اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد فلاکس و پاک کردن باقی مانده آن؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد فلاکس و پاک کردن باقی مانده آن؟

سلام و وقت به خیر
    بنده بعد از لحیم کاری IC های SMD ، با وجود تمیز کاری باز هم شاهد باقیمانده فلاکس بین و پشت پایه های IC هستم.
    فلاکس استفاده شده خمیر فلاکس amtech بوده و با اسپری ناهید و الکل صنعتی فرچه کشیدم.

ممنون میشم به سوالاتم جواب بدین.

1. آیا باقیمانده فلاکس بین پایه ها طبیعی هست، و مشکلی به وجود میاره برای کار ها حساس مثلا؟
    2. ایراد کارم کجا هست به نظرتون؟ از نوع فلاکس یا پاک کننده؟
    3. برای لحیم کاری SMD اسفاده از روغن لحیم بهتر است یا فلاکس و چرا ؟ چه مدل و برندی رو توصیه میکنین؟
    4. چه نوع پاک کننده ای رو توصیه میکنین، الکل، اسپری ناهید یا چیز دیگه ای؟
    اگر پیشنهاد دیگه ای برای لحیم کاری دارین ممنون میشم نظر بدین ...

پاسخ : سوال در مورد فلاکس و پاک کردن باقی مانده آن؟

روغن لحیم رو به هیچ وحه توصیه نمیکنم
    برای پاک کردن فلاکس از تینر فوری 10000 استفاده کنید . مسواک رو به تینر آغشته کنید رو به محل لحیم کاری بکشید. این کار رو تا پاک شدن کامل فلاکس تکرار کنید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

باقی موندن فلاکس در بین پایه باعث مختل شدن عملکرد مدار میشه که گاها باعث اتصالی بین پایه ها و صوختن قطعات میشه.
    پس حتما برد رو با تینر فوری شستشو دهید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط E_Ravari نمایش پست ها
      با اسپری ناهید و الکل صنعتی فرچه کشیدم.
      ضمن تشکر از جناب غفار زاده،
      مطمئنی اسپره ناهیدت خشک بوده؟ (از اونها که روش زده 6000 - DRY)
      نکنه روغنی زدی؟!!
      چون خشکش اصلا فرچه هم نمیخواد! همین که اسپری کنی شسته میشه!
      البته گدابازی نباید دربیاری، باید برد رو کج کنی، یکی دو ثانیه اسپری کنی ( دو سه بار )!
      ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

سلام
        ممنون از نظر دوستان. بنده یه بار دیگه برد رو با 2 مدل اسپری ناهید، الکل ایزوپروپیل و تینر 10000 فرچه ک​شیدم، ولی هیچ تفاوتی نکرد.
        ببینین مشکل اینجاس که فرچه به باقیمونده فلاکس بین و پشت پایه ها دسترسی نداره، و موادی که گفتم همه رو جداگونه تست کردم، هیچ کدوم بدون فرچه کشیدن حلال فلاکس خمیری نیستن و نهایتا یه لایه نازک بیرونی فلاکس بر میدارن.
        حالا کاری که به ذهنم رسید این بود برد رو کج کردم و با هات ایر یه دمایی دادم که فلاکس ذوب بشه ولی قلع نه، باقیمونده فلاکس از بین و پشت پایه ها اومد بیرون و بعد با اسپری ناهید تمیز کردم. عکس بالا قبل و عکس پایینی بعد از این کار.

برای مثال عکس زیر برد یه شرکت ایرانی هست که میدونم لحیم کاریش با هات ایر و سولدر پیست نبوده، ولی هیچ اثری از باقیمونده فلاکس نیست.

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
        برای پاک کردن فلاکس از تینر فوری 10000 استفاده کنید .
        جناب غفار زاده اون طور که من تست کردم تینر هم برتری خاصی نسبت به پاک کننده های دیگه نداشت، ضمن اینکه هیچ جا تو سایت خارجی ندیدم توصیه کنن و گفته بودن امکان آسیب زدن به قطعات پلاستیکی، برد یا پاک کردن کد قطعات smd وجود داره، و یک جایی فقط دیدم گفته بود موقع پاک کردن نزارین خشک بسه و سریع با مواد دیگه تینر رو پاک کنین.

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
        مطمئنی اسپره ناهیدت خشک بوده؟ (از اونها که روش زده 6000 - DRY)
        نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
        نکنه روغنی زدی؟!!
        چون خشکش اصلا فرچه هم نمیخواد! همین که اسپری کنی شسته میشه!
        البته گدابازی نباید دربیاری، باید برد رو کج کنی، یکی دو ثانیه اسپری کنی ( دو سه بار )!

