اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

می خوایید یه RTOS یاد بگیرید؟ خصوصا برای STM32؟ ChibiOS/RT رو انتخاب کنید!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

می خوایید یه RTOS یاد بگیرید؟ خصوصا برای STM32؟ ChibiOS/RT رو انتخاب کنید!

سلام
    بعد از چند سال عضویت در اینجا و بیان بعضی نکات برای بچه ها، که خدا رو شکر تا جایی که به یاد دارم همش درست در اومد، حالا امروز می خوام یه توصیه یا شاید هم بهتر باشه بگم یه نصیحت بهتون بکنم. اگه می خوایید یه RTOS یاد بگیرید از
    ChibiOS/RT (http://www.chibios.org/dokuwiki/)شروع کنید. البته انتخاب RTOS برای کارها اینجوری نیست که یکی رو برای همیشه انتخاب کنی ولی این چی-بی-او-اس (ChibiOS/RT) (به نظر بعضی ها کی-بی می خونن که احتمالا خراب تلفظ میکنن.)اینقدر عالی هستش که به نظر من برای گستره زیادی از کارها، شما رو ساپورت میکنه. بعضی از بچه ها میرن سراغ FreeRTOS که باید بگم من خیلی داد و ناله ازش شنفتم. خصوصا از کدنویس ها و امبدد کارهای حرفه ای!! من خودم این ChibiOS/RT رو تا یه جایی شروع کردم ولی حدودا 2 سالی هستش که رهاش کردم چه برام مشغله زیادی بوجود اومد و متاسفانه متاسفانه نتونستم ادامه بدم ولی چون افراد زیادی بهم ایمیل میزدن که فلانی برای شروع و کار از چه RTOS شروع کنیم؟ منم ChibiOS/RT رو پیشنهاد میکردم. البته به نظر اونا حرفه ای بودن چون من از سوال پرسیدنشون متوجه میشدم و اونا افرادی نیستن که بیان برای شما آموزش بذارن و حرفی ازش نمی زنن که کسی متوجه اش نشه. بهمین خاطر گفتم یه تاپیک بزنم و دوستان رو هوشیار کنم. من از حدودا چند سال پیش این سیستم عامل رو زیر نظر دارم و باید بگم خیلی خیلی پیشرفت کرده! حالا از ویژگی های این سیستم عامل بگم:

1- با دو زبان C و اسمبلی نوشته شده که بنظر میاد نویسنده سعی کرده تا جای ممکن سعی کرده بهینه طراحیش کنه
    2- برای لایسنس های متفاوت ارائه میشه! از GPL تا تجاری! من خودم یادمه که از کشور های متفاوت با Giovanni صحبت میکردن تا ازش نسخه های تجاری رو بگیرن. واقعا من این سیستم عامل رو موفق میبینم.
    3- توسعه دهنده ایتالیایی این سیستم عامل همیشه توی دسترس هستش. من خودم بارها باهاش صحبت کردم. بسیار با محبت و با سخاوت هستش. اگه شما ازش چیزی بخوایید که لازم باشه پولی پرداخت کنید هم فکر نکنم مشکلی باشه. بعید می دونم مشکلی وجود داشته باشه. منظورم پرداخت هستش. من یادم هست که اوژن کی نژاد می خواست لایسنس IAR بخره ولی ظاهرا بهش نفروختن! ولی این بعید می دونم. پس از لحاظ کارهای تجاری هم بهترین گزینه هستش.
    4- ساپورت و حمایت شدید سازنده/توسعه دهنده سیستم عامل! همین چند ماه پیش آخرین ورژن این سیستم عامل رو منتشر کرد.
    5- پشتیبانی از پلت-فرم های متفاوت! یعنی واقعا از لحاظ پشتیبانی پلت فرم ها خیلی عالی هستش! فکرش بکنید شما می تونید برای رنج وسیعی از پردازنده ها و میکروکنترلرها ازش استفاده کنید. از 80386 بگیر تا AVR و STM32 و STM8 و ... حتی برای Raspberry Pi هم پورتش کرده بودن. یه نمونه ویدئو:

