اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دماسنج با ntc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دماسنج با ntc

سلام و عرض ادب خدمت اساتید محترم
    واسه راه اندازی یه قسمت از پروژم نیاز به اندازه گیری دما با ntc دارم.
    باتوجه به اینکه کل اینترنت رو چرخیدم,مطلب خاصی پیدا نکردم.
    از دوستان خواهش میکنم 0 تا 100 داستان رو توضیح بدن...
    (زبان برنامه نویسی : بیسیک)

پاسخ : دماسنج با ntc

با سلام
    خب معلومه که چیزی پیدا نمکنید چون NTC برای اندازه گیری دما نیست NTC یک مقاومت است که مقدار آن با دما تغییرات معکوس دارد و دقیق هم نیست شما باید از سنسورهای اندازه گیری دما که در فروشگاه همین سایت ارائه میگردند استفاده نمایید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
      با سلام
      خب معلومه که چیزی پیدا نمکنید چون NTC برای اندازه گیری دما نیست NTC یک مقاومت است که مقدار آن با دما تغییرات معکوس دارد و دقیق هم نیست شما باید از سنسورهای اندازه گیری دما که در فروشگاه همین سایت ارائه میگردند استفاده نمایید.

بله مطلع هستم
      ولی نیاز دارم با ntc دما رو بخونم

دیدگاه

0 تا 100 داستانو هیشکی نمیاد برات توضیح بده . یه مقدار کارو خودت ببر جلو بعدش بیا مشکلاتو مطرح کن تا بچه ها راهنمایی کنن و رفع اشکال کنیم. معذرت میخوام که انقدر رک گفتم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_smps نمایش پست ها
          0 تا 100 داستانو هیشکی نمیاد برات توضیح بده . یه مقدار کارو خودت ببر جلو بعدش بیا مشکلاتو مطرح کن تا بچه ها راهنمایی کنن و رفع اشکال کنیم. معذرت میخوام که انقدر رک گفتم.
          صحبت اینجاس نمیدونم از کجا شروع کنم

دیدگاه

تا 100 داستانو هیشکی نمیاد برات توضیح بده . یه مقدار کارو خودت ببر جلو بعدش بیا مشکلاتو مطرح کن تا بچه ها راهنمایی کنن و رفع اشکال کنیم. معذرت میخوام که انقدر رک گفتم.
            سلام علی اقا. چه خبر
            علی راس میگه به نظرم بیا اول بگو چقدر میدونی چقدر نمیدونی . مثلا اینقدر میدونی که یه پایه ntc را باید به زمین وصل گنی سر دیگشو به یک مقاومت و سر دیگه مقاومت را به vcc وصل کنی و سر وسطشون رو به ورودی adc میکرو بدی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamy007 نمایش پست ها
              سلام علی اقا. چه خبر
              علی راس میگه به نظرم بیا اول بگو چقدر میدونی چقدر نمیدونی . مثلا اینقدر میدونی که یه پایه ntc را باید به زمین وصل گنی سر دیگشو به یک مقاومت و سر دیگه مقاومت را به vcc وصل کنی و سر وسطشون رو به ورودی adc میکرو بدی؟
              بله تقریبا
              حالا تابع رو چطوری پیدا کنیم ؟؟؟؟
              مقادیر رو خودم اندازه بگیرم یا از دیتاشیت محصول ؟؟؟
              بعد چطوری از او تابع استفاده کنم ؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

منظورت از تابع رو نمیفهمم ولی اینطوری که وصل کردی باید ADC را بخوانی خوب یک عدد بهت میده که از تقسیم مقاومتی ntc و اون مقاومت به دست اومده . اما چون ntc نسیت به دما خطی نیست باید یا براش لوک اپ تیبل درست کنی یا باید عدد بدست امده را د اخل بک فرمول بزاری . یه روزی یه جایی یه چیری دیدم تو نت تا داری این پست رو میخونی صیر کن من یه سرچ یزنم

فکر کنم اینجا بود حالا به نگاه بهش بندار
                جدیدترین ویرایش توسط kamy007; ۰۰:۱۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamy007 نمایش پست ها
                  منظورت از تابع رو نمیفهمم ولی اینطوری که وصل کردی باید ADC را بخوانی خوب یک عدد بهت میده که از تقسیم مقاومتی ntc و اون مقاومت به دست اومده . اما چون ntc نسیت به دما خطی نیست باید یا براش لوک اپ تیبل درست کنی یا باید عدد بدست امده را د اخل بک فرمول بزاری . یه روزی یه جایی یه چیری دیدم تو نت تا داری این پست رو میخونی صیر کن من یه سرچ یزنم
                  قربون دستت
                  چندتا مقاله خارجی خوندم ...اما چیزی نفهمیدم
                  مثل این..البته با اردینو نوشته ولی فرمول یکیه فکر کنم.
                  For this article, we are only concerned with one type of sensor that can measure temperature. This sensor is called a thermistor.

