcode درد میکنه نظر و ایده هاشون رو بیان کنند!
                        ممنون اینجوری تکلیف بودن نبودن اردینو هم مشخص میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط digi-rx نمایش پست ها
                          برای سرووی محور z میتونیم از این کد استفاده کنیم. کدش خیلی سادست. از 0 تا 180 درجه با استپ 1 درجه سروو می چرخه و بعد برعکس.
                          در این کد سه سروو لحاظ شده تا اگر خواستیم بجای استپر هم سروو بگذاریم بشه.
                          همچنین دستور گردش به یک زاویه از طریق پورت سریال (پنجره سریال مونیتور) و با کاراکترجداساز "نقطه" به بورد فرستاده شده ، سروو چرخیده و نتایج هم چاپ میشود.

در رابطه با انکودر ، چه نو ع انکودری را درنظر دارید؟ مشخصاتش چیه؟
                          یه چیزی هم که بنظرم رسید اینه که توی محور z لزومی نداره که حتما از انکودر استفاده بشه. (با توجه به قیمت بک انکودر خوب که شامل عمر و تعداد پالسش میشه)
                          از اونجا موقعیت دقیق سوزن را نیاز نداریم و فقط برامون مهمه که بدونیم سوزن داخل پارچه هست ییا بیرونه.بخاطر همین میتونیم یدونه از این سنسورهای ماورا بنفش یا مادون قرمز بزاریم و طوری تنظیم کنیم تا زمانیکه سوزن داخل پارچه میشه یه مانع جلوی نور رو بگیره. اینطوری به هر3 مورد میرسیم: قیمت پایین ، طول عمر بالا و پردازش خیلی کمتر
                          درود
                          برای محور xy از همون استپر استفاده میکنیم (مگر اینکه بخایم به جهش های بالاتر دسترسی پیدا کنیم بدون افت سرعت اونوقت سروو برای این دو محور ضروری میشه )
                          در مورد انکودر ایده دادید ممنون ولی پیچیده میشه ، در آینده درمورد انکودر بیشتر بحث میکنیم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط kamy007 نمایش پست ها
                          محور xy مشکلی نداره در اینجا چون مکانیک اون دست خودمونه اما محور z میشه کل مکانیک چرخ خیاطی که برای (استارت و استوپ) یا (تغییر سرعت) اینرسی زیادی میخواد (مومنت اینرشیا) ان زیاد است. و کنترلش خیلی سخته متور بزرگی میخواد
                          البته من چرخ خیاطی اتومات رو از نزدیک دیدم ، موتور اوون سروو هست ولی در رابطه با کاری که الآن داریم در موردش بحث میکنیم متفاوته ؛ فکر میکنم تا حدودی حق با شماست
                          البته نه به اوون بزرگی موتور اصلی

دیدگاه

درود دوباره
                            دوستان برای انجام این کارمون بخش مبهمش مربوط میشه به کنترلر و روش ارسال دستور ، و بخش حرکتی هم که کاملا مشخصه مثل یک cnc دو محوره فقط با کمی تغییر
                            میخوام بحث رو ببریم روی کنترلر ؛
                            برنامه ایی که لود کردم برای mach3 هست میخوام یه مقایسه بین gcode های قابل پشتیبانی فریمور grbl هم انجام بدیم و بدونیم با آردوینو میشه اینکار رو انجام داد یا نه!
                            البته لازم به ذکر که ، با آردوینو این کار صورت گرفته حالا شایدم پینگوئینو بوده(چیپ پینگوئینو pic هست)
                            دوستان این کدهای قابل پشتیبانی grbl :
                            List of Supported G-Codes in Grbl v0.9 Master:

- Non-Modal Commands: G4, G10L2, G10L20, G28, G30, G28.1, G30.1, G53, G92, G92.1
                            - Feed Rate Modes: G93, G94

- Distance Modes: G90, G91

- Arc IJK Distance Modes: G91.1

- Plane Select Modes: G17, G18, G19

- Tool Length Offset Modes: G43.1, G49

- Cutter Compensation Modes: G40

- Coordinate System Modes: G54, G55, G56, G57, G58, G59

- Control Modes: G61

- Program Flow: M0, M1, M2, M30*
                            - Coolant Control: M7*, M8, M9

- Spindle Control: M3, M4, M5

- Valid Non-Command Words: F, I, J, K, L, N, P, R, S, T, X, Y, Z

البته کاملا واضحه که mach3 اصلا قابل مقایسه با آردوینو نیست و از طرفی ما هم قصد نداریم از gcode های خاص و پیشرفته استفاده کنیم
                            برای این کارمون تا حد زیادی از g01 استفاده میشه و یه جاهایی از g04 ، و شایدم از دیگر کدها هم استفاده بشه ولی به صورت محدود و کم
                            و یه سری Mcode
                            این رو هم میدونم که دستورات توی هر کنترلری تا حدی متفاوته

اینم نرم افزار Embroidery Gcode Generator :

و اینم دو نمونه طرح تست به فرمت DST :

