ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    2008/09/29
    6,000
    414

منطق افزايش جريان با EFT و ترانزيستور

سلام دوستان...

من ميخاستم بدونم كسي مي دونه چطوريه كه ميشه جريان رو با موسفت يا ترانزيستور (براي اين آي سي هايي كه رگولاتور ولتاژ هستند بيشتر استفاده ميشه!) افزايش داد به چه صورت كار ميكنه؟! منطقش چيه
    2007/03/14
    شاهين شهر
    497
    5

پاسخ : منطق افزايش جريان با EFT و ترانزيستور

سلام
    اگه شکل می ذاشتید بهتر بود.منظورتون این شکله؟

نقل قول نوشته اصلی توسط _آرش

چه جوری میشه این کار را کرد :question:
    در حالت کلی اینطوری. محاسباتش هم با خودتون.

[/quote]
    2008/09/29
    6,000
    414

نقل قول نوشته اصلی توسط سید عبدالله حسنی
    سلام
    اگه شکل می ذاشتید بهتر بود.منظورتون این شکله؟

چه جوری میشه این کار را کرد :question:
    در حالت کلی اینطوری. محاسباتش هم با خودتون.

[/quote]
    [/quote]

بله منظورم همناست خجالت :redface:

اينا چطوري كار ميكنه آيا ميشه توي اين مدار هم ازش استفاده كرد؟

يعني همه جا ميشه براي افزايش فقط و فقط جريان و بدون تغيير ولتاژ با همين روش ساده آمپرو برد بالا!
    2007/03/14
    شاهين شهر
    497
    5

اگه به عملکردش دقت کنید کاربردش رو هم متوجه می شید:
    من این رو چند وقت پیش تو پیغام خصوصی واسه یکی از دوستان توضیح داده بودم.

همون توضیحات رو تقل می کنم:
    روالش اینطوره که وقتی افت ولتاژ دو سر مقاومت به اندازه 0.7 رسید ترانزیستور روشن شه و به 7805 در جریان دهی کمک کنه.این یه توضیح کلی بود .در مورد روش به دست آوردنش:
    ببینید با یه مثال توضیح میدم:
    من می خوام اگه جریان خروجی رگولاتورم از 500 میلی بیشتر شد ترانزیستور وارد عمل شه .خوب؟حالا اگه به شکل دقت کرده باشی میشه رگولاتور رو به عنوان یه گره در نظر گرفت و چون جریان پایه وسط خیلی کمه ازش صرفنظر میشه.پس جریان ورودی به رگولاتور با جریان خروجیش یکیه.حالا من می خواستم اگه از 500 میلی بیشتر شد ترانزیستور روشن شه .پس برای به دست آوردن مقاومت می بایست اینجور بگم که چون بیس-امیتر ترانزیستور واسه روشن شدن باید 0.7 باشه پس مقدار مقاومت باید طوری انتخاب شه که اگه جریان از 500 میلی بیشتر شد افت ولتاژ روی مقاومت 0.7 شه.پس مشکل حل شد!مقدار مقاومت میشه 0.7/500mA .ولی به این نکته هم توجه کن که چون مقاومتی که بدست میاد در حد چند اهمه باید از مقاومت های توان بالا استفاده کنید.مقدار توانشم خودت حساب کنید(ببین چقدر جریان ازش رد میشه بعد از رابطهP=i^2 *R توان رو حساب کنید)
    2008/09/29
    6,000
    414

نقل قول نوشته اصلی توسط سید عبدالله حسنی
    اگه به عملکردش دقت کنید کاربردش رو هم متوجه می شید:
    من این رو چند وقت پیش تو پیغام خصوصی واسه یکی از دوستان توضیح داده بودم.

همون توضیحات رو تقل می کنم:
    روالش اینطوره که وقتی افت ولتاژ دو سر مقاومت به اندازه 0.7 رسید ترانزیستور روشن شه و به 7805 در جریان دهی کمک کنه.این یه توضیح کلی بود .در مورد روش به دست آوردنش:
    ببینید با یه مثال توضیح میدم:
    من می خوام اگه جریان خروجی رگولاتورم از 500 میلی بیشتر شد ترانزیستور وارد عمل شه .خوب؟حالا اگه به شکل دقت کرده باشی میشه رگولاتور رو به عنوان یه گره در نظر گرفت و چون جریان پایه وسط خیلی کمه ازش صرفنظر میشه.پس جریان ورودی به رگولاتور با جریان خروجیش یکیه.حالا من می خواستم اگه از 500 میلی بیشتر شد ترانزیستور روشن شه .پس برای به دست آوردن مقاومت می بایست اینجور بگم که چون بیس-امیتر ترانزیستور واسه روشن شدن باید 0.7 باشه پس مقدار مقاومت باید طوری انتخاب شه که اگه جریان از 500 میلی بیشتر شد افت ولتاژ روی مقاومت 0.7 شه.پس مشکل حل شد!مقدار مقاومت میشه 0.7/500mA .ولی به این نکته هم توجه کن که چون مقاومتی که بدست میاد در حد چند اهمه باید از مقاومت های توان بالا استفاده کنید.مقدار توانشم خودت حساب کنید(ببین چقدر جریان ازش رد میشه بعد از رابطهP=i^2 *R توان رو حساب کنید)
    احسنت بسيار عالي اين راه رو بلد نبودم ولي شنيده بودم جالب بود ! چه خوب از خاصيت قطعات استفاده شده!

ولي مثئله خيلي ساده تر از ايناس من نميدونم چطور ممكنه يه كانال ديگه به مصرف كننده وصل كنيم كه ولتاژش بيشتره يا حالا كمتر ولي در خروجي ولتاژ رو ثابت ببينيم! سوالم خيلي ابتدايي هستش! :nerd:
    2007/03/14
    شاهين شهر
    497
    5

ولي مثئله خيلي ساده تر از ايناس من نميدونم چطور ممكنه يه كانال ديگه به مصرف كننده وصل كنيم كه ولتاژش بيشتره يا حالا كمتر ولي در خروجي ولتاژ رو ثابت ببينيم! سوالم خيلي ابتدايي هستش!
    خوب ببینید تو گره خروجی قانونی نقض نشده.و از طریق یه مسیر جدید جریان داره وارد می شه.این جریان رو هم داره از منبع قبل از رگولاتور می کشه.
    از طرفی ترانزیستور داره تو ناحیه فعال کار می کنه و یه افت ولتاژی هم روی کلکتور-امیتر داریم.
    شاید دوستان دیگه بهتر بتونن تحلیل کنن!
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6