ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 36 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 352
    2008/04/05
    تهران
    1,095
    20

obdev USB ** آموزش اتصال avr به پورت usb بدون آی سی واسط

در این پست خلاصه ای از مباحث این تاپیک قرار داده شده.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام
    من میخوام نحوه استفاده از این درایور رو اینجا آموزش بدم. البته خودم کامل تسلط ندارم و با مشورت بقیه بچه ها نقاط مبهمش رفع میشه. حالا آماده اید؟

فصل اول : OBDEV USB چیست؟

این پدیده یک درایور نرم افزاری منطبق با winavr می باشد که خیلی خوب میباشد. شما تنها با اشغال کردن 2 یا 3 پایه از AVR میتوانید با پورت USB کامپیوتر ارتباط برقرار کنید. این نرم افزار حد اکثر 2kB از فضای فلش را اشغال میکند و اینتراپت خارجی INT0 را نیز اشغال میکند.( یعنی یه روتین اینتراپت داخل این درایور هستش) وقتی از این درایور استفاده می کنید باید فلگ عمومی وقفه I دائما فعال باشد و یه تابع به نام usbPoll(); باید مرتبا ( حداقل هر 50ms یک بار فراخوانی شود)

این برای جلسه اول بسه.

بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
    اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست
    2008/02/23
    760
    7

پاسخ : obdev USB

نقل قول نوشته اصلی توسط mostafahk
    سلام
    من میخوام نحوه استفاده از این درایور رو اینجا آموزش بدم. البته خودم کامل تسلط ندارم و با مشورت بقیه بچه ها نقاط مبهمش رفع میشه. حالا آماده اید؟

فصل اول OBDEV USB چیست؟

این پدیده یک درایور نرم افزاری منطبق با winavr می باشد که خیلی خوب میباشد. شما تنها با اشغال کردن 2 یا 3 پایه از AVR میتوانید با پورت USB کامپیوتر ارتباط برقرار کنید. این نرم افزار حد اکثر 2kB از فضای فلش را اشغال میکند و اینتراپت خارجی INT0 را نیز اشغال میکند.( یعنی یه روتین اینتراپت داخل این درایور هستش) وقتی از این درایور استفاده می کنید باید فلگ عمومی وقفه I دائما فعال باشد و یه تابع به نام usbPoll(); باید مرتبا ( حداقل هر 50ms یک بار فراخوانی شود)

این برای جلسه اول بسه.

با سلام
    [s]کریستال هم باید حتما 12MHz باشد و نمیآ*توان از فرکانسآ*های دیگری استفاده کرد.[/s]
    البته اکنون دیگر این نوشته خیلی درست نیست. نسخهآ*های جدید از فرکانسآ*های دیگر نیز پیشتیبانی میآ*کنند. بهتر است برای اطلاعات بیشتر به سایت این برنامه مراجعه کنید.
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ*افزارآ* و سختآ*افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ*افزار، سختآ*افزار و محتوای آزاد درست کنم!
    2008/04/05
    تهران
    1,095
    20

فصل دوم : ساختار کلی یک دستگاه usb

فصل دوم : ساختار یک دستگاه USB .
    البته من تسلط کافی ندارم، اگه جاییش اشکال داشت بگید درست میکنم.
    هر دستگاه USB دارای چندین Endpoint است. هر Endpoint در حقیقت یک بافر است که با پروتکل خاصی با کامپیوتر ارتباط برقرار می کند. هر دستگاه حد اقل باید یک اندپوینت کنترلی با ID صفر داشته باشد و در تعداد آنها هم محدودیتی نیست( فکر کنم).