دیدگاه

در پست قبلی وعده دادم که تجربیات ساخت یک چرخ گلدوزی را در فرصتی مطرح کنم. در اواخر دهه 70 موضوع کامپیوتری کردن چرخ های گلدوزی توسط یکی از آشنایان مطرح شد و با یکی از دوستان تصمیم گرفتیم روی این موضوع کار کنیم. بعد از تحقیق متوجه شدیم شرکتی وجود دارد که نرم افزاری را برای طراحی گلدوزی نوشته و آن را با قیمت بسیار بسیار بالایی که مبلغ آن شاید امروز قابل باور نباشد به این صنف عرضه می کند. در مراجعه به این شرکت و طرح این موضوع که ما قصد داریم روی کامپیوتری کردن چرخ های گلدوزی فعالیت کنیم، مسوول آن شرکت که فرد باتجربه و خوش نیتی به نظر می رسید به ما نصیحت کرد که دنبال این کار نرویم. زیرا بنا به گفته ایشان اکثر چرخ ها توسط دیگران تبدیل شده بودند و اصطلاحی که ایشان به کار برد این بود که این یک کار مرده است که وقت گذاشتن روی آن چندان فایده ای ندارد. اخیرا در تاپیک دیگری به عنوان یکی از بزرگترین تجربه های کاری به لزوم استفاده از تجربه افراد صاحب تجربه اشاره کردم و این یکی از مواردی بود که به حرف این شخص که بسیار از ما آگاه تر و صاحب تجربه تر بود گوش نکردیم و هزینه آن را با عمر و سرمایه خود پرداختیم. در ادامه برای اجرای این طرح مراحل زیر انجام شد:
                              1- یک چرخ صنعتی را از بازار خریدیم و آن را به شخصی که متخصص این کار بود دادیم تا تغییراتی در بخش دوخت آن بدهد که مناسب کار گلدوزی شود.
                              2- با سختی زیاد و استفاده از روش های ابتکاری، یک میز و مکانیزم مکانیکی برای ساز و کار گلدوزی ساخته شد.
                              3- بخش الکترونیک و درایورها بصورت دست ساز طراحی و ساخته شدند.
                              4- مشکل اساسی که به آن برخورد کردیم فرمت طرح های گلدوزی مانند dst بود که طرح های آماده ای با این فرمت ها از قبل موجود بود و جزییات آن مشخص نبود. بصورت خاص برای فرمت dst و پی بردن به ماهیت آن تلاش زیادی انجام شد و برنامه ای با Matlab نوشته شد که با تفسیرهای مختلف، شکل ناشی از فایل را رسم کند. اما در عمل موفقیتی حاصل نشد و شکل مورد نظر به دست نمی آمد. بعد از تحقیق متوجه شدیم که فایل dst به نحوی کد شده تا به راحتی قابل تفسیر نباشد که برای حل این مشکل به همان شرکتی که نرم افزار طراحی گلدوزی را نوشته بود مراجعه کردیم و ایشان حاضر شد در قبال دریافت مبلغی جزییات فرمت را به ما بفروشد که این کار انجام شد.
                              5- از یک برنامه نویس PC کمک گرفته شد تا برنامه ای بنویسد که بر اساس تفسیر فایل حاوی طرح گلدوزی، پالس هایی را به پورت LPT کامپیوتر ارسال کند و شکل آن را هم نمایش دهد و از سنسوری که در نقطه اوج سوزن نصب شده بود فرمان بگیرد و سایر موارد لازم برای دوخت یک طرح که همه این موارد در حد قابل قبولی انجام شد.
                              6- بعد از صرف زمان زیاد (بیش از یک سال) و هزینه قابل توجه در حد میلیون ها تومان با ارزش پول امروز، یک چرخ گلدوزی تک کله ساخته شد که می توانست فرمت dst را به عنوان ورودی بگیرد و روی پارچه بدوزد و برای امتحان، چندین روبالشی و رومیزی و غیره هم با آن دوخته شد. البته برای هر طرح باید مبلغی را به آن شرکتی که صاحب نرم افزار بود می پرداختیم و فایل طرح را می خریدیم.
                              7- بعد از همه این مراحل وقتی وارد فاز بازده اقتصادی کار شدیم، متوجه شدیم این چرخ تک کله ای که ما ساخته ایم چندان به درد کسی نمی خورد و اکثرا به دنبال چرخ چند کله هستند. و نکته دیگر اینکه مکانیزمی که طراحی کرده بودیم قدری بزرگ بود و فضای زیادی را اشغال می کرد و لازم بود از نو طراحی شود. در نهایت هم به دلیل مستهلک شدن انرژِی و درگیر شدن در کارهای جدید و به نتیجه نرسیدن فاز اقتصادی (علیرغم تلاش بسیار)، این کار در حد همان یک دستگاه مسکوت ماند و کار روی آن ادامه نیافت. اما تجربه خوبی بود که در سال های بعد برای ساخت CNC های دیگری مورد استفاده قرار گرفت.
                              8- امروز با نوشتن این مطالب به قصد ارائه تجربه به دوستان کم تجربه تر به ذهنم رسید که در زمانی که دیگر انگیزه ای در مقیاس ساخت یک چرخ گلدوزی به لحاظ اقتصادی نظیر آن برهه وجود ندارد، شاید برای تکمیل این پروسه به نتیجه نرسیده و قدیمی و این پازل ناتمام هم که شده بعد از دو دهه یک نفر را بگمارم تا در مورد به جریان انداختن این کار و وضعیت فعلی بازار آن تحقیق کند. البته با پشتوانه علمی و اقتصادی و تجربی موجود مسئله نسبت به آن زمان فرق زیادی دارد و در صورت تصمیم برای انجام چنین کارهایی رویکردها از هر نظر بسیار متفاوت خواهد بود.
                              جدیدترین ویرایش توسط طراح; ۱۰:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۱۰.
                              اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                              دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                              برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                              قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                              ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X