6- به نظر اخیرا ورژن های متفاوتی برای این سیستم عامل دارن ارائه میکنن. ظاهرا نمونه های سریع و یا کم حجم و غیره... خودتون این پیج رو ببینید:

7- سابقه! این سیستم عامل همین جوری سر و کلش پیدا نشده! یه پیج توی نت وجود داشت که تاریخچه این سیستم عامل رو میگفت که یادم نیست کجا رفته الان وگرنه براتون میذاشتمش. این سیستم عامل ظاهرا به سال های 1989 بر میگرده که انگار برای موتورولا 68000 استفاده میشده.
    8- برای اونایی که دنبال کارهای گرافیکی هستن باید بگم که یه GUI toolkit وجود داره که اسمش µGFX هستش و برای کارهای گرافیکی می تونید ازش استفاده کنید.

واقعا ویژگی های و ساپورت های زیادی ازش شده که من نمی تونم همه رو بگم و توضیح بدم. از استک TCP-IP بگیر تا FatFS و غیره.. تو این لینک یه مقدار از ویژگی های خود سیستم عامل گفته شده:

در هر صورت، سعی کردم شما دوستان رو از این موضوع آگاه کنم. چند ویدئو آموزشی براتون اینجا می ذارم:

یه چندتا لینک از پروزه های ساده و نمونه کار هم براتون می ذارم:

youtube.com/watch?v=NNQjHe1CpGQ

اگه کسی دوست داشت که باهاش شروع به کار کنه، خوشحال میشم که بعدا تجربیاتش رو در مورد این سیستم عامل و کارهایی که باهاش انجام داده رو اینجا بگه. من خودم در اولین فرصت شروع میکنم به کار با این سیستم عامل. شماها هم اگه می خواید از چینی ها و روس ها و ... عقب نیافتید شروع کنید.

موفق باشید

پاسخ : می خوایید یه RTOS یاد بگیرید؟ خصوصا برای STM32؟ ChibiOS/RT رو انتخاب کنید!

خیلی هم عالی مهندس جان. تشکر
    همونطور که شما فرمودید امکانات خوبی داره.
    برای برنامه نویسی و کامپایل بردهای arm با ChibiOS/RT میتوان از ChibiStudio در محیط Eclipse IDE و با کامپایلر GCC استفاده کرد.
    از اون عالی تر اینکه برای آردوینو هم پورت شده

شما می تونید با کتابخانه آروینو اون که فعلا بر پایه ChibiOS/RT version 3.0.3 و برای AVR و Due و بردهای Teensy 3.x هست در آردوینو برنامه بنویسید.
    این هم چند تا مثال
    تاپیک ویدیوهای آموزشی حواشی آردوینو و ESP

دیدگاه

پاسخ : می خوایید یه RTOS یاد بگیرید؟ خصوصا برای STM32؟ ChibiOS/RT رو انتخاب کنید!

سلام این برنامه اگر بتوان به جای touchgfx استفاده که قسمت گرافیکی ون رو
      به نظرم بهترین ide رایگان میشه با لایسنس gpl
      الان شروع کنه یکی از مهندسان اموزش نصب این سیستم عامل و شروع به کارش
      اولین اموزش به همراه یک کد ساده نوشته بشه
      ما و بقیه دوستان و مهندسان بقیه موارد رو جلو میبریم
      یاعلی

دیدگاه

زیاد نگران شروع کردن نباشید. هم مثال زیاده و هم منابع اطلاعاتی. مثلا این یه مثال ساده:

اینم یه کتاب که Giovanni زحمت کشیده و نوشته:

اینم مقالات:

اینم مانوال ها:

دوستان زیاد نگران یادگیری نباشید. منابعش برای یادگیری کافی هستش. شروع کنید. ببینیم که اولین برنامه Blink رو کی می نویسه.

خوش باشید.