مشخصات یک اندپوینت :

1. ID : هر Endpoint را با شماره اش می شناسند. عددی که از صفر تا ... ادامه دارد.

2. جهت : هر اندپوینت می تواند ReadOnly , WriteOnly , ReadWrite باشد. جهت این اصطلاحات از دید میزبان تعیین می شود، به گونه ای که :
    الف ) Read : PC <---- Device
    ب ) Wriet : PC ----> Device
    مثلا طراح دستگاه ممکن است بخواهد از یک Endpoint فقط برای ارسال اطلاعات به کامپیوتر (Read) استفاده کند و از Endpoint دیگر فقط برای دریافت اطلاعات(ٌWrite).

3. نوع انتقال : هر Endpoint می تواند یکی از این چهار نوع انتقال را داشته باشد :
    الف ) کنترلی : هر دستگاهی باید Endpoint کنترلی شماره صفر را داشته باشد. این نوع اندپوینت صرفا برای ایجاد هماهنگی میان دستگاه و کامپیوتر طراحی شده، ولی برای دستگاههای ساده که حجم انتقال داده ها کم است نیز جوابگوی نیاز است. ارتباط کنترلی کمی پیچیده تر از سایر ارتباط ها است و در ادامه روی آن بحث می کنیم.( از آنجا که هدف آشنایی با OBDEV USB است و این درایور این نوع انتقال را با سرعت بالاتری انجام می دهد بیشتر روی این تمرکز می کنیم)

ب ) وقفه ای (Interrupt) : این نوع ارتباط برای دستگاه هایی استفاده می شود که ریتم منظمی برای ارسال و در یافت اطلاعات ندارند. این نوع ارتباط فقط و فقط برای ارسال داده بکار می رود. میزبان هرگاه بخواهد میتواند یک بسته را به Endpoint وقفه ای بفرستد و دستگاه نیز هر گاه بخواهد می تواند یک بسته را از Endpoint وقفه ای ارسال کند. توجه داشته باشید که در ارسال دستگاه به میزبان ، میزبان هر وقت بخواهد اطلاعات اندپوینت را می خواند و دستگاه بیچاره باید برای ارسال بسته بعدی اطلاعات منتظر بماند دستگاه بسته بعدی را بخواند.

ج ) توده ای ( کیلویی ، Bulk ) : همانند وقفه ای است ، ولی برای حجم بالا طراحی شده . در درایور OBDEV تفاوتی میان این دو قائل نشده اند.

د ) همزمان() : اطلاعات کاملی ندارم. ولی OBDEV این نوع انتقال را پشتیبانی نمی کند. بیشتر برای مودم ها و اسپیکرها و مانیتورها کاربرد دارد. در این انتقال میزبان حداقل فاصله بین دو بار خواندن یا نوشتن را تضمین می کند.
    منبع :

2007/06/28
    2,405
    24

سلام ..............

جناب حيدري ممنون . ممكنه در مورد ترنزاكشن ها يه مقدار توضيح بديد كه چه مواردي رو در بر ميگيرن و نحوه ي پشتيبانيشون در پروتكل usb به چه ترتيبه . موفق باشيد .
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..
    2008/04/05
    تهران
    1,095
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط حسام الدین
    سلام ..............

جناب حيدري ممنون . ممكنه در مورد ترنزاكشن ها يه مقدار توضيح بديد كه چه مواردي رو در بر ميگيرن و نحوه ي پشتيبانيشون در پروتكل usb به چه ترتيبه . موفق باشيد .
    البته این موضوع از جزعیات کار به شمار میاد و دونستنش تاثیر چندانی در استفاده از OBDEV نداره.

طبق کتاب اکسلسون :
    هر انتقال از چند ترنزکشن تشکیل شده و هر ترنزکشن شامل بسته های داده است.همه ترنزکشن ها مبدا یا مقصدشان Endpoint می باشد. هر ترنزکشن شامل شماره Endpoint و یک کد است که نوی ترنزکشن را معیین می کند.

