اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد ساخت یه مدار عبور از صفر برای دیمر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد ساخت یه مدار عبور از صفر برای دیمر

با سلام خدمت دوستان.
    چند وقته دارم روی مدار دیمر تحقیق می کنم. اطلاعات بسیار مفیدی از همین سایت دریافت کرده ام.
    یه مدار توی web دیدم که تشخیص عبور از صفر رو بعد از تریاک نمونه برداری می کرد.
    برام این سوال پیش اومده که اگه ما زاویه آتش رو تغییر بدیم (مثلا 20 درصد) آیا وقتی نمونه برداری بعد از تریاک باشه اپتوکوپلر باز هم می تونه پیک ها رو تشخیص بده؟؟

اینم شماتیک:
    تشکر لازم نیست!

پاسخ : راهنمایی در مورد ساخت یه مدار عبور از صفر برای دیمر

به نظر که تشخیص میده. حالا شاید سیکل اول که دقیقا بعد از تغییر زاویه انجام میشه رو تشخیص نده ولی برای پریود های بعدی فکر نمی کنم مشکلی نداشته باشه
    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
      به نظر که تشخیص میده. حالا شاید سیکل اول که دقیقا بعد از تغییر زاویه انجام میشه رو تشخیص نده ولی برای پریود های بعدی فکر نمی کنم مشکلی نداشته باشه
      ممنون.
      از دوستان کسی هست تجربه ی عملی داشته باشه. آخه می خوام pcb بزنم
      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

پیشنهاد میکنم اول مدار رو روی برد برد ببندید بعد اگه با ولتاژ تست پایین جواب داد اون موقع برید سراغ PCB، معمولا PCB اخرین قدم یه طراحی هست. تا مدار رو نبندید هیچ چیزی معلوم نمیشه
        گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
        همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman-63 نمایش پست ها
          آیا وقتی نمونه برداری بعد از تریاک باشه اپتوکوپلر باز هم می تونه پیک ها رو تشخیص بده؟؟
          اگر همون نقشه که فرستادی منظورته . تمونه برداری از خروجی نیست اشتباه تحلیل کردی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
            پیشنهاد میکنم اول مدار رو روی برد برد ببندید
            سلام دادا. بستن روی برد برد هم سخته!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط kamy007 نمایش پست ها
            اگر همون نقشه که فرستادی منظورته . تمونه برداری از خروجی نیست اشتباه تحلیل کردی
            سلام دادا. حق با شماست:various_024:

اما توی یه مدار صنعتی آمریکایی دیدم که نمونه برداری نقطه صفر رو با یه ترانس جریان انجام داده بود. طبق شماتیک زیر:

نمی دونم چرا از اپتو استفاده نکرده بود. یکی از سیم های تغذیه رو از این ترانس CT عبور داده و به رله جامد SCR داده وصل کرده بود.
            مدار رو با پروتئوس شبیه سازی کردم. عبور از صفر بود. خروجی مدار رو هم داده به میکرو. اون مدار هم کارش کترل دمای هیتره
            تشکر لازم نیست!

دیدگاه

اما توی یه مدار صنعتی آمریکایی دیدم که نمونه برداری نقطه صفر رو با یه ترانس جریان انجام داده بود. طبق شماتیک زیر:
              شرمنده ها. ولی این شماتیک نه اینکه بد کار کنه بلکه هیچ کاری نمیتونه انجام بده . کلا مدار غلطه

دیدگاه

شرمنده ها. ولی این شماتیک نه اینکه بد کار کنه بلکه هیچ کاری نمیتونه انجام بده . کلا مدار غلطه
                چطور دادا؟
                الان داره کار میکنه ها!!
                تشکر لازم نیست!

دیدگاه

یک اوپتاکوپلر با ورودی AC جواب کارت را میده. اگر نبود دوتا اوپتاگوپلر که دیود های ورودیش برعکس به هم بسته شدن و کلکتور و امیترشون مستقیم بهم وصل شده جواب کار رو میده چه بسا بهتر هم هست. خروجی اوپتاکوپلر را میتونی با یک ترانزیستور دارلینگتون ببندی ولی اوپتاکوپلر بتنهایی جواب میده.

دیدگاه

یک اوپتاکوپلر با ورودی AC جواب کارت را میده. اگر نبود دوتا اوپتاگوپلر که دیود های ورودیش برعکس به هم بسته شدن و کلکتور و امیترشون مستقیم بهم وصل شده جواب کار رو میده چه بسا بهتر هم هست. خروجی اوپتاکوپلر را میتونی با یک ترانزیستور دارلینگتون ببندی ولی اوپتاکوپلر بتنهایی جواب میده.
                    اپتوکوپلری که توی شکل هست همین هست که مدنظر شماست!
                    لینک دیتاشیت

با سلام خدمت دوستان.
                    چند وقته دارم روی مدار دیمر تحقیق می کنم. اطلاعات بسیار مفیدی از همین سایت دریافت کرده ام.
                    یه مدار توی web دیدم که تشخیص عبور از صفر رو بعد از تریاک نمونه برداری می کرد.
                    برام این سوال پیش اومده که اگه ما زاویه آتش رو تغییر بدیم (مثلا 20 درصد) آیا وقتی نمونه برداری بعد از تریاک باشه اپتوکوپلر باز هم می تونه پیک ها رو تشخیص بده؟؟

