اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژ سه باتری لیتیوم یونی سری شده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژ سه باتری لیتیوم یونی سری شده

سلام
    من میخوام سه عدد باتری لیتیوم یونی که با هم سری کردم رو شارژ کنم و برای واکی تاکی استفاده کنم،تا الان هر کدوم رو بصورت جداگونه با ماژول TP4056 شارژ میکردم ولی خیلی زمانگیره.این مدار رو تو اینترنت پیدا کردم ولی نمیدونم مقدار Rx رو چقدر بذارم و پتانسیومتر رو بر چه اساسی تنظیم کنم.لطفا کمک کنید:

ظرفیت هر باتری 1200 میلی آمپر ساعت هست.
    جدیدترین ویرایش توسط Ebrahim988; ۱۳:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲.

پاسخ : شارژ سه باتری لیتیوم یونی سری شده

ولتاژ هر باتری چقدر هست
    اگه 3.7 یا 3.6 باشه میتونی با ماژول https://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA...%BE%D8%B1.html
    دوتاش رو به صورت سری شده شارژ کنی

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

منبع این مدارت رو بصورت کامل بزار
    بعدشم این مدار شارژ باتری پلیمری هست و فکر نکنم بشه باهاش لیتیوم یون رو شارژ کرداگر هم بشه به باتری صدمه میزنه
    میتونی بصورت دستی شارژ رو انجام بدی
    ولتاژ مورد نیاز برای شارژ 20 % بیشتر از ولتاژ باتری هست یا ولتاژ خروجی ضرب در 1.25
    اگر 12 ولت باشه میشه حدود 14.4 ولت برای شارژ نیاز هست
    جریانش هم متناسب با باتری باشد باشه 1200 میلی آمپی احتیاز به حداقل 600 میلی امپر ورودی داره
    منم همچین مشکلی رو سر سه نوع باتری داشتم یکی اسیدی یکی نیکل کادمیوم و یکی باتری های گوشی
    این مشکل رو تجربه کردم
    یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
    بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziar ashouri نمایش پست ها
      ولتاژ هر باتری چقدر هست
      اگه 3.7 یا 3.6 باشه میتونی با ماژول https://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA...%BE%D8%B1.html
      دوتاش رو به صورت سری شده شارژ کنی

منبع این مدارت رو بصورت کامل بزار
      بعدشم این مدار شارژ باتری پلیمری هست و فکر نکنم بشه باهاش لیتیوم یون رو شارژ کرداگر هم بشه به باتری صدمه میزنه
      میتونی بصورت دستی شارژ رو انجام بدی
      ولتاژ مورد نیاز برای شارژ 20 % بیشتر از ولتاژ باتری هست یا ولتاژ خروجی ضرب در 1.25
      جریانش هم متناسب با باتری باشد باشه 1200 میلی آمپی احتیاز به حداقل 600 میلی امپر ورودی داره
      منم همچین مشکلی رو سر سه نوع باتری داشتم یکی اسیدی یکی نیکل کادمیوم و یکی باتری های گوشی
      منبع اون مدار رو نتونستم پیدا کنم ولی مشابهش رو اینجا پیدا کردم که همراهش یه سری توضیحات هم داده ولی بقول شما احتمالا فقط برا Li -Po هست.باتری های من سه تا باتری 3.7 ولت 1200 میلی آمپر ساعت موبایل هستن.یعنی اگه رو ولتاژ ورودی 14.4 ولت ،LM317 رو در حالت رگولاتور جریان بذارم و جریان خروجیش رو روی 600 میلی آمپر محدود کنم و به باتری های سری شده بدم ،میتونم بدون آسیب به باتری ها شارژشون کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebrahim988 نمایش پست ها
        منبع اون مدار رو نتونستم پیدا کنم ولی مشابهش رو اینجا پیدا کردم که همراهش یه سری توضیحات هم داده ولی بقول شما احتمالا فقط برا Li -Po هست.باتری های من سه تا باتری 3.7 ولت 1200 میلی آمپر ساعت موبایل هستن.یعنی اگه رو ولتاژ ورودی 14.4 ولت ،LM317 رو در حالت رگولاتور جریان بذارم و جریان خروجیش رو روی 600 میلی آمپر محدود کنم و به باتری های سری شده بدم ،میتونم بدون آسیب به باتری ها شارژشون کنم؟
        عزیز نگاه کن 3.7 ولت که سه تا باشه میشه 11.1 که به علاوه 20% میشه 13.32 ولت
        من گفتم حداقل 600 میلی آمپر میخواد اگه میخوای تو بصورت قطره ای شارژ کنی میتونی 600 میلی آمپر بهش بدی
        اگه فست شارژ میخوای بکنی تا 1.5 آمپر هم میتونی بهش بدی که حدود 45 دقیقه طول میکشه تا شارژ بشه
        این مشکل رو تجربه کردم