نوع ترنزکش | فرستنده داده | انواع انتقالی که این نوع را پشتیبانی می کنند | محتویات |
    ورودی دستگاه همه داده عمومی
    خروجی میزبان همه داده عمومی
    setup میزبان فقط در انتقال کنترلی درخواست های تعریف شده
    2008/04/05
    تهران
    1,095
    20

فصل دوم : ساختار یک دستگاه usb
    انتقال های کنترلی، ساختار درخواست ها و پاسخ ها و descriptor ها
    قسمت سوم

یک دستگاه usb حتما باید دارای 2 کد باشد :
    الف ) VENDOR_ID (کد تولید کننده) این شماره 16 بیتی توسط شرکت یا انجمن طراحان پروتکل usb به شرکت ها تخصیص پیدا می کند و برای دریافت این کد باید مبلغ چند هزار دلار پول پرداخت کرد.
    ب ) DEVICE_ID (کد محصول) این شماره 16 بیتی توسط شرکت تولید کننده انتخاب می شود و به هیچ کس ربطی ندارد.

این دو کد و چند مشخصه دیگر دستگاه همگی در قسمت مفسرها (descriptors) توضیح داده می شوند. از آنجا که اینجا ایران است و صدای ما را از تهران می شنوید ، در انتخاب این کدها دستتان آزاد است. هر چه می خواهید انتخاب کنید.( obdev usb) یک فایل usbconfig.h دارد که شما در آن فایل این دو کد را انتخاب می کنید :

/* -------------------------- Device Description --------------------------- */

#define USB_CFG_VENDOR_ID 0xAA, 0xBB
    /* USB vendor ID for the device, low byte first. If you have registered your
    * own Vendor ID, define it here. Otherwise you use one of obdev's free shared
    * VID/PID pairs. Be sure to read USBID-License.txt for rules!
    */
    #define USB_CFG_DEVICE_ID 0x00, 0x20 /* 1000 dec, "free for lab use" */
    /* This is the ID of the product, low byte first. It is interpreted in the
    * scope of the vendor ID. If you have registered your own VID with usb.org
    * or if you have licensed a PID from somebody else, define it here. Otherwise
    * you use obdev's free shared VID/PID pair. Be sure to read the rules in
    * USBID-License.txt!

مفسر ها (descriptors) : مفسرها آرایه های n بایتی هستند که در یک قالب مشخص قرار می گیرند، به گونه که اطلاعاتی همانند نام دستگاه و device_id و vendor_id و طرزکار دستگاه و ... را در خود دارند. البته تمام اینها در قالب های تعریف شده این قرار می گیرد و زیاد هم پیچیده نیست. اما هر دستگاه باید حداقل دارای چند مفسر باشد :
    الف ) device descriptor : مفسر دستگاه :

همان طور که در شکل می بینید تمام مفسرهای دیگر در دل این مفسر قرار دارند. یعنی وقتی کامپیوتر این مفسر را می گیرد یک آرایه مثلا 700 بایتی است که مفسرهای مختلف زیر مجموعه همه در آن قرار دارند. از آنجا که 2 بایت اول هر مفسر اندازه این مفسر و نوع آن را نشان می دهد مشکلی در آنالیز این آرایه توسط کامپیوتر پیش نمی آید.

برای اینکه این موضوع را کامل متوجه شوید و ساختار بایتی هر مفسر را ببینید، بهتر است این لینک را بخوانید :

هر دستگاه فقط می تواند یک مفسر دستگاه داشته باشد. یک مفسر دستگاه حاوی اطلاعاتی هم چون vendor_id و device_id و تعداد پیکربندی های(configurations) مجاز دستگاه است.
    منظور از پیکربندی در واقع این است که این دستگاه usb چند نحوه عمل می کند. یعنی ممکن است یک پرینتر بتواند با قابلیت ها محدودی که برای یک پرینتر در استاندارد های ویندوز تعبیه شده کار کند. اما همین پرینتر می تواند با برنامه ای که روی cd اش قرار دارد قابلیت های بیشتری را ارائه دهد. هر دستگاه در آن واحد فقط می تواند با یک پیکر بندی با کامپیوتر مرتبط شود. که کامپیوتر است که به دستگاه دستور می دهد در کدام پیکربندی قرار گیرد. البته ممکن است یک دستگاه با چند پیکر بندی کاملا بی ربط باشد. مثلا یک پیکربندی که دستگاه در آن رم ریدر است و پیکربندی دیگر که دستگاه در آن پروگرامر avr است.