دیدگاه

مهندس جان
          تجربه نشون داده اینکه ما از یک مثال ساده استفاده کنیم این نوع اموزش هیچ وقت به جای نمیرسه
          ولی اینکه بیاییم مثلا یه پروژه گرافیکی رو خودمون با کدها بسازیم و بعد بیاییم روان وساده توضیح بدیم جوری
          که همه بتونند متوجه بشن باعث ایجاد انگیزه و افزایش کارایی و ایجاد بستری که همه بتونند اون قسمت گرافیکی رو ارتقا بدن
          و فیلم بگیرن و بفرستند.
          کاری مثل سیستم اموزش اردینو که مثال زیاد انجام داده و در اختیار همه قرار دادند و خودشونم اموزش گذاشتن حالا
          همه با اون اموزش های ابتدای الان به ارتقا همون بخش ها پرداختن و رشد زیادی در بین جامعه مهندسین الکترونیک
          پیدا کرده .
          برای بخش اموزش باید از کل به جز اومد از جز به کل هیچ وقت توی ایران جواب نمیده
          ولی خود من اگر بخش گرافیکی اون رو راه اندازی کنید من هم شروع به کار میکنم و ارتقا میدم

دیدگاه

سلام به همگی
            مدتیه که قصد دارم یک RTOS رو یاد بگیرم که البته این روزها از یک قصد به یک نیاز جدی تبدیل شده. سه تا گزینه پیش روی خودم میدیدم که یکیشUcOS-III دومیشFreeRTOS و سومیChibiOS بود. حقیقتش هر سه تاش رو حرفه ای دیدم . در ادامه ویژگی هایی که از سه تاشون دیدم رو به صورت خلاصه میگم.
            گزینه اول منبع فوق العاده ای داره . یک کتاب رایگان نوشته شده توسط سازنده که صفر تا صد رو کاملا توضیح داده. برای میکروهای مختلف پورت شده. استایل کدنویسیش تمیزه. مثال براش زیاده. ظاهراً پشتیبانیش برای مشتری ها خوبه. اما مهمترین قسمتش که مانع از این میشه به نظرم به سمتش بریم اینه که کاملا پولیه.
            گزینه دوم کاملاً رایگانه و حتی میتونید در صورت استفاده اسمی از ازش نبرید. ادعا میکنن که پراستفاده ترین RTOS موجود هستن. من یادمه یه جا دیدم که پروژه در حد صنعت هوا فضا هم باهاش انجام دادن. روح الامین عزیز میگه که خیلیا ازش نالیدن. این طبیعیه که یه سیستم باگ داشته باشه ولی به مرور زمان شاید بهبودش دادن و شاید الان اون مشکلات حل شده باشن. به نظرم به این باید نگاه کرد که ایا سیستم رو به بهبود هست یا خیر. الان مدتیه که شرکت آمازون این RTOS رو به همراه یکسری کتابخانه های دیگه در قالب یک پکیج پشتیبانی میکنه برای گسترش IOT. که البته تو این راه تنها هم نیست و شرکت های دیگه هم کمک همراهی کردن(توضیحات بیشتر در این خصوص) این خودش یه نشونه مثبت میتونه باشه. خود شرکت ST هم در کیوب ام ایکس امکان راه اندازیش رو گذاشته. خلاصه اینکه به نظرم به سادگی نمیشه ازش رد شد.
            گزینه سوم Chibi OSکه تعریف بسیار ازش شنیدم. رایگانه البته تحت مجوزهایی که میده و اگر بخواهید استفاده تجاری بدون متن باز کردن ازش بکنید باید حق لایسنس بدید(البته برای اغلب ما یه چیزی در حد شوخیه). از این RTOS هم در صنعت هوا فضا استفاده شده که تو سایت خودش توضیحاتی دادن. از طرفدارای پر پروپاقرصش هم روح الامینه
            گزینه دوم و سوم برای من جذاب هستن. دوست ندارم درگیر این بازیا بشم و سال ها بگذره و من هیچ کدوم رو کار نکنم و هنوز اندر خم این باشم که کدوم رو انتخاب کنم. برای من با این اطلاعات فعلی خیلی فرق نمیکنه که کدوم رو انتخاب کنم و فکر میکنم اگر پایه و اصول رو به خوبی یاد بگیریم راحت بشه در آینده در صورت نیاز به یکی دیگه سویچ کرد. حالا دوستان نظراتشون رو بگن اگر موافق باشیم با یکیش استارت کار رو بزنیم و اطلاعاتمون رو همینجا به اشتراک بگذاریم تا کار سریعتر پیش بره. از دوستانی هم که قبلا تجربه کار رو داشتن ممنون میشم که بیان و تجربیاتشون رو در اختیار ما قرار بدن هم در زمینه انتخاب و هم در ادامه کار.باتشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط phoenix2000 نمایش پست ها
