اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منطق افزایش جریان با EFT و ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منطق افزایش جریان با EFT و ترانزیستور

سلام دوستان...

من میخاستم بدونم کسی می دونه چطوریه که میشه جریان رو با موسفت یا ترانزیستور (برای این آی سی هایی که رگولاتور ولتاژ هستند بیشتر استفاده میشه!) افزایش داد به چه صورت کار میکنه؟! منطقش چیه

پاسخ : منطق افزایش جریان با EFT و ترانزیستور

سلام
    اگه شکل می ذاشتید بهتر بود.منظورتون این شکله؟

نوشته اصلی توسط _آرش

چه جوری میشه این کار را کرد :question:
    در حالت کلی اینطوری. محاسباتش هم با خودتون.

[/quote]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید عبدالله حسنی
      سلام
      اگه شکل می ذاشتید بهتر بود.منظورتون این شکله؟

چه جوری میشه این کار را کرد :question:
      در حالت کلی اینطوری. محاسباتش هم با خودتون.

[/quote]
      [/quote]

بله منظورم همناست خجالت :redface:

اینا چطوری کار میکنه آیا میشه توی این مدار هم ازش استفاده کرد؟

یعنی همه جا میشه برای افزایش فقط و فقط جریان و بدون تغییر ولتاژ با همین روش ساده آمپرو برد بالا!

دیدگاه

اگه به عملکردش دقت کنید کاربردش رو هم متوجه می شید:
        من این رو چند وقت پیش تو پیغام خصوصی واسه یکی از دوستان توضیح داده بودم.

همون توضیحات رو تقل می کنم:
        روالش اینطوره که وقتی افت ولتاژ دو سر مقاومت به اندازه 0.7 رسید ترانزیستور روشن شه و به 7805 در جریان دهی کمک کنه.این یه توضیح کلی بود .در مورد روش به دست آوردنش:
        ببینید با یه مثال توضیح میدم:
        من می خوام اگه جریان خروجی رگولاتورم از 500 میلی بیشتر شد ترانزیستور وارد عمل شه .خوب؟حالا اگه به شکل دقت کرده باشی میشه رگولاتور رو به عنوان یه گره در نظر گرفت و چون جریان پایه وسط خیلی کمه ازش صرفنظر میشه.پس جریان ورودی به رگولاتور با جریان خروجیش یکیه.حالا من می خواستم اگه از 500 میلی بیشتر شد ترانزیستور روشن شه .پس برای به دست آوردن مقاومت می بایست اینجور بگم که چون بیس-امیتر ترانزیستور واسه روشن شدن باید 0.7 باشه پس مقدار مقاومت باید طوری انتخاب شه که اگه جریان از 500 میلی بیشتر شد افت ولتاژ روی مقاومت 0.7 شه.پس مشکل حل شد!مقدار مقاومت میشه 0.7/500mA .ولی به این نکته هم توجه کن که چون مقاومتی که بدست میاد در حد چند اهمه باید از مقاومت های توان بالا استفاده کنید.مقدار توانشم خودت حساب کنید(ببین چقدر جریان ازش رد میشه بعد از رابطهP=i^2 *R توان رو حساب کنید)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید عبدالله حسنی
          اگه به عملکردش دقت کنید کاربردش رو هم متوجه می شید:
          من این رو چند وقت پیش تو پیغام خصوصی واسه یکی از دوستان توضیح داده بودم.

همون توضیحات رو تقل می کنم:
          روالش اینطوره که وقتی افت ولتاژ دو سر مقاومت به اندازه 0.7 رسید ترانزیستور روشن شه و به 7805 در جریان دهی کمک کنه.این یه توضیح کلی بود .در مورد روش به دست آوردنش:
          ببینید با یه مثال توضیح میدم:
          من می خوام اگه جریان خروجی رگولاتورم از 500 میلی بیشتر شد ترانزیستور وارد عمل شه .خوب؟حالا اگه به شکل دقت کرده باشی میشه رگولاتور رو به عنوان یه گره در نظر گرفت و چون جریان پایه وسط خیلی کمه ازش صرفنظر میشه.پس جریان ورودی به رگولاتور با جریان خروجیش یکیه.حالا من می خواستم اگه از 500 میلی بیشتر شد ترانزیستور روشن شه .پس برای به دست آوردن مقاومت می بایست اینجور بگم که چون بیس-امیتر ترانزیستور واسه روشن شدن باید 0.7 باشه پس مقدار مقاومت باید طوری انتخاب شه که اگه جریان از 500 میلی بیشتر شد افت ولتاژ روی مقاومت 0.7 شه.پس مشکل حل شد!مقدار مقاومت میشه 0.7/500mA .ولی به این نکته هم توجه کن که چون مقاومتی که بدست میاد در حد چند اهمه باید از مقاومت های توان بالا استفاده کنید.مقدار توانشم خودت حساب کنید(ببین چقدر جریان ازش رد میشه بعد از رابطهP=i^2 *R توان رو حساب کنید)
          احسنت بسیار عالی این راه رو بلد نبودم ولی شنیده بودم جالب بود ! چه خوب از خاصیت قطعات استفاده شده!

ولی مثئله خیلی ساده تر از ایناس من نمیدونم چطور ممکنه یه کانال دیگه به مصرف کننده وصل کنیم که ولتاژش بیشتره یا حالا کمتر ولی در خروجی ولتاژ رو ثابت ببینیم! سوالم خیلی ابتدایی هستش! :nerd:

دیدگاه

ولی مثئله خیلی ساده تر از ایناس من نمیدونم چطور ممکنه یه کانال دیگه به مصرف کننده وصل کنیم که ولتاژش بیشتره یا حالا کمتر ولی در خروجی ولتاژ رو ثابت ببینیم! سوالم خیلی ابتدایی هستش!
            خوب ببینید تو گره خروجی قانونی نقض نشده.و از طریق یه مسیر جدید جریان داره وارد می شه.این جریان رو هم داره از منبع قبل از رگولاتور می کشه.
            از طرفی ترانزیستور داره تو ناحیه فعال کار می کنه و یه افت ولتاژی هم روی کلکتور-امیتر داریم.
            شاید دوستان دیگه بهتر بتونن تحلیل کنن!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X