بله، اسپری ناهید Dry Lubricant 600، چند بار مفصل هم زدم. یه نکته ای هست این که برد به ظاهر کاملا تمیز شده است، ولی زیر ذره بین یا میکروسکوپ نگاه میکنین، باقیمونده فلاکس رو میبینم. یه مورد دیگه اینکه برای پکیج هایی که فاصله پایشون زیاد باشه مشکل خاصی پیش نمیاد چون فرچه بین پایه ها میره، ولی پکیج 100 پایه فاصله خیلی کمی وجود داره بین پایه ها.

باز فکر میکنم یه جایی از کارم مشکل داره، چون قاعدتا بقیه این مورد رو ندارن ظاهرا.
        حدثی که میزنم اینه که فلاکس جنس خوبی نیست، یا مثلا انبار داریش خیلی طولانی شده، در صورتی که 2 هفته پیش از فروشگاه سایت تهیه کردم.

دیدگاه

با سلام:
          در چنین مواردی ما بورد را داخل دستگاه اولتراسونیک قرار می دهیم بورد کاملا تمیز و ماننده ساخت کارخانه می شود.
          علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
          نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با سلام
            باقی موندن روغن لحیم یا فلاکس بین پایه ها اگه بصورت خشک باشه معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه. البته این به فرکانس کار مدار هم بستگی داره.
            اما اگه این باقیمانده حالت روغنی و یا خمیری داشته باشه معمولا سعی میشه بطور کامل پاک بشه.
            برای پاک کردن این ضایعات اسپری کردن و فرچه کشیدن کافی نیست. بلکه باید اون قسمتها در حلال غوطه ور بشن و زمان کافی به حلال برای تحلیل اونها داده بشه.
            اگه این غوطه وری و تایم همراه با ویبره هم باشه، کیفیت و عمق نفوذ شستشو خیلی بهتر و در زمان کوتاهتری هم انجام میگیره و باید در هنگام مونتاژ دقت بشه که قطعاتی که حرکت مکانیکی دارن و سیلد نیستن بعد از شستشو روی برد مونتاژ بشن.
            تینر های 10000 موجود ددر بازار، الان دیگه اون کیفیت سابق رو ندارن. من معمولا تینر 20000 لو ساید تهیه میکنم. اون بحث پاک کردن چاپ روی قطعات هم مال قدیمه. الان مشخصات اکثر قطعات با لیزر روشون حک میشه و با این چیزا پاک نمیشه.
            البته بعضی قطعات هستن که پارت نامبر روی بدنه ی پلاستیکی شون چاپ میشه که اگه کیفیت مرغوبی داشته باشن و عملیات پخت چاپ انجام شده باشه با تینر پاک نمیشه و در غیر اینصورت با حلال پاک میشه.
            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

با سلام ما برای شستشوی برد از تینر های 20 و 30 هزار استفاده می کنیم. و بعد هم سریع با پیستوله باد خشک می کنیم. در مورد اثر روی پلاستیک هم فقط روی قطعات پلاستیکی ایرانی تاثیر داره! مثل پوسته ترانس رو بردی ایرانی
              گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
              همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

سلام، ممنون از دوستان بابت نظرات.
                بنده فلاکس بهتر تهیه کردم، چسبندگی اولیش قبل لحیم کاری بیشتر شده، پاک کنندگیش با شوینده بهتر شده، لحیم کاریش فرق چندانی نکرده، اما همچنان مشکلی که گفتم رو داره.
                از تمیز کننده التراسونیک و محلول الکل ایزوپروپیل چند دقیقه ای استفاده کردم که نتیجه رضایت بخش کاملا.
                قبل و بعد از التراسونیک به صورت زیر شد

دیدگاه

دوستان سلام! این فلاکس رو تهیه کردم https://eshop.eca.ir/%D8%B1%D9%88%D8...lux&results=28
                  و همانطور که انتظار داشتم خیلی رقیق هست و رقیق کننده ی پایش اگه اشتباه نکنم اتانول یا ایزوپروپیل یا متانول هست! دارم حلال پایه رو تبخیر میکنم و ببینم به چه نوع ماده ای میرسم و آیا میتونم به اون حالت ژل برسم یا نه/ نظراتتون میتونه کمکم کنه / در آخر نتایج رو اعلام میکنم
                  نتیجه: نزدیک 5 درصد فلاکس به رنگ لجنی- 65 در صد الکل و 30 درصد آب(در صد حجمی)
                  جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۶:۳۹ ۱۳۹۸/۰۱/۱۹.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X