اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت پاور بانک با باتری های فرسوده ی موبایل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت پاور بانک با باتری های فرسوده ی موبایل

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دوستان انجمن ECA
    در این قسمت میخوام آموزش ساخت پاور بانک با باتری های دست دوم یا غیر قابل استفاده در موبایل رو قرار بدم.

وسایل مورد نیاز:
    کیس پاور بانک مناسب و بزرگ
    تعدادی باتری موبایل یا لیتیوم یون

روش ساخت:
    اول از همه از روشن بودن باتری مطمن شوید چون باتری های موبایل اگر طی بازه ی زمانی استفاده نشوند به حالت خاب می روند پس اگر
    ولتاژ باتری شما در دو سر آن صفر بود یا کمتر از یک بود بدان معنی است که باتری شما خابیده است .
    برای بیدار کردن آن شما باید به دو سر آن ولتاژی معادل دو برابر ولتاژ باتری و جریانی حدود جریان باتری بدهید که به این عمل شک دادن باتری نیز می گویند.

سپس باتری هارا باهم موازی کرده و قطب مثبت را به قطب مثبت ماژول پاور بانک و قطب منفی را به قطب منفی ماژول پاور بانک وصل نمایید.

در مرحله ی بعد باید باتری هارا جوری بچینید که فضای کمی از کیس خالی بماند

در مرحله ی پایانی درب پاور بانک را گزاشته و بگزارید باتری ها تا زمانی که نشانگر ال ای دی چهار عدد نشده است شارژ بشود.

پاسخ : ساخت پاور بانک با باتری های فرسوده ی موبایل

1- هیچ موقع باتری های خانواده لیتیوم که ظرفیت های مختلف دارن رو باهم موازی نکنید.
    2-از باتری هایی که عمرشون تموم شده هیچ موقع استفاده دوباره نکنید

عدم رعایت این دو نکته باعث صدمه دیدن باتری و مدار شارژ میشه.
    هر لحظه امکان آتش سوزی برای این باتری ها وجود داره .

یه بار آتش سوزی باتری رو تجربه کردم . باتری 4 سل جلوی صورتم ترکید و ...... بعد که رسیدم بیمارستان تازه به خودم اومدم که چی شده....

الان شما با 30تومن میتونید دوتا باتری لیتیوم پلیمر نو بخری و باهاش پاوربانک بسازی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
      1- هیچ موقع باتری های خانواده لیتیوم که ظرفیت های مختلف دارن رو باهم موازی نکنید.

یه بار آتش سوزی باتری رو تجربه کردم . باتری 4 سل جلوی صورتم ترکید و ...... بعد که رسیدم بیمارستان تازه به خودم اومدم که چی شده....

الان شما با 30تومن میتونید دوتا باتری لیتیوم پلیمر نو بخری و باهاش پاوربانک بسازی
      پیرو فرمایشات استاد عزیز راحت ترین راه باتری های تبلت هست ک خیلی ارزون و راحت پیدا میشن

دیدگاه

برای چی این کار مشکل ساز میشه؟
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
          برای چی این کار مشکل ساز میشه؟
          سلام
          تا زمان شارژ شدن پر ظرفیت ترین باتری مدار شارژ قطع نمی شه در نتیجه باتری های با ظرفیت پایین تر گرم شده و ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
            سلام
            تا زمان شارژ شدن پر ظرفیت ترین باتری مدار شارژ قطع نمی شه در نتیجه باتری های با ظرفیت پایین تر گرم شده و ...
            خب وقتی مدار شارژ قطع نشده باشه هم ولتاژ روی باتری ها از همون 4.2 بیشتر که نمیشه!
            تا جاییکه من میدونم این مشکل ساز نمیتونه بشه
            میتونه؟
            مثل این میمونه که شما یه باتری رو زدید به شارژر و حالا یه مدت اضافه تو شارژ بمونه........همین

دیدگاه

میتونه؟
              مثل این میمونه که شما یه باتری رو زدید به شارژر و حالا یه مدت اضافه تو شارژ بمونه........همین
              سلام
              اگر موبایل یا پاوربانک یا باتری شارژی ها را به وسیله ی شارژر استاندارد برای مدت زیادی به شارژ بزنید ، مدار محافظ شارژی که در آن ها طراحی شده وقتی که شارژ به 100 درصد می رسد جریان ورودی به آن ها را محدود می کنند.
              اما در این حالت شما سل های باتری را برای مدتی بعد از شارژ شدن هم در مدار جریان قرار می دهید و حداقل اتفاقی که می افتد تخریب باتری و از دست دادن ظرفیتش تا حد زیادی هست ، گرم شدن و احتمال آتش سوزی هم در ادامه ممکنه وجود داشته باشه .
              البته اگر اشتباه می کنم لطفا دوستان راهنمایی فرمایند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
                سلام
                اگر موبایل یا پاوربانک یا باتری شارژی ها را به وسیله ی شارژر استاندارد برای مدت زیادی به شارژ بزنید ، مدار محافظ شارژی که در آن ها طراحی شده وقتی که شارژ به 100 درصد می رسد جریان ورودی به آن ها را محدود می کنند.
                اما در این حالت شما سل های باتری را برای مدتی بعد از شارژ شدن هم در مدار جریان قرار می دهید و حداقل اتفاقی که می افتد تخریب باتری و از دست دادن ظرفیتش تا حد زیادی هست ، گرم شدن و احتمال آتش سوزی هم در ادامه ممکنه وجود داشته باشه .
                البته اگر اشتباه می کنم لطفا دوستان راهنمایی فرمایند
                وقتی باتری شارژ شده باشه اصلا دیگه جریانی نیست که بخاد محدود بشه!
                میتونید یه باتری رو بزنید به منبع تغذیه ببینید
                وقتی شارژ شده باشه شما 4.2 ولت هم که بهش بدین جریان خیلی کمی میکشه و خیییییییییییییلی کم گرم میشه
                قبول دارم که عمرشو کم میکنه....ولی کم نه زیاد
                بعدش چطور باعث سانحه میشه؟