دستگاه در هر پیکربندی می تواند شامل چندین رابط باشد. مانند دسته های بازی دو تایی که همه دیده ایم و محدودیتی ندارد شما می توانید دسته بازی 20 نفری بسازید و به کسی ربطی نداره ، فقط باید سختار بسته بندی اطلاعات مربوط به دسته بازی رو خوب بلد باشید.

پس نتیجه این شد که یه دستگاه usb میتونه چند تا پیکربندی داشته باشه و در آن واحد فقط یکیش فعاله، هر پیکر بندی می تونه چند تا interface مثل موس و کیبورد و پروگرامر و ... رو داشته باشه. یه مثال دیگه که یادم اومد: دیروز تو علائدین یه فیش تبدیل usb بو موس و کیبورد همزمان دیدم.

حالا انتقالهای کنترلی :
    ...
    باشه بعدا الان باید برم دست بخونم. اگه مطالبی که گفتم کم کاستی داشت اساتید اصلاح کنند.
    2007/08/28
    شیراز
    305
    2

سلام
    اگه بشه یک یا چند مثال قدم به قدم مثل cdc و یا hid key بزنید.
    باتشکر.
    2007/09/19
    اهواز
    68
    0

خدا قوت
    اول تشکر برای شروع این فعالیت
    دوم : اگر امکان دارد برنامه های نوشته شده که در سایت www.obdev.com قرار دارد را تحلیل کنید. من قبلا چند برنامه اش را دانلود کردم ولی چیز زیادی متوجه نشدم در ضمن خیلی هم علاقه دارم و همچنین چند پروژه در ذهنم هست که به ارتباط usb نیاز دارد.
    اگر کسی بتواند کمکی بکند خدا خیرش بدهد و اگر کسی کمک نمی کند باز هم خدا خیرش بدهد.
    موفق باشید
    خردمند به کار خويش تکيه ميکند و نادان به آرزوي خويش . « حضرت علي (ع) »
    اگر هميشه همان کاري را که انجام داده ايد تکرار کنيد ، چيزي بيش از آنچه تا کنون به دست آورده ايد، به دست نخواهيد آورد
    مارک تواين مي گويد: بهتر است دهان خود را ببنديد و ابله به نظر برسيد تا اينکه آن را باز کنيد و همه ترديدها را از ميان ببريد !!!
    2008/04/05
    تهران
    1,095
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali_Asadzadeh
    سلام
    اگه بشه یک یا چند مثال قدم به قدم مثل cdc و یا hid key بزنید.
    باتشکر.
    قدم به قدم

نقل قول نوشته اصلی توسط nimasaboor
    خدا قوت
    اول تشکر برای شروع این فعالیت
    دوم : اگر امکان دارد برنامه های نوشته شده که در سایت www.obdev.com قرار دارد را تحلیل کنید. من قبلا چند برنامه اش را دانلود کردم ولی چیز زیادی متوجه نشدم در ضمن خیلی هم علاقه دارم و همچنین چند پروژه در ذهنم هست که به ارتباط usb نیاز دارد.
    اگر کسی بتواند کمکی بکند خدا خیرش بدهد و اگر کسی کمک نمی کند باز هم خدا خیرش بدهد.
    موفق باشید
    تو این هفته به اونجا هم می رسیم.
    2007/11/07
    شيراز
    1,944
    16

پاسخ : obdev USB ** آموزش اتصال avr به پورت usb بدون آی سی واسط

جالبه
    ولی تا مثال عملی نباشه مفهومی نمیفهمیم میشه یه برنامه هم بزارین؟
    ترجیحا بیسیـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــک
    علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني
صفحه 1 از 36 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 352