اینم شماتیک:
                    http://s9.picofile.com/file/8317314726/36968.jpg
                    با توجه به جریان ورودی اپتویکوپلر در همه رنج ولتاژ قادر به آشکار سازی مطلق نخواهید بود. با کاهش مقاومت های ورودی میز این امکان وجود ندارد چون باعث بالارفتن جریان ورودی ئ آسیب دیدن اپتو خواهد شد.
                    برا یان این که بتوانید در زواویه های آتش پایین نیز کارایی مدار رو حذف کنید خروجی اپتوی رو تقویت کنید. این کار رو میتونید با زوج دارلینگتور کردن خروجی و یا برای کارایی بیشتر میتونید با مقایسه کننده مانند lm393 این کار رو انجام بدید
                    جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۰۴:۵۵ ۱۳۹۶/۱۱/۰۸.

دیدگاه

یک اوپتاکوپلر با ورودی AC جواب کارت را میده. اگر نبود دوتا اوپتاگوپلر که دیود های ورودیش برعکس به هم بسته شدن و کلکتور و امیترشون مستقیم بهم وصل شده جواب کار رو میده چه بسا بهتر هم هست. خروجی اوپتاکوپلر را میتونی با یک ترانزیستور دارلینگتون ببندی ولی اوپتاکوپلر بتنهایی جواب میده

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
                      با توجه به جریان ورودی اپتویکوپلر در همه رنج ولتاژ قادر به آشکار سازی مطلق نخواهید بود. با کاهش مقاومت های ورودی میز این امکان وجود ندارد چون باعث بالارفتن جریان ورودی ئ آسیب دیدن اپتو خواهد شد.
                      برا یان این که بتوانید در زواویه های آتش پایین نیز کارایی مدار رو حذف کنید خروجی اپتوی رو تقویت کنید. این کار رو میتونید با زوج دارلینگتور کردن خروجی و یا برای کارایی بیشتر میتونید با مقایسه کننده مانند lm393 این کار رو انجام بدید
                      مدار نمونه ای دارید؟؟؟

ممنون از همه شما عزیزان
                      . دیروز بالاخره یه اسکوپ کذاشتم سر خروجی مدار.
                      حق با شما دوستان بود. این مدار نطقه عبور از صفر رو فقط در زمان اولیه تشخیص می ده و کنترل دما با تغییر زمان روشن و خاموشی هیتر تغییر می کنه، نه تغییر زاویه آتش!!!
                      اما با اینکه درایو تریاک سری MOC قابلیت تشخیص عبور از صفر رو دارن چرا این کارو کرده، نمیدونم. البته این دستگاه قابلیت تشخیص خرابی هیتر رو داره. فکر کنم این مدار برا همین باشه.
                      با این تفصیل دوستان راهی رو بلدن که من هم با یه تیر دو نشون بزنم.
                      آیا میشه با یه اپتو هم هیتر رو detect کرد و هم نقطه صفر رو برای تنظیم زاویه آتش یافت؟
                      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
                        پتوکوپلری که توی شکل هست همین هست که مدنظر شماست!
                        لینک دیتاشیت
                        https://www.vishay.com/docs/83608/h11aa1.pdf
                        بله این مدل خوبه حتی AC چهار پین مثل ON3181 هر چند من خودم ترجیح میدم از دوتا اوپتاکوپلر با ورودی dc استفاده میکنم
                        همانجور که گفتین دقت خروجی به جریان ورودی حساسه که باعث میشه برای حداکثر مقدار زاویه برش دقت کم بشه که در بیشتر موارد قابل تحمله
                        در مورد اون مدار اوپ امپ با ترانس جریان هم . داره با ترانس جریان پین اینورت اوپ امپ زا با ولتاژ منفی شارژ میکنه تا عمل مقایسه با گراند را انجام بده و خروجی اوپ امپ رو با مقاومت داده به بیس ترانزیستور که خیلی حرفه ای نیست .
                        آیا میشه با یه اپتو هم هیتر رو detect کرد و هم نقطه صفر رو برای تنظیم زاویه آتش یافت؟
                        اون ترانس جریان همنطور که خودتون گفتین برای اشکار کردن جریان مصرفی هیتر هست .
                        فقط در شرایط خاص از تغییر زاویه اتش برای کنترل دمای المت استفاده میکنن چون این روش به المنت اسیب مبزنه. بهتره از روش اوپتا تریاک زیرو کراس استفاده کنی و المت را خاموش روشن کنی.
                        در مورد کنترل جریان بهینه ترین روش همون روش ترانس جریانه مخصوصا اگر جریان بالای5 امپر باشه در غیر این صورت سنسور جریان اثر هال در دسترس تره. خروجی ترانس جریان هم نیاز به مدار اوپ امپ نداره میتونی خروجی اونو برای A2D میکرو اماده کنی. ترانس جریان هم میتونی خودت بسازی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X