دیدگاه

وقتی باتری شارژ شده باشه اصلا دیگه جریانی نیست که بخاد محدود بشه!
                  میتونید یه باتری رو بزنید به منبع تغذیه ببینید
                  وقتی شارژ شده باشه شما 4.2 ولت هم که بهش بدین جریان خیلی کمی میکشه و خیییییییییییییلی کم گرم میشه
                  قبول دارم که عمرشو کم میکنه....ولی کم نه زیاد
                  بعدش چطور باعث سانحه میشه؟
                  یک نکته ی ریز این وسط وجود داره!!
                  روند شارژ باتری های لیتیومی به صورت پالسی هست. یعنی در یک بازه جریان به باتری تزریق میشه سپس جریان قطع و ولتاژ باتری اندازه گیری میشه . این روند تا شارژ کامل باتری ادامه پیدا میکنه و با نزدیک شدن به شارژ کامل بازه های زمانی پالسی کم میشن.
                  باتری با ظرفیت کمتر که زود تر شارژ شده ، در بازه هایی که جریان قطع هست و شارژر در حال اندازه گیری میباشد ؛ مقداری از شارژ باتری با ظرفیت کمتر در باتری های دیگر دشارژ میشه. با دشارژ شدن باتری با ظرفیت کمتر عملا باتری کوچک به یک حلقه شارژ رو دشارژ پشت سر هم وارد میشه و تنش در باتری ها زیاد میشه و نهایت میشه یه انفجار.......

دیدگاه

سلام این باتری ها فرسوده نیستن چون باتری های موبایل از بهترین کیفیت و از آمپر واقعی درس میشن
                    منظور از فرسوده یعنی این که این باتری در موبایل کار نمیکنن
                    یا کالیبره نمیشن درصد شارژ رو اشتباهی نشون میدن
                    یا مقاومت ntc آنها ایراد داره که وقتی به گوشی میزنی میگه دمای باتری کم است و شارژ نمیشه
                    و یا پایه ی bsi باتری ایراد داره که بعضی گوشی هارو روشن نمیکنه

و گرنه منظور از فرسوده دیگ خراب خراب هم نیست

برای شارژ شدن هم همشون یک روز کامل نیاز به شارژ دارن و من خودم تست کردم دمای باتری بالا نمیره
                    فک کنم به این صورت هس که وقتی باتری یک هزار میلی آمپر ساعت فول شارژ میشه دیگ جریان خیلی خیلی کمی رو استفاده میکنه و جریان اصلی رو ی باتری با آمپر بالا میفته
                    طبق تست هایی که ما طی این چند روز انجام دادیم
                    این پاور بانک با خروجی دو آمپر میتونه یه باتری 3240 رو 4 و نیم بار شارژ کنه که خیلی خوبه
                    شاید طی مدت زمان نامشخصی مقدار شارژ دهیش کم بشه ولی الان خیلی خوبه

دیدگاه

از باتری هایی که عمرشون تموم شده قبول دارم نباید استفاده کرد ولی موازی کردن باتری لیتیوم که ظرفیتشون متفاوت تره فک نکنم موردی داشته باشه
                      محصول جدید اپل ایفون x هم دو باتری به خاطر L شکل بودن فضای خالی در خودش جای داده که ظرفیت متفاوتی دارن و حتما با هم سری شدن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tohid amini نمایش پست ها
                        از باتری هایی که عمرشون تموم شده قبول دارم نباید استفاده کرد ولی موازی کردن باتری لیتیوم که ظرفیتشون متفاوت تره فک نکنم موردی داشته باشه
                        محصول جدید اپل ایفون x هم دو باتری به خاطر L شکل بودن فضای خالی در خودش جای داده که ظرفیت متفاوتی دارن و حتما با هم سری شدن

در مورد این باتری که برای آیفون x هست داخل سایت ifixit که در مورد تحلیل و تعمیر لوازم الکترونیکی هست(یکی از معتبرترین و معروفترینها) نوشته که این دو باتری به صورت جدا گانه در مدار گوشی استفاده شدن و نه سری شدن نه موازی. هر کدام برای بخشی از گوشی تامین انرژی میکنن