              سلام به همگی
              مدتیه که قصد دارم یک RTOS رو یاد بگیرم که البته این روزها از یک قصد به یک نیاز جدی تبدیل شده. سه تا گزینه پیش روی خودم میدیدم که یکیشUcOS-III دومیشFreeRTOS و سومیChibiOS بود. حقیقتش هر سه تاش رو حرفه ای دیدم . در ادامه ویژگی هایی که از سه تاشون دیدم رو به صورت خلاصه میگم.
              گزینه اول منبع فوق العاده ای داره . یک کتاب رایگان نوشته شده توسط سازنده که صفر تا صد رو کاملا توضیح داده. برای میکروهای مختلف پورت شده. استایل کدنویسیش تمیزه. مثال براش زیاده. ظاهراً پشتیبانیش برای مشتری ها خوبه. اما مهمترین قسمتش که مانع از این میشه به نظرم به سمتش بریم اینه که کاملا پولیه...
              در مورد گزینه اول منم خیلی تعریف شنیدم. حقیقتا همین طوری هستش که فرمودید. بخاطر همین مسئله پولی بودنش هستش که گفتم برای ما مناسب نیست. البته بعضی دوستان هستن که استفاده میکنن و ازش راضی هستن. طاهرا نسخه های خاصی رو استفاده میکنن. آقای سپاس یار یکی از کاربرهای این RTOS هستن اگه درست یادم بیاد.
              ...
              گزینه دوم کاملاً رایگانه و حتی میتونید در صورت استفاده اسمی از ازش نبرید. ادعا میکنن که پراستفاده ترین RTOS موجود هستن. من یادمه یه جا دیدم که پروژه در حد صنعت هوا فضا هم باهاش انجام دادن. روح الامین عزیز میگه که خیلیا ازش نالیدن. این طبیعیه که یه سیستم باگ داشته باشه ولی به مرور زمان شاید بهبودش دادن و شاید الان اون مشکلات حل شده باشن. به نظرم به این باید نگاه کرد که ایا سیستم رو به بهبود هست یا خیر. الان مدتیه که شرکت آمازون این RTOS رو به همراه یکسری کتابخانه های دیگه در قالب یک پکیج پشتیبانی میکنه برای گسترش IOT. که البته تو این راه تنها هم نیست و شرکت های دیگه هم کمک همراهی کردن(توضیحات بیشتر در این خصوص) این خودش یه نشونه مثبت میتونه باشه. خود شرکت ST هم در کیوب ام ایکس امکان راه اندازیش رو گذاشته. خلاصه اینکه به نظرم به سادگی نمیشه ازش رد شد...
              به نظرم درست میگه که پر استفاده ترین هستش. البته من الان آماری از این سیستم عامل ها و میزان استفاده ازشون رو ندارم. من نمی دونم که چقدر ازش ناراضی هستن ولی اینایی که من دیدم کم نبوده و افراد شاخصی بودن توی امبدد. منم بهشون اطمینان داشتم. بخاطر همین میگم که بهتره بذاریمش کنار.
              ...
              گزینه سوم Chibi OSکه تعریف بسیار ازش شنیدم. رایگانه البته تحت مجوزهایی که میده و اگر بخواهید استفاده تجاری بدون متن باز کردن ازش بکنید باید حق لایسنس بدید(البته برای اغلب ما یه چیزی در حد شوخیه). از این RTOS هم در صنعت هوا فضا استفاده شده که تو سایت خودش توضیحاتی دادن. از طرفدارای پر پروپاقرصش هم روح الامینه
              گزینه دوم و سوم برای من جذاب هستن. دوست ندارم درگیر این بازیا بشم و سال ها بگذره و من هیچ کدوم رو کار نکنم و هنوز اندر خم این باشم که کدوم رو انتخاب کنم. برای من با این اطلاعات فعلی خیلی فرق نمیکنه که کدوم رو انتخاب کنم و فکر میکنم اگر پایه و اصول رو به خوبی یاد بگیریم راحت بشه در آینده در صورت نیاز به یکی دیگه سویچ کرد. حالا دوستان نظراتشون رو بگن اگر موافق باشیم با یکیش استارت کار رو بزنیم و اطلاعاتمون رو همینجا به اشتراک بگذاریم تا کار سریعتر پیش بره. از دوستانی هم که قبلا تجربه کار رو داشتن ممنون میشم که بیان و تجربیاتشون رو در اختیار ما قرار بدن هم در زمینه انتخاب و هم در ادامه کار.باتشکر
              اگه پول دارید و لازم شد لایسنس داشته باشید، به نظرم پول بدید و بخرید. بعید می دونم توی خرید به مشکلی بر بخورید. سیستم عامل خوب و مناسبی برای ما ایرانی ها هستش.