دیدگاه

یه چیزی رو بهت بگم شارژ کامل این باتری ها 4.2 ولت هست
          پس باید 15.12 ولت بدی
          اما چون تو محافظ شارژ نداری باید سریع بعد از شارژ باتری رو از شارژ بکشی و گرنه باتری خراب میشه
          اگه تونستم برات مدار محافظ شارژ پیدا میکنم

این مشکل رو تجربه کردم

دیدگاه

یه چیزی رو بهت بگم شارژ کامل این باتری ها 4.2 ولت هست
            پس باید 15.12 ولت بدی
            اما چون تو محافظ شارژ نداری باید سریع بعد از شارژ باتری رو از شارژ بکشی و گرنه باتری خراب میشه
            اگه تونستم برات مدار محافظ شارژ پیدا میکنم
            ممنون؛درسته پر که بشه ولتاژش 4.2 ولت میشه.پس به باتری های سری شده،ولتاژ 15.12 ولت بدم با جریان محدود شده ی 600 میلی آمپر.اونجوری که شما میگید تا الان باتری ها شارژ میشه ولی اتوماتیک قطع نمیکنه.
            از آپ امپ بخوام استفاده کنم مشکلی ندارم،ولتاژ دو سر پک باتری ها باید دقیقا به 12.6 ولت که برسه شارژ باید قطع بشه؟
            یه نکته ی دیگه ای که من بصورت عملی بهش پی بردم اینه که بر خلاف باتری های لیتیوم یونی 18650،باتری های موبایل خودشون بصورت اتوماتیک وقتی ولتاژ به 4.2 ولت برسه قطع میکنن،احتمالا برا اینه که مدار محافظ داخلی دارن.این مورد تو شارژ باتری های سری شده مشکلی ایجاد نمیکنه؟
            در ضمن آقا مازیار این مداری که گذاشتید اگه اشتباه نکنم برا تک سل هست،درسته؟
            جدیدترین ویرایش توسط Ebrahim988; ۱۲:۵۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebrahim988 نمایش پست ها
              ممنون؛درسته پر که بشه ولتاژش 4.2 ولت میشه.پس به باتری های سری شده،ولتاژ 15.12 ولت بدم با جریان محدود شده ی 600 میلی آمپر.اونجوری که شما میگید تا الان باتری ها شارژ میشه ولی اتوماتیک قطع نمیکنه.
              از آپ امپ بخوام استفاده کنم مشکلی ندارم،ولتاژ دو سر پک باتری ها باید دقیقا به 12.6 ولت که برسه شارژ باید قطع بشه؟
              یه نکته ی دیگه ای که من بصورت عملی بهش پی بردم اینه که بر خلاف باتری های لیتیوم یونی 18650،باتری های موبایل خودشون بصورت اتوماتیک وقتی ولتاژ به 4.2 ولت برسه قطع میکنن،احتمالا برا ایه که مدار محافظ داخلی دارن.این مورد تو شارژ باتری های سری شده مشکلی ایجاد نمیکنه؟
              در ضمن آقا مازیار این مداری که گذاشتید اگه اشتباه نکنم برا تک سل هست،درسته؟
              بله این باتری ها خودشون مدار توماتیک قطع دارن
              ولتاژ دوسر بااتری ها درصورت نیم پر بودن هم به 12.6 ولت هست پس ربطی نداره به شارژ بودن
              فقط آمپری که رد میشه مهمه که وقتی پر شد به صفر نزدیک میشه
              شاید اصلا صفر نشه اما به صفر نزدیک میشه و رو یه آمپر ایست میکنه
              این مدار برای تک سل هست
              این مشکل رو تجربه کردم