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام این باتری ها فرسوده نیستن چون باتری های موبایل از بهترین کیفیت و از آمپر واقعی درس میشن
                        منظور از فرسوده یعنی این که این باتری در موبایل کار نمیکنن
                        یا کالیبره نمیشن درصد شارژ رو اشتباهی نشون میدن
                        یا مقاومت ntc آنها ایراد داره که وقتی به گوشی میزنی میگه دمای باتری کم است و شارژ نمیشه
                        و یا پایه ی bsi باتری ایراد داره که بعضی گوشی هارو روشن نمیکنه
                        و گرنه منظور از فرسوده دیگ خراب خراب هم نیست
                        باتری فرسوده دقیقا همین مواردی هست که اشاره کردید یعنی به دلیل اتمام دفعات شارژ و دشارژ قسمتی از باتری از کار میوفته . حال این از کار افتادن میتونه کالیبره نشدن باشه یا ایراد در مقاومت ntc یا پایه ی bsi مشکل پیدا کرده ....
                        برای شارژ شدن هم همشون یک روز کامل نیاز به شارژ دارن و من خودم تست کردم دمای باتری بالا نمیره
                        فک کنم به این صورت هس که وقتی باتری یک هزار میلی آمپر ساعت فول شارژ میشه دیگ جریان خیلی خیلی کمی رو استفاده میکنه و جریان اصلی رو ی باتری با آمپر بالا میفته
                        طبق تست هایی که ما طی این چند روز انجام دادیم
                        این پاور بانک با خروجی دو آمپر میتونه یه باتری 3240 رو 4 و نیم بار شارژ کنه که خیلی خوبه
                        شاید طی مدت زمان نامشخصی مقدار شارژ دهیش کم بشه ولی الان خیلی خوبه
                        مواظب باتری ها باشید که کار دستتون نده.
                        باتری ها lipo , liion شوخی بردار نیست. با کوچکترین تغییرات در شارژ و دشارژ منفجر میشن.

دیدگاه

[QUOTE=اشکان غفارزاده;670976]در مورد این باتری که برای آیفون x هست داخل سایت ifixit که در مورد تحلیل و تعمیر لوازم الکترونیکی هست(یکی از معتبرترین و معروفترینها) نوشته که این دو باتری به صورت جدا گانه در مدار گوشی استفاده شدن و نه سری شدن نه موازی. هر کدام برای بخشی از گوشی تامین انرژی میکنن

سلام با تشکر از راهنمایی شما
                          به نظر من باتری ایفون x موازی شده
                          اگه جداگانه در مدار استفاده شده که خیلی بد میشه
                          یکی شارژ میشه یکی نمیشه
                          یکی زود تموم میشه یکی نمیشه
                          درصد شارژ مال کدومه

دیدگاه

[QUOTE=tohid amini;670987]
                            در مورد این باتری که برای آیفون x هست داخل سایت ifixit که در مورد تحلیل و تعمیر لوازم الکترونیکی هست(یکی از معتبرترین و معروفترینها) نوشته که این دو باتری به صورت جدا گانه در مدار گوشی استفاده شدن و نه سری شدن نه موازی. هر کدام برای بخشی از گوشی تامین انرژی میکنن

سلام با تشکر از راهنمایی شما
                            به نظر من باتری ایفون x موازی شده
                            اگه جداگانه در مدار استفاده شده که خیلی بد میشه
                            یکی شارژ میشه یکی نمیشه
                            یکی زود تموم میشه یکی نمیشه
                            درصد شارژ مال کدومه

نظر شما مشکل داره
                            بسته به توان مصرفی قسمت های مخلتف اومدن باتری ها رو استفاده و مدیریت کردن. بذار بگردم مطلب سایت ifixit رو براتون میفرستم

دیدگاه

.
                              باتری با ظرفیت کمتر که زود تر شارژ شده ، در بازه هایی که جریان قطع هست و شارژر در حال اندازه گیری میباشد ؛ مقداری از شارژ باتری با ظرفیت کمتر در باتری های دیگر دشارژ میشه. با دشارژ شدن باتری با ظرفیت کمتر عملا باتری کوچک به یک حلقه شارژ رو دشارژ پشت سر هم وارد میشه و تنش در باتری ها زیاد میشه و نهایت میشه یه انفجار.......
                              سلام خدمت شما آقای غفارزاده
                              من در مورد حرف شما که تو نقل قول بالا پررنگش کردم صحبتی دارم.
                              به نظر شما وقتی چند باتری حالا با ظرفیت های مختلف که با هم موازی شدن رو به شارژر وصل کنیم بعدش ک روند شارژ موقتا قطع میشه در حالی ک ولتاژ تک تک باتری ها برابر هست چطور ممکنه که جریان از یکی به دیگری بره؟؟؟!!!
                              جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۳:۳۰ ۱۳۹۶/۱۲/۰۸.
                              آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X