اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در مورد میزان اثر لیزر cncرو موارد(خیلی فوری)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در مورد میزان اثر لیزر cncرو موارد(خیلی فوری)

سلام
    اول از همه روز خوبی داشته باشید
    همون طور ک میدونیدقدرت لیزر ها با وات هستش
    سوال من اینه که لیزر با چ واتی میتونه رو چه جور موادی از خودش اثر بزاره؟
    من میخوام روی یک سطح فلزی ک با اسپری مشکی مات رنگ شده میخوام طرحی بزنم (البته با cncلیزری)به طوری ک کاملا رنگ از بین بره کسی میدونه لیزر باید چند وات باشه و قدرتش روی چ مقداری باشه

پاسخ : در مورد میزان اثر لیزر cncرو موارد(خیلی فوری)

نوشته اصلی توسط daniel_labaf نمایش پست ها
    لیزر با چ واتی میتونه رو چه جور موادی از خودش اثر بزاره؟
    سلام
    برای اثر گذاری لیزر روی مواد مختلف علاوه بر توان لیزر طول موج لیزر هم اهمیت زیادی داره ، چون بسته به نوع ماده میزان جذب انرژی در طول موج های مختلف متفاوته.
    دستگاه های لیزر حکاکی در بازار موجود هستند که با مکانیسم های نسبتا گران قیمتی کار می کنند . معمولا بالای 10 میلیون تومان .
    شاید شما بتوانید با یه لیزر دیود حدود 2 وات با طول موج 405 نانومتر این کار را انجام دهید ، البته باید خروجی لیزر را روی سطحتان کانونی کنید . البته قطر رنگتان هم اهمیت زیادی داره ، اگر ضخیم باشه ممکنه توان های بالاتری نیاز داشته باشید . در هنگام استفاده از لیزر های توان بالا (بالای 100mW) حتما از عینک ایمنی مناسب طول موج لیزر استفاده کنید ، حتی بازتاب این لیزر ها از سطح نیز به چشم آسیب می زند .
    انگلیسی سرچ کنید ببینید افرادی که قبلا این کار را انجام داده اند با چه توان لیزر و سرعتی جواب گرفته اند .
    موفق باشید
    جدیدترین ویرایش توسط Quantum.; ۱۲:۳۹ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵.

دیدگاه

خیلی ممنون از جوابتون
      کار من زیاد ضخیم نیست اتفاقا خیلی باریک نازک هست در مورد فاصله کانونی میشه یه توضیح بدید ک از کجا بفهمم تنظیمه یان

دیدگاه

در مورد فاصله کانونی میشه یه توضیح بدید ک از کجا بفهمم تنظیمه یان
        سلام
        چیزی که باعث اثر روی سطح می شود ، توان لیزر نیست بلکه توان در واحد سطح یا شدت پرتو هست ، با کانونی کردن پرتو سطح مقطع را کوچک می کنید و با افزایش شدت ، تاثیر پرتو روی سطح را افزایش می دهید.
        اگر از لیزر با طول موج مرئی استفاده کنید ، با همین عدسی های شیشه ای که عینک سازی ها می فروشند می توانید کانونی کنید ، پرتوی خروجی لیزر با نسبت خوبی موازی هست و با قرار دادن مثلا یک عدسی با فاصله ی کانونی 4 سانتی متر ، به فاصله ی 4 سانتی متری از سطحتان می توانید بیشترین شدت لیزر را بر روی سطح داشته باشید
        موفق باشید

دیدگاه

سلام ممنون از راهنماییتون
          یه سوال دیگ هم داشتم
          خود درایور لیزر کارش چیه پس این کان رو نمیتونه انجام بده؟