دیدگاه

سلام . دوستان من اطلاعاتی راجع به الکترونیک ندارم.یه سوال مبتدی دارم . اگر 2 باطری لیتیوم با ولتاژ برابر 3.7 و آمپر متفاوت 1000 و 2300 میلی آمپر به صورت موازی بسته بشه در این صورت ولتاژ خروجی که همون 3.7 هست اما در مورد آمپر که با هم جمع میشه آیا باطری با آمپر پایین تر داِیما در حال استفاده از باتری آمپر بالاتر هست؟ اگر جواب مثبت هست یعنی فقط باید 2 باطری با آمپر یکسان رو موازی کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط keyvanj نمایش پست ها
                  سلام . دوستان من اطلاعاتی راجع به الکترونیک ندارم.یه سوال مبتدی دارم . اگر 2 باطری لیتیوم با ولتاژ برابر 3.7 و آمپر متفاوت 1000 و 2300 میلی آمپر به صورت موازی بسته بشه در این صورت ولتاژ خروجی که همون 3.7 هست اما در مورد آمپر که با هم جمع میشه آیا باطری با آمپر پایین تر داِیما در حال استفاده از باتری آمپر بالاتر هست؟ اگر جواب مثبت هست یعنی فقط باید 2 باطری با آمپر یکسان رو موازی کرد؟
                  بله بطور حتم باتری که مقدار آمپر اش کمتر هست زود تر خالی میشه و با ولتاژ باتری که هنوز خالی نشده شارژ میشه تا به یک مقدار برسند
                  یه روشی هست که خودم طراحی کردم و برای من تا الان جواب داده شکلش رو برات میفرستم
                  سوال آخرت که بله بدون مدار یا قطعه ای میشه دوتا باتری که ولتاژ های یکسان و آمپر های یکسان دارند رو با هم موازی کرد البته به شرط اینکه هردو در یه حد شارژ باشند

من تو شماتیک uf4004 گذاشتم اما در عمل باید یک دیود با کمترین مقدار افت ولتاژ دو سر بزاری مثل دیود های شاتکی البته باید آمپرشون بالا باشه
                  این مشکل رو تجربه کردم

دیدگاه

ولتاژ هر باتری چقدر هست

عزیز نگاه کن 3.7 ولت که سه تا باشه میشه 11.1 که به علاوه 20% میشه 13.32 ولت
                    من گفتم حداقل 600 میلی آمپر میخواد اگه میخوای تو بصورت قطره ای شارژ کنی میتونی 600 میلی آمپر بهش بدی
                    اگه فست شارژ میخوای بکنی تا 1.5 آمپر هم میتونی بهش بدی که حدود 45 دقیقه طول میکشه تا شارژ بشه

بله این باتری ها خودشون مدار توماتیک قطع دارن
                    ولتاژ دوسر بااتری ها درصورت نیم پر بودن هم به 12.6 ولت هست پس ربطی نداره به شارژ بودن
                    20%؟؟؟؟
                    13.3؟؟
                    فست شارژ؟

عزیز اینایی که میگید از کجا آوردید؟ منبعتون کجاس؟
                    اینا رو میگید مردم میرن مدارشو میبندن بعد کار میدن دست خودشون

من فکر میکنم شما لیتیوم یون رو با باطری اسیدی اشتباه گرفتین
                    خواهشا یه تجدید نظری بفرمایید یا اگه من اشتباه میکنم گوشزد کنید