دوستان این رو بدونید که اگه قرار بود با سیستم عامل پولی کار کنیم یا توی یه کشور خوب بودیم من به همه شما توصیه میکردم که
              VxWorks رو یاد بگیرید! سیستم عاملی که توی پروژه های سنگین و بسیار گران قیمت استفاده شده و جواب پس داده. کارنامه این سیستم عامل رو ببینید! ببینید چه پروژه های بزرگی باهاش انجام شده! پروژه های فضایی!!

دوباره توصیه میکنم بچسبین به چی-بی (Chibi)! هم سیستم عامل خوبیه و هم مناسب هستش برای ما. انتخاب با خود شما هستش. موفق باشید.

دیدگاه

از بچه ها کسی شروع نکرده؟
                من در حال حاضر با برد opemmcu فروشگاه که روش stm32f429igt6 هست شروع کردم.
                بعد از اندکی سرو کله زدن تونستم مثالش رو برای این برد پورت کنم. مشکلی که وجود داشت و باعث میشد مثال های اماده chibios کا رنکنه به خاطر کانفیگ کریستال بود. روی برد openmcu از کریستال 24 مگاهرتز استفاده شده در حالی که بردهای اماده از اسیلاتور 8 مگاهرتز.
                اگر دوستان روی chibios کار میکنن اعلام کنن تا مشکلاتمون رو در همین ابتدا بگیم و گروهی ببریمش جلو. اینجوری سریعتر به جواب میرسیم.

دیدگاه

از بچه ها کسی شروع نکرده؟
                  من در حال حاضر با برد opemmcu فروشگاه که روش stm32f429igt6 هست شروع کردم.
                  بعد از اندکی سرو کله زدن تونستم مثالش رو برای این برد پورت کنم. مشکلی که وجود داشت و باعث میشد مثال های اماده chibios کا رنکنه به خاطر کانفیگ کریستال بود. روی برد openmcu از کریستال 24 مگاهرتز استفاده شده در حالی که بردهای اماده از اسیلاتور 8 مگاهرتز.
                  اگر دوستان روی chibios کار میکنن اعلام کنن تا مشکلاتمون رو در همین ابتدا بگیم و گروهی ببریمش جلو. اینجوری سریعتر به جواب میرسیم.
                  سلام
                  مهندس شما به کجا رسیدی؟ چقدر باهاش کار کردی؟ اگه بخوای یه نظر منصفانه بدین، chibios چطور بود به نظرتون؟
                  پروژه هم چیزی باهاش انجام دادی؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X