دیدگاه

دوست عزیز برای از بین بردن رنگ نیازی به سوزوندن ان نیست یکم روغن ترمز ماشین بهش بزن اجازه بده دو ساعت بمونه بعد بشورش رنگ میره. در مورد لیزر هم نمیدونم چه فلزی مد نظرت هست. ببین قدرت لیزر رو خود اپراتور تعیین می کنه مثلا اگه شما بخواید قطعه رو ببری خب به لیزر توان بالا داده میشه لیزر هم فلزت رو میبره ولی اگر بخواهید حکاکی کنید (که احتمالا این حالت به درد شما می خوره ) توان کمتر به لیزر داده میشه و دستگاه CNC با چند بار حرکت رفت و برگشتی میاد و اون چیزی که مد نظرت هست رو روی سطح حکاکی می کنه. نکته ای که قابل توجه هست محل حکاکی به دلیل حرارت بالا سیاه میشه. برای از بین بردن رنگ سند بلاست هم می تونی بکنی ارزون تر هم پات در میاد. میتونی حتی یه صفحه نمدی برای سنگ فرز بخری و بری سطحت رو با صفحه نمد پالیش بزنی مثل آیینه می شه. در ضمن قیمت لیزر هم دقیقه ای حساب می کنند مثلا دقیقه ای 1000 تومن یا ... البته بسته به لیزرش و دستگاهش و... به تا 2500 هم میرسه البته ایت قیمتی که گفتم دقیق نیست
            گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
            همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

خود درایور لیزر کارش چیه پس این کان رو نمیتونه انجام بده؟
              سلام
              وقتتون بخیر
              درایور لیزر ولتاژ و جریان مورد نیاز دیود را به طور دقیق تنظیم می کنه و ثابت نگه می داره ، برای داشتن لیزر دیودی با توان خروجی متغیر ، درایور لیزر شما باید توانایی این کار را داشته باشد ، اگر ولتاژ ورودی درایور را کم و زیاد کنید ، هم درایور و هم دیود آسیب می بیند . البته می توانید دیود را خاموش روشن کنید که این کار را هم زیاد توصیه نمی کنم ، بهتر هست از شاتر استفاده کنید ، قطعه ی متحرکی که جلوی خروجی لیزر را می بندد و باز می کند .
              مورد دیگر این که شما می توانید لیزری با توان مناسب انتخاب کنید ، و به وسیله ی تنظیم کانون شدت را تنظیم نمایید ، مثلا اگر در نقطه ی کانونی قطر پرتو 0.5 میلی متر باشد ، در 1 سانتی متر بالاتر یا پایین تر قطر پرتو می شود 2 میلی متر و در نتیجه شدت و میزان اثر گذاری روی سطح با ضریب 16 کاهش پیدا می کند .
              موفق باشید

دیدگاه

من برا ساخت pcb میخوام استفاده کنم به طوری ک روی فیبر رو با رنگ اسپیری مشکی مات رنگ کنم وقتی خشک شد با لیزر طرح مورد نظرم رو روش بزنم و بعد بزارم تو اسید من دو تا سوال دارم
                اولا لیزربا چه توانی میتونه رنگ رو از روی برد من از بین ببره به طوری ک به برد اسیب نرسه
                دوما دقت این روش به نظرتون چ جوریه
                اطلاعات کاملش تو این لینک زیر هست

وسوال دیگم گفتم بپرسم شاید شما تخصص داشته باشید اینه که من درایور لیزر م رو چی جوری بهramp_1.4 که بتونم توان لیزرم رو کنترل کنم ؟؟؟؟؟؟؟
                جدیدترین ویرایش توسط daniel_labaf; ۱۳:۲۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
                  درایور لیزر ولتاژ و جریان مورد نیاز دیود را به طور دقیق تنظیم می کنه و ثابت نگه می داره
                  دوست عزیز تا اونجا که من اطلاع دارم چون نور لیزر در واقع از یک دیود لیزری تابش پیدا می کنه. پس درایور دیود لیزری یک منبع جریان هست. معمولا برای کنترلش هم از یک منبع جریان کنترل شونده با ولتاژ استفاده میشه.
                  گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                  همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
                    دوست عزیز تا اونجا که من اطلاع دارم چون نور لیزر در واقع از یک دیود لیزری تابش پیدا می کنه. پس درایور دیود لیزری یک منبع جریان هست. معمولا برای کنترلش هم از یک منبع جریان کنترل شونده با ولتاژ استفاده میشه.
                    سلام
                    اگر لیزر را فقط از نظر علم الکترونیک بررسی نمایید ، درست می فرمایید ، اما یک لیزر مشخصه های تخصصی تری مثل تک فرکانسی و پروفایلومتری دارد که تغییرات ولتاژ ، باعث تغییرات آن ها می شه ، البته در انجام یک کار حکاکی یا ایجاد طرح ساده این موارد از اهمیت کمی برخوردار هستند ، اما در کارهای دقیق و آزمایشگاهی تغذیه ی دیود با ولتاژ و جریان ثابت اهمیت زیادی دارد .
                    موفق باشید