من میخوام سه عدد باتری لیتیوم یونی که با هم سری کردم رو شارژ کنم و برای واکی تاکی استفاده کنم،تا الان هر کدوم رو بصورت جداگونه با ماژول TP4056 شارژ میکردم ولی خیلی زمانگیره.این مدار رو تو اینترنت پیدا کردم ولی نمیدونم مقدار Rx رو چقدر بذارم و پتانسیومتر رو بر چه اساسی تنظیم کنم.لطفا کمک کنید:
                    درود
                    شما باید چند نکته رو رعایت کنید
                    شارژر های درست حسابی جریان ولتاژ دما و زمان رو در نظر میگیرن ولی برای شارژ بدون آیسی حداقل این موارد رو باید در نظر بگیرید
                    دشارژ باطری : اگه ولتاژ هر کدوم از باطری ها زیر 3 ولت افتاد باید به ارامی شارژ بشه (زیر 100 میلی آمپر) بعد از 3 ولت میره رو شارژ عادی ... موقع استفاده هم دقت کنید که بیشتر از تحمل باطری جریان نکشید چون احتمال انفجار داره
                    شارژ : حداکثر ولتاژ برای هر سل لیتیوم یون 4.2 ولته به هیچ وجه بیشتر از این شارژ نکنید (برای 3 سل میشه 12.6)
                    دمای باطری: اگه کنترل دما ی درست و حسابی دارید (بنظر میاد ندارید) میتونید با آمپر بالا هم شارژ کنید ولی اگه ندارید بهتره حاشیه امنیت رو رعایت کنید و بیشتر از0.4 ظرفیت جریان ندید به باطری (برای 1200 میلی آمپر ساعت میشه 0.48 آمپر) .. خطر انفجار داره (دوست داشتید یه سرچی بزنید در مورد انفجار باطری لیتیوم)

پس یه منبع میخواید که دو مورد رو کنترل کنه اول اینکه ولتاژ حداکثر تا 12.6 باشه و دوم در هیچ شرایطی (معمولا در موقع خالی بودن باطری)بیشتر از 0.5 آمپر جریان وارد باطری نشه
                    موقع استفاده هم نذارید کمتر از 3 ولت بشن باطری ها (9 ولت برای 3 سل)
                    با mc34063 یا lm317 یا بقیه آیسی های رگولاتور میتونید این مدارو ببندید

اگه قصد دارید از 317 ستفاده کنید حواستون به تلفاتش باشه و هیتسینک مناسب استفاده کنید تا نسوزه
                    0.5 آمپر به عنوان حداکثر جریان اگه کشیده بشه با احتساب 2.5 ، 3 ولت افت ولتاژ روی آیسی 1 تا 1.5 وات تلفات دارید رو 317
                    میتونید برای محدود کردن جریان از یه مقاومت قبل از ایسی هم استفاده کنید

باطری لیتیومی (چه پلیمر چه یون) روی حدودا 3یا3.2 ولت کاملا خالیه و روی حدودا4.2 ولت کاملا پر
                    استفاده و یا شارژ غیر اصولی باعث کم شدن عمر باطری یا انفجار میشه .. لطفا امنیت رو رعایت کنید دیمی جلو نرید
                    زندگی پر ز وجود است ولی ..
                    ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها

20%؟؟؟؟
                      13.3؟؟
                      فست شارژ؟

اینا رو میگید مردم میرن مدارشو میبندن بعد کار میدن دست خودشون

من فکر میکنم شما لیتیوم یون رو با باطری اسیدی اشتباه گرفتین
                      خواهشا یه تجدید نظری بفرمایید یا اگه من اشتباه میکنم گوشزد کنید

درود
                      شما باید چند نکته رو رعایت کنید
                      شارژر های درست حسابی جریان ولتاژ دما و زمان رو در نظر میگیرن ولی برای شارژ بدون آیسی حداقل این موارد رو باید در نظر بگیرید
                      دشارژ باطری : اگه ولتاژ هر کدوم از باطری ها زیر 3 ولت افتاد باید به ارامی شارژ بشه (زیر 100 میلی آمپر) بعد از 3 ولت میره رو شارژ عادی ... موقع استفاده هم دقت کنید که بیشتر از تحمل باطری جریان نکشید چون احتمال انفجار داره
                      شارژ : حداکثر ولتاژ برای هر سل لیتیوم یون 4.2 ولته به هیچ وجه بیشتر از این شارژ نکنید (برای 3 سل میشه 12.6)
                      دمای باطری: اگه کنترل دما ی درست و حسابی دارید (بنظر میاد ندارید) میتونید با آمپر بالا هم شارژ کنید ولی اگه ندارید بهتره حاشیه امنیت رو رعایت کنید و بیشتر از0.4 ظرفیت جریان ندید به باطری (برای 1200 میلی آمپر ساعت میشه 0.48 آمپر) .. خطر انفجار داره (دوست داشتید یه سرچی بزنید در مورد انفجار باطری لیتیوم)