دیدگاه

اگر اشتباه نکنم یه lm35 بود برای دما . دیتاشیتم داره ولی اگه بخوای NTC بزاری باید خودت رفتارشو تحلیل کنی . همونطور که کامی گفت تغییراتش غیر خطیه . اینجوری دردسرش بیشتره .

دیدگاه

اگر اشتباه نکنم یه lm35 بود برای دما . دیتاشیتم داره ولی اگه بخوای NTC بزاری باید خودت رفتارشو تحلیل کنی . همونطور که کامی گفت تغییراتش غیر خطیه . اینجوری دردسرش بیشتره .
                      با lm35 کاملا اشنا هستم
                      اما باید با ntc ساخته بشه این دما سنج

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farid.ngs نمایش پست ها
                        چندتا مقاله خارجی خوندم ...اما چیزی نفهمیدم
                        فکر کنم این قوی تر باشه

'Take the ADC readings, for each of the four channels, and convert them to
                        'actual temperatures.
                        'Use the Steinhart-Hart equation to do this.
                        'Once have the temperatures from the ACD voltage readings, then PACK the
                        'temperature into a 2 byte values.
                        'This is a "Scaled" or "Packed" value.
                        'This makes it easy to store, and easy to transmit to micro#2.
                        'Note Well: The thermistor data sheet gives enough data that this conversion
                        'from resistance, to voltage, to temperature can be done in any of three methods.
                        'Method 1:
                        'The data sheet gives the resistance at each of 10 'C intervals.
                        'One can have a simple table and do linear interpolation within that 10'C span.
                        'This converts -10 to + 70 'C into 10, piecewise linear curves.
                        'Method 2:
                        'Use the SH-H equation using the a, b, and c coefficients.
                        'This is very calculation intensive.
                        'Method 3:
                        'Use the B, (Beta), and known data point form of the SH-H equation to do the
                        'temperature converions.
                        'We will use this method below:

'On entry have the already 4 sample averaged ADC values in the ADCData() array.
                        'The First slot for each channel's data has the averaged values.
                        'On exit it is replaced with the packet form of the Temperature.

'T in 'C = [Beta / [(ln(ADC/(1024-ADC))) + (Beta/Tamb)] ] - Tzero
                        'Beta is from the data sheet, 3947
                        'Tzero is 273, Zero degrees Kelvin converted to 'C
                        'Tamb = Temp @ 25'C --> 273 + 25 in degrees Kelvin
                        'R = 10000 at 25 'C from the data sheet
                        'Beta/Tamb = 13.244566

'Need to convert the first four values of the ADCData() array:

'This is a SLOW routine, it does a lot of Single's type math,and a Ln().
                        'It must do this process four times, once for each data channel's
                        'average ADC reading.

For Convlp = 1 To 4
                        'For each of the 4 thermistor channels, convert the Avg ADC to 'C
                        Ttmp = Adcdata(convlp) 'Get the Avg ADC Reading
                        Tntc = 1024.0 - Ttmp
                        Tntc = Ttmp / Tntc
                        Tntc = Log(tntc)
                        Tntc = Tntc + 13.244566
                        Tntc = 3947.0 / Tntc
                        Tntc = Tntc - 273.0 'Now have the Temperature in 'C, single type

'Now round up by 0.05 'C to the nearest 0.1 'C
                        Tntc = Tntc + 0.05

'Now convert single to "packed temp".
                        'Range -10 to + 70 'C in 0.1 'C steps -> 0 to 800
                        'To convert, first add 10, then multiply by 10.
                        Tntc = Tntc + 10.0
                        Tntc = Tntc * 10.0

'Now convert the scaled temperature from Single to Word type
                        'This will fit in 2 Bytes, and this removes the fractional part of the
                        'temperature.
                        Tpack = Tntc 'Scaled, (packed) Temp, Word type

'Now Store it back where we obtained the Avg ADC Reading
                        Adcdata(convlp) = Tpack 'Resave the Temperature

'Now do the remaining thermistor's data
                        Next

Return[URL="https://www.jameco.com/Jameco/workshop/TechTip/temperature-measurement-ntc-thermistors.html"][/URL]

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

کد بالا که برا ارسال کردم از یکی از برو بچ بیسیک کار سایت avrfreaks هست تو کارش اوستاس . چه کامنتی کرده برنامشو خیلی با نظم و کامل
                        اینم لینکش
                        جدیدترین ویرایش توسط kamy007; ۰۰:۲۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X