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

لیزربا چه توانی میتونه رنگ رو از روی برد من از بین ببره به طوری ک به برد اسیب نرسه
                    سلام
                    برای پیدا کردن این سوال باید کارهای مشابهی که انجام شده را بررسی نمایید ، به علت این که لیزر های موجود در بازار چینی هستند و کار نیز کار استاندارد صنعتی نیست ، باید با بررسی تجربه ها به نتیجه برسید ، ولی از تجربه ی خودم ، احتمالا 2 الی 5 وات باید جواب بده ولی باز مطمئن نیستم .

دقت این روش به نظرتون چ جوریه
                    دقت مجموعه ی لیزر و CNC اگر خوب ساخته بشه خوبه و می تونه در حدود 50 میکرومتر را هم فراهم کنه ، اما در مورد اسید شویی و ... ممکنه در دقت نهایی کار شما تاثیر گذار باشه .

وسوال دیگم گفتم بپرسم شاید شما تخصص داشته باشید اینه که من درایور لیزر م رو چی جوری بهramp_1.4 که بتونم توان لیزرم رو کنترل کنم ؟؟؟؟؟؟؟
                    با رمپ نمی تونید توان لیزر را کنترل کنید ، یک عدسی بعد از لیزر قرار دهید و ارتفاع نقطه ی کانونی لیزر از سطح را تنظیم کنید به جای توان ، همون تاثیر را داره .

مطمئنا جوانب کار را خودتان بررسی فرمودید ، ولی جهت پیشنهاد عرض می کنم خدمتتون که از یک موتور و مته ی تراش کاری هم می توانید برای تراش قسمت مسی اضافه ی فیبر استفاده نمایید و با قیمتی بسیار ارزان تر از لیزر به نتیجه برسید . به این نکته هم توجه کنید که لیزر ها عمر مفید حدود 5 الی 10 هزار ساعتی دارند . و حتما باید از عینک ایمنی استفاده نمایید ، لیزر بدون این که متوجه شوید به شبکیه و قرنیه ی چشم آسیب می رساند .

موفق باشید

دیدگاه

با رمپ نمی تونید توان لیزر را کنترل کنید ، یک عدسی بعد از لیزر قرار دهید و ارتفاع نقطه ی کانونی لیزر از سطح را تنظیم کنید به جای توان ، همون تاثیر را داره
                      چرا میشه من تحقیق کردم اگرولتاژ ورودیttlلیز رو کم زیاد کنی این کار رو انجام میده برات
                      یک موتور و مته ی تراش کاری هم می توانید برای تراش قسمت مسی اضافه ی فیبر استفاده نمایید و با قیمتی بسیار ارزان تر از لیزر به نتیجه برسید
                      بله حرف شما درسته ولی لاین هایی که بین دوتا پین هست رو نمیتونه بزنه و خیلی زمان بره و با cncخونگی نمیشه به دقت های خیلی زیاد رسید و من تحقیق کردم این روش خوبیه برا ساخت pcb
                      در ضمن ممنون از کمک شما

دیدگاه

چرا میشه من تحقیق کردم اگرولتاژ ورودیttlلیز رو کم زیاد کنی این کار رو انجام میده برات
                        سلام
                        از نظر تکنیکی مشکلی نداره ، بیشتر از این نظر گفتم که لیزر قطعه ی گرون قیمتی احتمال آسییب دیدنش در این حالت زیاده
                        موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X