پس یه منبع میخواید که دو مورد رو کنترل کنه اول اینکه ولتاژ حداکثر تا 12.6 باشه و دوم در هیچ شرایطی (معمولا در موقع خالی بودن باطری)بیشتر از 0.5 آمپر جریان وارد باطری نشه
                      موقع استفاده هم نذارید کمتر از 3 ولت بشن باطری ها (9 ولت برای 3 سل)
                      با mc34063 یا lm317 یا بقیه آیسی های رگولاتور میتونید این مدارو ببندید

اگه قصد دارید از 317 ستفاده کنید حواستون به تلفاتش باشه و هیتسینک مناسب استفاده کنید تا نسوزه
                      0.5 آمپر به عنوان حداکثر جریان اگه کشیده بشه با احتساب 2.5 ، 3 ولت افت ولتاژ روی آیسی 1 تا 1.5 وات تلفات دارید رو 317
                      میتونید برای محدود کردن جریان از یه مقاومت قبل از ایسی هم استفاده کنید

باطری لیتیومی (چه پلیمر چه یون) روی حدودا 3یا3.2 ولت کاملا خالیه و روی حدودا4.2 ولت کاملا پر
                      استفاده و یا شارژ غیر اصولی باعث کم شدن عمر باطری یا انفجار میشه .. لطفا امنیت رو رعایت کنید دیمی جلو نرید
                      حیف و صد حیف در ایران به تئوریجات بیشتر از عمل توجه میشه
                      این مشکل رو تجربه کردم

دیدگاه

حیف و صد حیف در ایران به تئوریجات بیشتر از عمل توجه میشه
                        سلام
                        دوست عزیز چه عملی اخه؟
                        تمام گفته های دوستمون درست بودن لطفا باتری هارو با هم قاطی نکنید مخصوصا لیتیومی هارو. اطلاعات اشتباه به دوستان تازه کار در این مورد ممکنه منجر به اتفاقات ناگواری بشه. هر سل باطری به هیچ عنوان بیشتر از 4.2 ولت نشه (بعضی ای سی ها هستن که در موارد خاص اجازه میدن تا 4.25 تا 4.3 هم شارژ بشه اما توصیه نمیشه) بنابراین برای 3 سل ولتاژ نباید بیشتر از 12.6 ولت بشه وگرنه خطر انفجار و حداقل خرابی باتری هارو در پی داره.
                        بقیه موارد هم برای شارژ ودشارژ که دوستمون فرمودن کاملا درسته تئوریجات و عملیجات و سبزیجات و صیفی جات هم نداره. الکترونیک منطق خالصه عمل از تئوری نشعات میگیره و پیروی میکنه. سیم کشی ساختمون نیست که کیلویی (مثلا) بره جلو!

دیدگاه

سلام بزرگوار من 2 نوع باتری شارژی 12ولت 1.3آمپر و 6ولت 1.3آمپر دارم با چه ترانسی میتونم دستگاه رو شارژ کنم ممنون میشم جواب سوالم رو بدین

دیدگاه

سلام مداری هست که ۵ سل لیتیم یون ۳۰۰۰maبشه شارژ کرد.

دیدگاه

سلام
                              ببخشید این ای سی LTC4054 تو دیتا شیتش نوشته واسه باتری 4.2 لیتیوم یونی ایا میشه برای باتری 3.6 ولتی از نوع لیتیوم یونی هم استفاده نمود و زیادی باتری را شارژر نمیکنه تا اسیب ببینه؟

[QUOTE=afceaglee2013;678545]

20%؟؟؟؟
                              13.3؟؟
                              فست شارژ؟

سلام دوست گرامی من یک باتری 3.6 لیتیوم یونی دارم و یک سرچی که کردم دیدم ای سی سری LTC4054 گزینه مناسبی هستش که تمام مراحل شارژ را کنترل میکنه در ضمن قطع کن اتوماتیک هم داره .اما یه سوال تو دیتا شیت و اطلاعاتش نوشته این ای سی برای شارژ یک سل باتری لیتیوم یونی و ولتاژ 4.2 ولت هستش.خوب من از این ای سی میتونم واسه باتری خودم که 3.6 ولت هست استفاده کنم.یعنی این اضافه ولتاژ بیشتر از 3.6 ولتی به باتری اسیب نمیرسونه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X